Reklama

Toxoplazmoza

Lucie (Út, 19. 1. 2021 - 20:01)

Pravidelné odčervování by ale mohlo snížit riziko nákazy ne?

Doktorka (Ne, 22. 11. 2020 - 08:11)

Bohužel diskuzních témat je zde již téměř 2000, takže nemohu stíhat okamžitě odpovídat na všechny dotazy. Navíc tyto stránky nejsou určeny k tomu, abych zde hodnotila laboratorní výsledky a stanovovala podle nich diagnózu, popř. léčbu. To by vždy měl stanovit váš lékař a vám to sdělit. Ve vašem případě byly stanovovány protilátky na EB - virus - původce mononukeózy a protilátky Herpes simplex viru )původce oparů). Testy jsou vždy doplněním klinického obrazu a potíží pacienta a protilátky se většinou sledují v několika následujích období, aby se zjistil vývoj nemoci.Například zvýšené ASLO - protilátky proti streptolyzinu, tvořenému bakteriemi zvané hemolytické streptokoky mohou mít mnoho příčin a jen vyšetřující lékař ví, proč vám toto vyšetření dělal a která příčina připadá v úvahu.

Lubka (Ne, 22. 11. 2020 - 08:11)

Vážená paní doktorko !Chtěla jsem se zeptat na takovou věc. Mé dceři se v roce 2001 narodil chlapeček, u kterého jsme až doma zjistili, že je nevidomý. Když byla dcera těhotná, měli jsme doma jen asi 3. měsíc kočku a dcera upozorňovala svého gynekologa, že máme kočku. Ten jí udělal vyšetření na toxoplasmozu jen v 6. týdnu těhotenství, to bylo negativní, pak už nedělal žádné vyšetření během těhotenství, a když se přišlo na tu hroznou skutečnost, poté začali dělat dceři odběry i malému a zjistili jim oběma protilátky toxoplasmozy oběma v krvi, ale bylo nám sděleno, že dcera prodělala toxoplasmozu v dětství a malý má pouze protilátky od ní v krvi. Je ale zajímavé, že v 6. týdnu těhotenství měla nález zcela negativní a po porodu pozitivní. Zjišťovala jsem u 3 různýchgynekologů, kolikrát dělají budoucím maminkám odběry na toxoplasmozu: Jeden až na základě požádání maminky, druhý jednou a třetí dva krát. Má dcera nikdy v životě neslyšela o nějaké toxoplasmoze, ani já, když jsem byla kdysi těhotná, to až během let jsem se o této nákaze dověděla z tisku. Myslím si, že lékaři to velmi zanedbávají a berou na lehkou váhu toto onemocnění. Přečetla jsem si literaturu o této nákaze a vím, jak je to nebezpečné a kolik je případů postižených dětí narozených díky této nákaze matky v těhotenství. Nechci strašit budoucí maminky, ale ať trvají na opakovaném vyšetření na toxoplasmozu. Chci se jen zeptat ještě, vnoučkovi zjistili, že má nevivinuté zrakové nervy a jinak je v pořádku, jestli je možné, že tato vada vznikla na základě toxoplasmosy . Chci ještě podotknout, že zrovna nemusíte pojídat kočičí výkaly, že stačí rukama při jídle sníst trochu bakterií, ani nevíte, kde se kočka otře a kde všude její bakterie mohou být. My jsme doma nikdy neochutnali syrové maso, karbanátky a sekanou dělám váhradně z masa vařeného, udržovali jsme maximální hygienu, velmi časté mytí rukou, vytírání chlorem, já jsem na hygienu hodně přísná a vidíte, stejně jsme se této nákaze neubránili, vsadím se, že i já mám prodělanou toxoplasmozu. Tím nechci říct, že tato nákaza je jen z té kočky, co jsme zrovna měli doma, podle mě je tato nákaza všude někde kolem nás, třeba v půdě, na zelenině, která je od hlíny, apod. Jestli mi někdo odpoví, tak moc děkuji.

jana (Ne, 22. 11. 2020 - 08:11)

Přenos s člověka s anamnestickým titrem protilátek na dalšího člověka je sice možný, ale pokud mu budete požírat svalovinu. Jinak není možná ani krví. Toxoplazmóza se přenáší infikovaných hovězím masem (krvavé bifteky, tatarské bifteky, ochutnávání mletého masa na karbanátky). Dále jí mohou přenášet kočky, které jsou infekční pouhé dve týdny svého života - pokud se nakazili hovězím masem. Člověk se od nich může nakazit POUZE tak, že pojídá kočičí výkaly NEJMÉNĚ 2 dny staré. Tak dlouho totiž oocysta musí zůstat na vzduchu, aby se vyvinula tak, že může nekazit člověka. Na tox. je pozitivní (anamnestický titr protilátek) 80% populace, aniž by se u nich rozvinuly klinické přiznaky. Nebezpečná je převážně pouze pro těhotné ženy do 3tího m,ěsíce těhotenství. Po tu dobu by se měli vyvyrovat pojídání syrového hovězího a - kočičích bobků :-). Tox. může způsobit velmi váné poškození plodu, PŘESTO se těhotným ženám test na ni nědělá automaticky, ale jen, když si o něj řekne. Asi by to bylo dražší, než péče o narozené nakažené dítě - toxa zasahuje mozek a srdce plodu !

Doktorka (Ne, 22. 11. 2020 - 08:11)

Příčin oslabené imunity může být mnoho. Jednou velmi častou příčinou je tzv. candidóza tj. narušení přirozené mikroflóry střeva v důsledku velmi častého užívání antibiotik. Takže pokud vaše sestra byla v dětství často nemocná a lékaři jí předepisovaly antibiotika, aniž by zajistily obnovu střevní mikroflóry ( bohužel to se děje velmi málo často - jsou k tomu potřeba speciální potravinové doplňky - lactobacilus acidophilus, B complex...), tak díky pomnožení kvasinek a plísní v organismu, které následně narušují střevní stěnu a dostávají se do celého organismu může být imunita silně narušená.Příčinou toho, proč některé děti jsou v dětství často nemocně zas může být krátkodobé kojení. Později nevhodná strava...Těžko přes internet poradit ten nejvhodnější přípravek. Možné by bylo zkusit postupně Vironal (podporuje imunitu, má protivirový, protibakteriální účinek a eliminuje plísně s trávicího traktu), Regalen (podporuje regeneraci jater, je vhodný k doléčení mononukleózy), Korolen (eliminuje plísně z organismu, používá se při léčbě toxoplazmózy) vždy současně s lactobacilus acidophilus (obnovuje přirozenou střevní mikroflóru) - vize informací naleznete o těchto výrobcích a jejich užívání naleznete www.001shop.cz např. v kategorii výrobky podle značek, podkategorie Profitness (lactobacilus) a Energy (vironal, Regalen, Korolen).

MVDr. Hanuš Velebný k tomuto tématu radí:Kočka prodělává infekci pouze jedenkrát za svůj život a to většinou během prvních dvou let života (nejčastěji během několika prvních měsíců). V ojedinělých případech se může infekce opakovat v případě značného oslabení organismu, často však bez nového vylučování zárodků. Vzhledem k tomu, že období vylučování zárodků netrvá zpravidla déle než jeden týden, představuje kočka reálné nebezpečí pouze po nepatrný zlomek svého života. Aby kočka onemocněla, musí se nejprve nakazit, proto kočky, které neopouštějí domácnost, potažmo nechytají myši - nejčastější zdroj infekce, nepředstavují žádné nebezpečí. Dalším často opomíjeným faktem je skutečnost, že aby byly vyloučené zárodky schopny infekce, musí projít určitým vývojem (sporulací), který trvá 2-7 dní. Myslím, že v málokteré domácnosti se kočičí trus zdrží delší dobu. Jeden můj oblíbený patolog na informaci, že se někdo nakazil toxoplazmózu od své kočky, často odpovídá - "Vy žerete tejden starý kočičí hovna? No to musíte mít doma pěknej bordel!" Ve vztahu k předchozímu odstavci si je ovšem nutno uvědomit skutečné nebezpečí hrozí na místech, kde se často pohybují divoké kočky, zejména pak v místech, kde zahrabávají svůj trus, tedy na záhonech a dětských pískovištích. Další skutečné nebezpečí hrozí z masa. Infikováno může být maso všech hospodářských zvířat, drůbež nevyjímaje. Samozřejmostí každé kuchyně by mělo být její rozdělení na tzv. černou (nástroje, které přicházejí do styku se syrovými surovinami) a bílou (nástroje které přicházejí do styku s hotovými pokrmy). K přenosu infekce může dojít, pokud například nožem, kterým jste porcovali maso, nakrájíte zeleninu na salát, nebo chléb. Častým zdrojem infekce je také voda, která z masa stéká na pracovní desku a s níž přijde do styku mnohá z dále neupravovaných potravin. O ochutnávání syrového masa ani nemluvě. Spolehlivou desinfekcí masa je jeho zmražení, 48 hodin v -16°C zárodky spolehlivě odstraní. Co z toho plyne? Přestože vám nikdo nezaručí, že se žena od kočky nenakazí, skutečné nebezpečí je minimální a při dodržování základních hygienických návyků se téměř rovná nule. Chce-li se však žena skutečně vyhnout nákaze, ať její snaha začne spíše v kuchyni, máte-li zahrádku, doporučuji k práci s hlínou používat rukavice, vlastníte-li pískoviště, vyměňte písek za čistý a na noc je zakrývejte plachtou.

citatel (So, 14. 11. 2020 - 05:11)

Popri toxoplazmoze bola spomenuta LMD: je to Lahka (lava) mozgova dysfunkcia (slabsia cinnost). Deti ju ziskaju pri narodeni, aj pri fyzickom poskodeni mozgoveho organu (tlak) a mozgovy organ je viac vzrusivejsi, preto sa spociatku deti nevedia sustredit na vyuku, pripadne mozu zaostavat v uceni, vyvoji, az kym sa postupne nevyrovnavaju rozdiely kolektivnou vyukou u odbornika, pripadne aj za pomoci vyuky rodicmi. Su to normalne deti a aj sa tak k nim treba spravat. Priznacne u nich je oneskorenie zaciatku reci, vypadavanie predmetov z ruk, impulzivita, zdanlive nevnimanie vyucujucej osoby s neskorsim samostatnym zopakovanim pozadovaneho ukonu. Tiez napodobuju dospelych, takze bez kolektivnej cinnosti mozu pracovat aj s pocitacom... Inteligencia nebyva dotknuta. Vhodne su tiez relaxacne cvicenia, rychlejsie sporty, co zodpoveda ich sposobu reakcii. Postupne sa maju v skolskych zalezitostiach vyrovnat ostatnym a ostatne priznaky by mali odzniet tiez. Viac informacii najdete, ak napriklad na internete budete hladat vyraz feedback. V minulosti sa to liecilo v ramci poistenia zadarmo, dnes skor v sukromnej praxi, v SR 600 SK/HOD. Mali by k tomu byt aj male knihy pre rodicov. Pri spojeni s retinopatiou by mal odbornik urcic sposob vyuky. Autor tohto clanku nieje specialista na danu problematiku, odpoved je iba v ramci nahodneho precitania clanku.

Lenka (Po, 9. 11. 2020 - 20:11)

Já se pravidelně odčervuji wurmexem a zatím se mi nic nestalo, tak doufám, že to tak zůstane i nadále.

Míša (Út, 12. 1. 2021 - 18:01)

S wurmexem jsem také spokojená. Naštěstí mě toxoplazmóza a další onemocnění také prozatím minuly.

Hedvika (Pá, 6. 11. 2020 - 13:11)

Dobrý den. Myslím, že je fajn, když se pravidelně odčervujete, když sdílíte domácnost s kočkou. Snižuje to pak riziko nákazy.

Karolina 37 (Čt, 15. 11. 2018 - 16:11)

Soused měl obrovské boule na krku. Myslel, že je to rakovina. Bál se jít k doktorovi, už se loučil se životem a pak mu doktor zjistil, že je to toxoplazmóza a po zahájení léčby byl za pár dní bez boulí.

Martina (Pá, 6. 12. 2013 - 01:12)

Dobrý den, pro léčení...Přidávám se, mám s MMS ty nejlepší zkušenosti, už rok jsem po léčbě velmi těžkého onemocnění bez potíží (prý zázračné uzdravení), ale znovu uvažuji, že si dám repete. Přece jen životní prostředí není nic moc a jednou za rok je dobré organismus pročistit od všech hub, plísní, parazitů, virů a bakterií... On se sám sebe znovu zregeneruje, jen mu musíme dát šanci. A pomalu s kapkami, chce to čas a trpělivost.

MMS a léčba tox (Út, 15. 10. 2013 - 14:10)

Dobrý den, pro léčení toxoplazmozy je nejúčinnější MMS . jedna moje příbuzná byla hospitalizována na infekčním odd. na Bulovce, kdy se jí toxoplaz. usadila v oku a v hlavě. Ztráty vidění, výpadky paměti, odchod z práce...a léčení na Bulovce ? Kortikoidy, cytostatika, krvácení do ledvin, bolesti, ztráta váhy, atd...Výsledek ? Nula nula nic... Dívce pomohla nejmenovaná paní doktorka v Praze , když jí nasadila léčbu pomocí MMS v kombinaci s dalšími léky na parazity a viry. Po půl roce je dotyčná bez obtíží a toxoplazmoza zmizela. Jako prevenci bere další mírné dávky MMS. Doporučuji všem tento přípravek. V mém okolí ho bralo a bere více lidí a zbavují se alergií, parazitů a tím pádem i ostatních nemocí. Ve velice rekordně krátké době a téměř bez jakýchkoliv nákladů. Komponenty pro výrobu MMS jsou běžně dostupné. Doporučuji knihy od Jima Humbla, které jsou na internetu ke stažení, či v obchodech k zakoupení. na youtube si zadejte JIm Humble MMS a objevíte spoustu zajímavých přednášek. Jedna proběhla i letos na jaře v Praze. Pro případné dotazy pište na adresu: [email protected] S pozdravem Team-MMS

Honza (Pá, 10. 10. 2014 - 12:10)

Vim o svoji EBV + Toxo uz 6...Zajímejte se o léčbu pomocí přípravku MMS ! Domnívám se, že si s vašimi problémy MMS poradí velice rychle.

Honza (Pá, 10. 10. 2014 - 12:10)

Přidávám se, mám s MMS ty...Dobrý den, Martino,

můžete se mi ozvat na e-mail: [email protected] Rád bych s Vámi některé věci konzultoval, co se týká MMS. Děkuji.

Alka (Po, 6. 12. 2010 - 11:12)

Dobrý den paní doktorko, dcera má toxoplazmozu zapouzdřenou v oko. díky tomu porodila bez problému 2 děti. Ale vždy jednou za 10 let jí propukne zánět oka, které už má nyní nenavrátně poškozené ve střední části, operace by byla nebezpečná. V loňském roce byla na operaci štítné žlázy a křečových žil, címž se jí asi velmi snížila imunita a nejemže užívá Letrox 150, ale musí brát i kortizol.
Kortizol brala 3/4 roku, pak se její stav zlepšoval, ale před týdnem vše propuklo nanovo. Lékaři krčí rameny a nikdo neví co s tím, alespoň u nás v Liberci. Myslíte, že jí kortizol zase pomůže? neexistuje jiná lečba, vždy´t jí je 37 let.

Dana (So, 28. 8. 2010 - 10:08)

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li mám být nějak znepokojená z mého krevního nálezu, jsem totiž v prvním trimestru těhotenství.
Zjistili mi totiž, že jsem prodělala Toxoplazmozu, mám zvýšný IgG, ale jinak je vše negativní a ještě jsem vyčetla něco o Toxo- anamnestickěm titru protilátek.Může to něco znamenat pro mé dítě nebo se strachuju zbytečně?Děkuji za odpověď, Dana

Monika (Čt, 1. 4. 2010 - 16:04)

Dobrý den, je mi 42 let. První toxo jsem prodělala v 19 letech. Byla jsem ve 25. týdnu těhotenství. Nemoc se projevila podobně jako angína, také mi tekla často a dost krev z nosu a začala jsem krvácet. Miminko bylo tak poškozené, že mi bylo doporučeno ukončení těhotenství. Následovala 3týdenní hospitalizace na infekční klinice. Přestože jsem měla být již k této nemoci imunní, podruhé jsem jí prodělala o 2,5 roku později. Opět jsem byla těhotná, tentokrát jsem samovolně potratila v 10. týdnu. Následovala stejná léčba. Nevím jak se léčí toxo dnes, tenkrát ambulantní léčba nepřicházela v úvahu, léčilo se tzv. trojkombinací. Byl to docela driják. Do práce jsem nastoupila asi týden po návratu z nemocnice. Na kontrolní náběry jsem docházela 1x za čtvrt roku až do hodnoty výsledku anamnestických titrů. Při vší smůle musím konstatovat, že jsem měla štěstí na dobré lékaře a dnes mám dva téměř dospělé syny. Přeji Vám hodně zdraví a štěstí, Monika.

Katka (Pá, 5. 3. 2010 - 20:03)

Dobrý den... Asi tak před 1 měsícem jsem byla na odběrech krve a zjistily Mě toxoplazmozu.... Udělala se mi uzlina pod pažou.. A pak mám asi tak 2 roky jednu na krku.... Můžu se li zeptat.. Jestly se to dá nějak léčit?? Jsem astmatik a alergik... Děkuji předem za Vaši odpověď.

Macinnka (Čt, 4. 3. 2010 - 17:03)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možný přenos toxoplasmozy z člověka na člověka. Příbuzný žijící ve stejné domácnosti jí má a já pracuji v potravinářství, tak jestli není nějaké riziko a já bych se neměla nechat otestovat. Předem díky za odpověď

Veronika (Po, 1. 3. 2010 - 11:03)

Dobrý den paní doktorko,
chtěla bych Vás poprosit o radu.Jsem ve 12 týdnu těhotenství a zjistili mi akutní toxoplazmozu IgG 167 a IgM 19,9. Ještě před zjištěním výsledku jsem dostala antibiotika, aby ochranili miminko. Na ultrazvuku je miminko v poradku. Chci se zeptat jake jsou moznosti zjisteni, zda je nebo neni miminko zasazeno? Jak se da zjistit jestli bude mit nějaké následky at fyzické nebo psychické? Jaké má procentuální šance, že bude vše v pořádku?

Předem MOC děkuji za odpověď...

Reklama

Přidat komentář