
Za 400.000 předčasných úmrtí Evropanů v roce 2016 mohlo špinavé ovzduší. Vyplývá to ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Novější data nejsou k dispozici. Téměř každý obyvatel EU, který bydlí ve městě, je navíc vystaven úrovni znečištění, která přesahuje příslušné limity.
"Znečištění vzduchu je v současné době největším rizikem pro zdraví lidí," píše se v dokumentu. Jeho autor Alberto González Ortiz uvedl, že počet nebezpečných částic v ovzduší evropských měst se sice snížil, neklesá ale podle něj dostatečně rychle. "Ještě jsme nedosáhli standardů Evropské unie a samozřejmě jsme ještě vzdáleni standardům Světové zdravotnické organizace (WHO)," dodal Ortiz.
Unijní předpisy v současnosti požadují, aby členské státy vyhodnocovaly různé ukazatele úrovně znečištění ovzduší, především v městských oblastech, a podnikly opatření, pokud jsou příslušné meze překročeny.
Předloni například 16 z 28 zemí EU - mezi nimi Francie, Belgie, Nizozemsko, Španělsko, Německo a Británie - nahlásily minimálně jeden případ vyšší koncentrace oxidu dusičitého, než je celounijní průměr za rok. Tato škodlivina se do atmosféry uvolňuje například z výfuků aut a působí potíže hlavně v městských aglomeracích.
Důležité pro zlepšení kvality městského vzduchu je tedy podle Ortize omezení počtu aut.
"Když bojujeme proti znečištění vzduchu, bojujeme zároveň proti změnám klimatu a proti hluku, a za zdravější životní styl, čímž získají všichni," uvedl Ortiz.
Zdroj: ČTK/REUTERS
Komentáře (2)
- odpovědět
Lis 26, 2019- odpovědět
Lis 27, 2019Přidat komentář