Základní fakta o krevních skupinách
- Krevní buňky u lidí skupiny A a B obsahují jednu ze dvou různých molekul cukru (antigenu), které mohou vyvolat imunitní reakci organismu. Lidé se skupinou AB mají oba typy těchto molekul, zatímco lidé se skupinou 0 nemají ani jeden. Lidé si vyrábějí protilátky proti antigenům, které jim chybějí, což znamená, že osoba krevní skupiny 0 je univerzální dárce, naopak lidé skupiny 0 mohou dostat jen skupinu 0, lidé skupiny A mohou dostat jen A nebo 0, lidé skupiny B zase jen B nebo 0. Osoby skupiny AB jsou univerzálním příjemcem.
- Znalost krevní skupiny je nezbytná k provedení tranfuze a je jednou z podmínek pro transplantaci. To byl také důvod, proč do objevu krevních skupin někteří lidé po transfúzích krve umírali.
Chronologie hlavních událostí spojených s krevními skupinami:
1628 - Anglický anatom William Harvey publikoval teorii o krevním oběhu - podle ní srdce jako čerpadlo žene krev cévami. Podle do té doby přijímané Galénovy teorie krev vznikala z potravy v játrech, putovala do pravé poloviny srdce a z ní do poloviny levé, kde nasávala zde se tvořící "životní teplo"; při jeho předávání orgánům a tkáním se krev neustále spotřebovávala.
1667 - Pařížský lékař Jean Denis provedl první transfúzi krve člověku. Zatímco první se zdařila, po některých dalších pacienti zemřeli, a tak byly transfuze kolem roku 1680 zakázány.
1901 - Rakušan Karl Landsteiner ohlásil objev tří krevních skupin - A, B a C (později přejmenovanou na 0).
1902 - Na podnět Landsteinera objevili jeho kolegové Alfred von Decastello a Adriano Sturli nejvzácnější čtvrtou skupinu, dnes označovanou jako AB.
1907 - Český psychiatr Jan Janský nezávisle na Landsteinerovi objevil a správně klasifikoval všechny čtyři krevní skupiny (označené I, II, III, IV; až ve 30. letech byly krevní skupiny označovány A, B, AB a 0 podle Landsteinera).
1914 - Belgický chirurg Albert Hustin objevil chemikálii, která krev konzervuje - citronan sodný.
1940 - Karl Landsteiner a americký serolog Alexander Wiener objevili Rh-faktor, antigen odlišující krevní skupiny a poslední důležitý prvek k bezpečné krevní transfuzi.
2007 - Světová média zveřejnila informaci, že vědci našli způsob, jak změnit jednu krevní skupinu v jinou. Za pomoci bakteriálních enzymů dokázali změnit krevní skupinu A, B a AB v univerzální skupinu 0.
Zdroj: ČTK
Komentáře
Gegt: děti můžou mít stejné krevní skupiny, riziko žádné není, to je pouze u RH faktoru, pokud má matka- a otec +
Zuzano, vzniknout nemůže.
7 denní kurz hubnutí zdarma - registrace na www.snama.cz/dieta
jsme dárci krve, při testech jsme zjistili naše krevní skupiny - manžel 0+, já AB+ a naše dcera má B- (je jí 18let).Je tato skutečnost možná ???
Přědem děkuji za odpověď, Dana
Klára-Rh + není krevní skupina, je to faktor, který může být poz., nebo neg., je to aglutinogen obsažený v erytrocytech.
Ani v nejmenším to nevadí. Jediné, co z toho plyne, je to, že vaše děti budou mít krevní skupiny A+, A-, 0+ nebo 0-
http://cs.wikipedia.org/wiki/Krevn%C3%AD_skupina
Jsou tam i vysvětlení k Rh faktoru.
- Odpovědět
Pošli odkaz