Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis): Tradiční bylina s výjimečnými účinky
Při prohledání vědeckých databází, včetně PubMed, Scopus a Web of Science, bylo zjištěno, že šišák bajskalský obsahuje rozmanitou škálu fytochemických složek, včetně flavonoidů, alkaloidů a terpenoidů, přičemž baicalin a baicalein jsou nejvýraznějšími bioaktivními sloučeninami. Tyto látky prokázaly široké spektrum farmakologických aktivit, včetně protizánětlivých, antioxidantových, antikancerogenních, neuroprotektivních a hepatoprotektivních účinků.
Kromě toho byl šišák zkoumán pro svůj potenciál při léčbě různých onemocnění, jako jsou nádory, kardiovaskulární poruchy a neurodegenerativní stavy. Šišák bajkalský představuje zajímavou cestu pro budoucí terapeutický vývoj, zdůrazňující neustálou potřebu vědeckého zkoumání a klinického výzkumu.
Hepatoprotektivní účinky – ochrana jater
Extrakty z rostliny S. baicalensis mohou předcházet poškození jater a fibróze u potkanů nebo myší s hepatotoxicitou. Kromě toho má baicalin hepatoprotektivní účinky při poškození jater způsobeném alkoholem snižováním oxidačního stresu, redukci zánětu a regulací Shh dráhy.
Antioxidační účinky:
Šišák bajkalský obsahuje flavonoidy, zejména baicalein a baicalin, které prokazují silné antioxidační vlastnosti. Tyto látky mohou pomoci neutralizovat volné radikály v těle, což je spojováno s ochranou buněk před poškozením.
Neuroprotektivní účinky – ochrana nervů
Šišák bajkalský, baicalein, baicalin a wogonin prokázaly neuroprotektivní vlastnosti, což naznačuje, že mohou být účinnými neuroprotektivními léky pro léčbu ischemických mozkových příhod, Alzheimerovy nemoci, Parkinsonovy nemoci a dalších neurologických onemocnění. Studie naznačují, že bylina může mít antidepresivní a anxiolytické vlastnosti, což naznačuje potenciální přínosy pro psychické zdraví. Též může být nápomocna při poruchách spánku.
Protizánětlivé vlastnosti:
Baicalein, přítomný v šišáku bajkalském, prokázal protizánětlivé účinky v laboratorních studiích. To může být důležité při snižování zánětů v těle, což je klíčový faktor mnoha chronických onemocnění.
Ochranné účinky na srdce a cévy:
Při pokusech na kuřecích embryích a myších bylo zjištěno, že baicalin může chránit před vývojem kardiovaskulárních malformací způsobených hyperglykemií. Navíc baicalin podporoval angiogenezi a projevoval kardioprotektivní účinky in vivo proti akutnímu infarktu myokardu a plicní hypertenzi způsobené chronickou hypoxií. Baicalein může zvýšit vývoj nových cév, snížit přestavbu srdce a omezit dysfunkci endotelu v odpovědi na angiotensin II nebo ischemicko-reperfuzní poškození myokardu.
Protinádorové aktivity:
Mnoho protinádorových vlastností, jak in vitro, tak in vivo, bylo zdokumentováno pro extrakty a sloučeniny z Scutellaria baicalensis. Těmito aktivitami jsou zahrnuty nádory jater, žaludku, plic, prsou, prostaty, močového měchýře, mozku, plochého epitelu, mukoepidermoidního karcinomu, tlustého střeva, žlučníku a dutin ústních, stejně jako leukémie, lymfomy a myelomy . In vitro byl inhibován růst lidských myelomů, buněk plic, jater a prostaty extrakty z S. baicalensis, a v modelech xenograftních nádorů byl potlačen vývoj nádoru v močovém měchýři, prostatě, plicích a nádorech plochého epitelu hlavy a krku.
Další aktivity:
U potkanů léčených ritonavirem pomohly extrakty z S. baicalensis a baicalein (respektive 1 mg/kg a 1 μg/kg po dobu 2 dnů) snížit gastrointestinální dysfunkci. U myší s diabetem vyvolaným streptozotocinem měl ethanolový extrakt synergický antidiabetický účinek s metforminem. Anti-hyperglykemické účinky baicalinu byly dosaženy inhibicí jaterní gluconeogeneze. Baicalein může snížit endometriózu tím, že inhibuje životaschopnost lidských stromálních buněk endometria in vitro. Baicalin také ovlivňuje hubnutí, regulaci spánkových cyklů, anti-alergické reakce a antipyretické odpovědi. Polysacharidy z S. baicalensis projevily imunostimulační a antioxidativní vlastnosti.
Náš Tip: Firma Mattisson má šišák bajkalský obohacený o betaglukany, kurkumu, černý pepř a vitamíny B pro posílení imunostimulačního, protizánětlivého, neuroprotektivního a hepatoprotektivního účinku.
Zdroje:
Komentáře