Reklama

Pocení - hrudní sympatektomie

Niky... newKVL" (Ne, 14. 1. 2007 - 20:01)

pro Michaelu: Mooc prosím o podrobné informace o sympatektomii. Já mám kvůli pocení dlaní sebevědomí úplně na nule a přitom jsem docela hezka:-) a to je škoda. Kolik operace stojí, jak dlouho trvá, kde jsi se nechala operovat, jak dlouho efekt trvá, jsou zde nějaká rizika ? Není to ta operace s butoxem na 7- 12 měsíců? Mockrát ti děkuju za odpověd popř. odpovězte někdo jiný kdo o tom něco víte. e-mail newKVL"seznam.cz Děkuji

minulost (So, 13. 1. 2007 - 21:01)

Dejte si do pohody psychiku a pocení je vyřešené.

Mirka (So, 13. 1. 2007 - 21:01)

Ahoj,
jsem rada ze se na toto tema zde diskutuje - mam od zakladni skoly problem s pocenim a posledni dobou (je mi 29 let) mi prijde, ze je to stale horsi a horsi. Po precteni veskerych prispevku na teto strance i jinde jsem byla rozhodnuta si koupit ten DRICLOR, ale zase se tu zminuje, ze to neni uplne ok. Proto bych se asi priklanela k hrudni sympatektomii.
Prosim vas, kdo tuto operaci podstoupil, mohl byste popsat, jak to pribihalo, jak dlouho operace trvala (i jak dlouho dopredu se musi objednavat + jaka vysetreni jsou k tomu nutna) a jestli jste po zakroku spokojeni ? Je to nebezpecne ? Co by se nemuselo povest ?
Dekuji mockrat vsem za odpoved.

Eliška (Po, 8. 1. 2007 - 21:01)

Ahoj Míšo,
Přeji Ti do nového roku mnoho štěstí, zdraví a spokojenosti.
A samozřejmě i dalším vyléčeným potílkům.
Mohu říci, že já jsem operací úplně nadšená.Dříve jsem měla ruce nejen zcela mokré, ale i studené jak žába a nyní se mi vůbec nepotí (i když levá dlaň ve velkém stresu malinko) a mám je stále krásně teplé ani rukavice nemusím nosit.
Nepotím se vůbec ani v podpaží.
Co je pravda, tak se mi v zátěži či teplu dost potí záda v kříži, někdy mi po nich stékají i kapky, ale potila jsem se tam i dříve a rozhodně mi to nedadí tak, jako stálé zpocené dlaně.
Dále se potím trochu na čele a pod prsy, ale mít suché ruce bylo pro mne prioritou, tam mi to tak nevadí.Zpocené dlaně mne hodně omezovaly v práci i běžném životě a nemohla jsem nikomu podat ruku aniž bych si nepřipadala trapně.Teď mi stouplo hodně sebevědomí a rozhodně operace nelituji.
Jinak jsem se doktora ptala i odstranění pocení plosek nohou.
Dělají to buď chemickou cestou nebo laparoskopicky (bederní sympatektomie).
V prvém případě vyřadí nerv poleptáním. Látku vstříknou dvěma vpichy při lokálním umrtvení do zad.
V druhém případě v narkóze přeruší nerv zodpovědný za pocení nohou pěti otvory přes břicho.
Já zatím nejsem rozhodnutá, jestli to podstoupím.Zdá se mi, že mi pocení nohou trochu ustoupilo (možná tou hrudní operací)a navíc se obávám, že by se mi tím ještě více umocnilo pocení zad.A je to přeci jen další operace.
Měj se zatím hezky.

Michaela (Čt, 4. 1. 2007 - 08:01)

Ahoj Ivo,

myslím si, že by operace tvůj problém nevyřešila, jelikož je operace účinná na dlaně a podpaží. Naopak můžu říct, že se po operaci na zádech potím víc než předtím.

A co vy, již vyléčení potílci? Jak se cítíte a jaké máte dojmy z operace s odstupem času? Já jsem nyní 2 měsíce po operaci a musím říct, že původní nadšení trochu opadlo, protože to není jako těsně po operaci. To se mi ruce opravdu nepotily. Nyní, když mi je horko nebo jsem nervozní, tak je mám vlhké... možná trochu víc než jsem čekala. V žádném případě to není tak jak tomu bývalo a jsem ráda, že jsem operaci podstoupila, ale čekala jsem od toho větší účinek. Pravdou je, že konečný výsledek by se měl ukázat cca po roce, takže ještě uvidím. Prosím napiště mi, jaké máte pocity vy. Díky moc a přeji šťastný nový rok.

Ivo (St, 27. 12. 2006 - 19:12)

Potim se vcelku na celem tele, hlavne kdyz nekam specham a vejdu do vyhrate mistnosti, no vlastne i v chladne, zacina to na zadech a cele, dost me to trapi, myslim ze je to nervoveho puvodu, ale kdysi jsem byval nervozni a nepotil jsem se tak, zaclo to asi ve 20 letech. Tak se chci zeptat jestli ta operace pomuze. Za odpoved dekuji

Vláďa (Ne, 26. 11. 2006 - 15:11)

Mohl by prosím někdo shrnout, jak operace probíhala ? Co všechno do Vás zavedli,vpíchli, apod. Jak jste se po operaci cítili, jestli Vás něco bolelo, atd atd ?
Byl bych Vám vděčný, děkuji.

Eliška (St, 22. 11. 2006 - 23:11)

Ahoj Míšo,
musím říci, že mi je hrozně líto, že Tě tak potrápili.Naskočila mi přímo husí kůže, když si představím, jak si musela trpět při zavedení drenu při vědomí, pouze v lokální anestezii.Na bolest ale člověk časem úplně zapomene, věř mi.A budeme se jen radovat z výsledku operace.
Já už to zažívám nyní...
Poprvé v životě jsem řídila auto aniž by mi klouzal volant v ruce:) klávesnice při psaní zůstává suchá:)mohu se podepsat a držet v ruce papíry a nepromočím je:) nemusím stále v práci schovávat dlaně pod stůl a otírat si je kapesníkem...
Dříve jsem se styděla i vzít muže za ruku, pohladit děti.
Strašně jsem před operací trpěla a vyhýbala se všem setkání s lidmi. Teď se doufám vše změní a už se těším.Ti co nezažili potoky potu na dlaních ani nevědí, jak měli život lehčí.Strašně jsem jim tajně záviděla a maskovala svůj problém.
O té bederní sympatektomii také přemýšlím, ale trochu později.Musím se ještě pořádně informovat a poté dám vědět.
Míšo, Jirko, jsem ráda, že si s Vámi mohu promluvit a že nejsem sama, kdo má (měl) stejné problémy.Připadala jsem si dřív jak Marťan, protože až tady na internetu jsem zjistila, že nejsem sama kdo hyperhidrozou dlaní a nohou trpí.Teď mluvím o těch "potocích", ne o mírně zvlhlé kůži.

Mějte se hezky.
Míšo, ty se brzy uzdrav.
Já už jsem zase v pracovním procesu a jsem O.K.
Eliška

Michaela (St, 22. 11. 2006 - 15:11)

Ahoj Jirko a Eliško,
s tím drénem s vámi souhlasím. Vyložila jsem si to špatně. Drén zavedou, aby se předešlo možné komplikaci a když je vše v pořádku, tak ho druhý den vyndají. Proto nechápu, proč to tak neudělali i v mém případě. Já vím, každá nemocnice má své postupy, ale když si vzpomenu co jsem si vytrpěla při zavádění drénu při lokální anestezii (která mimochodem skoro neúčinkovala), tak se mi ježí vlasy. Určitě je více logické zavést drén rovnou při operaci v narkóze, kdy člověk nic necítí než čekat jak to dopadne a pak ho takhle "potrápit". No, měla jsem bohužel smůlu. Po 3 týdnech jsem již nastoupila do práce, ale stále se necítím 100% zdravě. Jinak si, Jirko, myslím, že to, že se ti každá ruka potí jinak nemá souvislost s tím, že tě operovali na 2x. Tak jako tak je každá strana samostatná operace, jen s tím rozdílem, že ty jsi měl 2x narkózu.
Jinak moje ruce se tomu také asi snaží hodně vzdorovat. Když jsem nervózní nebo mi je horko, tak je mám taky vlhké, ale vlhké jako normální člověk a ne tak jakobych si právě umyla ruce, jak tomu bývalo. Také mívám pocit, že jsou mé ruce určitě zpocené, ale ony nejsou. V podpaží se také nepotím, ale o to víc se mi nyní potí záda - stejně jako u tebe Eliško. Ale takové detaily neřeším, můj hlavní problém je doufám vyřešen. Také jsem velice zvědavá jak to bude v létě... pořád si nedokážu představit, že je nebudu mít zpocené .
O bederní sympatektomii se můj doktor zmínil, ale řekl, že by mi ji nedoporučoval, takže už jsem se dál nepídila po detailech. Každopádně jestli na ni ,Eliško, půjdeš, tak napiš.

Hezký den, Míša

Eliška (Út, 21. 11. 2006 - 23:11)

Ahoj Jirko a Míšo,
jsem po operaci nejkratší dobu (14 dní) a mohu konstatovat, že mám dlaně úplně suché.Tři dny po operaci se mi pocení na dlaních trochu vrátilo,na levé dlani podle mého pozorování více,ale teď to odeznělo a nepotím se ani v podpaží. Musím ale říci, že se mi od operace více potí záda a trochu se mi rosí více levá polovina obličeje.To mi ale opravdu nedělá starost, protože jsem se potila téměř na celém těle i před operací a suché ruce pro mne byly prioritou. Nevím, jak to bude v létě, ale teď i ve stresu se mi dlaně vůbec nepotí, naopak jsou spíš extrémě suché.Musím si dokonce olíznout prst, abych otočila stránku v knížce. Konečně nemám trauma při podání ruky a nepřipadám si jak slizká a studená žába.

Aby byla intenzita pocení dlaní co nejmenší, záleží asi na tom, kolik nervových ganglií a kde přeruší.Sami také tápou a jsme trochu "pokusní králíci", ale já té operace opravdu nelituji.To celkové pocení by se mělo do roka ustálit na normálu, tak uvidím.
Zajímavé je, že teď, jak tělo bojuje, tak cítím do rukou nával tepla,ale nezpotí se, mám jen ten pocit.
Musím říci, že jsem šťastná.
Přeji všem vyléčeným "potílkům" více radostných chvil, kdo zažil, pochopí !!!

Jana (So, 30. 7. 2022 - 23:07)

Ahoj Eliško, můžu se tě prosím zeptat s odstupem času jak hodnotíš zpětně operaci? Vrátilo se pocení nebo je to tak úžasné jak píšeš... Děkuji za odpověď

Default User Image
Eliška (Čt, 14. 12. 2023 - 09:12)

Ahoj Jano. Operace vůbec nelituji. Ba naopak.Jsem 17 let po hrudní sympattektomii a ruce mám stále suché a jelikož mám práci, kterou bych s mokrýma rukama dělat nemohla, jsem od operace úplně jiný člověk. Mohu říci , že  jsem opravdu neskutečně štástná, že jsem operaci podsoupila..Ani podpaží nemám od operace mokré a nevzhledné koláče jsou ty tam. Ano, potím se více na zádech pod prsy a na zádech,.ale pouze při námaze a v létě a na to docela dobře funguje Driclor nanesený večer před spaním. S odstupem času se mi zdá, že i kompenatózní pocení není v tak velké míře jako dříve. A záda nikomu nepodávám. Ruce mne živí a celodenní odkapávací pot z rukou už nechci nikdy zpět. Byl to neskutečně stresující zážitek. 

Nikola (St, 31. 3. 2021 - 09:03)

Ahoj Eliško, vím, že se jedná o starou diskuzi, ale těch aktuálních člověk moc nenajde:). Obecně by mě dost zajímalo, jaký je celý ten proces od rozhodnutí, že s tím jeden chce něco "udělat". K jakému doktorovi se objednáte, šli jste všichni k dermatologovi...zkoušeli jiné metody a pak vás poslal na operaci? Nebo je to na vlastní pěst, kdy do nemocnice můžete zavolat (kam?) A domluvit se s nimi?...kdyby šlo popsat, jak se čas od rozhodnutí a jaké kroky jste museli učinit pro to dostat se na operaci, byla bych vděčná.
Sama se hodně potím..hlavně ruce a ikdyz ta operace z ní z vašeho popisu docela děsivě..zvažuju ji hodně dlouho. Jsi pořád po tolika letech od operace spokojená? Děkuji:)

Jan (Út, 6. 4. 2021 - 07:04)

Elisko pokud si fakt nechcete uplne zkazit zivot tak o tom ani neuvazujte......neznam nikoho kdo by se po ty operaci extreme nezacal potit na zadech a brise. Je to opravdu peklo. Ja mam 15 mesicu po operaci a opravdu lituji kazdou hodinu co jsem udelal, nejde na to zapomenout. Me doktor nedoporucil zadnou jinou alternativu, botoxu se vysmal. Je to opravdu devastujici operace pro zdravi

Peter (Pá, 9. 4. 2021 - 22:04)

Ahojte
V Cechach tu operaciu preplaca nejaka poistovna?

Jirka (Út, 21. 11. 2006 - 19:11)

Ahoj Míšo,
tak gratuluju, máš to za sebou. Myslím, že nemá cenu se přít o to, zda mi propíchli plíci nebo ne. Ztotožňuji se s názorem Elišky, že dreny jsem neměl pro tože by se jim podařilo plíci propíchnout,ale přesně z těch důvodů, co psala Eliška. Taky mě na to upozorňovali již před zákrokem. Ale je to fuk, zajímevé pro mě je, že všude to nedělali stejně. Možná mě to trochu mrzí, protože na sobě pozoruju následující reakce:
Pravou ruku mi dělali počátkem srpna, tzn. je po cca 3 měsících od zákroku. Levou o měsíc později tzn. počátkem září, cca po 2 měsících po zákroku. Pozoruju, že se více potí pravá. Jednoznačně. Není to vůbec srovnatelné s dřívějšími potoky potu, ale přeci. Levá je sušší.Ale abych uklidnil případné pochybovače, opakuji, pokud teď mluvím o pocení, mám na mysli zvlhlé dlaně. Ne "vodnické" ruce, kdy jsem si je neustále marně utíral do kapesníku a nebylo to nic platné! Efekt to jednoznačně přineslo. Ale kdo ví, kdybych měl dělané obě ruce najednou. Tentkrát mi v Budějovicích říkali, že dělají ruce zvlášť protože:
1) je to obtížně realizovatelné v poloze na boku
2) můžu si vyzkoušet, jak to funguje
3) je to bezpečnější z důvodu event. komplikací s otvíráním hrudníku
Uvidím, jak se to dál vyvine. Jsem spokojen, ale štve mě ten malý rozdíl (kdo mohl tušit, že mé tělíčko takhle zareaguje a ruka, co byla první bude víc "vzdorovat"?).
Jinak ještě chci doplnit, že je u mě viditelně menší, někdy úplně nulové pocení v podpaží a vůbec v horní polovině těla. Jo a ještě jedno zjištění. Zjistil jsem, že někdy (ale pouze u některých potravin) se lehce orosím v obličeji při jídle. Zvláštní, ale četl jsem, že to může být vedlejší účinek a počítal jsem s ním. Uvidím, až se rok s rokem sejde. Naše těla jsou dokonalé "stroje" a snaží se věci dávat "do normálu", jak jen to jde. Pokud máte někdo podobné zkušenosti s pooperačním fungováním, ozvěte se. Je nás teď už víc, so absolvovali operaci nedávno. Diskuse bude užitečná pro všechny.

Příjemné dny s minimálním pocením :-) přeje všem Jirka

P.S. První příspěvek na této straně jenom podtrhuji! A říkám, kdo to nezažil, nikdy nepochopí

Eliška (Čt, 16. 11. 2006 - 23:11)

Ještě jednou zdravím všechny "potílky".

Ráda bych, kdyby se někdo ozval, kdo je po stejné operaci jako já:) horní hrudní sympatektomii, ale už delší dobu (rok, dva i déle...).
Zda se mu pocení nevrátilo nebo nemá nějaké jiné zdravotní problémy či negativní zkušenosti.Doktoři sice tvrdí, že je člověk vyléčen na celý život,ale slyšela jsem, že se pocení může vrátit.Moc tomu ale nevěřím, když jsou přerušeny nervy, které pocení spouští.
Také velmi prosím, zda někdo podstoupil chemickou bederní sympatektomii (odstranění nervu způsobující pocení nohou chemickou cestou), ať se podělí o zkušenosti.Uvažuji, že bych to podstoupila,ale nevím, do čeho bych šla.Mělo by to být jen v lokální anestézii vpichem pod lopatky.Existuje i metota v anestézii, ale ta je prý složitější.
Předem děkuji.

Eliška (Čt, 16. 11. 2006 - 23:11)

Ještě jednou zdravím všechny "potílky".

Ráda bych, kdyby se někdo ozval, kdo je po stejné operaci jako já:) horní hrudní sympatektomii, ale už delší dobu (rok, dva i déle...).
Zda se mu pocení nevrátilo nebo nemá nějaké jiné zdravotní problémy či negativní zkušenosti.Doktoři sice tvrdí, že je člověk vyléčen na celý život,ale slyšela jsem, že se pocení může vrátit.Moc tomu ale nevěřím, když jsou přerušeny nervy, které pocení spouští.
Také velmi prosím, zda někdo podstoupil chemickou bederní sympatektomii (odstranění nervu způsobující pocení nohou chemickou cestou), ať se podělí o zkušenosti.Uvažuji, že bych to podstoupila,ale nevím, do čeho bych šla.Mělo by to být jen v lokální anestézii vpichem pod lopatky.Existuje i metota v anestézii, ale ta je prý složitější.
Předem děkuji.

Eliška (Út, 14. 11. 2006 - 09:11)

Zdravím potílky.
Mám zkušenosti s operací v Praze.Byla jsem zde celkem 5 dní.Přijali mne a udělali všechna potřebná vyšetření(krev,tlak, rentgen plic,moč).Na operaci jsem šla druhý den po poledni.Také se rozhodli, že mi udělají obě strany najednou, ale dělají to neradi, hlavně kuřákům, protože vyřadí během operace na operované straně plíci z provozu, takže hrozí kolaps. Já jsem nekuřák.Před operací mi napíchli do zad epidurál, protože mi říkali, že po operaci bych mohla mít veliké bolesti v hrudníku a léky mi je tak potlačí hned v začátcích, po probuzení z narkózy.Před operací mne trochu potrápili, protože mám tenké žíly a nešla jsem napíchnout, ale pak si již nic nepamatuji.Operovali mne v leže na zádech.Na každé straně trochu níže, než je podpaží,mám tři nepatrné jizvičky na jeden steh.Přímo kosmetická záležitost.Po probuzení z narkózy mi bylo na zvracení, ale to já mívám, tak mi dali hned léky a bolel mne šíleně hrudník(jak když vám ho sevřou do kazajky).Protože jsem měla ale zavedený epidurál, tak mi hned zavedli do zad injekční pumpu s léky a od té doby jsem vůbec nic necítila.Dreny(hadičky) jsem měla hned.Na to mne upozorňovali už před operací, že mi je dají, a napojili mne na pumpu, která probublávala přes vodu a odsávala z hrudníku případné šlemy a krev.Kdyby náhodou poškodili při operaci plíci, tak aby nezkolabovala.Druhý den mi udělali rentgen plic, a protože bylo vše v pořádku, tak mi je vytáhli.Jeden nádech a za 3 sekundy byly venku.Poněvadž jsem byla dva dny na JIP a dávali mi do zad léky, tak žádné negativní zážitky nemám.Bylo mi fajn.Cévku jsem neměla, ale podařilo se mi jít na WC až za 12hod. po operaci.V leže to moc nejde.Po operaci se mnou cvičili dechová cvičení, aby se plíce co nejdříve rozvinuly a pokračuji v nich i doma.Teď pár dní od operaci mne bolí mezižebezní svaly a trochu v zádech, ale nic hrozného.Dlaně jsem měla po operaci okamžitě suché a teplé(nádherný pocit).Tři dny po operaci se mi opět začaly potit, ale v daleko menší interzitě, ale prý se to má do 14 dní ustálit.To jen tělo bojuje.V podpaží se nepotím vůbec.Takže já jen doporučuji.

Michaela (Po, 13. 11. 2006 - 14:11)

Ahoj potílci :o),
už i já se s vámi můžu podělit o zkušenosti z operace. Rozhodla jsem se pro Fakultní nemocnici v Plzni a byla jsem objednána na 31. října, což bylo úterý. Ten den mě v nemocnici ubytovali a v podstatě se nic zvláštního nedělo. Ve středu ve 14h jsem šla na sál. Operace se dělá při celkové narkóze, takže jsem jí celou krásně prospala a nic si samozřejmě nepamatuji. Ale pro ty, které to zajímá: Operace je účinná na horní část těla, tzn. na dlaně a podpaží. Malá nevýhoda spočívá v tom, že potivost, která se odstraní z rukou se rozprostře do zbytku celého těla. (Ale zatím nic takového nepozoruji) Operuje se buďto v sedě nebo na boku a buďto jedna strana nebo obě najednou. Mně operovali obě strany najednou a na boku. Při operaci se z provozu vyřadí jedna plíce (vždy ta, na které straně se operuje), aby byl v hrudníku prostor. Operace je prováděna laparoskopicky, přičemž se na každé straně v podpaží udělají 3 otvory. Podél páteře vedou nervové řetězce, které se přeruší. Po probuzení z narkózy, mi bylo špatně, ale to je individuální. Jak tady psal Jirka, že člověku z těla "čouhá" drén, tak to musím upřesnit. Před operací jsem musela podepsat dokumenty a mimo jiné se jeden týkal toho, že při této operaci hrozí propíchnutí plíce (tzv. pneumotorax) Když jsem přijela ze sálu na pokoj, tak jsem žádný drén neměla. Druhý den mi však dělali rentgen plic a zjistili, že mi bohužel při operaci plíci propíchli, takže jsem druhý den jela opět na sál, kde mi byl zaveden drén k pravé plíci. Tuto hrudní drenáž mi dělali pouze při lokální anestezii. Takže Jirko, i Tobě omylem plíci propíchli. Jinak se drén nedává, plíce si poradí sama. Z nemocnici mě pustili v neděli, takže 4. den po operaci. Kdyby mi plíci nepropíchli, jela jsem domů již druhý den po operaci. Dneska je to skoro 14 dnů od operace a ještě budu cca týden marodit. Tento týden jdu ještě na vyndání stehů a za další týden na kontrolu do Plzně.
Martine, zákrok je plně hrazen zdravotní pojišťovnou, takže nezaplatíš ani korunu. Drén je hadička o určitém průměru, která se zavádí do těla, většinou k odvádění hnisu, v našem případě k usnadnění dýchání. Cévkování znamená, že se do močové trubice zavede gumová hadička,ale to pouze v případě, že člověk není schopen si sám dojít na WC. Mně jí dělali... nebylo to nic hrozného, ale je pravda, že muži mají močovou trubici delší a proto je to nepříjemnější. Když to celkově shrnu, dost jsem si vytrpěla, ale i přesto mi to za to stálo. Nyní mám ruce ve většině případů suché, občas se mi mírně zpotí, ale rozhodně ne tak, jak tomu bývalo dříve. Jak tady psal Jirka, tělo se s tím musí nejdříve vyrovnat. Jsem moc ráda, že jsem tento zákrok podstoupila a doufám, že nás "vyléčených potílků" budu víc. Kdyby jste měli jakýkoli dotaz, tak napište, ráda odpovím.

Reklama

Přidat komentář