Reklama

Roundup způsobuje hladovění včel, úbytek včel může způsobit hladovění lidstva.

Nemělo by být žádným překvapením, že používání Roundupu má mnoho negativních vlivů, a to nejen na lidi, ale i na životní prostředí. Například studie publikovaná časopisem Journal of Experimental Biology zjistila, že Roundup skutečně způsobuje hladovění včel.

Je to první studie, která analyzovala jak krátkodobé, tak dlouhodobé účinky herbicidu na včely, a jeho účinky jsou velmi škodlivé. Studie, kterou provedli vědci z University of Buenos Aires v Argentině, zjistila, že subletální hladiny Roundupu škodily včelám. Subletální znamená, že dávka není dost silná na to, aby zabila, ale je zjevně dost silná na to, aby včely zmrzačila. S použitím dávek herbicidu podobných jako na poli vědci zjistili, že včely vystavené působení Roundupu vykazovaly sníženou citlivost na sacharózu - což vedlo ke snížené schopnosti sledovat a najít potravu. Exponované včely také vykazovaly horší schopnost učit se, sníženou schopnost cítit a špatnou paměť. Včely vystavené glyfosátu mají tendenci k vyšší frekvenci poruch koloniálního kolapsu s největší pravděpodobností právě proto, že si nemohou vzpomenout, jak se dostat zpět do svého úlu.

Vědci také poznamenali, že byla přítomna i nepřímá expozice Roundupu. Včely neúmyslně přinesly  herbicidem znečištěný nektar zbývající části kolonie a též ji otrávily. Expozice glyfosátu skrz poskvrněný nektar také negativně ovlivnila schopnost celého úlu normálně fungovat.

Populace včel v posledních deseti letech neustále klesá. Národní zemědělská statistická služba v USA oznámila, že počet  klesl z přibližně 5 milionů včel na pouhých 2,5 milionu. Examiner.com zveřejnil zprávu, že  "Jedna ze tři potravin, které jíme, je z plodin opylovaných včelami." Včelami opylované rostliny vytvoří jen ve Spojených státech každý rok plodiny v hodnotě asi 20 miliard dolarů. Pokud populace včel  bude pokračovat v poklesu, dopady na dodávky potravin budou katastrofální. Program OSN pro životní prostředí uvádí, že ze 100 plodin, které poskytují 90% světových potravin, 71 vyžaduje opylování včel.

Bohužel některé jiné pesticidy mohou mít na včely ještě horší vliv.

Reklama

Další negativní vliv na včely má i snižování rostlinné biodiverzity (rozmanitosti druhů rostlin) a potlačování divokých bylin, čímž je ochuzována potrava včel.

 

Reklama

Komentáře

Ropák (Čt, 4. 4. 2019 - 09:04)
Glyfosát nezpůsobuje pouze úbytek včel, ale i žížal, obojživelníků, ryb a vodních organismů. Žel ostatní pesticidy na tom nebudou opravdu asi o moc líp, jen ten roundup je nejrozšířejěnší a stříká jím kde kdo. http://wiki.ekoporadna.cz/index.php?title=%C4%8C%C3%ADm_je_nebezpe%C4%8Dn%C3%BD_herbicid_glyfos%C3%A1t%3F
Jáchym (Pá, 5. 4. 2019 - 08:04)
Kde kdo kde co
Marek (Pá, 5. 4. 2019 - 22:04)
Je to pravda asi se sami zničíme.
! (So, 6. 4. 2019 - 11:04)
A nebude nás žádná škoda.
O. K. Praha (Ne, 5. 5. 2019 - 11:05)
Souhlasím s Vámi. Lidé zabíjí flora i faunu.
Návštěvník (Pá, 19. 4. 2019 - 16:04)
Lebo sme boli stvorení, nedokonalí, navyse s génom samoznicenia.....
Bartek (So, 20. 4. 2019 - 22:04)
A když se Roundup zakáže, obojživelníků a včel přibude a bude i míň rakoviny? Fakt?
Lenka (Po, 22. 4. 2019 - 11:04)
Nebude, pokud se budou používat jiné škodlivé pesticidy. Lidstvo bude muset přejít na jiný způsob zemědělství než na chemické. V Německu je již 460 měst a obcí, kde se pesticidy nepoužívají na veřejných prostranstvích.
Zakulať nahoru (Út, 23. 4. 2019 - 01:04)
Jakej roundup zase?
Marinator (Pá, 26. 4. 2019 - 10:04)
Kvantita nieje dobrá pre nikoho pretože to zničí planétu aj ľudí lenže nakŕmiť kvalitne
toľko ľudí na svete sa nedá to sme mali riešiť už dávno ináč to za nás vyrieši príroda
A pekne to nebude matka príroda je krutá preto prežije.
Reklama