Reklama

revmatoidní artritida

Jiřina (St, 25. 2. 2009 - 13:02)

Chybama se člověk poučí,zas mi to tam huplo 2X.Vláďo,děkujem za poučný článek.To už jsem si říkala dávno,že bysme museli zemřít hlady co všechno nesmíme.Jeden čas jsem vynechala maso,ale ochably mi svaly,jestli to bylo klimaktériem nebo vynecháním masa?Na snížení váhy jsem si vařila tukožroutskou polévku,jenže po ní jsem dostala strašný,vlčí hlad a pak jsem zase přibrala.Mám strašně nízký tlak,tak musím pít kafe.Ovesné vločky ho snižují.Vše si to protiřečí.Hladovět se také prý nevyplatí,protože se tělo zalekne a začne si ukládat tuk do zásoby.Když jsem brala Warfarin,tak jsem mohla jíst jen kořenovou zeleninu.Žádnou,která obsahuje vitamín K.Přestat brát léky se nevyplatí,zhorší se to a nenapraví.Jedině trochu snížit.Brala jsem až 24mg.Medrolu,ale kvůli osteoporóze jsem ho musela snížit na 4miligramy.Jinak do všeho cpou éčka,aby prodloužili trvanlivost a pak nemáme být nemocní.Buďte fit.

Markéta (St, 25. 2. 2009 - 13:02)

Ahojky sluníčka revmatický:))) Jiřinko, starobní může být nižší a proto OSSZ nechává lidem ten vyšší což v mnoha případech je PID. Nevím někdo tu psal, že by měl býti již 2 roky ve starobním, musí si zajít naOSSZ nechat si o něj požádat, viz žádosti OSSZ a pokud by mu bylo zjištěno, že starobní je vyšší, musímu ze zákona zpětně rozdíl vyplatit. Žádost o starobní důchod si každý podává sám a OSSz mu jen zašle výměr nového či potvrdí stávající částku invalidního. nižší se nepřiznává. Vláďo, článek jsem si přečetla, sama se částečně těmito radami řídím, hlavně bylinky, dobrá nálada, odbourávání stresu, pozitivní myšlení a léčba duchemmi velice pomohli. Ale ohledně jídelníčkumám trochu námitky, každému člověku totiž vyhovuje něco jiného a měl by sám na sobě zkoušet, která potravina mu RA zhoršuje. U mě to jsou sýry a mléčné výrobky, červené maso, hroznové víno, chleba, květák a uzeniny. Proto jsem si našla optimální skladbu stravy a dodržuju ji:))) známspoustu lidí co mohou jíst i při RA cokoliv a nic jim to nedělá... Jani, Bechtěrev je horší forma Ra a pozná se již na první pohled, jiný vzhled držení těla, zakřivení páteře typické pro toto onemocnění a nelze tuto nemoc vyléčit! Není to chřipka, kterou dostaneš jen na pár dní.Mávám Všem dopisovatelům a jdu si dát svou půlhodinku ležingu:) páček

ela (St, 25. 2. 2009 - 12:02)

Pro Janu:V Praze je nejlepší navštívit Revmatologický ústav,Na Slupi.Jinak info o Bechtěrev.nemoci.http://www.ordinace.cz/clanek/bechterevova-choroba/

JiYina (St, 25. 2. 2009 - 12:02)

Přeji všem příjemný den.Tady ve Vrchlabí svítí chvílema sluníčko.Bude líp.Markétko,je mi líto,že ti zemřel strýček,proto přijmi upřímnou soustrast.Je to pro něho vysvobození.Jinak do HK.jezdím jednou za čtvrt roku,tak se domluvíme a někdy se sejdem.Ráda Tě uvidím.Vlastičko,ohledně toho důchodu,po posledním zvýšení mám 10100kč.invalidního.MYslíš,že starobní by byl vyšší?Janičko,myslím,že Bechtěrova nemoc je nevyléčitelná,stejně jako revma.Helenko,na osteoporózu beru to samé co Vy.Slyšeli jste někdo,že na RA se nesmí jíst hovězí maso,brambory,rajčata,papriky,sladké a uzeniny?Cukr prý žere kosti.Velice mi pomohl Revmabasan.Bylo to znát.Dostane se v lékárně.Stojí kolem 500kč.Koleno a záda si mažu zelenou,koňskou mastí.Je na ní reklama v telce.Také jím hodně jogurty,ryby,kuřecí a tvrdé sýry.Je to jen taková údržba,kosti už nezesílí,ale zůstanou stejné.Nemohu si už vyskakovat.Po antirevmatikách mám suchou a hnědou kůži na lýtkách,pigmentaci,té se také už nezbavím.Po sebemenším dotyku se mi dělají modřiny,které se ztratí až za 3 týdny.Po Warfarinu se dělaly ještě horší.Tak jsem si postěžovala už dost a předala špatné zkušenosti.Nemáme to nikdo lehké.Někdo si tu stěžoval,že neví jak se píšou háčky nad d,t,n.Také jsem to nevěděla,syn mi poradil,že mám zmáčknout klávesu co se mačká při psaní velkých písmen,kliknout na háčky,pak jí pustit a napsat ď,ť,ň.Nechci se vytahovat,ale ráda poradím.Hezký den,pozdrav všem.

Jiřina (St, 25. 2. 2009 - 12:02)

Přeji všem příjemný den.Tady ve Vrchlabí svítí chvílema sluníčko.Bude líp.Markétko,je mi líto,že ti zemřel strýček,proto přijmi upřímnou soustrast.Je to pro něho vysvobození.Jinak do HK.jezdím jednou za čtvrt roku,tak se domluvíme a někdy se sejdem.Ráda Tě uvidím.Vlastičko,ohledně toho důchodu,po posledním zvýšení mám 10100kč.invalidního.MYslíš,že starobní by byl vyšší?Janičko,myslím,že Bechtěrova nemoc je nevyléčitelná,stejně jako revma.Helenko,na osteoporózu beru to samé co Vy.Slyšeli jste někdo,že na RA se nesmí jíst hovězí maso,brambory,rajčata,papriky,sladké a uzeniny?Cukr prý žere kosti.Velice mi pomohl Revmabasan.Bylo to znát.Dostane se v lékárně.Stojí kolem 500kč.Koleno a záda si mažu zelenou,koňskou mastí.Je na ní reklama v telce.Také jím hodně jogurty,ryby,kuřecí a tvrdé sýry.Je to jen taková údržba,kosti už nezesílí,ale zůstanou stejné.Nemohu si už vyskakovat.Po antirevmatikách mám suchou a hnědou kůži na lýtkách,pigmentaci,té se také už nezbavím.Po sebemenším dotyku se mi dělají modřiny,které se ztratí až za 3 týdny.Po Warfarinu se dělaly ještě horší.Tak jsem si postěžovala už dost a předala špatné zkušenosti.Nemáme to nikdo lehké.Někdo si tu stěžoval,že neví jak se píšou háčky nad d,t,n.Také jsem to nevěděla,syn mi poradil,že mám zmáčknout klávesu co se mačká při psaní velkých písmen,kliknout na háčky,pak jí pustit a napsat ď,ť,ň.Nechci se vytahovat,ale ráda poradím.Hezký den,pozdrav všem.

Vláďa (St, 25. 2. 2009 - 11:02)

Nazdar kvítečkové, zasílám Vám zajímavý článek. kdo nechce a%t ho nečte a omlouvám se, že je tak dlouhý. Vím, že to asi všechno znáte, ale pro některé to bude alespoň trochu zajímavé. Mějte se všichni strašně fajn a držim všem palce, ať se jim vše splní, co si přejí. Hlavně zdraví !!!!
Životospráva při onemocněních pohybového aparátu
Základem léčby jakéhokoli onemocnění pohybového aparátu jsou dietní opatření.

Při akutních potížích, bolestech v kloubech či svalech je některými autory dokonce doporučována hladovka minimálně třídenní, po poradě s lékařem až 7 - 14 denní. Je nutno se zdržet všech obvyklých potravin, pít dva až tři litry tekutin denně - bylinné čaje, stolní vody, minerálky (Magnesia, Mlýnský pramen, Rudolfka aj.). Večer sníst talíř čistého zeleninového vývaru. Jedenkrát týdně zařadit natrvalo očistný den s postním režimem a pitím ovocných nebo zeleninových šťáv, bylinných čajů a vody. Jedenkrát ročně očistnou dietní kúru - rýžovou, hroznovou, melounovou či s citrusovými plody - zkrátka 14 dnů nejíst nic jiného než různé druhy ovoce, rýži nebo brambory. Běžná strava musí být zásaditá, tedy se zvýšeným obsahem zeleniny, ovoce a mléka, pokud na něj pacient není alergický. Je třeba omezit moučné výrobky, maso a cukr, které jsou kyselinotvorné. Dně nesvědčí pšeničná mouka a fazole - tyto se podílejí jak na vzniku dnavých onemocnění kloubů, tak i některých druhů arteriosklerózy, kožních či psychických potíží. Doplňujeme vysoké dávky vitamínu C - kyseliny askorbové - a vitamínu E . Příznivě působí byliny, jako arnika, březové listí, kopřiva, přeslička, čekanka, lékořice, třezalka tečkovaná, pampeliška, meduňka, máta peprná, rozmarýn, heřmánek, mateřídouška - jak ve formě čajů, tak obkladů, náplastí, mastí nebo koupelí. Vynikající efekty má kostivalová mast. Nezapomínáme na stopové prvky - měď, selen a zinek. Doplníme koupelí v minerálních solích - nejlépe ve slané mořské vodě či jednom kilogramu soli na sto litrů vody horké vanové koupele, lze užít i sirnaté či jodové soli. Začleňme pravidelný pohyb po troškách - raději málo a denně, než mnoho a zřídka, jak doporučoval již Sebastian Kneipp, známý vodní léčitel. V jednoduchosti je síla. Vhodné jsou dechové cviky. Nezapomeňme odlehčit kloubům vhodnou redukční dietou.

Pozor na duševní vypětí, psychický stres, potlačovanou agresivitu - např. vůči svému nadřízenému, životnímu partnerovi, společenskému systému. Pokusme se uvolnit a zlikvidovat tak tento tzv. bazální stres. Zodpovědnost za své zdraví musíme převzít my sami. Žijme v souladu s tím, co si představujeme, co očekáváme od života, vnímejme přírodu a pociťujme své sepětí s ní. Dbejme na biologický denní i noční rytmus, co nejvíce ho respektujme - např. odmítnutím nočních služeb či včasným vypnutím televize. I stres může způsobit to, že náš vegetativní systém nepracuje správně, a proto se můžeme v noci probouzet. Vrchol naší výkonnosti bývá obvykle mezi devátou a jedenáctou hodinou a odpoledne od čtrnácté do sedmnácté hodiny. Je chybou, jestliže tento denní rytmus trvale porušujeme. I jednotlivá období roku nás ovlivňují - v létě je naše aktivita vysoká, činnost srdce je nejvyšší z celého roku, ale pozor na jeho přetížení. Na podzim jsou v takové situaci naše střevo a plíce, proto jsme nejvíce ohroženi infekcemi plic i revmatismem, protože střevo v tomto onemocnění hraje jednu z podstatných úloh. V zimě nás může sužovat zhoršená funkce ledvin, v těle se pak hromadí toxické látky působící naši únavu, kloubní potíže, infekce. Tyto toxiny zvýšeně zatěžují játra, která v jarních měsících již ztrácejí optimální kondici, a my opět cítíme únavu, navíc podrážděnost, bolesti hlavy, žlučníkové potíže. Pěstujte nějaké hobby, sportujte pro radost, abyste díky pohybu nebo hře získávali pozitivní emoce, které vám vydrží po další dny. Vše zbytečné v životě odstraňujte, situace v životě zjednodušujte - chaos, nejistota a zklamání jsou vašimi nepřáteli! Dodržujte víkendy a dovolené, odpočívejte. Co nejvíce smíchu a humoru pomáhá i vašemu imunitnímu systému. Využívejte relaxací. Pozor na chorobná ložiska v mandlích, ve vedlejších dutinách nosních, v zubech a tkáních kolem zubů, ve slepém střevě, prostatě, vaječnících nebo v žilních městcích. Nechte si je ošetřit, zaléčit antibiotiky, teplem, heřmánkovými zábaly, léčbu doplňte echinaceovými preparáty podporujícími imunitu.

Vláďa (St, 25. 2. 2009 - 10:02)

Michale,metotrexát byl původně vyvinut jako lék proti rakovině. Po mnoho let je již také používán pro léčbu psoriázy. Působí tak, že váže enzym, podílející se na růstu buněk, a proto zpomaluje u psoriázy buněčný růst. Vzhledem k tomuto mechanismu účinku metotrexát ovlivňuje také normální buňky, včetně buněk plodu, kostní dřeně a spermatických buněk.

Jana (St, 25. 2. 2009 - 10:02)

Eli, jsem z Prahy. Kortikoidum jsem se branila zuby nehty, budu muset ale asi na leceni leky nejspis pristoupit, protoze alternativa nezabira, jen kdyz uz neco zacnu brat, tak si chci byt jista, ze mi to pomuze a ulevi se mi. Nechci do sebe ladovat sracky, ktere mi znici zase dalsi veci v tele a na to brat dalsi leky atd.. Ma nekdo zkusenost s Bechterovou nemoci? je vylecitelna?

Helena (St, 25. 2. 2009 - 09:02)

Paní Jiřinko, s nemocí si tedy užíváte docela dost, hlavně ta osteoporóza k tomu všemu... Já jsem v 18 letech měla odvápnění jako 80-tiletá žena. Od té doby do sebe cpu vápník jak to jen jde. Denně minimálně velký kus tvrdého sýru a jogurt. K tomu tabletu 500 kalcia a jednou týdně Alendronate. Teď po deseti letech už je veliké zlepšení. Ale ono v mládí je přece jen ještě nějaká šance na zavápnění kostí, pak už to prý jen klesá.

Helena (St, 25. 2. 2009 - 08:02)

Enbrel beru pět a půl roku. Už bych bez toho nemohla existovat. Při vysazení přichází takový nápor nemoci, že nemůžu ani vstát z postele... takže se neustále modlím, aby na to byly peníze.

Vlasta (St, 25. 2. 2009 - 06:02)

Zdarec palec přátelé a kamarádi.
Nestačím zírat,co je tu nových lidiček.Moc vás mezi námi vítám.
Holky k tomu důchodu......já se byla ptat asi před 3 roky.Vysvětlili mě,že kdyby se mě důchod přerušil byť na jediný den,přepočítalo by se to,ale takhle ne.Že až dosáhnu na starobní.Já mám PID od 91 roku a to se počítalo od 18 let.Od roku 96 se počítá od 15 let.Pani na důchodovým mi řekla,že mě ten rozdíl může dělat až 2 tis.Kamarádce sebrali PID a dali částečný.Ještě v tom roce nastoupila na 3 operaci zad a vrátili jí PID.Byla úplně v šoku,když zjistila,že ho má o 2021Kč větší,než předtím.Možná to teď je zase jinak.Nevím.
A Jiřinko,o to přepočítání ve starobním důchodě si běž zažádat.Nikdo tě nevyzve.Vím to podle mého strýce.Přepočítali mu to a měl o 1800 větší.Jsou prý ale případy,že starobní vychází menší,ale to vůbec nevadí,nechávají Ti ten větší.V tom případě máš invalidní důchod až do smrti.
Marti,ten Bioparox je fakt dobrý.Mě ho Markétka taky doporučila a jsem spokojená.
Marki ty se opatruj.Jinak vám všem holky a kluci přeji krásný bez bolestný den.Pa

Markéta (St, 25. 2. 2009 - 00:02)

Jiřinko, já jsem z HK:))) pokud to bude jen trochu možné, ráda se s Tebou sejdu...třeba při další kontrole v HK:))) Danilko, vímjak je to těžké, mě dnes umřel strejda, byl sice 25 let po 3 mrtvičkách, ale čupr dědeček:) jenže jej bohužel skolila chřipka, následoval zápal plic a selhalo mu srdíčko... ke všemu jeho žena-má teta, sestra mé babičky, která umírá na rakovinu, je také v nemocnici. Před měsícem upadla, lékaři jí nic nezjistili a pustili domů. Tam ji moji rodiče našli takřka nepohyblivou a ležící, nechali ji okamžitě převést do nemocnice a tam dnes na ct zjistili prasklou pánev a metastázy. Její manžel umíral jen o jedno oddělení dál a ona o tom ani nevěděla...říká se, že neštěstí nechodí po horách ale po lidech a bohužel u nás to platí dvojnásob...nemohu kvůli komplikacím jet ani na pohřeb a věř, jsem z toho nešťastná...ale u nás platí nepsané a dosti smutné pravidlo, aby se jeden mohl narodit druhý zemře. Když se měla narodit dcerka Markétka, umřela mi teta i strýc z otcovi strany...když Martínek tak dědeček, mého tatínka otec. a nyní má přijít na svět Mia a nejen že umřel strýček, ale babičce dávají lékaři poslední měsíc života a nevíme jak na tom bude její sestra, tudíž teta jejíž manžel dnes zemřel...Vím, někdo namítne že i takový je život a jediná spravedlnost je, že nikdo nezná kdy mu dohoří svíce.... ale někdy je toho již příliš a ani jedno srdce neunese tolik žalu...nebrečím, jen jsem z toho nějak smutná...budu a musím věřit, že jaro nám spolu se sluníčkem přinese lepší a hezčí zprávy:)každý máme osud vepsaný ve své dlani a protože život jde dál, naučme se radovat z maličkostí a malichernosti nechme bohatým-ty nevědí co by roupama dělali...

staňa (Út, 24. 2. 2009 - 23:02)

Tak se krásně rozrůstáme. Zdravím všechny nové. Michale, budeš se muset obrátit na odborného lékaře, protože tak jak píše Markétka může být hodně příčin. Jiřinko, to je tedy nářez co máš za sebou, tak se holka drž a piš, třeba ti tu holky poradí a myslím, že už ohledně osteoporozy hodně psaly - co na to - třeba najdeš něco co to zlepší. Danilko, taky to teď doma nemáme zrovna ok sestra mého muže (50 let) je po amputaci prsu a na chemce, takže průšvih a do toho spousta dalších starostí a to se potom nedivím, že se mnou RA takhle už celou zimu cvičí. Papa sluníčka všechny vás zdravím a přeju bezbolestné dny Staňa

Jiřina (Út, 24. 2. 2009 - 21:02)

Zdravím všechny z Revma klubu.Děkuji za přivítání.Mě to začlo pravým zápěstím,děsná bolest,že jsem měla problém si vyčistit zuby.Potom začlo bolet rameno,tak jsem si na to dala elektr.dečku a to byla hrozná bolest.To jsem ještě nevěděla,že to je RA.Bylo to v roce 1987.Dále to byly čelistní koluby,že jsem nemohla otevřít pusu,musela jsem si splácnout rohlík.Potom mi začaly otékat prsty na rukou,přidala se bederní páteř,kotník,pravé koleno,které je zralé na TEP,ale nedoporučují,že by se to uvolnilo.Noha mi zahýbá do X.Dělaly mi punkce a obstřiky,vytáhli až 40ml.vody i kousky chrupavky.Už mi dře kost o kost.Jezdím na kontroly do HK.každé 3 měsíce.Teď tam jedu za týden 3.3.Měla jsem těžkou práci,přešla jsem na lehčí,ale ani ta nevyhovovala,tak mi dali PID.Mám ho 8 roků.Mám 10000 kč.Je prý větší než starobní.Je mi 60 let.Byla bych už 2 roky ve starobním.Ani se neozvali.To jsem ráda.Revma jsem zdědila po otci a artrózu po matce.Ze začátku mi předepsali Prednison,po něm jsem opuchla,tak jsem ho musela přestat brát.Ještě sulfasalazin a zlaté injekce asi3 roky.Auron,coxtral,na ně se dost doplácelo,tak mi předepsali Meloxicam Mám toho moc,že z toho mám silnou osteoporózu.Tak další jedy na ní.Předávám špatné zkušenosti,všeho moc škodí.Při operaci žlučníku mi vyndali kámen jako játrový knedlíček.Když mě přendávali na postel,tak mi prasknul bederní obratel.Tak potom na vertbroplastiku do HK.Mám toho plný kecky.Mějte se podle svých přání.Zdravím.

Danila (Út, 24. 2. 2009 - 21:02)

Ahoj všem. Stálým i novým. Vidím, že máte všichni nějaké zdravotní problémy. Připadá mi, že se nás nějak drží. Snad to bude lepší s nástupem lepšího počasí, už aby tu bylo. U nás je hrozná čabračka. Sníh taje a zatéká do bot, což nesnáším. Markétko těhotná, moc vám, tobě i malé přeju, abyste došly bez komplikací, až do zdárného porodu. Vláďo, zkus se Svetlany zeptat, co jí chybí, co by nutně potřebovala, tak aspoň budeme vědět, jak jí pomoct. U každého z nás, kdo by jí chtěl pomoct, se určitě něco najde. Od soboty máme s manželem starosti. Jeho bratrovi,mému švagrovi praskla výduť na cévě v mozku a je to s ním hodně vážné. Takže jsme na nervy.Navíc na mě zase něco leze a zlobí mě prsty na rukou i nohou. Zatím se mějte krásně..pa

Markéta (Út, 24. 2. 2009 - 21:02)

ahojky prdelky:)))koukám objevily se nové tváře:)))Michale, může to být příčina ale spíše to vidím na psychické potíže spojené s RA. Zkus si zavolat na andrologii a tam ti poradí zda může Mtx ovlivnit erekci. My ženy ti s tím těžko poradíme:))) Je tu jediný muž Vláďa a třeba ti dokáže lépe poradit než já:))) Miluško, mrknu se tam a zjistím si zda jsem měla pravdu či jsou při přepočítávání nějaké změny:)))Majko, já budu muset antikoncepci řešit až se MIA narodí:)))ale tuším potíže, nenašla jsem žádnou která by mi seděla a migrénu jsem měla u všech...ale na trhu jsou nějaké novinky tak třeba to klapne:)))Mávám všem a přeji dobrou noc:))) novým pisatelům snad jen, že nejsme lékaři a pokud chcete o nás stále dopisujících něco vědět, doporučuji přečíst si starší příspěvky, z měsíce června či července. Jinak dotaz ohledně toho zda poznáme z příspěvku zda má někdo RA semi zdá velice zavádějící. Doporučuji vždy revmatologa v místě bydliště a pokud se neosvědčí teprve poté hledat v revma klinikách.

Miluš (Út, 24. 2. 2009 - 19:02)

Ahoj všem .Zdravím i nové pisatelky.Děvčata na přepočítání důchodu se podívejte -zadejte do vyhledavače:ČSSZ-dotazy důchodového pojištění naběhne stránka je to hned první blok a ten sjedte až dolu pod body tam něco je,celé jsem to nečetla.Jinak Markétce-Mia zítra držím palečky a je dobře,že otoky opadávají.Kubíčkovi a všem s virozou rychlé uzdravení:jaro se blíží.Tak se mějte hezky .Ahoj

Michal (Út, 24. 2. 2009 - 19:02)

Mám několij let RA a beru MEDROL ,který pomáhá od bolesti , ale jsou příznaky a poruchy kostí .Mám naodinovám METHOTREXÁT. zAČALY PORUCHY EREKCE . Je to důsledek Met...., nebo ve spojitosti s Medrolem?

staňa (Út, 24. 2. 2009 - 18:02)

Zdravím vás všechny. Markétko, jsem ráda, že otoky jsou pryč - tak snad to s malinkou vydržíte až do termínu - držím palečky. Helenko, jak dlouho bereš Enbrel? Vianko, já se takhle šíleně zhoršila s přechodem a migrény každý měsíc a týden-muka - jsem šťastná, že mám po hysterektomii a kromě návalů, které už jsem se naučila zvládnout s kousky tofu- paráda. Všechny vás zdravím - těm co mají virosu přeji , aby už konečně přešla a papa Staňa

megi (Út, 24. 2. 2009 - 16:02)

ahoj lidičky mam taky strach že mam ra asi před měsícem mě začli bolet svali a kloubi zatím mě nic neoteklo blí mě kloubi na loktech kolenach a prsti obvodní si pořad myslí že je to nějaka viroza ale je to divny začlo to takhle někomu z vas

Reklama

Přidat komentář