Reklama

Vědci z Brna našli způsob, jak rychle diagnostikovat chřipku

Současná laboratorní diagnostika chřipky je velmi zdlouhavá, určení typu viru trvá několik dní a probíhá ve speciálních laboratořích. Nový test, který objevili vědci v Brně, trvá jen několik minut.

Rychlý a levný způsob, jak diagnostikovat chřipku, objevili vědci z Mendelovy univerzity v Brně a CEITECu VUT. K testu použili filtrační papír s  kvantovými tečkami - tedy uměle vyrobenými nanočásticemi.

„V našem případě jsme použili částice složené ze sulfidu kademnatého, které pod ultrafialovým zářením svítí,“ uvedl Pavel Kopel z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně, odborník na jejich výrobu.

Když se kvantové tečky setkají se vzorkem obsahujícím virus chřipky, rozzáří se mnohem jasněji. Celý proces trvá několik minut. „Tento nástroj by mohl být k dispozici široké veřejnosti, každý by tak mohl ihned zjistit, zda je nakažen virem chřipky,“ upozornil René Kizek, vedoucí vědeckého týmu. Značný potenciál využití testu je v ordinacích praktických lékařů. Ti by měli okamžitou odezvu, zda má pacient virové nebo bakteriální onemocnění a zda je nutné nasadit antibiotika. Nyní vědci žádají o patent vynálezu.

Současná laboratorní diagnostika je přitom velmi zdlouhavá, určení typu viru trvá několik dní a probíhá ve speciálních laboratořích. „Po dobu, kdy se vzorkem zabývá laboratoř, by měl být pacient uzavřený v karanténě. To by s použitím naší metody nebylo nutné,“ doplnil Vojtěch Adam, člen vědeckého týmu.

Reklama

Jejich práce s kvantovými tečkami však nekončí. „Plánujeme materiál upravit tak, aby každý typ chřipkového viru zářil jinou barvou. Předpokládáme, že tato práce potrvá několik dalších měsíců,“ doplnil René Kizek.

Objev brněnských vědců by byl neocenitelný zejména při epidemiích nebezpečné chřipky, jakou byla v roce 2009 mexická chřipka (tzv. prasečí chřipka).

Reklama

Komentáře

Reklama