Reklama

Walking football, při kterém se nesmí běhat, prospívá zdraví

Chodící fotbal, disciplínu vynalezenou v roce 2011 Brity mohou provozovat také ti, kdo by jinak kvůli zdravotním problémům nebo věku nemohli fotbal hrát. V severoitalském Lignano Sabbiadoro se dokonce počátkem dubna konal první evropský turnaj.

Chodící fotbal velmi prospívá fyzické kondici, píše italský deník Corriere della Sera. Nový sport může být ideálním řešením pro ty, kdo chtějí hrát až do sedmdesátky.

Jaká jsou jeho pravidla?

První samozřejmě zní, že se hraje v chůzi. Kdo popoběhne, dopouští se přestupku. Míč zůstává dole, nanejvýše metr a půl nad zemí. Zakázány jsou všechny surovosti. Hraje se na fotbalovém hřišti, šest hráčů proti šesti plus dva brankáři. Hra má dva poločasy o 12 minutách. Pomalá verze fotbalu je vhodná pro osoby s opotřebovanými chrupavkami a nadváhou nebo s vysokým tlakem, zkrátka pro ty, kdo by nemohli hrát v běhu.

Walking football se zrodil v roce 2011 v Británii a dnes ho hraje na 800 týmů, které mají tisíce fanoušků. Týmy sdružuje Football Association, která pořádá různé národní a regionální turnaje. Boom tohoto sportu nastal v roce 2014, kdy si nejvýznamnější britská banka vybrala walking football pro svou reklamní kampaň.

Reklama

Chodící fotbal má všechny charakteristiky pro to, aby byl úspěšný i v Itálii, zemi, která miluje fotbal a kde je populace nad padesát let stále početnější.

Jako první využil walking football jako rehabilitační terapii britský fyzioterapeut Mick Quinn. “Asi před třemi lety jsem slyšel mluvit o novém sportu pro muže vyššího věku, který jim dovoluje vrátit se k fotbalu,“ říká. “Hlavním rozdílem oproti tradičnímu fotbalu je to, že se neběhá, ale chodí. V tomto směru je výkon těla nižší. Napadlo mě navrhnout tento sport mým pacientům jako terapii. Po zdravotních komplikacích bývá psychická blokáda vůči myšlence na návrat ke sportování. V případě chodícího fotbalu tento strach odpadá, protože nehrozí nebezpečí zdravotních komplikací,“ dodává.

Většina dospělých mužů hraje fotbal od šestnácti do pětatřiceti let. Pak tu jsou veteráni, kteří hrají až do osmačtyřiceti. Po dosažení tohoto věku jsou požadavky tohoto sportu na fyzičku stresující. Chodící fotbal umožňuje osobám starším padesáti let pokračovat ve sportu a bavit se.

Profesor na Astonské univerzitě v Birminghamu Peter Reddy potvrzuje kladné působení “pomalého fotbalu“ svým výzkumem realizovaným na vzorku osob ve věku od osmačtyřiceti do pětašedesáti let, které hrály po dobu 12 týdnů.

Studie ukázala, že fotbal může být účinný v případech lehké nebo střední hypertenze a zlepšuje spalování tuků. Po čtyřicítce, kdy většina lidí přestává sportovat, je chodící fotbal vynikajícím prostředkem k udržení formy a dobrého zdraví,“ uvádí profesor Reddy.

Je prokázáno, že po dosažení určitého věku vedou muži sedavější způsob života než ženy. Ženy se věnují lehké gymnastice, cvičí pilates a podobně, zatímco muže takové aktivity nezajímají,“ říká Roberto Terra, který má na starosti projekt chodícího fotbalu v Boloni. “Ptali jsme se mužů, jako aktivitu by rádi provozovali na penzi. Mnozí z nich hráli dříve fotbal a svěřili se, že pomyšlení na to, že si zase začutají, jim rozbušilo radostně srdce,“ dodává.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama