Reklama

Vyzrajte na bacily elixírem z bylin a včelího pylu

V zimních měsících na nás viry a bakterie způsobující chřipku a nachlazení útočí více než jindy. Těmto "útočníkům" nejlépe vyhovuje studené a vlhké počasí, v němž se statečně množí. Jak na ně vyzrát? Fontána mládí vám pomůže posílit imunitu na jaře i v zimě.

Říkáte si co fontána mládí vlastně je? Fontána mládí je výraz, který se vžil pro velice vzácnou přírodní ingredienci a její účinky na lidský organismus, včelí pyl. Včelí pyl je právem považován za téměř dokonalou potravinu, protože obsahuje mimořádné množství životně nezbytných živin podporujících celkovou odolnost a obranyschopnost organismu. Mezi tyto živiny můžeme zařadit bílkoviny, které jsou zdrojem enzymů a látek podporujících imunitní systém, esenciální nenasycené mastné kyseliny a lecitin, hormonální a antibiotické látky, biologicky vázané vitaminy a minerály a další.

Samotné získání a zpracování pylu je ovšem velmi náročný proces. Včela dělnice přelétává z květu na květ a na její chlupaté tělo se nachytá pyl, který za letu nohami otírá a formuje do tzv. rousek na zadním páru nohou. Aby vytvořila jeden pár rousků, musí včela obletět přibližně 80 květů! Sesbíraný pyl přeměňují včely v úlu na vysoce biologicky hodnotnou potravu pro sebe a larvy a tvoří z ní také nejvýživnější potravu pro matku - mateří kašičku. Pyl se sbírá tzv. pylochytem, přičemž včelař smí odebrat pouze 30 % pylu, aby včely nebyly ohroženy nedostatkem potravy. Pyl se pak pečlivě suší při teplotě podobné včelímu úlu a přesně dané vlhkosti, aby bylo dosaženo jeho nejvyšší kvality a čistoty.

Ideální je včelí pyl využít i v kombinaci s jinými přírodními látkami, které jeho účinky vhodně doplní. Dohromady pak vytvoří „ochrannou auru“, aby na vás žádný bacil „nevyzrál“. Bylinek je ovšem na trhu celá řada a člověku se v nich špatně orientuje. Mezi bylinky, které včelí pyl vhodně doplňují, mohou být například ty, které nám pomohou posílit imunitu nebo pomohou s pročištěním dýchacích cest. Ucpané dýchací cesty jsou totiž častým projevem každé chřipky a nachlazení. Specialistka na bylinnou léčbu Jana Ranušová doporučuje na imunitu například rakytník, růži nebo třapatku. Na uvolnění dýchacích cest poté doporučuje využít sléz, bez, šalvěj, lípu, tymián, mateřídoušku, mátu nebo třeba heřmánek. Tyto bylinky pečují o sliznice v krku, hltanu a dutině ústní, díky obsahu látek, které rozpouštějí hleny a usnadňují jejich vykašlávání.

Reklama

Pokud jsme posílili imunitu a pročistili dýchací cesty, mohli bychom využít nějaké bylinky i na urychlení regenerace organismu. Každý z nás se přeci chce po nemoci rychle dostat zpět do formy. Tady nám Jana Ranušová radí využít například lišejník, rozchodnici nebo třeba kopřivu. Tyto bylinky patří do skupiny tzv. adaptogenů. Pomáhají překonat únavu, podporují odolnost vůči stresu a mají celkově povzbuzující účinek na organismus, což je výhodné zejména v době rekonvalescence, tedy právě tehdy, když se chceme dostat rychle do formy.

Vhodnou kombinaci těchto bylinek doplněných ještě například o protěž alpskou nebo kozinec alpský nabízí Cemio Včelka®. Více o tomto přípravku se dozvíte na www.cemiovcelka.cz.

Reklama

Komentáře

Reklama