Reklama

Indigové děti

Překvapuje vás vaše dítě dnes a denně něčím zvláštním? Zdá se vám příliš moudré, umíněné, zasněné, buřičské a vzpurné... prostě jiné? Pak nejspíš máte doma to, čemu se říká indigové dítě.Překvapuje vás vaše dítě dnes a denně něčím zvláštním? Zdá se vám příliš moudré, umíněné, zasněné, buřičské a vzpurné... prostě jiné? Pak nejspíš máte doma to, čemu se říká indigové dítě.

Co znamená výraz "indigové děti"?
Jsou to děti, které přicházejí na svět od druhé poloviny osmdesátých let a vykazují nový, neobvyklý souhrn psychologických znaků, představujících dosud nezdokumentovaný charakterový typ. Tento typ má pozoruhodně jedinečné rysy, které vyžadují změnu v jednání a výchově jak od rodičů, tak i učitelů s cílem poskytnout těmto dětem maximální podporu pro dosažení rovnováhy a souladu v životě a tím jim pomoci vyvarovat se možných frustrací.

Název "indigové" je odvozen z modré barvy, která převládá v jejich auře. Indigové děti jsou skutečně zvláštní a představují velké procento všech dětí, které se nyní rodí na celém světě. "Vědí", kdo jsou a odkud přicházejí, a proto je naší povinností je co nejlépe poznat, akceptovat jejich výlučné kvality a provázet je životem s láskou a péčí.

Deset atributů, které nejlépe vystihují tento nový druh dítěte:
 

 • Přicházejí na svět s vědomím královské důstojnosti a často tak jednají.
 • Uvědomují si, že "jsou hodny toho, že mohou být zde", a jsou překvapeny, že druzí tento jejich pocit nesdílejí.
 • Vědomí vlastní hodnoty není pro ně velkým problémem. Často říkají rodičům, "kdo a odkud jsou".
 • Mají potíže s autoritou (bez možnosti výměny názorů, diskuse či volby).
 • Některé věci jednoduše nedělají, například čekání ve frontě je pro ně nesnesitelné.
 • Jsou frustrovány systémy, jež jsou zaměřené rituálně a nevyžadují kreativní myšlení.
 • Často nacházejí lepší způsoby, jak něco doma či ve škole udělat, takže vypadají jako "likvidátoři systému" (jsou v opozici vůči jakémukoli řádu).
 • Na první pohled se chovají asociálně, i když jsou mezi sobě rovnými. Jestliže kolem sebe nemají nikoho podobného smýšlení, uzavírají se do sebe s pocitem, že jim nikdo nerozumí. Ze společenského hlediska je pro ně školní docházka neobyčejně obtížnou záležitostí.
 • Nereagují na prostředky výchovy typu provinění a trest ("Počkej, až přijde táta domů a uvidí, cos udělal").
 • Neostýchají se dát najevo své potřeby.

  Zdroj: Lee Carrolla a Jan Toberové - The Indigo Children - volný překlad Blanka Anfilovová

Reklama

Reklama

Komentáře

Janka (St, 14. 2. 2001 - 12:02)
Tento článok je najzvláštnejší, aký som v poslednej dobe mohla čítať. Keď som si prečítala najprv titulok, vôbec ma nenapadlo, že by to mali byť deti choré na srdce alebo deti šµachticov. Vedela som, že to bude niečo iné a nesklamala som sa. Hneď som zakričala s otvorenými ústami na kolegine: "Baby, otvorte si tento článok. Je strašne zvláštny..." Ďakujem.
Dana 27 (Út, 7. 5. 2002 - 01:05)
Žeby se přece jenom něco dělo????? A k lepšímu nebo k horšímu??? Začátek ráje nebo konec světa??? Spíše to vidím optimisticky, to bude asi tím, že se také cítím takovým dítětem. Strašně by mě zajímaly podrobnosti, jak se na to přišlo.
Zuzana, syn Jonáš (St, 1. 2. 2006 - 00:02)
Dobrý den, asi před měsícem jsem se začala zajímat o "indigové děti". Mám 21 měsíčního syna, který odpovídá všem popsaným vlastnostem indigových dětí, jen v jedné věci se liší - miluje nejen přírodu, ale má naprostou důvěru v lidské bytosti, které jakoby vždy rozzářil k obrazu svému. Samozřejmě s ním mám problémy od narození, protože je s ním všechno jinak, než s ostatními dětmi. Kromě toho,že spotřebuje všechnu mou energii,neustále vymýšlí "zlepšováky" a tím tahá všechny kolem do hry, také je vzpurný, všechno musí být po jeho, spí jen minimálně, takže bych Vás prosila, pokud máte zkušenosti s výchovou takových dětí, nebo jste sami indigo o radu jak citlivě vychovávat či možná vést? takové dítě? A co ze všeho nejvíc potřebuje? Na co si dávat pozor apod. Děkuji.
ivana (St, 8. 2. 2006 - 18:02)
Aleno, teprve včera jsem zjistila, že existuje pro určité děti zařazení - indigové děti - článek v Květech. Dnes jsem se zabývala vyhledáváním na internetu, neboť mě pojem "indigové děti" velmi zaujal. Dnes jsem shodou okolností byla dojednávat termín v ped. psych. poradně pro svou dceru a byla jsem šokována přístupem psycholožky. Nejednalo by se o první návštěvu, takže jsem s ní již kdysi mluvila, ale jedno vím jistě. Udělala jsem asi dobře, že jsem s ní neprobírala pojem ind. děti. /Zřejmě jde o něco podobného jako lékař versus léčitel/. Jestli budeš chtít zajít se svým dítětem k psychologovi, tak pak k takovému, který bude mít dobrá doporučení od známých a podobně.
S pozdravem Ivana
Rastaman (Po, 13. 2. 2006 - 18:02)
Tak mám takovej pocit že sem indigo dítě....... :))
Petr (Ne, 31. 7. 2005 - 11:07)
S vývojem člověka to samozřejmě souvisí, ale ne ve smyslu evoluce podle Darwina (evoluce těla)! Jedná se o evoluci duše.
Doporučuji navštívit stránky: http://okemboha.mysteria.cz/
Pokud jste opravdu "indigo" nebude pro Vás problém to pochopit, protože vnitřně cítíte že to opravdu tak je, největší problém je své pocity správně vyjádřit aby to pochopili i ostatní "normální" lidé.
Jana (Pá, 23. 9. 2005 - 20:09)
Já se stímto problémem nebo darem potýkám již celých 34 let a ted se stím potýká i můj 13 letý syn, máme výhodu dokážeme spolu debatovat nebo filozofovat a já mu rozumím, se školou svádíme boj, můj syn již navštěvuje 6 školu a je v 6 třídě, 1.9 nastoupil na novou a dneska jsme už byli ve škole ohledně jeho chování, největší problém je naše školství.
Martin (Pá, 3. 6. 2005 - 11:06)
Domnívám se,že tento úděl může mít něco společného s evolucí člověka(Skok v evoluci)
Indigo děti by mohli být výsledky toho skoku,aspon předpokládám že je to pravda,ale dávalo by to smysl!Vždyt díky evoluci jsme se vyvinuli a vyvíjíme!Kapacita našeho mozku se též zvětšuje!Doporučuji všem aby si přečetli knížku:
Darwinowo Rádio od Grega Bear!Přečtě te si to a pochopíte určité vlivy evoluce především na naši děti!
Pokud víte,že jste indigo,neboj te se své schopnosti dále rozvíjet a nechejte jim volný průběch,díky tomu zjistíte,co tento jev je!
Pokud máte zájem a chcete si o tomto jevu promluvit se mnou více,stačí mi jen napsat!
Rád si s vámi vyměním názory!
Klidně pište!
Zatím nashledanou!
Martin!
Brenmi (So, 13. 8. 2005 - 12:08)
To jsem nevěděl,že je nás tolik...ve svém okolí si opravdu rozumím jen s pár jedinci...rodiče to přičítali mému "pubertálnímu" chování a nedostatku snahy s hledáním "společné řeči" s lidmi...teď vidím,že nejsem sám s těmito problémy.
Autodidact (Čt, 11. 8. 2005 - 12:08)
Rozumím,rozumím,rozumím. A jsem šťastný, že existují podobní jedinci. Stejně jako mnozí jsem si dlouho myslel, že jsem "první tohoto druhu".
Martin (Po, 15. 11. 2004 - 11:11)
Zprvu jsem tomu nevěřil,ale nedávno moje máma přišla do mého pokoje s časopisem kde byl článek o tomhle,po
pravdě jsem tomu nevěřil,ale po čase jsem zjistil že se moje chování téměř nelíší od toho co je napsané v tomto článku.A když jsem zjistil že nejsem jediní,tak
mě napadlo že bych mohl najít někoho kdo by si chtěl se
mnou o tom promluvit.
Pokud je tady někdo takový a chtěl by si o tom promluvit a nebo by si chtěl se mnou vyměnit své názory
,tak mi napište na můj E-mail.,,Rád si vyslechnu další!"Doufám že tu někdo je!
Michal (Čt, 6. 1. 2005 - 13:01)
navrhuji pozměnit přívlastek, aby mu rozuměli i méně duchovní lidé:

Rozmazlené děti
Anne (Pá, 28. 1. 2005 - 15:01)
Nevíte o čem je řeč!
st Indigo (So, 5. 2. 2005 - 11:02)
Já jsem bez problémů četl myslim ve čtyřech letech, naučil jsem se to tak, že jsem si nechal jednu pohádku číst pořád dokola a odkoukal jsem to. A je pravda, že neni moc lidí, s kterýma bych bez problémů vycházel.
1ST Indigo (St, 2. 2. 2005 - 19:02)
Tenhle článek mě překvapil a zároveň uklidnil. Myslel jsem, že jsem takový sám. A moje máma prý viděla kolem mě mordrou auru, takže i to odpovídá
Zuzana (Po, 14. 2. 2005 - 08:02)
Modré deti sú modré preto, lebo majú modrú auru, čo je potvrdené z viacerých zdrojov. Vlastnosti týchtio detí sa skúmali. Treba si o tom precítať viac predtým, než niekoho odsúdite.
Peter (Pá, 4. 2. 2005 - 13:02)
Najlepsi privlastok je - likvidator systemu a odpor k autoritam. Moj syn je Indigo Child uz od sameho narodenia. Ked sa narodil, neplakal a pozoroval. Je to s nim velmi zlozite, ma svoje postupy, neprima rady od druhych za ziadnych okolnosti, pokial to on sam od seba nechce. Ako 6 mesacny v choditku ovladal cely byt, 1-rocny rozoznaval zakladne spektrum vsetkych farieb. Ako 18 mesacny rozpraval a ako 2-oj rocny sa zacal ucit abecedu a teraz nema este ani 3-roky a vie ju celu, vratane cisel, pocita do 20, cita jednoduche vety. Na druhej strane je dost komplikovane mu porozumiet a vysielat s nim na jednej vlne. Dokaze to snim len par ludi, chvalabohu, ze aj ja. Moja manzelka nie, a preto ju berie ako sice milovanu osobu, svoju maminku ale nie ako partnera pre diskusie a osobnostny rozvoj. Uvidime, co bude dalej.
Jana (Út, 15. 3. 2005 - 10:03)
Dobry den Martin,
k clankom o indigovych detoch som sa dostala az teraz a kedze mam doma 13-rocneho syna, ktoreho radia k skupine indigovych deti, zaujal ma Vas prispevok a ak mate este zaujem o diskusiu na tuto temu, ozvite sa mi.
Zuzana (Pá, 18. 3. 2005 - 08:03)
Martin, rada by som sa s tebou trošku porozprávala. Keď sa pozriem okolo seba, je nás veµmi málo s modrou aurou... Sme iní a niektorí µudia to jednoducho nechápu. Napíš mi na moju mailovú adresu, hodíme reč. :-) Papa, prajem veµa tvorivých síl!
ála (Čt, 15. 12. 2005 - 00:12)
Tak to na mě dělá dojem, že většina indigových dětí jsou kluci :-) Asi mám doma také jednoho. Nejsem schopná s nim vyjít po dobrém. Původně jsem zvažovala návštěvu psychologa, ale těď zjištuju, že by to asi stejně nemělo smysl. Neporadíte mi někdo, kde mohu nechat tu auru synovi "zobrazit" (nevím, jak to správně napsat), abych měla jistotu. Hezký den.
Kleopatra (St, 8. 2. 2006 - 09:02)
Potvrzuji, jsou vynikající. Nechala jsem si též zobrazit auru - zářivě modrá, s několika odstíny.Nevím, jestli splňuji kritéria indigových dětí, ale rozhodně jsem individualista a filozof a rozhodně mám problém s autoritami.
uko (Pá, 10. 2. 2006 - 01:02)
paneboze. to je kravina jak z praku... moje dite krade, protoze neuznava autority, je to indigove dite.

nejsem schopna zvladat vychovi svyho decka, mam indigove dite.

50% tech kecu sedne na kazdy decko a na pulku pubertaku taky. zacnete prosim pouzivat mozek!
LYDIE (Út, 17. 1. 2006 - 22:01)
Tato informace mě ohromila - zřejmě i já mám indigové dítě - skutečně když se před dvaceti lety narodil, neplakal, byl svébytnou osobností od malička, nikdy nikomu nepoložil otázku proč, jako by mu bylo všechno jasné, vykazuje nadprůměrnou inteligenci, i když školní výsledky byly mnohdy žalostné, neboť jej škola jen málokdy dokázala něčím upoutat, je svůj za všech okolností, někdy až nesnesitelně.
Rypovi (Čt, 12. 1. 2006 - 10:01)
Auru fotí Manzelé Paulíckovi i s výkladem. ADRESA: AURA centrum ESP
Evzen Paulícek
Zákrejsova 630/4 500 09 Hradec Králové 9

Tel: 608 810 741
495 262 184

Fotka i s výkladem stojí kolem 1.000.- Kc
Je vhodné prvne zavolat a zjistit v kterém meste a kdy fotí.

Jejich práce je velmi profesionální a kvalitní. Jsou to príjemní lidé.
Spidlin (Pá, 17. 3. 2006 - 21:03)
Tak to jsem určitě indigové dítě ale s totálně posr**ou karmou a to tak že hodně. Jsem nedonošenej několikanásobnej dyslektik a totálně plachej člověk, nešikovnej a totálně neschopnej takže se považuji za raritu která se nikde nevyskytuje. Jako malý jsem dělal bordel v jeslích i ve školce ale ve škoel se to nějak zvrhlo a já byl po celých 9 let šikanovanej ze strany spolužáků a učitelů bez
nějakého relevantního důvodu, asi proto že jsem nezapadal do stáda a od tý doby se bojím všeho a všech. Búhví co jsem udělal každopádně všechno negativní co se v okolí naskytne zaručeně schytám a zkazím. Jsem totální samotář který se užírá a užírá.
Gaba (So, 18. 3. 2006 - 09:03)
Asi by jsi měl s tím něco dělat. Jestli máš takový dar, tak tím, že se budeš užírat, nic nevyřešíš. Je to tvoje jistota, to uzavření, ale zkus to překonat. Určitě se najdou lidi, kteří ti pomohou a s kterýma si budeš rozumět..
Gaba (So, 18. 3. 2006 - 10:03)
A ještě jsem četla, že se po roce 2002 má rodit až 95% všech dětí indigových. Tak to mi připadá opravdu hodně, tj. skoro všechny
Olga (So, 18. 3. 2006 - 15:03)
No teda! Všichni mi říkali, že jsem umíněný fracek, a já přitom byla indigové dítě :-))) To je ale chujovina...
Rascal (Pá, 24. 3. 2006 - 10:03)
Blbost
Gaba (Pá, 24. 3. 2006 - 11:03)
o mě zase říkali, že jsem neposlušná a rozmazlená, haha
eveCobain (So, 1. 4. 2006 - 17:04)
Jak Vám mám napsat email??:(

Cobaineve"seznam.cz
jehúdíth (Ne, 2. 4. 2006 - 18:04)
Teď jsem si přečetla ten článek a do očí se mi vlily slzy...Nevím přesně proč, ale mám takový pocit, že jsem jedno z indigových dětí, tedy člověk s indigovou aurou a zase jsem o krok dál k objevování sama sebe. Body uvedené v článku na mě přesně sedí. Pořád jsem si říkala, proč jsem tak jiná než ostatní a jestli si vůbec budu s někým víc rozumět než jak je tomu dosud. Poslední dobou tohle řeším čímdál častěji, takže je dobře, že už i tenhle "druh lidí" je pojmenovaný a jeho zástupcem nejsem jen já :-))) Ať je takovýchhle lidiček co nejvíc, protože pak to tady bude děsně bezva a už se na to těšim. No, jsem z toho ještě taková rozrušená....:-) Jak ráda bych si popovídala s někým, kdo má podobnou povahu jako já. Zdravím vás všechny a kdyby si chtěl někdo popovídat s indigovou holkou, tak zde je mail:
jupanejak"seznam.cz
Mějte se krásně a hodně radosti a díky za tohle téma na Doktorce,zase mi trochu otevřelo oči.
Lenn (Ne, 2. 4. 2006 - 18:04)
jehúdíth-taky bych si chtěla s někým pokecat na toto téma. Sice asi indigo nebudu, zatím jsem to netestovala, ale ráda bych znala pocity lidí s tímto jevem:)))))
nbudka"seznam
Miki (Po, 17. 4. 2006 - 17:04)
Přečetl jsem si článek o indigových dětech a jsem rád že jsem konečně našel co hledám celý život konečně se někdo o tento problém zajímá
jupanejak"seznam.cz (Po, 17. 4. 2006 - 17:04)
Ahoj četl jsem o idigových dětech a mám dojem že jsem jedno z nich rád se stebou podělím o zkušenosti ze života
bauerovi (St, 19. 4. 2006 - 21:04)
bauer.m"seznam.cz Zdravíme, měli jsme možnost být na přednášce o indigových dětech. Něco o této problematice víme, ale přednášející pan Chvátal z Ostravy nám otevřel nové obzory. Jeho přístup k indigovým dětem je velice ucelený.Také se zmínil, že začína o indigových dětech pořádat kurzy. Jeden z prvních má prý být v Plzni a v Poděbradech.
Shalla tralala (Út, 13. 6. 2006 - 22:06)
No, jestli nevadí, že jsem se narodil v druhé polovině 70 tých let, pak jsem taky úplně modrý dítě. Systém, řád a autorita je v mém likvidačním žebříčku na prvním místě. Nikdo mi nebude cpát do hlavy nějaký nesmysli o tom, co je nejlepší. Seru vám všem na nějaké vlastní přesvědčení. Seru vám na nějaké pravdy..., ale tolerovat vás budu. A vám všem přeji aby jste zůstali tím čím jste a nenechali se tím vším svinstvem smést. Máme na to totiž všichni právo, výsostné právo. Nikdy si nenechte vzít svobodu, tu svobodu o kterou se nás systém a pár vyšinutých jedinců pokoušelo a neustále pokouší připravit.
Zdar Jirka Houska
hihi (St, 14. 6. 2006 - 08:06)
že jsi svobodomyslný člověk, tak to ještě neznamená, že jsi indigo. Můžeš mít i fialovou nebo nějakou takovou kombinaci
Jitka Rohlík
MIHA (St, 14. 6. 2006 - 21:06)
I indigové dítě by mělo umět dobře svůj mateřský jazyk. Naučte se prosím česky.
indigo (Čt, 15. 6. 2006 - 09:06)
jednou jsem spadl do vany, ve ktere jsem si namacel asi patery dziny.
Od te doby jsem indigove dite.
Trained.Monkey (Čt, 15. 6. 2006 - 11:06)
He, rozmazleni frackove, zadne "indigove deti"
ivy (Ne, 18. 6. 2006 - 00:06)
Nejsou to rozmazlení frackové.Myslím,že nemusí být vzpurní,buřičští.Má dcera nar.14.3.2000 taková není,je vstřícná,čestná,moudrá.Od ¨2 let mi šokuje jasnými postoji,názory,má jesno víc než kterýkoliv dospělý kterého znám v mezilidských vztazích,vidí do hloubky,podstaty problému,který dospělým kolikrát ani nedojde.S obrovským smyslem pro pravdu,čestnost,spravedlnost.Pokud dospělí řekne nějakou hloupost nebo něco zkreslí apod.hned to odhalí,má v tom jasno jak to je-nedá se oblafnout,pokud se o to někdo chce pokusit hned hlásim ať mluví pravdu-ona ji přijme-to se děje třeba i u doktorů apod.Brzy mluvila-hned velmi čistě a s velkou slovní zásobou-komunikativní,kamarádská.Nikdy se nebála-neprošla fází(kolem 7 měs.věku)bání o maminku apod.Pokud Často mluví o létání,vílách.takže jednou stranou moudrá,naprosto se orientující v tomto světě a na druhou stran u sní,povídá s neživými předměty(spíše dříve)s obrovskou fantazií.Má umělecké sklony-od 1 maluje(nikdy neměla fázi hlavonožce)hned malovala veškeré detaily-ale zvláštní bylo,že většina dětí co hlavonožce maluje-což značí,že je pro ně důležitý obličej a ne tělo-moje dcera někdy klidně vynechala oči,nos nebo pusu,tělo mělo ale vše do posl.detailu.Později postava měla a má vždy vše a vždy má pohyb(jakoby duši).Také často maluji létající víly a pokud maluje zvíře,tak i takové,které nikdy ve skutečnosti neviděla,má vše co má mít.Také má dcera absolutní hudební sluch.Máme výborný vztah,překvapovalo mi,že jsem se s ní mohla již v útlém věku jakoby bavit o čemkoliv.Ivana
Gypsi (Ne, 18. 6. 2006 - 01:06)
Po přečtení předchozího příspěvku nevycházím z úžasu. Hodně matek vidí ve svém dítěti génia, ale tak daleko jsi snad ani nemusela zajít. Dítě narozené s velkou slovní zásobou bych htěl vidět.
No a pokud se můžeš bavit s malinkým dítětem o čemkoli, zajímala by mě tvoje duševní úroveň, tvoje slovní zásoba. Alespoň v gramatice máš jisté mezery. Jsi si jista, že se můžeš bavit také s dospělými o čemkoli? Nebo si navzájem nerozumíte? To by mi přišlo jako nejpravděpodobnější.
Indigo (Ne, 18. 6. 2006 - 22:06)
Aha? Všechny z Deseti atributů, které nejlépe vystihují tento nový druh dítěte mám také. Takže tyto děti se tedy rodí už od roku 1958.
Návštěvník (Ne, 18. 6. 2006 - 22:06)
Gypsi nema zadne znalosti - ale doufam,ze si neco precte o indygovych detech
Návštěvník (Po, 19. 6. 2006 - 10:06)
Ano, jsou to zvláštní děti. Ale každé se nemusí projevovat jako génius nebo velmi vyspělé dítě. Každopádně mají smysl pro sp?avedlnost, nedají se zmanipulovat, vidí víc do hloubky a věci jak skutečně jsou (3. oko).
Po roce 2002 jich má na svět přicházet přes 90%, tak ted nastal "věk indigo".
PS Indigoví se rodili vždy a v každé době, jenomže ne v takovém množství jak je tomu v soušasnosti
enki (Po, 26. 6. 2006 - 08:06)
ivy>
jestli si rozumíš s dvouletym dítětem, měla bys jít na psychiatrii
vladko001 (Čt, 29. 6. 2006 - 16:06)
Bohužel,na tuto debatu má přístup i několik ignorantů-obojího pohlaví-kteří by rádi taky rozdávali rozumy,ale nemají na to,i kdyby vypili litr INDIGOVÉ barvy.
Takoví se budou musedt ještě párkrát narodit,než budou na úrovni ,aby pochopili,o čem že to je vlastně řeč.
Ovšem i těm ostatním-LEHKOVĚRNÝM-bych chtěl vzkázat,aby občas zkusili nepodléhat EUFORII z toho,že jsou něco EXTRA.
Taky ten fígl s fotkama z AURA KAMERY by měl být inteligentní člověk schopen prohlédnout.
1000 Kč sice není tak závratná suma-lidi vyhazují víc i za škodlivější blbosti-ale neměli by jste se nechat zmást.
Pokud někdo ví o nějakém přístroji,který OPRAVDU UMÍ vyfotit AURU,tak by tu mohl nechat odkaz.
Ne ovšem na nějaký "upravený" DOBARVOVAČ FOTEK.
Jsou i lidi, co si v rámci boje s ATOMOVOU LOBBY kupují za 1000 Euro TACHYONOVÝM IMPULZEM Z JADERNÉHO ROZPADU ŘÍZENÝ FILTR ATOMOVÉ ENERGIE.
Ti se sem se svými "ŮÚŽASNÝMI OBJEVY"
snad ani prezentovat nemusí.
Leda snad pro pobavení a prezentaci svojí naivity.
Pokud má někdo zájem o seriozní debatu,tak mě může kontaktovat na SKYPE: vladko001
posílám ještě závěrem odkaz na VĚDECKY OPONOVANOU PRÁCI mého kamaráda EMILA PÁLEŠE
http://www.sophia.sk/clankyok/np.htm
http://www.sophia.sk/clankyok/fenix0cz.htm
http://www.sophia.sk/start_kniha.html
vladko001 (Čt, 29. 6. 2006 - 17:06)
A JEŠTĚ PRACUJEME NA PROJEKTU-7 NEJSTATEČNĚJŠÍCH -PROTOŽE TO TAKY PATŘÍ K TÉ "INDIGOVÉ "R"EVOLUCI

[28.6.2006 0:57:18] VLADIMÍR ORŠULÍK píše: [26.6.2006 2:40:00] VLADIMÍR ORŠULÍK píše: : Předvolební tahák? Ženy!

MF plus

12.5.2006 | rubrika: Z první ruky - aktuálně z domova | strana: 12 | autor: MARTIN ČABAN


KROUŽKOVÁNÍ ŽEN


Jedním z výrazných předvolebních témat jsou ženy. Ani ne tak jejich problémy, ale ženy jako takové a jejich podíl na rozhodování.


Naše společnost je patriarchální. Většina rozhodovacích pravomocí a politické moci vůbec je v současné době v rukou mužů. Poměr žen v zastupitelských orgánech, tedy v komorách parlamentu a lokálních zastupitelstvech, je zhruba 17 %. Z 200 míst v Poslanecké sněmovně jich ženy mají 33, z 80 senátorských křesel jich patří ženám 10, v osmnáctičlenné vládě sedí ženy dvě. Tolik k číslům. Před letošními volbami se řada politických stran rozhodla založit svou kampaň na tom, že se s tím musí něco udělat. O přízeň voličů se bude ucházet zánovní a z hlediska členstva i programu čistě ženská Strana Rovnost Šancí (SRŠ, respektujeme nesmyslný pravopis oficiálně zaregistrovaného názvu strany). Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté (SNK-ED) zase prosazují za jeden ze svých volebních trumfů heslo "Jedině my máme 50 % žen na kandidátce".


VOLTE ŽENY


Už na druhý pohled však tyto snahy poněkud kulhají. SNK-ED má sice na svých kandidátkách řadu žen, ale ze čtrnácti krajských volebních lídrů je dvanáct mužů. Kandidující ženy tak musejí spoléhat buď na velmi dobrý volební výsledek, kterému ovšem zatím nic nenasvědčuje, nebo na preferenční hlasy. I z toho důvodu zřejmě najdete na stránkách této strany výzvu "Volte ženy", která apeluje na voliče, aby na volebních lístcích dali své preferenční hlasy právě ženám. "Chceme, aby se rok 2006 stal s vaší pomocí přelomovým rokem pro ženy v české politice," píše se ve výzvě, pod níž je podepsán i předseda strany Jan Kasl. Nutně se vtírá otázka, proč tedy strana neumístila ženy na volitelnější místa a nutí je spoléhat na preferenční hlasy, s nimiž řada voličů z různých důvodů prostě nepracuje.

Tento problém přirozeně nemá SRŠ. Její kandidátky jsou složeny pouze z žen a jejich vůle prosazovat zájmy žen v politice proto působí poměrně autenticky. Svůj útok na sněmovnu však tato strana vede z pozic zvláštní formy feminismu. Hlavním nástrojem pro boj za rovnoprávnost žen ve veřejné sféře mají být podle SRŠ kvóty. Stát by tak legislativně určoval, kolik procent žen musí být na stranických kandidátkách, v zastupitelstvech obcí, v dozorčích radách podniků či ve státní správě vůbec. To je samozřejmě ošemetná záležitost.

Na jedné straně zaručuje vstup ženám do rozhodčích pozic, na straně druhé však funguje na diskriminačním principu (byť jako takzvaná pozitivní diskriminace). V krajních případech tak totiž dochází při výběru uchazečů k selekci na základě pohlaví místo na základě schopností, což ve výsledku není nic jiného než sexismus. Jen jaksi "jiný", než který chtějí zastánci kvót odstranit.


ZA VÁLKY MŮŽOU CHLAPI


"Jsem si jista, že kdyby v parlamentech a vládách byla polovina žen, nebyly by žádné války, konflikty by se neřešily silou, a vše by fungovalo ve prospěch udržení druhu a rovnováhy v přírodě. Ženy jako mírotvůrkyně mají v tomto světě naprosto nezastupitelnou úlohu," prohlásila v rozhovoru se čtenáři serveru iDnes předsedkyně SRŠ Zdenka Ulmannová. To je samozřejmě podobně nesmyslné, jako kdybychom tvrdili, že muži-politici jsou jen šovinističtí chlupatí samci, kteří ženy do politiky pouštějí jen proto, aby se měli na co koukat.

Podobné generalizace v dialogu nad úlohou žen v rozhodovacích procesech spíše překážejí, než aby jej povzbuzovaly. Vstup do politiky je nakonec vždy projevem svobodné vůle a to, že se v české politice několik výrazných žen pohybovalo či pohybuje, je dokladem toho, že hovořit přímo o diskriminaci žen je v naší zemi poněkud přehnané.

Hlavní problém tkví v tom, že ženy vstupují do politiky, jejíž pravidla jsou historicky vytvořena muži. Z toho důvodu se od žen v politice jaksi očekává, že budou prosazovat některé změny pravidel a usnadní pozice svým nástupkyním. O podobě politického prostředí otevřenějšího ženám však panuje jen pramálo konkrétních představ. "Já se domnívám, že by bylo vhodné, aby žen bylo v politice víc.

Nejenom proto, že si to lidé přejí, ale i proto, aby se ženy pokoušely tam dělat nějakou politiku, která by byla trochu víc a výrazněji ženská," vyzvala v jedné z nedělních televizních diskuzí socioložka Jiřina Šiklová, aniž ovšem upřesnila, čím se ženská politika vyznačuje.


SCHOPNÝCH JE DOST


Ženy jsou obecně při velké míře zjednodušení a generalizace oproti mužům považovány za stvoření racionálnější, koncepčnější a empatičtější. Je-li tomu tak, dělá to z nich na jedné straně téměř ideální politický materiál, na straně druhé však mohou být právě tyto vlastnosti přesně tím důvodem, proč je žen v politice málo. Málokdo s podobnými povahovými rysy má motivaci účastnit se nekonečného politického schůzování, často pramálo koncepčního rozhodování a (před volbami dvojnásob) iracionálních stranických půtek. Pokud by "ženská" politika znamenala zvýraznění role zmíněných vlastností v politickém procesu, pak nelze než souhlasit s tím, že v současnosti chybí a prospělo by nám jí více. Jde ale do velké míry o začarovaný kruh. Ženy se do politiky nehrnou, a tak její feminizace postupuje šnečím tempem. Jak upozornila europoslankyně Jana Bobošíková, z hlediska zastoupení žen v politice jsme v EU čtvrtí od konce, pokud ale jde o zastoupení žen v manažerských a vedoucích pozicích v soukromém sektoru, jsme v rámci evropské pětadvacítky devátí nejlepší. Sečteno a podtrženo - schopných žen máme zjevně dost, jen do té politiky se jim (až na čestné výjimky) nějak nechce.


KROUŽKOVÁNÍ ŽEN


Rovné příležitosti mužů a žen jsou sílícím tématem, které už si ve volebním programu nedovolí vynechat žádná politická strana. Pozice tohoto tématu v agendě české vlády i EU postupně posiluje. Jde o vývoj pozvolný, ale nepochybně probíhající. Je přirozené, že některým lidem se zdá tempo tohoto vývoje pomalé, a tak by mu chtěli pomoci.

Ať už zviditelňováním tématu a vyvoláváním diskuze jako v případě feministických a genderově zaměřených občanských aktivit, nebo přímo politickou aktivitou jako v případě ženské politické strany. Je však třeba myslet na to, že radikalismus ještě nikdy ničemu nepomohl a že metoda vyrážení klínu klínem, v tomto případě sexismu sexismem, nemusí být vždy ta optimální. V letošních volbách tak nezbývá než doporučit voličům, kteří chtějí v politice vidět více žen, aby pozorně četli volební lístky, využili svých preferenčních hlasů a posunuli ženy na kandidátkách z pozic nevolitelných až do poslaneckých lavic. Tento postup, pro který se v citované televizní diskuzi vžil roztomile politicky nekorektní termín "kroužkování žen", bude nejspolehlivější. A pokud se ukáže, že ženský politický prvek je dostatečně silným předvolebním lákadlem, budou ženy v politice přibývat i bez kroužkování.


ŽENY DO VOLEB

Počet krajů, v nichž vede kandidátní listinu žena:

Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté - 2

Nezávislí demokraté (předseda V. Železný) - 3

Strana zelených - 4

Strana Rovnost Šancí - 14

Občanská demokratická strana - 2

Česká strana sociálně demokratická - 1

Křesťanská a demokratická unie - Čs. strana lidová - 3

Unie svobody - Demokratická unie - 4

Komunistická strana Čech a Moravy - 2


Foto autor| Foto: ČTK
Kandidáti z Ústeckého kraje

MF plus

12.5.2006 | rubrika: Volby Plus | strana: 76


* 1. Jakým argumentem byste přesvědčoval voliče, aby dal hlas právě vám?

* 2. Jaký krok byste po zvolení poslancem učinil jako první, abyste pomohl kraji, za nějž kandidujete?

* 3. Měli by v našem státě jako zbraň proti korupci fungovat agenti-provokatéři? (ano/ne)

* 4. Zvedl byste ruku pro dekriminalizaci marihuany? (ano/ne)

* 5. Je pro vás přijatelné, aby homosexuální páry adoptovaly děti? (ano/ne)

* 6. Co je podle vás největší potíž českého zdravotnictví?

* 7. Jste pro legalizaci eutanázie v případech, kdy ji bude žádat na smrt nemocný pacient? (ano/ne)

* 8. Jste pro úplnou deregulaci nájemného? (ano/ne)

* 9. Myslíte, že by větší zastoupení žen pomohlo české politice? (ano/ne)

* 10. K jakému evropskému státu máte nejblíže a proč?


JOSEF ŠENFELD, KSČM


1. Nabízíme kandidáty, kteří nemají nic společného s korupčními skandály, s tunelováním a dalšími nešvary dnešní doby. Dlouhodobě a důsledně hájíme zájmy "dolních deseti milionů".

2. Rychlé dobudování dálnice D8, R7, obsazení stávajících průmyslových zón podnikatelskými subjekty.

3. Ne. Je to zneužitelné.

4. Ne.

5. V současné době ne.

6. Protéká jím mnoho peněz, a je tedy velkým objektem zájmu, jedním z posledních možných oborů k privatizaci. Problémem je účelnost vynakládaných finančních prostředků a jejich kontrola.

7. Ne. Je to zneužitelné.

8. Ne, bydlení je základní lidská potřeba, a proto potřebuje zvláštní režim.

9. Ano.

10. Já osobně k Řecku. Jsou tam velmi srdeční a upřímní lidé, mají specifický přístup k životu, nikam nepospíchají.
[20:22:57] VLADIMÍR ORŠULÍK píše: :)
[20:51:56] VLADIMÍR ORŠULÍK píše: * ÚVAHY Z PANKRÁCKÉ VAZEBNÍ VĚZNICE
Vydáno dne 09. 06. 2006 (10 přečtení)

BACHAŘI NAMÍSTO OTCŮ ?
Psáno v pankrácké vazební věznici 27.5.2006
Jiří Fiala, mluvčí občanského sdružení K213

Jakožto těžký a nepolepšitelný zločinec, který naše moudré, spravedlivé a nestranné soudkyně ohrožuje zvláště nebezpečným způsobem, nacházím se nyní již podruhé za poslední tři roky ve vazební věznici. Jen pro připomenutí
vladko001 (Út, 25. 7. 2006 - 18:07)
INDIGO PONĚKUD DRSNĚJŠÍM JAZYKEM
22.03.2006, Drak plkša


Go away ty, ty, ty indigo jedno!

Aneb volné a zcela né až tak nesouvisející pokračování na téma děti, miláčci svých rodičů, nebo také fakani, děs pro lidské okolí a jiná zvířátka.

Z přečtených článků či článku, budeme-li přesní, víme už cosik o existenci ratolestí s jakýmsi tmavým bazmekem nad hlavou a moje hlava si má přebrat, že onen človíček bývá nepochopen, svůj, je setsakra jedinečný a ještě k tomu s tou indigovou aurou.

Takové vysvětlení mi bylo třeba, protože teď mohu sama se sebou polemizovat, zda by také mohla být přímá úměra mezi indigovou aurou malého spratka a mým zatměním před očima, které se mi ve vzteku nebezpečně často vytváří.

Ale ono, ejhle, tu číhá jisté nebezpečenství.

Ne nadarmo se říká, že na cizích dětech vidíme nedostatky, pro indigové se jedná o neporozumění jejich velkému já, jak jinak, na cizích dětech "umíme" vychovávat, ale o tom svém nepochybujeme nebo ledasco nevidíme. Žeby pro náhlou ztrátu nadhledu?

Jako máma, ať to zní ještě pořád i pro mne neobvykle, se chci vyhnout tomu, abych měla doma spratečka, vychcanečka, citového vyděrače, rozmazlence, lháře, zlomyslníka, žalobníka, líného a nezodpovědného fracka a dokonce ani nemehlo bych nechtěla.

Mně už tedy nejeden pátek se hlavou hemží spousta výchovných otázek a momentů a hlavně silný vykřičník a nechutně obtloustlý otazník ?

???Budeme schopni z našeho malého chlapečka vychovat slušného a dobrého člověka, neb to je cílem jeho rodičů???

???Budu umět dítěti včas a vhodně vysvětlit, že prát se nemá a přitom aby ze sebe nenechal dělat otloukánka???
Protože nechci, aby ubližovalo, ale taky chci, aby se umělo adekvátně bránit.

???Budu dost tvrdá a silná na to, abych nepodléhala jeho citovým vydíráním a děcko nebylo rozcicmané???
Protože rozmazlené děti já vážně nerada.

???Nenechám se vtáhnout do vydírání typu VŠICHNI ve školce, ve škole, na gymplu, na vejšce TO už dávno mají???
Protože to samozřejmě není pravda, děti to zkouší, jak můžou. Zase na druhou stranu určitě NĚCO takového taky bude mít, aby dítě nebylo úplně mimo a terčem posměchu.

???Dokážu zapřáhnout dítě do domácích prací tak, aby to pro mne nebylo vyčerpávající a pro něj bylo rutinou, byť nepopulární???
Prostě chci, aby moje dítě doma pomáhalo. Umělo po sobě, ale i po jiných třeba umýt nádobí nebo vynést koš, nebo zajít pro drobný nákup. Třeba i budoucí nevěsta ocení, že po sobě i po jinejch umí mužskej uklidit a domácí práce mu nesmrdí.

???Budu důsledná a nepovolím, když bude porušena dohoda???
Nedošels na nákup, žádná střílečka?

???Budeme oba rodiče fifty fifty udílet tresty a odprostíme se od tolik pofiderních a časem spíš úsměvných slov
Reklama