Reklama

Grafologie

bohajeho (Čt, 10. 6. 2010 - 17:06)

ehm vymyslet, mě to dneska nějak nemyslí

bohajeho (Čt, 10. 6. 2010 - 17:06)

dneska jsem si v knihovně prolistoval knihu
Gloria Hargreaves, Peggy Wilson: Grafologický slovník : vaše osobnost od A-Z
a musím říct, že horší slátaninu jsem snad neviděl. Některé tvary písmen si snad museli autoři vymislet, neboť se mi zdá vrcholně nepravděpodobné že by je někdo užíval, jinak viz Beyerstein

Prozaik (So, 4. 7. 2009 - 22:07)

Básníku, to ovšem není grafologie, to je písmoznalectví ;-)

Básník (So, 4. 7. 2009 - 20:07)

O grafologii jsem četl rozsáhlou studii MUDr Heřta ve sborníku Věda kontra iracionalita 3. Dospívá k závěru, že povahové rysy se z písma až na banálity zjistit nedají. Jediné, co dokáže vcelku spolehlivě, je zjistit, zda daný text psala konkrétní osoba nebo je to padělek.

alfons (So, 4. 7. 2009 - 08:07)

Grafologie je pseudověda, jejíž validita nikdy nebyla spolehlivě prokázána. Pro detailní kritickou studii o grafologii viz

http://www.pismoznalectvi.com/news/b-l-beyerstein-jak-grafologie-klame-lidi/

simona (Po, 1. 6. 2009 - 19:06)

Ahoj, grafologii jsem nikdy nevěřila, připadalo mně to jako jedna z tisíců daších "pseudopsychologických blábolů". Jako narozeninový dárek jsem však od tety, která se tímto zabývá, dostala grafologický kurz (kdyby to někoho zajímalo, tak našla ho na www.zlutaraketa.cz). I když jsem k tomu zpočátku přistupovala skepticky, absolutně mě to dostalo. Proto vám děkuji za takové stránky, jako jsou tyto, protože jsou plné užitečných a zajímavých informací.

veveřák (Čt, 27. 9. 2012 - 11:09)

dneska jsem si v knihovně...Takže ta na základě nějaké pochybné příručky (znám, neuznávám) hodnotíš celou grafologii? To ale prozrazuje o tvé schopnosti úsudku dost nelichotivé věci...

liběna (Pá, 6. 4. 2012 - 22:04)

dneska jsem si v knihovně...No jo, milej pane. To je jako bych se chtěl dozvědět něco o botanice, a prolistoval si proto Broučky... Než vynesete soudy, aspoň se informujte o tom, kde shánět relevantní informace, to je jaksi takový standardní základ, víme?

liběna (Pá, 6. 4. 2012 - 22:04)

Moje zkušenosti v práci...Jste úplně mimo. Směšujete jablka a hrušky!

Dáša (Po, 8. 12. 2008 - 18:12)

O grafologii jsem se začala zajímat před sedmi lety. Postupným studiem jsem se dostala až ke grafoterapii. Tu jsem vyzkoušela sama na sobě a k mému překvapení jsem zjistila, že funguje. Do svého písma jsem neustálým procvičováním postupně dostávala vyváženost a skutečně i tak jak se mi zklidnilo písmo, tak i já jsem se ve svém životě odpoutala od svých vnitřních psychických konfliktů a zlepšila si vztahy s druhými lidmi.Jsem velmi spokojená a doporučuji všem.

pája (Út, 19. 8. 2008 - 21:08)

díky, poučil jsem se. Kdysi jsem se o grafologii zajímal. Souhlas. Nedávno jsem četl v seriozním mediu grafologický rozbor, kde bylo identifikováno pohlaví pisatele, přitom klasická grafologie něco takového vylučuje.

blabun (Út, 19. 8. 2008 - 19:08)

AD příspěvky zde: Grafologie NENÍ vědní disciplína - nikdy nebyly provedeny žádné objektivní studie, které by dokazovaly přímou souvislost individuálních markantů v rukopisu pisatele s jeho psychickými vlastnostmi. Zkušení grafologové, ať už o grafologii mohu pochybovat, jak chci, se nikdy neodváží modelovat profil pisatele pouze na základě rozboru písemného projevu. Grafologický rozbor je pouze okrajovou a podpůrnou technikou při modelování psychologického profilu. Pokud grafolog nabízí modelování profilu jen na základě textu, nebo dokonce pouhého podpisu, jedná se o podvod založený na metodě "cold reading". Vede-li zkušený psycholog-grafolog s vámi delší rozhovor, dostane z vás dostatek informací na to, aby vás následně ohromil "rozborem" vašeho písma. Jinak samozřejmě že písmo včetně podpisu se u pisatele vyvíjí, ustaluje a individualizuje. Nelze objektivně popřít, že písmo může odrážet některé psychické vlastnosti, nicméně žádné exaktní studie nikdy nebyly provedeny a nanejvíc směšné je pak zobecňování konkrétních znaků pro širší populaci. Lidé jsou pochopitelně písmem fascinováni a bohužel toho zneužívají grafologičtí podnikavci, jejichž kurzy a rychlokurzy se to v ČR hemží jak houbami po dešti. Neméně problematickým je pak vměšování grafologů do písmoznalectví, které má zcela jiné cíle, používá odlišné metody zkoumání a s grafologií, na rozdíl od níž je forenzní disciplínou, nemá společného nic než objekt zkoumání. Písmoznalecké vzdělání lze získat pouze u Police ČR nebo školením u soukromého písmoznalce (to je velmi nepravděpodobný jev - žádný soudný písmoznalec si nebude vychovávat konkurenci v tomto lukrativním oboru). Pokud máte zájem o další info, navštivte www.pismoznalectvi.com

Vojta (Čt, 21. 2. 2008 - 02:02)

Nastudujte si grafologii sami, třeba vás zajímá jak to vlastně funguje: http://ografologii.blogspot.com/

Vojta (Čt, 21. 2. 2008 - 02:02)

Pro ty, kteří si chtějí grafologii sami nastudovat, zjistit jak funguje: http://ografologii.blogspot.com/

Renata (Út, 19. 6. 2007 - 13:06)

ale grafologie není písmoznalectví. :-)

Renata (Út, 19. 6. 2007 - 13:06)

Grafologie je vědní disciplína, její nedílnou součástí je psychologie. Grafolog se musí (měl by - jelikož ne všichni se dále vzdělávají) zabývat či studovat psychologií apod. Není to nic společného s výkladem karet apod.

Gaia (Ne, 18. 3. 2007 - 11:03)

Jsem sice laik, ale zrovna nutnost znát zdravotní stav posuzovaného se mi zdá celkem pochopitelná - člověk např. s Parkinsonovou chorobou nebo nějakou poruchou hybnosti může mít v písmu znaky, které jsou projevem nikoli jeho povahy, ale choroby, člověk s těžkou vadou zraku určitě bude psát jinak než ten, kdo vidí bez problémů. Grafolog prostě potřebuje na začátku vyloučit faktory, které by ho při rozboru vedly do slepých uliček.

tru (Ne, 18. 3. 2007 - 10:03)

věk, vzdělání, zaměstnání, pohlaví, dokonce i zdravotní stav k tomu potřebujete? šmarjá, z těchto údajů by o vás pomalu dokázal vypovědět určité vlastnosti i šikovný psycholog bez vašeho písma. hlavně ten zdravotní stav mě zarazil, ze zdravotního stavu samotného se dá už hodně usuzovat. ke zdravotnímu stavu by se ale grafolog měl pomcí písma dopátrat sám, pokud shledává tuto metodu dobrou. ke grafologovi, který potebuje tolika údajů navíc, bych asi neměla důvěru.

Karin (St, 10. 5. 2006 - 21:05)

Ero,pravidla grafologie platí stejně pro dítě i pro dospělého. U rozboru uvádí pisatel věk, vzdělání, zaměstnání, pohlaví, pravák-levák,zdravotní stav. Je to z toho důvodu, aby se tyto okolnosti vzaly v úvahu. U 12 letého dítěte se tedy nepředpokládá psací zralost a můžou zde působit vlivy puberty odpor proti autoritám, emocionální nevyrovnanost atd/Často se při rozboru dítěte, který má nějaké problémy, přihlíží k rukopisu obou rodičů, velmi dobrým doplňkem je kresba stromu a postav.Pokud někdo píše často na počítači, je třeba to vzít v úvahu. Je možné si vyžádat např. pracovní poznámky, rukopisy z minulých let atd. Např. těžce manuálně pracující člověk, který není zvyklý často psát, bude mít "těžkou ruku", a proto jsou údaje na počátku rozboru důležité, aby nedošlo ke zkreslené interpretaci.
Parafa /výrazně zjednodušený podpis/ užívaný především v zaměstnání má malou výpovědní hodnotu. Může to být i známka "znečitelnění" sebe, ale ne vždy. /netýká se to ovšem paraf v žákovské knížce/.

Era (St, 3. 5. 2006 - 21:05)

Karin, jaké jsou možnosti grafologie v dnešní době, kdy spousta lidí píše převážně na počítači a tužku vezme do ruky jen v případě, že se má podepsat? Ptám se na tohle - má písmo člověka, který napíše text rukou jednou za půl roku stejnou výpovědní hodnotu jako písmo člověka, který píše rukou denně? A do jaké míry vypovídá o člověku stylizovaný podpis - parafa? Platí pro hodnocení písma např.12letého dítěte stejná pravidla jako pro hodnocení písma dospělého? Promiň, asi moc otázek najednou, stačí stručná odpověď. Díky.

Reklama

Přidat komentář