Reklama

Krvácení dásní není banalita

Krvácí-li vám jakákoli rána, ošetříte ji a přelepíte. Jak se však zachováte, když zjistíte, že vám krvácejí dásně? Většina lidí si pomyslí, že je to způsobeno pouhým neobratným čištěním zubů. Ve skutečnosti jsou ale krvácející dásně prvním projevem zánětu dásní, který představuje pro zdraví zubů velké riziko, protože neléčený zánět dásní je nejčastější příčinou vypadávání zubů. Proto se vyplatí příznaky nepodceňovat a věnovat patřičný čas ústní hygieně i výběru vhodných dentálních pomůcek.

Jak se pozná zánět dásní?

Krvácením dásní trpí až 90 % dospělé populace. Dáseň postižená zánětem je křehká, oteklá a velmi snadno se poraní. Zánět způsobuje bělavý povlak na zubech, zvaný zubní plak a obsahující obrovské množství mikroorganismů. Ten se tvoří prakticky neustále a hromadí se zejména v okolí krčků zubů – tam, kde se stýká měkká zranitelná dáseň s tvrdou sklovinou zubu. Pokud není zubní plak pravidelně odstraňován, začínají v něm bujet škodlivé bakterie. Dáseň nezvládne odolávat takovému náporu, otéká, zarudne a začíná krvácet při sebemenším podráždění, později i samovolně.

Zánět může přes dáseň pronikat ještě hlouběji do zubního lůžka, kde je schopen zničit jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec dokonce i samotnou kost. Pak už se jedná o parodontózu, která mnohdy končívá vypadnutím i jinak zdravých zubů. Bohužel se toto onemocnění u nás vyskytuje stále častěji. A přitom stačí tak málo, pravidelně a správně si čistit zuby a nezanedbávat návštěvy u stomatologa.

„Plak obsahuje živé mikroorganismy, které vytvářejí značné množství organických kyselin z cukrů a škrobů přítomných v potravě. Zároveň jsou v něm obsaženy i mrtvé mikroorganismy a rozpadové produkty zaniklých mikrobiálních buněk, které jsou pro tkáně parodontu vysoce toxické. Účinně předejít parodontóze můžeme tedy jedině díky správnému a pravidelnému čištěním zubů,“ vysvětluje prof. Zdeněk Broukal z  Výzkumného ústavu stomatologického 1. lékařské fakulty UK Praha.

Reklama

 

Reklama

Komentáře

Jana (Ne, 22. 11. 2009 - 10:11)
Dobrý den. Mám SLE už 15 let tak sem si chtela zeptat, mohu bejt dárcem krví?
dagmot (St, 3. 2. 2010 - 21:02)
Na zdravem stavu dasni a zubu zavisi i zdravi stav naseho srdce a mozku,nebot bakterie ktere zpusobuji krvaceni dasni se krevnim recistem dostavaji do srdce a mozku a tim nam mohou vyvolat infarkt anebo mozkovou mrtvici.Poradim jak si spolehlive pomoci,behem 3 az 4 dnu zastavit krvaceni a urychlit stahovani dasni.Nevahejte a piste na email [email protected]
kokeš (So, 13. 2. 2010 - 21:02)
Dobrý den. Mám SLE už 15 let...ne, kdo je blbej, nemůže bejt dárcem
vladimir pražan (Ne, 5. 9. 2010 - 21:09)
Na zdravem stavu dasni a zubu...Prosím o radu ,jak odstranit krvácení dásní.Děkuji Pražan
[email protected]
Lucie (Čt, 9. 6. 2011 - 11:06)
Dobrý den, krvácejí mi dásně, a měla jsme si po určitou dobu dásně masírovat přípravkem Aluminii Acetotartratis Solution, má s tím někdo zkušenost? Stala se mi totiž taková věc, každý den si ten přípravek ředím ve skleničce s vodou, v té samé skleničce a dneska jsem s ní nechtěně ťukla o umyvadlo a ona se rozbila na malé kousky, jako by byla strašně křehká a shodou okolností mi upadlo kousek zubu. Nemá tadle vodička vliv na zubní sklovinu? Zdá se mi to nějak podivné. Mám 26 let. Děkuji za opdovědi :-)
Iva (Út, 1. 5. 2012 - 13:05)
Prosím o radu ,jak odstranit...Mohu přidat svou osobní zkušenost, kdy jsem rady hledala po všemožných fórech odzkoušela všechny doporučené vody a pasty...vždy to bylo jen na chvília potom se proces znovu rozjel. Chybu, kterou jsem udělala, protože zuby mám zdravé, moje kontrola u stomatologa 4 roky nebyla a byla to chyba. Po prvním sezení mi odstarnil zubní kámen a doporučil, abych si vyhledala dentální hygienstku, což jsem udělala a ta znovu a to velmi důkladně odstarnila zubní kámen...nedovedete si představit, jak reagovaly mje dásně...té krve!!Odcházela jsem se smíšenými pocity, a novým kartáčkem na zuby. Ale světe div se. dásně se začaly stahovat a krvácení ubývalo...čeká mne ještě jedno sezení, protože přes krvácející dásně nešlo vše odstranit...tak že budeme ještě pokračovat. Fakt doporučuji!! po konzultaci se stomatologem mi bylo doporučeno 2x do roka kontrola stomatologem a mezi tím 2x hygienistku. jsou vyškolení, vědí co doporučit. Fakt to funguje!!!
Lenka (St, 27. 10. 2021 - 22:10)
Já si musím dávat neuvěřitelný pozor při čištění zubů, aby se náhodou nedrbla do dásně, jinak mi začne hned krvácet. Máte někdo takovou zkušenost?
Žaneta (Pá, 29. 10. 2021 - 19:10)
Mě na to zubařka doporučila přírodní tinkturu. Je to přírodní tinktura ruj vlasatá, která dokáže bojovat proti častému krvácení dásní. Opravdu mi to pomohlo a nemusím mít strach si vyčistit zuby.
Lenka (So, 30. 10. 2021 - 19:10)
Jakou tinkturu vám na to zubařka doporučila? Co je to tinktura vlastně?
Žaneta (Ne, 31. 10. 2021 - 23:10)
Je to taková přírodní vodička ke kloktání. Kupuji si přírodní tinkturu u litlolo .cz Na litlolo mají totiž spoustu velmi kvalitních přírodních produktů
Reklama