Reklama

Muž v dámských botách

známe je? (Čt, 23. 10. 2014 - 00:10)

tak jsme se zase něco...Ač skrytě žijící, neunikla divoká prasata v posledních několika letech zájmu médií. Hlavním důvodem, proč se tomu tak stalo, jsou jejich silně zvýšené stavy. Díky přemnožení pak rostou i škody na zemědělských plodinách, které prasata s oblibou vyhledávají. Stále častějším jevem se také stává vesele pobíhající skupinka divočáků mezi panelovými domy sídlišť. U mnohých obyvatel předměstí navazujících přímo na polní či lesní kultury tento fakt zřejmě vyvolá nepříjemný pocit mrazení v zádech.
Obava lidí z nečekaného setkání s divokým prasetem často pramení z malého povědomí o jeho životě. Rád bych proto čtenáře v následujícím textu seznámil alespoň se základními poznatky z oblasti biologie a etologie tohoto druhu.

Prase divoké (Sus scrofa) je rozšířeno téměř v celé Evropě s výjimkou Britských ostrovů, kde byla jeho populace vybita již před dávnými časy. Nenalezneme jej ani ve vysokohorských polohách a v klimaticky nepříznivých severních krajích s dlouho trvajícími zimami. Naopak hojně se vyskytuje v teplých a lesnatých částech Asie a v severní Africe. O velkém rozšíření prasat v rámci Evropského kontinentu vypovídá i vysoký počet původních poddruhů. Najdeme mezi nimi například prase iberské (Sus scrofa castilianus) rozšířené na Pyrenejském (resp. Iberském) poloostrově, prase italské (Sus scrofa majori) obývající oblast Apenin, či prase karpatské (Sus scrofa attila) vyskytující se v Polsku a v západních oblastech Ruska.

Divoká prasata zjevně vynikají mezi ostatními druhy našich velkých savců svojí velkou mírou přizpůsobivosti prostředí. O tomto faktu svědčí i rychlost nárůstu jejich stavů. Přitom ještě před druhou světovou válkou byli divočáci výhradně oborní zvěří. Jednalo se hlavně o zbylé jedince původní populace, která byla z velké míry vyhlazena intenzivním lovem během vlády Marie Terezie. Na konci druhé světové války však bylo mnoho těchto obor poničeno a divoké prase se tak stalo opět přirozeným obyvatelem české přírody. Další posílení jeho populace přišlo ze sousedního Slovenska, neboť vyplašená zvířata prchala před postupujícími boji, mimo jiné i na naše území. O tom, že divoká prasata našla v naší, z velké části zemědělské krajině příhodné životní podmínky, se můžeme přesvědčit i na příkladu dvou údajů o odstřelech. Jestliže v roce 1950 bylo na území ČR zastřeleno pouhých 200 jedinců tohoto druhu, pak v roce 1962 byl odstřel jedenadvacetkrát vyšší, tedy 4 200 kusů!

Selata ihned po narození vidí a jsou velmi čilá
Selata ihned po narození vidí a jsou velmi čilá
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Foto | Rostislav Stach / Naše příroda

Již stavba žaludku a utváření chrupu svědčí o všežravosti divokých prasat a jejich přizpůsobivosti. Divočáci požírají nadzemní i podzemní části rostlin, semena lesních dřevin (zejména žaludy a bukvice), hlodavce, mláďata obratlovců a také padliny. Podíl živočišné složky potravy je u prasat malý (zhruba 4 %) a v průběhu celého roku poměrně konstantní. Během přesunů za potravou urazí zpravidla v nočních hodinách i několik desítek kilometrů. Velké oblibě divočáků se těší rozsáhlá kukuřičná pole či pole osetá řepkou. Zde totiž nalézají nejen dostatek krmiva, ale i potřebné krytové podmínky. Pokud je v blízkosti voda, neopouští divoká prasata kukuřičné lány mnohdy po několik dní. I přes důmyslné snahy zemědělců zabránit prasatům v nevítaných nájezdech do jejich polí, si divočáci vždy najdou cestu za lákavou, křupavou pochoutkou, v podobě kukuřičného klasu.

V jídelníčku divokého prasete můžeme najít i houby, ty však nikterak zvlášť nevyhledává, ale spíše je jen příležitostně ukusuje. Značné škody mohou divočáci napáchat při hledání larev, žížal a jiných bezobratlých živočichů žijících v zemi nebo při hledání oddenků a kořínků různých druhů bylin. Během několika hodin tak louky mění v hnědě zbarvené, čerstvě zorané pole. Tento obraz pak přivede nejednoho zemědělce k zuřivosti. Naopak prospěšná je tato činnost v lesním hospodářství, kde prasata hubí lesní škůdce. Nejčastěji jde o larvy bekyně, chrousta, sosnokaze a zámotky ploskohřbetky.

Prase divoké •hmotnost: 50–200 kg
•délka: 1–1,2 m
•ocas: 20–40 cm
•tlupy o 5–30 jedincích
•dožívá se až 12 let
•samice vrhá až 12 mláďat
•lovný druh zvěře (1. VIII. – 15. I.)

Divoká prasata jsou velmi plachými, skrytě žijícími tvory. Díky vysoké míře osídlení krajiny člověkem byla postupně nucena přesunout svoji původně denní aktivitu do nočních hodin. Jedná se o zvířata velice společenská trávící život v rodinných tlupách. Výjimku tvoří pouze dospělí samci (kňouři), kteří žijí samotářsky. V tlupách existuje přísně daná hierarchie jednotlivých členů. Vedoucí úlohu zastává vždy nejstarší (vedoucí) samice, zpravidla matka ostatních samic v tlupě. Postavení dalších členů tlupy pak závisí především na jejich věku a pohlaví, nikoliv na síle. Po vedoucí samici tak v hierarchii následují další samice od nejstarší po nejmladší. Na pomyslné nejspodnější příčce tohoto žebříčku se nacházejí členové samčího pohlaví. Jedná se o samečky starší deseti měsíců až jednoho roku.

Samci starší jednoho roku (v myslivecké mluvě – lončáci) se v rodinných tlupách již zpravidla nevyskytují, neboť silně nepřátelské chování ze strany samic je donutí tlupu opustit. Tímto jednoduchým mechanismem je tedy zamezeno degradaci genofondu a páření rodinných příslušníků uvnitř tlupy. Selata mají v rámci hierarchického žebříčku zvláštní status. Mohou si tak dovolit cokoli vůči kterémukoli rodinnému příslušníku. Toto období u nich končí nejpozději ve stáří deseti měsíců.

Divoké prase je všežravé a velmi přizpůsobivé
Divoké prase je všežravé a velmi přizpůsobivé
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Foto | Hedvika Bečvářová / Naše příroda

Jak již bylo řečeno, staří samci žijí samotářsky a k tlupám se připojují pouze v období páření. To začíná u divokých prasat začátkem listopadu a přetrvává do konce ledna. V tento čas kňouři vyhledávají říjné samice a na krátko se tak opět stávají příslušníky tlup. Samci o samice svádějí prudké boje, ve kterých v krajním případě smrtelné. Zajímavým jevem je odvedení selat samčího pohlaví z blízkosti boje alespoň jednou ze samic, která je tak před rozzuřenými dospělými samci chrání. Ti je totiž v zápalu boje mnohdy napadají, neboť je považují za potenciální soky.

Páření může z různých příčin (narušení sociální struktury tlupy, příhodné podmínky) nastat i v jiných ročních obdobích. Samice po 16–20 týdnech březosti rodí v jednoduchém hnízdě 3–12 selat. Ta ihned po narození vidí a jsou velmi čilá. Již ve čtrnáctém dnu svého života následují matku a snaží se sbírat potravu, přestože je tato ještě dva měsíce kojí. Samice dosahují pohlavní dospělosti v 8. měsíci věku, samci o několik měsíců později. Mláďata z časných vrhů se tak mohou zapojit do reprodukce již v prvním roce života. Březí samice poté můžeme vidět celé léto a s malými selaty se lze setkat i v prosinci.

Období vodění selat je také jediným obdobím, kdy jsou divoká prasata opravdu nebezpečná. Při obraně potomků jsou samice vůči vetřelci nekompromisní a reagují rychlým útokem, který je zpravidla veden s neobvyklou razancí. V tento čas je proto dobré chovat se při procházkách lesem obezřetně, zejména při venčení svých čtyřnohých kamarádů. Ti totiž svým zájmem o mladá pruhovaná selátka celkem spolehlivě útok vodící bachyně vyprovokují. Bohužel velmi rychlá útočná reakce samice, která mnohdy váží i přes sto kilogramů, často ohrozí i samotného majitele psa. V některých případech je útok veden i několika samicemi najednou, přičemž alespoň jedna z nich zůstává selatům na blízku.

Prasata kvůli přemnožení pobíhají a „upravují terén“ i v těsné blízkosti lidských sídlišť
Prasata kvůli přemnožení pobíhají a „upravují terén“ i v těsné blízkosti lidských sídlišť
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Foto | Hedvika Bečvářová / Naše příroda

Pokud však bachyně nebezpečí včas zaregistruje a není tak náhlým narušitelem přímo zaskočena, raději volí klidný odchod, nežli otevřený konflikt. Z tohoto důvodu jsou tedy nejčastějšími místy těchto nebezpečných setkání husté, mladé porosty, či pole osetá zemědělskými plodinami vyššího vzrůstu. Obecně tedy místa pro vodící samici méně přehledná. V případě náhodných setkání s vodící bachyní je nejlepší volbou rychlý a klidný ochod do bezpečné vzdálenosti.

Divoké prase má v současnosti velkou šanci stát se nejhojnějším evropským sudokopytníkem. Příčiny vedoucí k tomuto stavu jsou různé – ať už se jedná o postupnou změnu druhové skladby našich lesů, agrární politiku či znečištění ovzduší. Přestože se tedy zdaleka nejedná o žádný ohrožený druh, dostalo se divočákům nebývalého zájmu ze strany biologů, myslivců a ochránců přírody. Nikoliv neprávem. Jejich skrytý způsob života, míra inteligence a přizpůsobivosti či složité sociální vztahy uvnitř tlup jsou stálým zdrojem mnoha otázek. Až čas ukáže, na kolik z nich člověk najde uspokojivou odpověď. Stále totiž platí, že teprve při dlouhodobém studiu jednoho druhu si uvědomujeme, jak málo o něm vlastně víme.

Mira (St, 22. 10. 2014 - 23:10)

tak jsme se zase něco dozvěděli...
Založ si vlastní vlákno pro svoje prasátka a neobtěžuj na ostatních.

Chovné prasnic (St, 22. 10. 2014 - 22:10)

Snižte riziko onemocnění prasnic a selat oprasením ve skupinách, důsledným dodržováním turnusové systému a co nejlepší hygienou v porodním kotci.

?
Prasnice se mohou oprášit 2,3 - 2,5 krát za rok, protože prašnost trvá 115 dní. Prašnost kolísá mezi 110 a 120 dny. Umístěte proto vaše prasnice již týden před vypočítaným termínem porodu do porodního boxu (95% prasnic se oprášil mezi 113. a 117. dnem prašnosti).

?
Osprchujte vaše prasnice před ustájením v porodním kotci a přemístěte je v klidu a bez stresu.

?
Využijte čas, když jsou vaše prasnice v porodním kotci individuálně a zkontrolujte stav běháků. Dejte pozor na praskliny, vředy, otlaky, příliš dlouhé pařáty atd. a proveďte, pokud je to nutné, péči o kopyta. Tím předejdete kulhání prasnic.

?
Dva dny před porodem snižte množství krmiva na cca 2 kg + 100 g MaMMAsan® / den, aby se uvolnily porodní cesty.

?
Kontrolujte, zda se zvířata pravidelně vyprazdňují a jaká je struktura výkalů. Pokud mají prasnice zácpu, měl by být podán projímavý prostředek, jinak se porod zpozdí. Zkontrolujte především obsah vlákniny v krmné dávce a zásobení vodou.

?
Odstraňujte minimálně 2-krát denně výkaly za prasnic, aby selata narodili do prostředí s nízkým výskytem choroboplodných zárodků.

?
Pro zlepšení hygieny posypte kotce při pravidelném čištění a dezinfekci 1-krát týdně 50 g SanoSan® / m2.

?
Zajistěte optimální teplotu ve stáji od 18 do 20 ° C a zamezte u rodících prasnic stresu z horka.

?
Zabraňte průvanu, kolísání teplot a prašnosti. Uvědomte si přitom, že žádné kotce nejsou stejné.

?
Kontrolujte moč a obsah vápníku (bílé krystalky vápníku na vagíně prasnice nebo na podlaze za prasnice). Při výskytu vápníku v moči zkontrolujte složení krmné dávky a zásobení vodou.

?
Zajistěte bezpodmínečně klid v porodním kotci.

?
Kontrolujte průběh porodu a dokumentujte délku porodu. Při vleklých porodech (> 3 hod. A> 30 min. / Sele) zasáhněte po konzultaci s vaším veterinářem (injekce, pomoc při porodu). Při napomáhání porodu dbejte v nejvyšší míře na hygienu, protože jinak může dojít k zánětům dělohy a poruchám plodnosti. Starší prasnice rodí zpravidla déle než prasničky, přičemž má velikost vrhu pouze malý vliv na délku porodu.

?
Zkontrolujte, zda placenta odešla u všech prasnic (za normálních okolností asi 4 hodiny po porodu) a odstraňte ji z kotce. Pokud se vyskytne zadržení lůžka, může dojít k otravě.

?
Porod není nemoc. Horečka před nebo po porodu je alarmujícím signálem. Zkontrolujte proto teplotu vašich prasnic 12, 24 a 36 hodin po porodu. Pokud má prasnicí horečku (> 39,5 ° C), kontaktujte veterináře. Když není prasnicí s horečkou okamžitě lékařsky ošetřena, může dojít k omezení nebo zastavení tvorby mléka.

?
Dbejte na symptomy syndromu MMA: červené vemeno, horečka, neklidné a hledající prasátka, prasnicí leží na zádech a pod. a začněte ihned s léčbou.

?
Antibiotika podávejte pouze nemocným zvířatům, mohou totiž poškodit střevní flóru prasnice a selat.

?
Obzvláště dbejte na dostatečné zásobení vašich prasnic po porodu vodou, protože při porodu ztrácejí hodně tekutin.

?
Dejte do koryta vašim prasnicím navíc k napájení min. 10 litrů čerstvé vody. Voda je nezbytnou podmínkou pro tvorbu mléka.

?
Testujte pravidelně kvalitu vody v napáječkách na zjevné změny barvy, zápachu a chuti. Odpovídejte si na otázku, zda byste takovou vodu sami pili. Když je odpověď "ne", nechte udělat profesionální rozbor vody na obsah choroboplodných zárodků a chemicko-fyzikální vlastnosti a po odborné poradě zaveďte odpovídající nápravná opatření. Ve vodě je ukrytý potenciál užitkovosti!

?
Neoddělujte pupeční šňůru mezi prasnici a selaty, protože jinak klesne tělesná teplota selat rychleji a zvířata se spíše podchladí.

?
Čerstvě narozené sele má obsah tělesného tuku jen asi 1% a nízké rezervy energie. Vytřete proto vaše prasátka po porodu dosucha čistým jednorázovým ručníkem nebo SanoSan® a přiložte ho k mléčné žláze, aby se nepodchladili a rychle přijímalo mlezivo.

?
Podávejte bezprostředně po porodu každému prasátku 4 ml Piglobin pro zvýšení odolnosti.

?
Pravidelně kontrolujte porodní hmotnost vašich selat (MÁ BÝT: 1,5 kg).

?
Vyrovnávejte, pokud je to možné, velikost vrhu maximálně do 24 hod. po porodu. Tím snížíte riziko přenosu onemocnění a opakované hierarchické boje selat. Přemisťujte nejsilnější selata z vrhu, tím mají slabší sourozenci z vrhu možnost zajistit si lusk bohatý na mléko. To odlehčuje prasnici a selata rostou rovnoměrněji. Zajistěte přitom bezodkladně dostatečný příjem mleziva nově narozeným selatům.

?
Přesuňte co nejrychleji prasátka s nízkou porodní hmotností ke kojná prasnicím s dobrou užitkovostí. To snižuje míru úmrtnosti selat s porodní hmotností nižší než

Krmiva pro pras (St, 22. 10. 2014 - 21:10)

Pro odchov s výkrm prasat nabízíme kompletní krmivo pro selata po odstavu Th Prestart, které se zkrmuje 5-10 dnů před odstavem a 10-12 dnů po odstavu. Směs je sypká a obsahuje specificky účinné komponenty, okyselovadla, enzymy a další.

Po této směsi selata přecházejí na směs Th KS ČOS - 2. Standardní nabídku tvoří výroba doplňkových bílkovino-vitaminózních krmiv: Th BV ČOS pro časný odstav selat, Th BV 1 pro předvýkrm prasat 18-35 kg živé hmotnosti, výkrm prasat Th BV 2 od 35 do 65 kg živé hmotnosti a Th BV 3 od 65 kg do 115 kg živé hmotnosti .

Moderní výkrmny prasat s tekutým systémem krmení využívají krmné křivky sestavené ze dvou nebo třech doplňkových krmiv spolu se směsí obilovin, které se míchají v systému suchého nebo tekutého krmení (polévek) přímo ve výkrmně prasat. Tyto doplňkové směsi mají označení Th BV tekuté 1, 2, 3.

Pro odchov prasniček a kanečků se vyrábí doplňková směs BV PCH, pro prasnice březí BV PB a prasnice kojící BV PK.

Th Prestart

Kompletní krmná směsKS Prestart je určena pro výživu selat před odstavem do 14 dnů po odstavu. Následuje pak kompletní krmná směs pro časný odstav selat KS ČOS.

Kompletní krmná směs Prestart je sestavena pro první fázi odchovu selat od 5. dne do 5.-6. týdnů věku.

Kompletní směs obsahuje všechny potřebné živiny v optimálním poměru pro intenzivní růst a správný vývin všech orgánů selat. Tato směs obsahuje suroviny s vysokou stravitelností a je dobře přijímána selaty.

V prvních dnech věku selat se vhodně osvědčilo tuto směs denně přikrmovat již u prasnice a vyměňovat nespotřebovanou směs denně za novou. Návyk selat na sypkou směs v období kojení usnadní pak přechod po odstavu, zlepší se denní příjem a minimalizují se úhyny selat. Při odstavu v 25. dnech věku by selata měla mí t živou hmotnost cca 8 kg.

Th Časný odstav selat ČOS

Doplňková krmná směs BV ČOS je určena pro výrobu kompletních směsí KS ČOS pro časný odchov selat.

Systém míchání doplňkové směsi BV ČOS s obilovinami je uveden v následující tabulce.

Kompletní směsi KS ČOS je sestavena pro časný odstav selat od 10-14 dnů po odstavu (7-9 kg živé hmotnosti) do 18 kg živé hmotnosti. Svým vysokým obsahem živin stimuluje rychlý start růstu selat.

Orientační spotřeba kompletní směsi je v tomto období 15-25 kg na kus.

Na tuto kompletní směs KS ČOS navazuje KS A1.

Orientační dávkování do kompletní směsi v %:

Radek (Út, 21. 10. 2014 - 15:10)

Dnes sme boli na nakupoch a...Pro Petera : máš skvělou manželku..myslím, že si do této diskuze přispěl i dříve. Jaké botičky doma nosíte krom těch balerínek a lodiček?

Radek

Lukas (Ne, 19. 10. 2014 - 11:10)

Prosim o radu, nevite nekdo kde by se dali sehnat takove podobne boticky v cisle 42? https://www.flickr.com/photos/32034498@N07/5094727794

Dušan (So, 11. 10. 2014 - 10:10)

Jen se snazim ozivit zajimave...Klidně, říkám, že nemám problém v tom jít ven.

Petrx (So, 11. 10. 2014 - 08:10)

Jen se snazim ozivit zajimave tema. Dusane, kdybych prijel do OV, jsi svolny se jit projit a jen tak pokecat?

Peter (So, 27. 9. 2014 - 20:09)

Dnes sme boli na nakupoch a manzelka este vosla do obchodu s obuvou. Kupovala si topanky s vypredaja a kupila si jendy lodicky a dva pary balerinok. Pri ich skusani sa ma opytala ci nechcem take po dome, ze su lepsie ako slapky. Bol som uplne v rozpakoch a okamzite som suhlasil. Kupila mi take sivomodre velkost 42 a staly iba 3.80 Eur. Teraz ich nosim ako domace papuce. Moja manzelka je super ze ich mozem nosit, super pocit...

Dušan (Po, 22. 9. 2014 - 15:09)

Ja též nosim dámske boty...V cizím městě ?!!! Normálně v tom choď, a všude. Lidí se sice usmějí, ale s.rou na to. Každý má své problémy. Nosím krom sukně vše dámské. A co ? Svět se stále točí dál.

petrp (Po, 22. 9. 2014 - 07:09)

Ja též nosim dámske boty většinou jen doma, ale nedávno jsem se procházel v cizim městě na 10cm podpatcích a byl to hodně zajímavý zážitek! Jinak preferuji hodně vysoké podpatky a mám nohu 39, takže paráda při výběru. Žena mi to toleruje bez problémů, ale synovi už je 5 let a tady mám strach, že bude chtít taky chodit..

hheels (Ne, 21. 9. 2014 - 20:09)

chci se jen podelit o misto...Setkání bych bral - kde se sejdeme?

nanukit (Pá, 19. 9. 2014 - 23:09)

chci se jen podelit o misto na nakup podpatku ktere take miluji.. aliexpress.com, muj botnik a satnik odtud pochazejici mi pritelkyne zavidi, ale uz se mnou zalibu sdili a dohani me :-) najdete tu do velikosti US15 (cca 45) leccost pekneho! tak vzhuru na nakupy fajnsmekri. A mimochodem interni setkani na podpatcich vy nebylo spatny :-)

Jarda (Pá, 19. 9. 2014 - 20:09)

Uvažuji o kozačkách nad kolena, chci se zeptat, jestli je někteří muži nosí i v běžném životě na veřejnosti. Mám stále nějaké obavy.

Adolf (Út, 9. 9. 2014 - 22:09)

Me se líbí kozačky...
Když si pořídíte důstojnické holínky tak je to stejné jako nošení kozaček. Našetřete obolus a běžte nakupovat do prodejen pro KVH. Buďte muži, ne zženštilé trosky!

dagino (Út, 9. 9. 2014 - 21:09)

prečo nemôžeš? ja nosím kozačky pod kolená cez nohavice celú zimu. Také ako ponúkajú holandania ti ušije obuvník aj za polovicu.

Tom (Út, 9. 9. 2014 - 12:09)

Kozačky zbožňuji a mrzí mne, že tak nemůžu i ven,... Přítelkyně to nejen toleruje, ale má na mne moc ráda...
Tušíte zda se dají alespoň pánské kozačky koupit někde v ČR tak, jako je to na http://www.bootsandwoods.nl/heren/heren+laarzen ???

Krysp (Ne, 7. 9. 2014 - 21:09)

Me se libi kozacky, lodicky,...Jo,tak lesklé a černé baleríny jsem si chtěl právě koupit,ale někdo byl rychlejší.Nosím obyč černé a nikdo si moc nevšímá,teď jen jedna žena když jsem si zkoušel dámské lodičky pak mrkla na mé baleríny.V balerínách chodím na nákupy a líbí se mi když jsou vedle ženy také obuté v balerínách.Zatím si ale žádná nevšimla.

ramram (Ne, 7. 9. 2014 - 13:09)

Zdravím všechny...zkus maxibota.cz.mají i kamenný obchod v Praze.

jirka (Čt, 4. 9. 2014 - 09:09)

Me se libi kozacky, lodicky, ale pral bych si nejvic nake leskle balerinky, treba s nakou maslickou. Jen bych se bal reakce lidi nebo dokonce kdybych potkal nekoho znameho. Jsem jednou potkal kamaradku pritelkyne, kdyz jsem mel na sobe damske dziny a dost okate na si je prohlizela, ale nic nerikala .

Reklama

Přidat komentář