Reklama

Bezplatné dárcovství krve

Krev zná každý z nás, každý ví, že bez ní není život možný. Naše krev ale není důležitá jen pro život náš, ale může být záchranou i pro život druhého.

Krevní transfúze nebo lék připravený z krve u nás zachraňuje desetitisícům lidí každoročně zdraví, někdy i život - podle statistik dostane každý za svůj život v průměru 4x krevní transfúzi a 12x jiný léčebný přípravek z krve získaný.

 

Svou krví může každý z nás, kdo je sám zdravý, pomoci. Není to přitom nic složitého - transfuzní oddělení najdete v každé z fakultních či většině okresních nemocnic. 

 

Předpoklady pro dárcovství je věk 18-65 let, hmotnost alespoň 50 kg a dobrý zdravotní stav (potenciální dárce by měl být momentálně zdravý, neměl by trpět vážnějším chronickým onemocněním, nesmí to být člověk s rizikovým chováním ve vztahu k infekci HIV, pohlavním nemocem nebo žloutenkám (pozor - sem patří i piercing v posledním půl roce), neužíval v posledním měsíci antibiotika ani neměl např. přisáté klíště).

 

Před samotným odběrem pijte dostatek nealkoholických nápojů, nehladovte, ale od večera jezte jen netučné potraviny. 


Pravidelné dárcovství je výhodou i pro Vás - krom dobrého pocitu máte např. pod kontrolou svůj zdravotní stav.


Podrobnější informace o zdravotních požadavcích, adresář transfuzních oddělení a další informace o dárcovství krve najdete na www.cervenykriz.eu/darcovstvikrve nebo si o ně můžete napsat [email protected] .


V České republice je v současnosti 270 tisíc dárců krve, nemocnice by však potřebovaly o asi 130 tisíc více. Bohužel už několik let nepokrývá počet nových dárců jejich přirozený úbytek (z věkových či zdravotních důvodů) z dárců dlouhodobých. Navíc předloni otevřená komerční plazmaferetická centra odčerpávají nemocnicím nové dárce, ale odebraná krevní plazma směřuje do zahraničí?


Zkuste tento trend změnit!


Autor:Eva Čerešňáková

Reklama

Reklama

Komentáře

Andrea (Pá, 31. 8. 2012 - 22:08)
Více se o tomto tématu darování krve můžete dozvědět na stránkách komunity VZP - www.komunita111.cz
Hrabě Dracula (So, 1. 9. 2012 - 00:09)
Více se o tomto tématu...Provádím bezplatné odběry krve.
. (So, 1. 9. 2012 - 23:09)
Jen jim hezky odevzdejte krev jen ať s ní zase můžou kšeftovat!
Hrabě Dracula (Ne, 2. 9. 2012 - 00:09)
Provádím bezplatné odběry...Mám v tom vskutku mnohaletou praxi. Cestovné si neúčtuji.
Drákulo, (Ne, 2. 9. 2012 - 09:09)
Mám v tom vskutku mnohaletou...v mém okolí je dost lidí, kteří mi pijí krev už pěknou dobu. Kam se ty na ně hrabeš.
Hrabě Dracula (Po, 3. 9. 2012 - 00:09)
v mém okolí je dost lidí,...Můžeš mi dát jejich adresy? Ti budou asi dost nacucaní. Ale politiky nemám rád. Z ti nemají dobrou krev. Nějak se mi z nich zvedá žaludek. Tuhle jsem byl na jakémsi Kalouskovi a potom jsem byl celý jako ožralý a nablil jsem si do rakve. Prý to byl ministr. Nebo ministrant? Teď nějak nevím.
Reklama