Reklama

Med

Pohádky a legendy přisuzují medu jedinečné výživné vlastnosti a léčivé účinky. Odjakživa byl opěvován jako afrodiziakum a elixír mládí. Ve skutečnosti však pouze dodává energii ve formě jednoduchých sacharidů.

Med vyrábějí včely z rostlinného nektaru. Je směsí vody a dvou jednoduchých cukrů: fruktózy a glukózy. Čím je med průzračnější, tím vyšší je obsah fruktózy. Med skladovaný dostatečně
dlouho však téměř vždy zkrystalizuje. Zahřátím se cukr znovu rozpustí.

Med dodává tělu jen zanedbatelné množství živin. I nízký obsah těchto živin však způsobuje, že med je přece jen o něco zdravější než rafinovaný bilý cukr, obsahující pouze "prázdné" kalorie. Med se z jedné čtvrtiny skládá z vody, a proto je méně kalorický než cukr - na 100 g medu připadá 288 kcal, na stejnou hmotnost rafinovaného cukru 394 kcal. Pokud však při vaření nahrazujete cukr medem, uvědomte si, že med je hustší, a proto lžíce medu váží víc než lžíce cukru. Budete-li med měřit spíš objemově než podle váhy, může se vám stát, že množství kalorií nevědomky zvýšíte.

Chuť medu závisí na rostlinách, ze kterých včely nektar nasbíraly. Med z akácií je jemný a hodí se na vaření.

Mateří kašička

Mateří kašičku vyrábějí včely dělnice pro vybrané larvy, z nichž se později mají stát včelí laálovny. Je bohatým přírodním zdrojem pantotenové kyseliny (která se nachází i v jiných potravinách) a výhradním přírodním zdrojem nezvyklé mastné kyseliny (10-hydroxy-2-decenové kyseliny), jíž se některé údajné účinky kašičky přisuzují. Mateří kašička se doporučuje jako lék na otupělost a únavu.

Reklama

Léčivé účinky medu

Med si dodnes uchoval pověst léku na dýchací obtíže, sloužícího zvláště k odstraňování hlenů. Má také antiseptické účinky - již staří Řekové a Římané věřili, že med pomáhá hojit rány. Podobně jako cukr údajně působí rovněž jako dekongestivum (látka snižující překrvení a mírné sedativum.

Nápoj na bolení v krku připravíte rozpuštěním dvou lžic medu a šťávy z půlky citronu ve sklenici horké vody.
Všechna sladká jídla povzbuzují mozek k tvorbě takzvaných endorfinů, přirozených látek tišících bolest. Sladká medová tekutina podporuje tvorbu slin a tak svlažuje suchou a podrážděnou krční sliznici.


Zdroj: Jídlo jako jed, jídlo jako lék - Readers Digest Výběr

Knihu můžete zakoupit na zde.

Reklama

Komentáře

alena (Po, 9. 2. 2004 - 15:02)
Ahoj, kde muzu kopit med z Noveho Zelandu????? dekuji. Alena
ctenar (So, 22. 12. 2001 - 13:12)
Delate si srandu? Uz se vam pred vanocemi nechce psat nic aspon trochu hodnotneho? Myslim, ze kupovat tuto knihu nema vyznam. Uvodni text tohoto clanku mi doslova vyrazil dech...
Iva Hédlová (So, 22. 12. 2001 - 19:12)
Článek o medu je opravdu zarážející, kladné účinky medu jsou známé a dalo by se o nich psát hodiny. Co se týká ale knihy, mohu vřele doporučit. Mám ji doma již několik let a je vynikající. Musím se tam na ten med podívta, myslím, že článek je naprosto vytržen z většího kotextu.
Jirka (So, 10. 2. 2007 - 22:02)
Knihu a její obsah neznám, ale včelí produkty mohu vřele doporučit. Med, propolis( propolisovou tinkturu)používáme doma téměř všichni.Jako včelař mám vždy zásobu.
michal (St, 21. 11. 2007 - 18:11)
Med dodává tělu jen zanedbatelné množství živin viz článek = naprostý nesmysl !! Sjednocuje organismus a posiluje imunitu. chrani vnitrni organy. telo je tak odolnejsi vuci bakteriim. pouziva se hojne v kosmetice. pusobi blahodarne na plet, rany, popaleniny. obsahuje glukozu /zminovanou/ coz je dulezity zdroj energie.
Návštěvník (Čt, 22. 11. 2007 - 00:11)
Med bych klidně vyměnila i za sex,bez něj(medu) den pro mne není úplný,můžu ho ke všemu a jakýkoliv,cukr pro mě existuje pouze v podobě medu.
Lidka (Út, 29. 1. 2008 - 14:01)
To je teda hrůza co tu píšete, to je článek o medu z marketu, kde ho slijou s kde jakým bordelem. TOhle není článek o medu od včel a jeho úžasných schopnostech. Med je úžasný, léčí, chutná, detoxikuje....atd. Opravdu mně zaráží, že zrovna na tomhle webu najdu takový blud.
včelař (So, 10. 10. 2009 - 17:10)
Med je zdravý, ale i další včelí produkty.
http://uspesnyvcelar.euweb.cz/
Itas (Út, 13. 10. 2009 - 19:10)
vice hledejte na www.tojesila.cz
Adéla (Ne, 30. 1. 2011 - 15:01)
Med pomáha na spánek stači 1 kavova lžička Medů 2 hodini před spani
V. (Ne, 30. 1. 2011 - 16:01)
To je teda blábol, ten začátek článku.
V. (Ne, 30. 1. 2011 - 16:01)
To je teda blábol, ten začátek článku.
Reklama