Reklama

Zelená úsporám: Na co můžete získat dotaci?

Program Zelená úsporám je rozdělen do tří základních částí. A- Úspora energie na vytápění, B - Výstavba v pasivním energetickém standardu, C- Využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody.

 

Musíte si vybrat alespoň jednu z následujících úprav a zároveň díky ní ušetřit nej­méně 20 procent ročně (přesněji - o toto procento snížit roční potřebu tepla na vytápění). Kdvž ušetříte 30 procent, dotace bude vyšší.

Reklama
 

a) zateplit vnější stěny

b) u vytápěného podkroví zateplit střechu, u nevytápěného strop nejvyššího patra

c) zateplit strop nevytápěného sklepa, podlahu nad zeminou nebo nevytápěným sklepem

d) zateplit stěnu mezi vytápěnou a nevytápěnou částí domu, třeba mezi domem a garáží

e) výměna oken a vstupních dveří

f) pořízení systému řízeného větrání s rekuperací tepla

Příspěvek na částečné zateplení na jeden dům je možné dostat jen jednou, takže nemůžete se státní podporou nejdřív jen vyměnit okna a příští rok chtít přispěv třeba na zateplení střechy. Druhou dotaci získáte, jen když dalšími úpravami dosáhnete celkového zateplení.

Úpravami musíte dosáhnout roční potřeby tepla na vytápění nejvýše 70 kWh/m2 a ve srovnání s původním stavem ušetřit nejméně 40 procent. Když snížíte potře­bu tepla pod 40 kWh/m2, dotace bude vyšší. Zpravidla to znamená zateplit záro­veň stěny, střechu nebo strop nejvyššího patra, podlahu v přízemí či strop sklepa a vyměnit okna a vstupní dveře. Lze to udělat i ve dvou etapách: v první požádat o dotaci na částečné zateplení, ve druhé dokončit celkové zateplení.

Dotaci dostanete na nový pasivní dům či byt včetně pasivní přístavby se samostat­ným bytem, ale také pokud se vám podaří zateplit starší dům tak dobře, že z něj uděláte pasivní. To druhé je v praxi velmi těžko proveditelné a dost nákladné.

Státní příspěvek získáte na:

a)   ekologický kotel na biomasu (zplyňovací kotel na dřevo, kotel na peletky),

b)   tepelné čerpadlo (typ země-voda, vzduch-voda, voda-voda, vzduch- vzduch).

Buď si je musíte pořídit do novostavby, nebo jimi nahradit staré neekologické vy­tápění uhlím, koksem, lehkým topným olejem či elektřinou, včetně přímotopů. Na dražší kotle s automatickým přikládáním (na peletky) je vyšší dotace.

Je jedno, jestli máte nový či starší dům, stát vám přidá na solární systém, kterým budete buď jen ohřívat vodu, nebo i přitápět.

Kdo zažádá   o dotaci současně na více úprav, třeba celkové zateplení a ekologický kotel nebo stavbu pasivního domu společně se solárními kolektory, kromě příspěvků na jednotlivé úpravy dostane navíc bonus.

Stát přispěje na proje ktovou dokumentaci a energetické hodnocení (odborný posudek), které jsou nezbytnými přílohami k žádosti o dotaci. Při kombinaci více úprav získáte podporu na všechny potřebné projektové dokumentace, energetické hodnocení stát podpoří pouze jednou.

Na co dotaci nezískáte

-        Na opravy a montáže provedené svépomocí - je nutné si najmout někte­rou z firem zapsaných do Seznamu odborných dodavatelů. Jen na stavbu pasivního domu lze najmout jakoukoliv firmu na trhu.

-        Na úpravy dokončené před 1. dubnem 2009.

-        Na tepelné izolace v novostavbě.

-        Na stavbu nízkoenergetického domu.

-        Na zateplení či kotel na chatě, která není vedená stavebním úřadem jako stavba k trvalému bydlení, ani v domě, ve kterém nebydlíte nebo který nepronajímáte.

-        Na náhradu plynového kotle novým, ekologickým.

-        Na nový kotel na uhlí, elektřinu nebo plyn.

-        Na solární elektrárnu z fotovoltaických panelů.

Zdroj: Bydlete úsporně - CPRESS

Reklama

Komentáře

Nika (Pá, 15. 4. 2011 - 07:04)
Dotace skončily v říjnu 2010. Jste normální dávat tento článek dnes? Mnoho lidí žádost nestačilo podat, mělo to být do r.2012. Přišli tak o prachy a vy lákáte další?
jan-blazej (Pá, 15. 4. 2011 - 10:04)
Uvolněna letos bude jen jedna miliarda, ale k ní zřejmě normální člověk nedosáhne.
srdik (St, 14. 12. 2011 - 10:12)
Taky jsem už zateploval, foukanou izolací Climatizer Plus a na tu já nedám dopustit. Přišla firma, udělal nám zateplení domu a teď jsem doma v teploučku a vím že je to i proti plísni.
Rob (St, 14. 12. 2011 - 10:12)
Dekujeme firme Climatizer Plus za reklamni fake prispevek v diskuzi.

Jako odmena za komentarovy spam si tuto firmu pridavam do seznamu neserioznich a podvodnych firem.
Tereza Dostálová (Po, 17. 7. 2023 - 05:07)
Je složité získat dotaci například na fotovoltaickou elektrárnu? Celkem dost o tom totiž doma začínáme uvažovat, a tak bych chtěla předem mít všechny tyto informace.
Zlatka (Út, 25. 7. 2023 - 02:07)
Pro nás třeba nebylo, protože jsem s manželem vybrala českou firmu na instalaci fotovoltaické elektrárny na klíč Sefy, která nám pomohl s vyřízením dotace. Veškerou administraci vlastně ohledně toho zařídí, takže za mě super.
Daniel (Po, 21. 8. 2023 - 09:08)

Pouštěl jste se někdo do zateplení svépomocí? Vyplatí se to nebo je lepší na to vzít firmu? Dá se někde i materiál na zateplení sehnat nějak výhodněji?

Petr Kořínek (Út, 22. 8. 2023 - 02:08)

Dělal jsem to. Zateplení komplet celého domu svépomocí a nechal jsem na tom 30 % oproti tomu co jsem měl ceny od firem. Je ale důležité dobře sehnat materiál na práci už na tom pak moc nenašetříte no.

Daniel (St, 23. 8. 2023 - 16:08)

Tak to je docela fajn. Kde se vám povedlo sehnat ten materiál teda za lepší cenu?

Petr Kořínek (Čt, 24. 8. 2023 - 00:08)

Třeba talířové hmoždinky s plastovým trnem, ale i spoustu dalšího jsem bral z e-shopu topkraft .cz Najdete tam velkou spoustu věcí za solidní peníz, takže určitě doporučím se podívat a něco tam určitě vyberete. Po objednání to pak rychle chodí.

Default User Image
Realiťák (Čt, 14. 9. 2023 - 15:09)

Byl jsem na mlýnu, kde si borci sami zateplili jednu místnost polystyrenem a ten tak nasál vlhkost, ze zbořil kamennou stěnu.

Default User Image
Michal (Ne, 17. 9. 2023 - 00:09)

Můžu se zeptat prosím? Když je tu řeč o solárních panelech, tak jak se to dělá z hlediska přebytků elektrické energie, kterou elektrárna na střeše vyrábí? To se někde musí ukládat do baterií nebo jak to funguje? 

Default User Image
Martina (Út, 16. 4. 2024 - 16:04)

Dobrý den, prosím potřebovala bych poradit. Rozhodla jsem se pro vybudování fotovoltaické elektrárny kvůli úspoře za energie. Chtěla bych vědět, jak nakládáte s přebytky energie? 

Default User Image
Petra (Ne, 21. 4. 2024 - 20:04)

Jakmile budete mít fotovoltaickou elektrárnu hotovou a budete mít poslední revizi o připojení a výrobní EAN, tak můžete třeba jako já uzavřít přes společnost electree .cz smlouvu a prodávat díky nim přebytky své elektrické energie za spotové ceny na burze. Mám od nic i aplikace electree elis, kde mohu sledovat aktuální vývoj cen na burze. 

Reklama