Reklama

Lidé při hledání informací na internetu o svém zdravotním stavu nemají soukromí

Pacienti hledající na internetu informace spojené se svým zdravotním stavem se nemohou spolehnout na to, že jejich vyhledávání zůstane soukromé. Uvedl to jeden americký výzkumník ve zprávě, kterou v pondělí zveřejnil odborný časopis Americké zdravotní asociace.

 Marco Huesch, který je vědcem na Jihokarolínské univerzitě, na různých zdravotních webových stránkách hledal informace o depresi, oparu a rakovině - a zároveň hlídal, zda jeho vyhledávání a údaje někdo sleduje.

    Pokud někdo žije s depresí, oparem nebo rakovinou a hledá si informace o svém stavu on-line, jak to dělá čím dál víc pacientů, pak nemůže spoléhat, že jeho vyhledávání zůstane soukromé, uvedl Huesch. Zveřejnění zdravotního stavu přitom může znamenat nejen “zahanbení“ pro pacienta, ale také “diskriminaci na pracovním trhu“, dodal.

    Vědec použil volně dostupné programy na ochranu soukromí DoNotTrackMe a Ghostery, aby zjistil přítomnost “subjektů třetí strany“ na webových stránkách, které prohlížel. Zároveň využil komerční program nazvaný Charles, aby zachytil jakýkoli přenos informací, které svým vyhledáváním vygeneroval, třetím stranám.

    V “náhodném vzorku“ dvaceti často navštěvovaných serverů, mezi nimiž nechyběly ani oficiální stránky Národních zdravotních ústavů a Úřadu pro kontrolu potravin a léků, byl všude přítomen nejméně jeden subjekt třetí strany - a průměrně jich bylo šest až sedm, uvedl.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Majka (St, 11. 5. 2022 - 18:05)
Je fakt, že nechápu, jak se každý rozepisuje pod svým jménem na sociálních sítích o svých zdravotních potížích, intimních problémech - to lidi nevědí, že třeba zaměstnavatelé si nechávají sociální sítě lustrovat a samozřejmě si vybírají lidí bez zdravotních potíží?
Default User Image
Kamil (St, 6. 12. 2023 - 14:12)

tak nějaký běžný zaměstnavatel asi koukne jen, zda zaměstnance najde na facebooku a instagramu a zkouknou hlavní profil, ale věřím, že větší firmy se dívají v jakých skupinách je člověk aktivní, co má za názory, co sleduje a pak tomu dávají váhu při výběru. Když taková možnost je a lidi toho na sebe, své problémy a zdraví tolik veřejně vykecají pod svým pravým jménem, tak proč by toho zaměstnavatelé nevyužili.

Mgr. Skalšík (St, 11. 5. 2022 - 22:05)
Nevím
Reklama