Reklama

Lidé s neobvyklými sexuálními preferencemi málokdy hledají odbornou pomoc

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) se zaměří na zlepšení duševního zdraví lidí z neobvyklými sexuálními preferencemi, zprostředkovaně tak může napomoci prevenci sexuálních deliktů. NUDZ představil projekt Parafilik s motem "Nemůžete za své pocity, můžete za své činy".

"Slovem parafilik se označují lidé, kteří mají stálou a často výhradní preferenci pro neobvyklé sexuální objekty nebo sexuální aktivity," uvedla vedoucí Laboratoře evoluční sexuologie a psychopatologie NUDZ Kateřina Klapilová.
 
Přestože jsou tyto preference veřejností spojované se sexuální delikvencí, jen malá část spáchá nějaký trestný čin. Mají ale problémy se zařazením do společnosti, depresemi nebo sklony k sebevraždě. V naprosté většině se s těmito problémy snaží vyrovnávat bez pomoci.

S dispozicí k této preferenci se lidé již narodí, není to otázka jejich volby.

Pedofilie, neboli zaměření na předpubertální osoby, se v Česku vyskytuje asi u 0,3 procenta populace.

Hebefilie či efebofilie, zaměření na pubertální osoby, přibližně u 1,9 procenta lidí.

Asi 3,6 procenta preferuje znehybnění partnera a procento má preferenci pro patologickou sexuální agresi.

Reklama

Převažují muži, parafilie se ale mohou vyskytovat i u žen.

Pětina dívek a osm procent chlapců zažilo podle odborníků z NUDZ sexuální zneužití. Více než polovinu ale nespáchali lidé s neobvyklou sexuální preferencí. Jen zanedbatelná část parafiliků se svěří odborníkům z vlastní iniciativy. Do péče se dostávají zejména ti, kteří svou sexualitu nezvládnou a dopustí se sexuálního deliktu. Většina se však snaží se svou sexualitou vyrovnávat sama.

"Působí jim to výrazné potíže. Trápí je sociální izolace, extrémně silná stigmatizace ze strany společnosti i blízkých osob, mají problémy v partnerském i rodinném životě," uvedla Klapilová. Mají také deprese, úzkosti nebo tendence k sebevraždě.

"Problematické je samozřejmě také zvládání sexuálních tužeb v mezích zákona. Péči odborníků by uvítali, ale nevidí pro sebe v současném systému prostor," dodala. V zahraničí se podle odborníků NUDZ podobné programy osvědčily, fungují například v Německu, Velké Británii, Kanadě nebo Švédsku.

Projekt Parafilik se zaměřuje na prevenci, nabídne anonymní poradenství a terapii. Fungovat bude 42 měsíců, na počátku roku 2020 je plánováno spuštění online poradny, první zájemci do kontaktní intervence budou přijímání na podzim roku 2020.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Věrka (Pá, 8. 11. 2019 - 15:11)
Kéž by se potřebám NORMÁLNÍCH lidí věnovala aspoň polovina takové péče a pozornosti jako těmto a dalším podobným individuím (nemakačům, alkoholikům, gamblerům, feťákům...) Proč se takoví pořád jenom opečovávají? Proč se všude píše a mluví jenom o takových a o nás normálních se vůbec neví, jako bychom nebyli?Kdo má v sobě trochu zodpovědnosti, žije, jak se má. Bohužel počet takových lidí se tenčí a vůbec se nedivím, protože takoví "nepřizpůsobiví mají všude čím dál větší pré...a všemožné výhody. Pro ně se dělá všecko ZADARMO, z našich peněz = z peněz pracujícich. Tomu se říká ta demokracie? Netvrdím, že někomu pomoct je špatné. Ale POMOCT, ne trvale pomáhat ěkomu, kdo se sám nesnaží, čili si pomoc vůbec nezaslouží atd.atd.To je velice špatná politika!
Quido (Po, 2. 12. 2019 - 06:12)
Té Věrce se zatmělo před očima nejen ze samotné myšlenky, že by se mělo (ještě více než dosud) pomáhat nějakým "úchylům". Ona si především o sobě myslí, že by měla být naprosto privilegovanou adresátkou sociální, odborné i všemožné jiné pomoci, a primárně ji irituje jakákoli zmínka o tom, že někdo uznává za potřebné i kohokoli jiného, než je ona sama.
Luděk (Pá, 8. 11. 2019 - 23:11)
Zdá se, že vidíte zmínku o odlišnostech v sexu a máte rudo před očima. Už úvodní nadpis hovoří o tom, že lidé s odlišností vlastně nevyhledávají odbornou pomoc. Nikde nevidím zmínku o tom, že by jim byla věnována nějaká nadstandardní péče. Jinak, celý život poctivě pracuji, nepiju, nekouřím, nehraju. Od dětství mě provází jediný problém. Mám touhu nosit plenky a plenkové kalhotky (igelitové). Svoji odlišnost si plně uvědomuji, v podstatě mi velmi komplikuje život. Jenomže s tím nedokážu nic udělat. Již několikrát jsem se pokusil tohle postižení nějak eliminovat, ale marně. A jako malé mimino si stále oblékám tohle podivné spodní prádlo. Naučil jsem se s tím žít, ale je to těžké. Vlastně celý život člověk s podobným postižením žije takový druhý, odloučený poustevnický život. Nikomu neubližuju, nikoho nezneužívám, slovo pedofilie je mi cizí. Vlastně nic od nikoho nechci, jen jistý druh tolerance. Dokážete si představit svoji reakci na to, že by jste se dověděl(a) o svém sousedovi, který na první pohled žije normální život, že vlastně chodí v igelitových kalhotkách a s plínou? Už jen to, že to někde musím prát a sušit. A to v tom chodím jen tak, bez nějakého zdravotního důvodu (inkontinence). Mám odlyšnost, musím ji nějak tajit. Mám problém, ale nevím proč, nevím jak dlouho. Na druhou stranu tuším, že mám možná rozvinutější fantazii pro erotiku. Takže jistý bonus oproti jiným. Ale za jakou cenu?
láďa (So, 29. 10. 2022 - 21:10)
Jo tak to my mluvíš z duše mám to podobně z gumou a latexem manželka sice toleruje ale nesdílí a sice se to dá ale rád bych šel v latexu na procházku aniž by to někdo komentoval.
JLMedved (Ne, 17. 11. 2019 - 07:11)
Pomineme-li společensky nebezpečné deviace, jako například pedofilie, která ubližuje další osobě. Tak nevidím důvod proč by se lidé s odlišností měli někde hlásit a léčit. Nejlepší je pokud se jim podaří najít partnera/partnerku který sdílí stejnou odlišnost, nebo ji alespoň toleruje. Z článku mám pocit, jako kdybychom se pokoušeli léčit homosexuály. A pokud je nepřijmeme ambulantně, tak si je alespoň zapíšeme do databáze, abychom o nich měli přehled.
Pavel (Po, 18. 11. 2019 - 11:11)
Jak samotná pedofilie může ubližovat další osobě? To že někoho vzrušují děti ještě neznamená, že nějakému dítěti ublíží - to je jako by jsi chtěl tvrdit, že každého, koho vzrušuje třeba nahá žena, bude znásilňovat. Přečti si ten článek nad diskuzí, procenta si vynásob dospělými muži a musí ti být jasné kolik jich po světě běhá a neznamená to, že by byli všichni nebezpeční. Nebezpeční jsou lidé se sníženou schopností sebeovládání, ale ty se vyskytují napříč sexuálními preferencemi.
Pavel (Ne, 1. 12. 2019 - 22:12)
Pánové řešil jste některý velice krátkou sexuální výdrž, a problémy s erekcí? občas se mi postaví strašně rychle, a nic nevydržím, a z toho se mi také nepostaví vůbec nebo jen tak napůl.
Marek (St, 4. 12. 2019 - 17:12)
Měl jsem takové období, když jsem měnil práci, že jsem měl problémy v posteli, bylo mi kolikrát hodně trapně před manželkou, svěřil jsem se tehdy stejně starému kamarádovi, a ten mi řekl, že už to řešil taky, že když měl problém, tak se manželce na chvilku omluvil, a šel si vzít prášek na erekci, že na tom nic není, tak jsem si je také objednal, a když je potřeba, tak si ho vezmu.
Tomik (St, 4. 12. 2019 - 17:12)
Me treba zajimaji holky ktere by mi predstirali amputace svych nozek
Pavel (Čt, 5. 12. 2019 - 19:12)
Podle čeho jste ty prášky na erekci vybíral? já jsem se díval, že se jich nabízí velká spousta, tak moc nevím, podle čeho tohle vybrat?
taky Pavel (Pá, 6. 12. 2019 - 06:12)
Reklama na placebo to není vítána. Proto by bylo vhodné, aby imaginární osoby "Marek" "Pavel" tu nepropagovali žádné podvodné internetové stránky...
Miloš (Po, 9. 12. 2019 - 11:12)
Prášky na erekci jsou teď dostupné téměř všude, ale je pravda že vybrat ty které fungují, nemusí být tak jednoduché, a jak zde zmiňuje pán pod nickem "taky Pavel", tak se v mnoha případech může jednat jen o placebo, já jsem se tak také nachytal, utratil jsem 1500 za prášky, které nefungují, tehdy jsem byl strašně naštvaný, proto jsem se pak zeptal urologa, jestli mi doporučí prášky, které mi ho postaví. On mi hned odpověděl, abych si koupil Ardorin, který stojí jen 400, a máte dvě kapsle, objednával jsem je z supererekce .com, ale je to na každém, čemu dá přednost.
Tony (Po, 9. 12. 2019 - 11:12)
Jestli ji vůbec mají hledat. V době, kdy se propaguje, že existuje 72 různých pohlaví.
taky Pavel (Čt, 12. 12. 2019 - 06:12)
... a je to tam! Stránky supererekce. com rozhodně nedoporučuji, prodávají pofidérní padělky z Číny. Jen hlupák si může myslet, že doktor doporučí nákup léků na internetu. Reklama na podvod jak vyšitá, stejně tak jsou smyšlené osoby Miloš a Pavel.
Sofie (Út, 29. 12. 2020 - 17:12)
když jsem s manželem chtěla zkušit něco jiného, tak jsme si na ekondomy koupila intímní hračky. Určitě jsme nehledali odbornou pomoc
Olina (Út, 25. 5. 2021 - 22:05)
muj sen je toto e-kondomy.cz/eroticke-pomucky/bondazni-sady/fifty-shades-of-grey-keep-still-over-the-bed-cross-restrain-bondazni-sada a doufám, že mně to manžel splní a brzo to bude doma v moji kouzelné krabičce
Odeta (Ne, 16. 1. 2022 - 14:01)
z ekondomy jsme si koupili novou BDSM sadu a rádi si s ni hrajeme. Když chci, aby mě manžel připoutal o postel a oškukal ještě neznamení, že mám vyhledat odbornou pomoc
Gi (Ne, 16. 1. 2022 - 19:01)
Měl jsem kolegyni, která toužila být znásilňována. Když jsem jí přistihl při masturbaci a zeptal se jí na co při tom myslí, tak mi to popsala. Chtěla to po mě, ale já jsem nebyl násilí schopen. Její manžel ano. Každou chvíli přišla do práce zmlácená. Když měla kulatiny, pozval si z práce kamarády a ona nepřišla dva dny do práce. Znásilňovali jí skupinově. Řekla, že ještě nic lepšího nezažila.
Alice (So, 29. 10. 2022 - 19:10)
No, myslím, že je hlavně otázka, co je to neobvyklá sexuální prefence... My doma hodně experimentujeme, sex si užíváme, klidně i tvrdší a nemyslím si, že je to něco neobvyklého. Naopak to doporučuji každému zkusit.
Gi (Ne, 30. 10. 2022 - 02:10)
První sex jsem měl ve třinácti letech s přibližně padesátiletou ženou. Neměl jsem pocit že bych byl sexuálně zneužíván a nijak mne to nepoznamenalo. V šestnácti letech jsem přešel na své vrstevnice, po řadě známostí jsem se oženil a mám spořádané manželství.
Božena (Ne, 30. 10. 2022 - 02:10)
Další nesmysl jak šikovně zaměstnat oddané osoby. Příště si vymyslí NUFZ Narodní ústav fyzického zdraví, atd. atd. Všude v těch kanclech a ordinacích budou sedět za státní peníze velcí specialisté a odborníci ale když budete potřebovat akutní operaci kyčelního kloubu tak vám řeknou že si musíte třeba i rok počkat.
Návštěvník (Ne, 30. 10. 2022 - 02:10)
Já jsem byl u sexuoložky, protože máma měla obavy, že příliš často onanuju. Měla pohovor se mnou i s ní a pak dohromady. Řekla že to co dělám je v mým věku normální, jen bych to měl dělat tak aby mne při tom nikdo neviděl a mámě vytknula že mne při tom vyrušuje. Stejně to nebylo nic platný. Máma mě sledovala dál, když sem se honil. Bylo to trapný a zbytečný.
Brenda zrzka (Čt, 27. 1. 2022 - 19:01)
Az po svem rozvodu ve dvaceti osni jsem se setkala s ;idmi, kteri brali sex jinak nez je obvykle. take jsem zacala chapat, ze v tom neni vetsinou nic spatneho . Muj pritel , se kterym jsem se sezbanila byl jeden z tech.to
lidi, i kdyz jsem to ze zacatku nepozorovala.

Po svem rozvodu jsem byla stydliva, az pruderni, sex with alkoholikem nebyl zajimavy a nekdy padly i facky. Vinil me z jeho chyb a nezajmu o cituplny vztah a z keho impotence..

To muj novy pritel, ondra, byl jiny. Vzdy v dobre nalade a vzdy lichotil memu zjevu.Brala jsem to s reservou a tak jsme zacinala muj novy zivot wesele. Kazdy tyden jsme chodili plavat a kdyz me ondra koupil plavky, tak jsem je odmitla obleci. Doma jsme resili moji stydlivost a nakonec Ondra prinesl domu nejake remeny a rezo;utne rekl, ze si je budu musot vyzkouset.

vse me vysvetli a tak jsem se nechala premluvit a lehla si naha na postel.
Privazal me ruce a nohy k rohum postele a oci me zavazal cernou paskou.
\rekl, abych to vydrzela jak dlouho mohu a on ze bude chodit kazdou chvili do loznice, nerekne ani slovo. a ze mam rict kdy budu chtit odvazat.
Bylo to vzrusujici, pokazde kdyz prisel do loznice, nerekl ani slovo, jen u me chvilku stal a potom me pohladil prsa a rozkrok a tise odesel.
Mela jsem pocit, jako by nekdo cizi prisel a olamzite isem se citila jako ve vykladni skrini pred davem lidi a mela jsem silny pocit studu.
Ten vecer jsme si v posteli povidali o tom co jsem citila a uzila jsem si uzasny sex s Ondrou.Tak jsme si to uzivali asi mesic a ja se na to tesila. Bylo to pro me vzrusujici a ja si predstavovala vzdy nekoho coziho, pokazde kdyz vesel do loznice kde jsem byla naha na posteli.

Nas sex byl nadherny ale take jsme si uz vytvorili rutinu. Cely tyden byl naplanovany, jen kazdy ctvrtek byl vyhrazeby Ondrovym kamaradum,. Vzdy prisli v sedm vecer a divali se na sport TV a obcas si daki na TV nejaky porno film.
A tak me Ondra vzdt privazal nahou na postel v pul sedme. Meli jsme za loznicikoupelnu s toaletou a druhou toaletu v predsini, kterou pouzivali Ondrovo pratele. Vse bylo v poradku a ja si predstavovala jake by to bylo , kdyby me prekvapil nekdo cizi nahou a uvazanou na postel.

Az za dalsi tri tydny me Ondra prozradil, ze me malem jeden z jeho kamaradu videl, ale ze ho vcas zastavil a poslal do predsine. Tak jsem mu jen pripomenula, aby daval lepsi pozor.

A asu za dalsi dva mesice jsem zjistila, co se stalo. Ten vecer, kdy jeden malem vesel do loznice, se Ondy zacali jeho kamaraadi ptat, proc Ondra nechce aby nekdo vesek do loznice a Ondra jim rekl, co delame, a ze to on dela jen proto abych prestala byt stydliva. Chvili si mysleli ze si delq legraci a chteli jit do loznice, tak jim musek rict ze jsem doopravdy uvazana na posteli se zavazanyma ocima.
A protoze je Ondra trouba, tak se nechal premluvit, a obcas pustil do loznice pustil jednoho z nich. Hlavne jim rekl, aby nemluvili a chvili me hladili.

Ale ja jsem zacala citit, ze to hlazeni je kazde jine a mela jsem podezreni, ze se neco deje, Kazde druhe hlazeni bylo jine. Ondrovo pohlazeni bylo nezne a trosku kratsi a ty druhe, ty byly silnejsi, stickli my prsa silneji a misto hlazeni meho rozkroku me neci ruce roztahovali me lbia a vzdy me nejake prsty zajely bluboko do me picky a pozdeji ma zacali dokonce masturbovat. Ale mela jsem napad. Sla jsem do parfumerie a koupila Ondrovi hezky parfem a poprosila ho, aby to ode dneska pouzival.
Dalsi den byl ctvrtek a zacala rutina jako obvykle. Ja naha na posteli a jeho kamaradi se zase zucastnili meho hlazeni a pokouseni me picky.
A bez problemu jsem podle vune zjistila ze Ondra me prisel hladut jen ctyrikrat, zbytek me hladili jeho kamaradi.

Tak jsem ho hned drujy den prepdla a vse jsem mu chtela vycist. Ale vzalo me to chvili vahani, protoze cela vec me zacala vzrusovat a zacala jsem premyslet, jestli me ty ctvrtky nebudou schazet. Ale nakonec jsem to Ondrovi rekla a on se priznal. Rekla jsem mu, ze jsem to od nej necekala, ale zaroven jsem mu priznala, ze me ty ctvrtky zacaly hodne vzrusovat.
Na to se on priznal ze byl ze zacatku na sebe rozlobeny a zarlivi, ale potom ho to zacalo vzrusovat take. A tak zacal povidat co o me ti kluci rikali a jak mluvili o me kundiccea jak mu navrhovali co se mnou by meli udelat priste, zejmena co udelat s mym zrzavym porostem na me picce,

Mluvit o tom vsem nas tak vzrusilo, ze jsem jeste nikdy ne neuzila sexu jako ten den, Potom Ondra prosel s napadem: Ze bysme meli dat do loznice par kamer a a on ze rekne tem klukum, ze ten ctvrtek me zacne hladit hodne tvrde a dlouho, asi patnact minut, tak aby se oni prizpusobili take. Co jsem ale netusila, ze jim take rekl, ze do me zasune na chvili jeho penis.

Ten ctvrtek me rekl, ze jim rekl aby prisli uz v sest a ze dal dve kamery do loznice, abych si to mohla vse prohlednout, kdyz jsem me;a oci zavazane. A take, ze se klukum libi me zrzave chloupky, tak se jim rekl, ze tam da nuzky a ze jimm rekl aby si trosku ustruhli s me kundicky.
A ja jsem se pristihla, ze se na teb ctvrtek tesim.
Prisli ctyri kamaradi a Vse se stalo jak Ondra naplanoval, s tim rozdilem, ze doopravdy se mnou soulozil jako prvni a take ustrihl trochu chloupku s me kundicky, a ti kluci to udelali take,

A ted rozhodne nejsem stydliva a Ondra me privedl k poznani jinych sexualnich potesenim. Zustali jsem spolu dalsi ctyri roky a byla to zabava a poteseni.

Reklama