Reklama

Nepotlačujte své pocity

Mnoho lidí je i dnes stále vychováváno v tom, že pocity se nesmí dávat najevo. Příkladem takového Klaudii je 33 let, je velmi pěkná a nesmírně nápomocná ostatním lidem. Je vždy připravena pomoci, pokud to někdo potřebuje, a je nezadaná.

Člověk musí být laskavý a má držet pusu. Pokud neustále potlačujeme své pocity, pokud potlačíme vztek a zlost hned v zárodku, pokud skrýváme své strachy a spolkneme všechno, co nám kdo udělá, žijeme krajně nezdravě. Lidé, kteří takto žijí, se nacházejí pod psychickým tlakem, který se stále stupňuje. A tento tlak způsobí, že jsou mnohem náchylnější k nemocím. Jak ukázala nedávno zveřejněná studie německých praktických lékařů, více než šedesát procent všech nemocí má svoji příčinu v nezvládnutých psychických problémech.

Následným projevem této psychické zátěže jsou takzvaná psychosomatická onemocnění. Psychosomatická nemoc je taková nemoc, jejíž příčinou jsou nezvládnuté psychické problémy, příliš vysoká stresová zátěž a nahromaděné pocity. Psychosomatické onemocnění se může projevit v různých formách: srdeční onemocnění a onemocnění krevního oběhu, žaludeční a střevní potíže, zvýšená náchylnost k infekcím, astma (především u dětí) atd.

Pokud je tak nezdravé potlačovat své pocity, jistě se ptáte, jak s nimi tedy máte zacházet. Měli byste je vykřičet do světa? Nebo udeřit pěstí do stolu či něco podobného? Ne, to ne!

Co byste měli udělat
 

Reklama
  • Nereagujte agresivně, ale sebejistě.
     
  • Řekněte přímo a bez agrese, co se vám nelíbí.
     
  • Nepotlačujte v sobě své pocity, projevte je, ale bez toho, abyste byli agresivní.

    Zpočátku to může být velmi těžké. Ale pokud toto emoční osvobození zažijete, nebudete se této pozitivní zkušenosti chtít vzdát. Takže odvahu!

Zdroj: Kinauer: Už nechcete žít sami?, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Reklama