Reklama

Dětská mozková obrna

IM_cookie=true (Po, 24. 4. 2006 - 17:04)

Já sama mám DMO, je mi 18 let. Když jsem byla malá mamka se mnou cvičila Vojtovu metudu, i 3x denně. Ve 4 letech jsem byla na operaci achilovek. Ve 4,5 letech jsem začala chodit. Myslím si, že právě díky cvičení. Stále cvičím, maximálně však jednou denně. Studuju na gymnáziu. Jana

Lucie (Ne, 19. 2. 2006 - 23:02)

Zdravím Vás, jen jsem chtěla poděkovat za to, že Vojtova metoda byla objevena. Cvičila jsem se svým synem a díky ní je zcela v pořádku. Bylo to velmi náročné, ale důležité je vydržet! Co je důležitějšího než zdraví vašeho dítěte!!

Tereza (Čt, 26. 1. 2006 - 20:01)

Ahoj, prozila jsem lehkou formu DMO jako priznak predcasneho narozeni. Musim rici, ze mi VELMI pomohla Vojtova metoda, i kdyz to byla neprijemna zalezitost. Pokud si dobre pamatuji, tak jsme ji zacala cvicit pozdeji, nez ve dvou letech, tusim kolem peti let. Opravdu pomaha. Na jemnou motoriku mi pomohla nekolika leta hra na piano, naucila jsem se lepe ovladat prsty. A chuzi a vubec drzeni tela se mi moc zlepsilo po sportovani-kolo, beh, plavani...zkuste to, hlavne to nevzdavat! Hodne stesti...

Jakub vybíral (St, 25. 1. 2006 - 15:01)

Dobrý den,Jsem na invalidním vozíku je mi 20 let a jsem z Mělníka.Mám diagnozu DMO spastická kvadruparéza.Mám velké bolesti zad nemůžu v noci ani kvůli těm bolestem spát.Lékaři mi říkají že se s tím nedá nic dělat. Prosím Pomozte.Myslíte si že je vhodné cvičení Vojtovy metody i v dospělém věku?Budu vám moc vděčný když se najde někdo kdo mi poradí a nebo pomůže od bolesti.Budu rád za každou radu názor nebo zkušenost.Děkuji.Jakub Vybíral z Mělníka.

webmaster (Út, 17. 1. 2006 - 18:01)

Předmět: Úspechy v liečbe DMO Autor: Tibor Datum: 18.11. 2005 2:57:44 Pozrite sa, prosím na stránku http://www.dr-eva-therapy.skdo sekcie "výsledky liečby" Předmět: Úspechy v liečbe DMO Autor: Ondro Datum: 18.11. 2005 13:26:41 Tie kraviny ma uzemnili hneď na začiatku, ďalej už som to len preletel. Načo si kaziť náladu na víkend nejakou smiešnou šarlatánkou. Ďakujem, už som bol dnes na ve?kej...

jája (Čt, 6. 10. 2005 - 10:10)

Někde jsem četla, že Vojtova metoda ani tak nebolí,spíše je to dětem nepříjemné, že vykonávají pohyby,na které nejsou zvyklé, proto u toho tak plačou a křičí. Plavání mohu doporučit - např. BB Kontakt. Důležitý je hlavně jakýkoliv pohyb aby svaly pracovaly,nezkracovaly se a neztuhly.

Dana (St, 5. 10. 2005 - 22:10)

Ahoj všichni,již dlouho nikdo k tomuto tématu nic nenapsal. Možná proto, že vyznění většiny článků vedlo k tomu, že Vojtova metoda je děsná, bolí a nakonec ani tak nepomůže fyzicky, jako ublíží psychicky. Dětem, a tím i mámě a tátovi. Co víme? Víme, že působí reflexně. Reflex je něco, co neovlivňujeme vůlí a bez čeho bychom se ani nenadechli a tedy nebyli...Je-li možné ovlivnit něco (např. motoriku) na úrovni reflexu, je to možnost - potenciál, který bychom neměli jen tak odbýt s tím, že pomáhá do dvou let... Pomáhá logicky kdykoli. Kdykoli je také možné ho doplnit i jiným cvičením - rehabilitací vyžadující vůli zůčastněného. Není sporu o tom, že reflexní Vojtova metoda je velmi těžká, a pro mnoho fyzioterapeutů, natož pak laiků z řad rodičů, téměř nezvládnutelná metoda. Je-li ovšem aplikována s citem a skutečně kvalifikovaně je jednou z nejprogresívnějších metod, kterou lze účinně DMO ovlivnit v době, kdy žádná jiná metoda ani nemá šanci...PS. CNS - centrální nervová soustava je nejplastičťejší u novorozence, pak do 7mi let a ještě tak do 13ti se dá leccos "doladit". Pak je ideální začít přemýšlet nad tím jak "doladit" pohybový stereotyp drilem hodným vrcholového sportovce!

KI66 (Út, 22. 2. 2005 - 06:02)

Ahoj, poradila bych Ti NUTRIDRINK, je to mléčný výrobek, prodává se v lékárně a má několik příchutí. Je to právě výrobek pro lidi oslabené, nebo po operacích. Myslím, že obzvlášť dětem chutná. Je výživný a nahradí i hlavní jídlo, takže právě děti se tím dají tak trochu "podfouknout", když nemají na klasické obědy.

Marika (Po, 21. 2. 2005 - 16:02)

můj pětiletý syn má také DMO, teď jsme po operaci a řešíme problém co s podvýživou? Velmi zhubnul a já už opravdu nevím jak bych ho alespoň trochu vykrmila?Kdo má zkušenosti jaká strava, popřípadě potravinové doplňky by byly vhodné , tak se prosím ozvěte.Děkuji

Milada (Út, 15. 6. 2004 - 13:06)

Ahoj Martino, jestli on taky netrpí autismem. U naší dcery s DMO diagnostikovali také autistické rysy a popis chování v Tvém příspěvku tomu také nasvědčuje.

Martina (So, 1. 5. 2004 - 20:05)

Moje sestřenka má také 10-tiletého syna s DMO. Cvičí denně, po operacích šlach chodí bez berlí, i když houpavým krokem, ale chodí sám. Rád se však přidrží čehokoli, co je v blízkosti. Jestli plave, tak to nevím, když tak jim to navrhnu. Ale vím, že chodí občas jezdit na koni do blízké jízdárny.Kromě fyzična má chlapec poškozenou psychiku. Nesnáší větší společnost lidí a často žije ve svém světě - vede si samomluvu nebo mluví mimo téma. Často se také vzteká a nadává. Doma jsou už z toho všichni unavení. Nadávat se právě naučil u cvičení Vojtovy metody.Přeju všem hodně sil - M.

Hanka (Ne, 25. 1. 2004 - 22:01)

Ahoj.Mám malého chlapečka s DMO.A musím upozornit,že existují i jiné rehabilitační metody než Vojtova.Osobně po špatné zkušenosti s Vojtou,nám byla doporučena rehabilitace dle Bobatha,kterou chlapec snáší daleko lépe a cvičí docela rád.Dá se kombinovat i s šetrným Vojtou.Dále využíváme i domácí perličkovou lázeň,po které se Ondra hezky uvolní a moc se mu líbí.Přeji hodně úspěchů při cvičení. HANKA

Hela (Út, 2. 9. 2003 - 11:09)

Ahoj lidi, taky mám syna 11let s dmo- spast.quadrup.a je také po třech operacích. Zpočátku Vojtovou metodou cvičil, ale jak postupně dostával rozum, začal se šprajcovat a dnes cvičí prakticky jen posilování a protahování. A i to stále více nahrazuje plaváním, které je podle mě nejúčinnější a hlavně ho baví a sám v něm chce něco dokázat. Na svůj handicap si zvykl(chodí o berlích a píše na PC) neřekla bych, že mu vadí a spíš ho využívá v některých situacích ve svůj prospěch. A na Vojtovo cvičení si vzpomenem já s úsměvem, on s ukřivděním, co jsem mu to prováděla. Myslím si, že stejných výsledků lze docílit i jinými (méně drastickými) metodami. Hodně štěstí všem, co se o takové děti starají! Hela

calkovska (Čt, 28. 8. 2003 - 13:08)

Ahoj uz 5let se staram o syna s diagnozou dmo-dipar.spast.forma,taky jsem toho nazoru ze Vojtova metoda je na zacatek nejdulezitejsi a potom se pridavali doplnujici alternativni lecba,syn rad plave a tak plavani je opravdu pro spastiky fajn take jsme si sami zajistili hypoterapiia dalsi novou u nas zacinajici terapii je Bowenova tlakova masaz ale bohuzel tuto masaz dela jediny clovek v republice pan Ryzi Brno a oprvdu jsouto male zazraky s detma dmo i jinyma vadama stimto postizenim spojenym a jeste dulezita cast rehabilitace jsou lazne my diky VZP jezdime dvakrat do roku na mesic do Boskovic jeto jen mala lecebna ale oto vic ma cas na sve klienky taky vrele doporucuji ale to nejdulezitejsi je nekolikrat denne cvicit doma s ditetem a vydrzet narek a krik stoprocentne se vam to vrati tak se drzte a mejte radostz kazde malickosti co ty nase deti dokazou masa

marcela (Po, 4. 8. 2003 - 19:08)

ahoj všichni! já jsem měla tu možnost pracovat s devítiletou holčičkou, DMO, kvadruparetická forma, s náznaky diskynéz (takže se občas "šklebila" jak mohla...) procvičovali jsme hlavně jemnou motoriku - jemné práce - korálky, válečky do dírek, procvičení úchopu (taky je to dost důležité!), a hlavně natažené prstíky (včetně palečků, které má tendenci dávat do pěstičky). jako vhodná se mi jeví i Vojtova metoda, i když účinná je tak do dvou let, některé prvky se dají použít i v tomto věku. a hlavně PLAVÁNÍ - pri plavání se všechny ztuhlé svaly pěkně povolí, a dá se potom krásně cvičit - protahovat, posilovat a zkoušet nové věci. kdybyste měl někdo ještě nějaké nápady, co bych mohla s touto holčičkou vyzkoušet, napište mi prosím na můj e-mail. moc vám děkuji a ráda také nové věci vyzkouším. mimo jiné má tato holičička i střední mentální retardaci, ale když se s ní začnete bavit a povídat si a zajímat se o různé věci, ihned si ji oblíbíte a vůbec vám nebude ani na diagnozu střední mentální retardace připadat. tak hodně zdaru těm, kdo s takovými to lidmi pracují, nebo je vychovávají, velmi vás obdivuji¨!Marcela

Vlaďka (Út, 20. 5. 2003 - 08:05)

Ahoj,jmenuji se Vlaďka mám kamarádku DMO - spastická - kvadruparetická - je jí téměř 15 zkoušíme různé cviky na procvičení grafomotoriky a relaxační techniky - byla jsem na několika přednáškách o alternat. formách vzdělávání a rhb. jeví se mi vhodná hipoterapie(kůň)- odborně prováděná nebo cannisterapie(pes) - je vynikající nejen pro povzbuzení sebevědomí handicap(jako přítel)., ale je skvělý k procvičení hrubé i jemné motoriky. Více na http://www.volny.cz/zdkalab/ pa *Vladka*

Návštěvník (Po, 14. 10. 2002 - 10:10)

Ahoj Honzo, díky za odpověď. U mého syna je největší probém asi to, že u cvičení nevydrží. V jeho věku už musí chtít sám a já ho k tomu těžko můžu donutit. To šlo, když byl malý. Chodil nějaký čas cvičit, ale pak ho to přestalo "bavit". Je také pravda, že jsme počítali se spoluprací trenéra, ale nakonec se ukázalo, že synovi vlastně moc neradil, jak na to. Takže někdy si spíš cvičením škodil. Jeho zdravotní stav se dost vylepšil běhěm puberty, kdy si začal víc "hlídat" chůzi a krčení ruky. Má zdravé kamarády, chodí všude jako ostatní.Na to, že jsem měla vždycky největší hrůzu z toho, jak ho budou ostatní brát v učení, zatím je to bez problémů. Problém je ale v tom, že neměl takové výsledky ve škole, aby mohl studovat a tím pádem se dostal na nějaké místo, které by co nejvíce vyhovovalo jeho zdravotnímu stavu. Občas se v TV mluví o tom, jaká se těmto postiženým dětem věnuje péče, chráněné dílny atd., ale moje zkušenost je úplně jiná. Bydlíme v Plzni, což není tak malé město, a přesto tu není jedinný učební obor, který by byl vhodný. Napiš mi prosím, jakým cvičením jsi se zabýval, co Ti nejvíc prospělo. Protože chodí ze školy dost unavený, asi by bylo nejlepší, aby se cvičení věnoval taky soukromě, protože si nedovedu představit, že přijde ze školy a pak ještě jde na rehabilitaci. Nejhorší (nebo nejlepší?) je, že on se se svým handicapem asi natolik smířil, že mu nevadí a už s tím asi nehodlá nic dělat. A to právě nevím, jestli je dobře, nebo špatně. Měj se hezky a děkuji.

Návštěvník (Ne, 13. 10. 2002 - 23:10)

Milá Iveto,jsem také postižen DMO už od narození (tj. obě DK + snížená motorika HK). Původní diagnostikování lékařů bylo, že vůbec nebudu chodit. Dnes mi je 24 let a chodím (bez holí). Velmi důležitý je při tomto onemocnění tělesný pohyb - cvičení. Osobně jsem dojížděl denně na rehabilitaci, kde jsem cvičil (posilovací a protahovací cvičení). Když jsem byl starší, (asi od 14-ti let) začal jsem cvičit sám. Dnes už tolik času nemám (studuji VŠ), ale i tak se snažím pravidelně cvičit. Bez toho bych dost dobře nemohl fyzicky "fungovat". Je ovšem pravda, že je nejlépe si promluvit s odborníky. A čas od času jsou dobré lázně. Vojtova metoda je opravdu velmi bolestivá, nicméně účinná. Podstoupil jsem podobně jako Váš syn opakované ocerace kyčlí, kolen, achilových šlach a dokonce i těch očí (šilhání). Také problémy s vylučováním stolice jsem měl, ale časem vymizely. Některé příznaky mám samozřejmě i dnes, hlavně tzv. kachní chůzi, pokrčená kolena a zhoršenou stabilitu. Ale je to celkem malá daň zejména, když vezmu v úvahu to, co bylo na "začátku". Ahoj Honza

Návštěvník (Po, 9. 9. 2002 - 15:09)

Ahoj,mám syna s DMO se spastickou formou (svalové napětí). Dnes je mu už 17 let a je po dvou operacích achilovy šlachy a po oční operaci (šilhání).Jeho stav je mnohem lepší, než když byl malý, ale stejně ten hendikep je viditelný, ale přesto se modlím, aby to zůstalo aspoň tak a nehoršilo se to. Problém je v tom, že dnes už je velký a měl by rehabilitovat. Ale:1)v tomhle věku ho už těžko donutíte 2)jinou metodu než Vojtovu nám nikdo neporadil (dočetla jsem se, že Vojtova metoda má největší účinnost do 2 let)Teď šel do prváku na čalouníka (to byl taky horor něco vybrat, protože učebních oborů se sníženou pracovní schopností moc není) a tak trnu, jak mu to půjde, protože přece jen tou nemocí grafomotorika rukou není 100%. Pokud mu to nepůjde, nevím co dál.Sice v televizi občas ukazují speciální školy apod., ale to se už vždycky začnu jedovatě smát, protože v praxi je to úplně něco jiného. Pokud máte někdo stejný problém, nebo můžete poradit, napište.

Návštěvník (Čt, 11. 10. 2001 - 17:10)

pani Milada, ak vam mozem poradit- z vlastnej skusenosti, v ziadnom pripade nepouzivajte vojtovu metodu! je to hrozne. Su ovela prirodzenejsie metody a hlavne nesposobuju tak prisernu bolest, ktora sa navzdy odrazi v psychyke.

Reklama

Přidat komentář