Reklama

Proč nám u lékaře vadí doplatky, ale s úplatky problém nemáme? Smýšlením máme blíž k Albáncům než Švýcarům

Současná právní úprava neumožňuje pacientům v České republice připlatit si za nadstandardní zdravotní péči. Jedná se přitom o transparentní zdroj financování, který by zvýšil příjmy jednotlivých zdravotnických zařízení a umožnil tak další zlepšování úrovně garantované zdravotní péče. Podobné principy jsou osvědčeným nástrojem zvyšování efektivity zdravotních systémů v mnoha zemích západní Evropy a zdá se, že ruku v ruce s efektivitou jde i nízká ochota pacientů poskytovat úplatky lékařům. Nepřijatelné jsou pro většinu obyvatel Švýcarska, které má jedno z nejlépe fungujících zdravotnictví v Evropě, naopak za samozřejmé je považují například Albánci.

Pokud chcete lepší sádru, kvalitnější jídlo v nemocnici nebo lék nehrazený zdravotní pojišťovnou, nemůžete si doplatit rozdíl v ceně oproti standardní variantě. Musíte v takovém případě zaplatit vše, včetně práce lékaře, která by jinak byla hrazena pojišťovnou. Chcete-li, aby vás operoval přednosta kliniky a ne začínající chirurg, nemáte legální možnost žádnou. A tak se uchýlíte k úplatku, protože pro zdraví své nebo svých blízkých uděláte cokoliv. Tyto platby jsou však zcela mimo kontrolu, a navíc pacientovi neposkytují žádnou garanci, že požadované služby opravdu dostane. O možnosti domáhat se spravedlnosti v případě, že nakonec i tak dostane standardní péči jako „neplatící pacienti“, samozřejmě nemůže být ani řeč. Možnost připlatit si za nadstandard je přitom jeden z nejsnáze dostupných a velmi efektivních způsobů, jak posílit finanční stabilitu zdravotnického systému, který by uvítaly i zdravotní pojišťovny. „Zavedení legální možnosti připlatit si za nadstandardní péči plně podporujeme,“ potvrzuje Ing. Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Je přitom více než jasné, že pacienti nadstandardní služby vyžadují a zdaleka není pravda, že všichni by měli dostat všechno a zadarmo. Existuje velká skupina lidí, kteří by své finance do zdraví ochotně investovali. Proč se tomu tedy tak bráníme? Většina z nás si totiž neuvědomuje, že by tak tito lidé velmi efektivně pomáhali ke zvyšování kvality zdravotní péče i pro pacienty, kteří si nic připlácet nemohou nebo nechtějí. V systému, lépe řečeno u zdravotních pojišťoven, by totiž zůstávalo více peněz na úhrady takzvané standardní péče, která je proplácena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Ze změny by tak profitovali jak movitější pacienti s vysokými nároky, tak i ekonomicky slabší obyvatelé, kterým vyhovuje současný princip ošetření tzv. „na pojišťovnu“. Úplatky takový přínos pro ekonomicky slabší obyvatele samozřejmě neposkytují, protože se do rozpočtu zdravotnických zařízení vůbec nedostanou.

Z výsledků studie srovnávající evropské systémy zdravotnictví vyplývá, že Česká republika považuje úplatky pro lékaře za běžnou praxi, a řadí se tak k zemím jako je například Srbsko, Rumunsko či Albánie. Tyto země se však také dostávají v kvalitě poskytované péče na poslední příčky tohoto srovnání. Česká republika má přitom ambice patřit mezi vyspělé evropské státy - bylo by proto dobré se zamyslet nad tím, jestli nemožnost připlatit si za nadstandardní péči není jedním z významných faktorů, které stojí v cestě dalšímu rozvoji českého zdravotnictví.
„Současný systém, který podporuje (ba někdy až vyžaduje) podpultové platby lékařům, je nastaven naprosto špatně. To, že všichni tiše souhlasí s poskytováním lepší péče za úplatky, nás stále drží na úrovni socialismu - je potřeba umožnit pacientům legálně investovat do svého zdraví,“ vysvětluje Friedrich.

Znovuzavedení možnosti plateb za nadstandardní zdravotní péči by vyžadovalo systémovou změnu a jde tak samozřejmě ruku v ruce s legislativní úpravou, která by jasně stanovila, co spadá do standardní zdravotní péče a zároveň by stanovila pravidla pro ceny za nadstandardní služby.?

Reklama

Reklama

Komentáře

Eliška (Út, 8. 8. 2017 - 22:08)
Ve svýcarsku si nerozkradli státní pokladnu a tak se mají lépe než my a v ČR se snažíme dostat se alespoň na úroveň rakouska a ani za 27let jsme se nehnuli z místa a jsme pořád tam kde jsme byli.Stát je rozkradený a koruna nemá žádnou cenu.Ale máme kapitalismus a pohádkový blahobyt.
to (Út, 8. 8. 2017 - 23:08)
To ale s daným článkem moc...máme v Anglii taky.
! (St, 9. 8. 2017 - 10:08)
Ve svýcarsku si nerozkradli...Bude to asi tím, že úplatek dostane osobně doktor, kdežto poplatek jde anonymně do kasy pojišťovny a tam ho někdo ukradne.
To je věc poslanců (St, 9. 8. 2017 - 10:08)
To ale s daným článkem moc...že nedokázali přijmout reformu zdravotnictví. Oficiálně si připlatit nelze, tak pokud chci lepší péči, tak musím dát úplatek. Jiná možnost není. Ani pojišťovny neumožňují žádné připojištění, protože jim to stát zakazuje. Jednu dobu nadstandarty byly, ale zasraní socani je zrušili a už nebyly obnoveny. Jediné, co jde připlatit ofiko, to je nadstandartní pokoj.
? (St, 9. 8. 2017 - 10:08)
Bude to asi tím, že...Poplatek jde do kasy pojištˇovny? Kdo Ti to písk?
Hanka (St, 9. 8. 2017 - 12:08)
Proti doplatkům jsou často právě chudší levicoví voliči. Přitom právě ty pak nejvíce nemožnost doplatiti si na kvalitní léčbu postihuje. Bohatí si vždy nějak kvalitní léčbu zajistí - buď na soukromých klinikách či v zahraničí, ale chudší lidé nemají žádnou možnost dostat se k nejvyšší možné léčbě. Většinou ani o takových možnostech nevědi, protože lékaři jim o tom neřeknou a tito chudší lidé si sami ani žádné informace nevyhledají. je to nepochopitelné, protože těmi doplatky by mohli pouze získat. Buď by na tom byli jako nyní nebo by si mohli připlatit - a když jde o zdraví, tak se vždy dají někde peníze ušetřit či získat v širším příbuzenstvu.
Pacoš (St, 9. 8. 2017 - 12:08)
Proti doplatkům jsou často...Není přípustná zdravotní péče podle kabátu, jiná pro chudé a jiná pro bohaté.
Hanka (St, 9. 8. 2017 - 12:08)
Není přípustná zdravotní...Ale tak to právě dnes je.
Hanka (St, 9. 8. 2017 - 12:08)
Pokusím se to vysvětlit ještě jednou. Dnes nejsou ve zdravotnictví peníze na nejlepší možné léčby, takže je nedostane oficiální cestou ani chudý ani bohatý. Bohatí však si často tuto nejmodernější léčbu zajistí v cizině, na soukromých klinikách či úplatkem - tyto peníze nekončí v našem zdravotnictví, ale v cizině či soukromých rukách. Pokud by byla možnost za nadstandartní léčbu si oficiálně připlatit, tak peníze půjdou do našeho zdravotnictví. Ve zdravotnictví, kde je více peněz se mohou časem zvyšovat i základní standarty. Navíc i chudí lidé by měli možnost si připlatit (peníze se dají téměř vždy nějak sehnat) a určitě ty doplatky by nebyly takové jako jsou třeba dnes, pokud se necháte léčit v cizině či na soukromých klinikách. Dnes chudí též nemají často žádnou šanci dostat se k úplně nejmodernější léčbě.
Je to tak všu… (St, 9. 8. 2017 - 14:08)
Není přípustná zdravotní...Můžu si platit připojištění a nebo nemusím. To je moje věc. Ale u nás je problém, že si připojištění platit nelze, i kdybych 100x chtěl. A takováto prasečina je možná jen ve 2 zemích. Ve Venezuele a v ČR. Fakt skvělý.
Cynik - realista (Čt, 10. 8. 2017 - 03:08)
Pokusím se to vysvětlit...
Souhlas, Hanko.

Obávám se však, že váš text je a bude nestravitelný pro některé jedince, kterým je levicovými stranami vtloukán do hlavy nesmysl o zdravotnictví zadarmo, to vše vyšperkováno medovými řečičkami o spravedlnosti, solidaritě…

Solidarita a spravedlnost, hojně zmiňované levicovými a odborovými náčelníky, vlastně znamenají „ať platí bohatí,“ nebo přesněji – ať platí někdo jiný, ty ne, ty si užívej zdravotnictví zdarma…

Zavedení poplatků umožnilo nákladnou léčbu nejen onkologických pacientů, bojovníci proti poplatkům taktně zamlčovali, že poplatek v lékárnách byl doprovázen poklesem cen drahých preparátů.

Za tu třicetikorunu si dnes pomalu nekoupíme ani pivo, na krabičku retek musí být ty třicetikoruny už tři…

V nemocnicích byl sice jednalo poplatek vyšší, stokorunový, nicméně v běhu bylo jeho snížení na šedesát korun denně.

Šedesát korun… strava, energie, praní, ani ten toaletní papír není zadarmo.

Takže nepříliš překvapivě oranžová smečka vybojovala zrušení poplatků, aby následně zjistila, že ty peníze opravdu chybí…

Zastávám názor, že poplatky rozhodně měly své opodstatnění.

Jenže… když ta třicetikoruna, vytažená z vlastní peněženky, má pro mnohé daleko vyšší hodnotu, než sumy, vyrvané občanům daněmi a poplatky, nemyslně státem prohospodařené.

Zkrátka, z cizího krev neteče, je to ale opravdu cizí?

milan (Čt, 10. 8. 2017 - 07:08)
Proti doplatkům jsou často..." Přitom právě ty pak nejvíce nemožnost doplatiti si na kvalitní léčbu postihuje."

Nemyslím, že to zase až tak moc postihuje chudé levicové voliče. Na to, kolik ti nejchudší odvádějí do státní pokldny mají pořád ještě léčbu luxusní.
Moje tchyně má rakovinu a rozhodně není pravda, že by ji neléčili. Právě naopak, doktor jí vysvětloval, že ještě před deseti lety by tu byla pár měsíců, takto již žije třetí rok.
A ti bohatí v zahraničí? No to jsou sakra pálky, na které musí být člověk jó bohatý.

Ale tím neříkám, že jsem proti poplatkům a při rozumném nastavení by hodně vyřešily.
Ano (Čt, 10. 8. 2017 - 16:08)
Co Severní Korea nebo Kuba?Tam rovněž. Rozhoduje strana a vláda.
Socdemacký volič (Čt, 10. 8. 2017 - 17:08)
" Přitom právě ty pak...se má dobře. Znám jednoho, který nedal ani korunu a přitom běhá jako ratlík. Operace kyčelního kloubu bez poplatku, to třeba ve Francii neexistuje.
Hanka (Čt, 10. 8. 2017 - 19:08)
se má dobře. Znám jednoho,...Takto dobře se zatím mají u nás všichni voliči. Časem s tím též může být problém, pokud se ve zdravotnictví nic nezmění. Kdyby bylo možno si připlatit, tak by si třeba ten volič připlatil lepší matriál umělého kloubu, který vydrží déle a nebude muset být za několik let vyměněn - což je opět zákrok na pojišťovnu.
Iva (Čt, 10. 8. 2017 - 20:08)
Pokusím se to vysvětlit...Můžete být konkrétní, kterou léčbu si bohatí platí v zahraničí?
Jenom malá připomínka - pozor na slovo standart.
Pampeliška (Čt, 10. 8. 2017 - 21:08)
Můžete být konkrétní,...tak určitě, píše se to v tomto případě s "d" na konci. Tedy standard. ;-)
Hanka (Čt, 10. 8. 2017 - 22:08)
Můžete být konkrétní,...Tak např. léčbu rakoviny nebo srdečních onemocnění. Někteří jsou i na léčbu těchto onemocnění komerčně pojištěni - nikoliv však u zdravotní pojišťovny a peníze nejdou do našeho zdravotnictví.
Iva (Pá, 11. 8. 2017 - 21:08)
tak určitě, píše se to v...A proč si myslíte, že jsem paní Hanku na to upozornila???
Iva (Pá, 11. 8. 2017 - 21:08)
Tak např. léčbu rakoviny...To myslíte vážně?

A už jste třeba slyšela o tom, že například dříve o tzv. ICD rozhodovaly komise Kardiostimulačních center, kdežto nyní ho dostane každý člověk, kterému dá kardiolog souhlas? Například i 80ti letý člověk, aby si ještě mohl užít klidného stáří? Víte třeba něco o neinvazivní kardiologii?
Tušíte vůbec na jak vysoké úrovni je u nás kardiologie?

A chcete mi tvrdit, že je někdo pojištěn na léčbu karcinomu? A co jako získá? Domácího onkologa?
Vy si pletete komerční pojištění, kdy zhoubná nemoc člověka vyřadí z běžného, kvalitního života, z pracovního procesu.
Ale pojištění na nemoc a úraz má snad každý soudný člověk...
Každý, sebechudší člověk je léčen podle svého zdravotního stavu, zdravotnického standardu a stavu svého těla.
Je úplně jedno jestli jde o člověka, který od 12ti let pracoval pouze na tom, aby se konečně karcinom (nejlépe ORL - kuřáci, alkoholici a jedna z nejdražších léčeb) rozjel.
Do systému nemusí dát ani korunu, ale přesto má na léčbu nárok.
A také k nám jezdí pacienti z celé Evropy i z arabských zemí, protože léčení onkologických onemocnění je tady na vysoké úrovni. A pro některé i velmi levné.
Iva (Pá, 11. 8. 2017 - 21:08)
Ještě něco, za co sse snažím bojovat...a nejen já:
Za sebe bych v momentální situaci ve zdravotnictví uvítala pro nemocné KLID.
Že budou, alespoň v nemocnici kde pracuji, skvěle ošetřeni a léčeni dle nejnovějších standardů to vím. Ale co mi moc vadí je, že si člověk nemůže automaticky zaplatit svůj pokoj. Chápu, že na to nejsou kapacity, ale kdyby přemýšleli dopředu...již nyní by mohli na tom pracovat. To je věc budoucnosti.
Co by se ale již nyní mohlo změnit: po revoluci se uvolnily zajeté zvyky, které ale byly pro pacienta zdravé.
Nyní se sice dostanete na 2-3 lůžkový pokoj se sprchou a WC, ale od rána tam řve televize, dopoledne se dveře netrhnou kvůli personálu, žákyňkám, studentům a když si chcete odpoledne po obědě zdřímnout /po probdělé noci, jelikož sousedka strašně chrápe a personál vás chodí kontrolovat/, zjistíte, že o odpolední klid vedení klinik pouze prosí. Není "povinný"....Takže se lehce stane, že posloucháte šestou hodinu zapnutou řvoucí televizi, kterou se snaží překřičet osmičlenná návštěva u vedlejší postele.
Vím, zní to nadsazeně, ale bohužel, toto je zrovna pravda.
A vím, že ač se to lidem nelíbí, být to na mně, zavedu na pokojích(!) opět návštěvní hodiny.
A povinný odpolední klid.
Přeji všem hodně zdraví.
Hanka (Pá, 11. 8. 2017 - 23:08)
To myslíte vážně?

A...Ano, vím o tom. Dříve i lidé měli možnost být napojeni na umělou ledvinu pouze do určitého věku. Dnes není věk omezující faktor. Tak je to třeba i s transplantacemi atd... Prostě za dobu od revoluce v plno ohledech naše zdravotnictví dohnalo západ. Kardiologii máme na některých pracovištích na špičkové úrovni - třeba v Č. Budějovicích, v Ikemu... V cizině je však též na mnohých pracovištích na špičkové úrovni plus je tam lepší přístup zdravoního personálu k pacientům (doktoři se tam nechovají tak povýšeně, s pacienty - klienty mají mnohem rovnoprávnější vztah, nejsou unavení a přepracovaní, protože mají mnohem lepší podmínky k práci než naši lékaři, to samé platí o středním zdravotním i o pomocném personálu), mnohdy lepší vybavení pokojů (což souvisí s vaším druhým příspěvkem), lepší stravu, která je pro proces uzdravení brána jako též velmi významný faktor, psychologickou, popř. duchovní podporu... Takže se nelze divit, že pokud někteří lidé usoudí, že jim v cizině bude poskytnuta lepší péče a mají na to finanční prostřdky, tak se jdou třeba léčit do ciziny... A že existuje komerční pojištění, které tuto možnost nabízí, je pravda. Nebudu vám zde psát více, aby mne někdo nenapadal z nějaké reklamy či že pro nějaké takové pojištění pracuji. Ale nejde jak píšete o komerční pojištění pro případ nemoci, abyste měla i během nemoci finanční prostředky, ale o pojištění, abyste se mohla léčit v cizině, pokud se vám bude zdát, že vám tam bude poskytnuta lepší péče. Nepřu se tady o to, jestli u nás je nebo není poskytována vždy a všem nejlepší možná léčba, pouze říkám, že možnost léčit se v cizině existuje a že to někteří lidé využívají, ať již přes svou zdravotní pojišťovnu (pokud ona usoudí, že pouze léčba v zahraničí může pacientovi pomoci), přes komerční pojištění či si vše hradí ze svých prostředků.
K. (So, 12. 8. 2017 - 00:08)
Ano, vím o tom. Dříve i...Si strašně protiřečíš.

Dnes nejsou ve zdravotnictví peníze na nejlepší možné léčby, takže je nedostane oficiální cestou ani chudý ani bohatý.

To je hovadina, už jen čekám tu reklamu :DD
Hanka (So, 12. 8. 2017 - 13:08)
Si strašně protiřečíš....Neprotiřečím - to, že třeba v kardiologii je špičková léčba pro všechny (pokud se včas dostanou na špičkové pracoviště), neznamená že v jiných oborech a při jiných diagnózách tomu je taky tak. Např. ne všichni pacienti z roztroušenou sklerózou mají přístup k nejmodernější léčbě...
Iva (So, 12. 8. 2017 - 15:08)
Neprotiřečím - to, že...Píšete strašně zmateně...
Nejdřív napíšete "10.8.2017 22:06 - Hanka
Tak např. léčbu rakoviny nebo srdečních onemocnění."

Když se ozveme, že jste mimo, tak se vytasíte s RS.
Když vám ukážu, jak skvěle je na tom neurologie, co vytáhnete příště?
Těžká diskuse, kor když ani neznáte pojmy. Už jste si zjistila, co je standarta?
Ldeir Fesoj (Čt, 23. 11. 2017 - 07:11)
Můžu si platit...Je to lež! Naopak jezdí se léčit domů. Tak bohatí zase nejsou a vyhodit prachy, když to můžu mít zdarma?
Reklama