Reklama

Pokrmy, které vás udrží přes zimu v kondici - Rýže na kari

V tomto seriálu vám budeme přinášet recepty, které jsou vhodné do chladného zimního období. Dodávají velké množství vitamínů, minerálů a celkově posilují obranyschopnost organismu. Budeme vybírat recepty bez obsahu lepku a mléčných výrobků, jež v zimě přispívají k zahlenění organismu.

Rýže na kari

Suroviny:

Rýže basmati natural, mrkev, cibule, česnek, pórek, 1/4 celeru, malý kořen petržele, olej, kari koření, sůl

Postup:

Reklama

Na oleji zpěníme cibulku a nakrájený česnek, nasypeme kari a osmažíme, přidáme zeleninu nakrájenou na nudličky a smažíme do poloměkka. Promícháme s uvařenou rýží a dochutíme pepřem a solí.

Zdravotní přínos surovin:

Rýže basmati natural: Rýže basmati je nejušlechtilejší odrůda rýže pěstovaná na úpatí Himalájí s jemnou oříškovou příchutí. Rýže baseti natural je neloupaná a tudíž na rozdíl od bílé rýže jsou v ní zachovány všechny vitamíny a minerály. Rýže Basmati má nižší glykemický index, tzn. méně kalorií, než běžné druhy rýže a je přirozeně bezlepková. Díky tomu je vyhledávanou potravinou u zastánců zdravé výživy, sportovců a nedílnou součástí redukce váhy a diet. V porovnání s normální rýží se vaří kratší dobu.

Cibule obsahuje allicin - látku se silně antibiotickým účinkem v našem těle. Pomáhá chránit organismus před infekcemi. Cibule podporuje chuť k jídlu a posiluje trávení. Má pozitivní vliv na ledviny, cévní systém a srdce. Pomáhá redukovat vysoký krevní tlak i cholesterol.

Česnek - Je účinnou ochranou proti nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích a chronickém zánětu průdušek, pomáhá při zahlenění, kdy usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest, svým působením proti virům a baktériím celkově zvyšuje odolnost organismu, ovlivňuje krevní oběh, podílí se na snížení hladiny cholesterolu a je vhodnou ochranou proti kornatění cév, pomáhá normalizovat vysoký i nízký krevní tlak, zvyšuje vstřebávání vitaminu B, které bývá narušeno zejména po léčbě antibiotiky, pomáhá tělu vyloučit přebytky cukru z krve, hraje důležitou roli při odstraňování plísní z našeho těla, jeho působení se využívá také v boji se škodlivými bakteriemi, které se nacházejí v tlustém střevě, nebo se střevními parazity, jako jsou např. škrkavky a roupy.

Celer bulvový   - Protože celer bulvový obsahuje pouze 14 cal ve 100 g, je velmi vhodný ke konzumaci při dietách. Obsahuje celý komplex vitaminů skupiny B v ideálně vyváženém poměru. Má výrazné močopudné účinky, čehož se využívá u nemocí, jako je dna, revmatismus, ale i při snižování tělesné hmotnosti. Hlavním zdrojem výrazné celerové vůně je velké množství obsažených éterických olejů. Tyto látky působí jako ochranný štít proti škůdcům pro rostlinu samotnou v době jejího růstu. Stejné účinky mají tyto látky pro náš organizmus. Působí antibakteriálně a antimykoticky na sliznice v ústech, žaludku a střevech a jsou rovněž účinnou dezinfekcí ledvin a močových cest.

Petržel kořen - Petržel je bohatá na draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a chlór, provitamin A, vitaminy B. Silice drážděním ledvinového parenchymu zvyšuje diurézu, tento účinek potencují současně i flavonoidy. Pomáhají při nemoci ledvin, močového měchýře, ledvinových kolik, při problémech s močovými kameny, po zánětu - prostaty (předstojné žlázy), při menstruačních potížích, střevní kolice. Spazmolytické působení na cévy napomáhá zvýšení průtoku krve v ledvinách. Působí na rozšíření artérií, čímž nepatrně snižuje krevní tlak. Působení na trávicí trakt se projevuje zvýšením sekrece trávicích enzymů a uvolněním křečí hladkého svalstva. Povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Je výborný vnitřní prostředek k pročištění pleti. Těhotné ženy by se petrželi měly vyhnout. Po porodu ale může kořen petržele pomoci s vylučováním mléka a ke stahům dělohy.

Mrkev – Obsahuje betakarotén, prekurzor vitamínu A, také řadu vitaminů skupiny B, vitaminy C a E. Cennou potravinou je např. i díky vysokému obsahu vlákniny a množství důležitých stopových prvků jako jsou vápník, železo, draslík a fosfor.
Prospívá našemu srdci, sliznicím, trávicímu traktu a posiluje celkovou odolnost proti infekcím.

Pórek - Je bohatý na vitaminy, hlavně vitamin C, E a B, dále obsahuje karoten, niacin, draslík, vápník, fosfor a železo. V zelené části má až dvojnásobek vitaminů než v bílé, proto se zelených listů nezbavujeme, ale konzumujeme je také. Má diuretické vlastnosti, proto pomáhá revmatikům a při onemocnění dnou. Zabíjí bakterie a kvasinky ve střevech a žaludku, pomáhá při nadýmání, zácpě a střevních kolikách. Fosfor povzbuzuje činnost mozku a snižuje hladinu cholesterolu. Účinně působí proti změnám cév způsobeným stářím. Je to výborný preventivní prostředek při chorobách žil, působí proti krevním sraženinám. Obsahuje také mangan a selen, který podporuje imunitní systém.

Kari koření: Byly podány důkazy antioxidačních účinků kari koření, u kterého bylo již dříve prokázáno, že příznivě ovlivňuje některé druhy rakoviny a autoimunitní choroby jako je roztroušená skleróza. Barvivo kurkumin, které dodává kari koření jeho žlutou barvu, může aktivovat klíčový enzym chránící mozek před oxidací, která je považována za hlavní faktor stárnutí a je rovněž odpovědná za neurodegenerativní poruchy typu Alzheimerovy choroby. Kurkumin zároveň příznivě působí na játra.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

valesek (St, 30. 12. 2009 - 15:12)
Jsem si vzpomnel pri tom nazvu "Ryze na kari" na Cerveneho trpaslika a Listera, kterej musel mit temer ke vsemu kari. :)
Reklama