Reklama

Deprese

Pajka (So, 22. 11. 2003 - 00:11)

Jen tak na upřesnění: Panická porucha je odborná klasifikace psychické poruchy. Porouchaný člověk prožívá a pociťuje opravdové nevolnosti různého druhu - srdeční, dýchací, žaludeční, závratě, dokonce jedním z příznaků je typické odlišné hmatové čití pro polovinu těla. Kontrolní vyšetření EKG, plic, trávícího traktu, mozku jsou však negativní. Přesto se člověk klepe strachy, že se dusí, má infarkt, zhoubný nádor mozku či žaludku, že umírá. Na všechno našla medicína logické vysvětlení. Panická ataka je stav, v němž se organismus nastartuje na reakci "boj-útěk", serotonin v mozku a hormon adrenalin spolu se zvýšenou vnímavostí ke strachu jsou hlavními zodpovědnými za nepříjemné fyzické projevy. Byla vypracována metodika léčby, nejčastěji kombinace úpravy chemie mozku pomocí antidepresiv a léků působících relativně rychle a účinně v případě panické ataky spolu s psychoterapií, při které dochází k nácviku modelů chování vedoucích k potlačení strachu, dechových a relaxačních cvičení k potlačení a prevenci atak. Terapeut pátrá po příčinách, problému, který poruchu spouští. Označují se jako stresory, existuje pro ně stupnice. Velmi důležitá je úprava životního stylu. Poměrně častým projevem bývá i depresivita (kdo by se taky veselil, když má časté ataky). Neléčená panická porucha dává opravdu organismu zabrat, neboť srdce skutečně bije strachy jako o závod, nevyplavené hormony, dokáží rovněž natropit své atd. PP není módní vlna, je to seriózní diagnóza a velmi velmi nepříjemný problém, jehož léčba vyžaduje hodně trpělivosti, vnitřní síly, motivace, kuráže, vytrvalosti a času. Přesto ji současná psychiatrie dokáže úspěšně léčit, v každém případě zvýšit kvalitu života postižených. Omlouvám se za dlouhý a laicky podaný nástin PP. Více a odborně můžete najít na www.lundbeck.cz anebo v literatuře MUDr.Praška.

Bára (Pá, 21. 11. 2003 - 23:11)

Díky Katy.Jo ještě jsem zapoměla,že na tyto bolesti normálně zabírá nitroglyc.spray.a ještě jsem zapoměla napsat,že když tyto bolesti odcházely,tak jsem dostala takový podivný "zimomřivý třes".Jako kdybys mi vyhodila nahou na dvacetistupňový mráz.No nevím,nevím,docela jsem z toho smutná.Pořád se nechci smířit s tím,že je to od nervů ale od srdce by to asi bylo horší,co?? snad to přejde.Budeme si to myslet a ono se to splní.Ne?Jak si tyto potíže začínají.Myslím tím z ničeho nic,nebo se rozčílíš, nebo z námahy?

Katy (Pá, 21. 11. 2003 - 23:11)

Báro,no jasně,že deprese může mít i fyzické bolesti.Já osobně takový případ znám.Spolupacientka trpěla tím,že jí "mrtvila" celá levá půlka těla.Má v 28letech částečný invalidní důchod,ale obtíže už jí vymizely.Já mám zase závratě.Omdlívám a mám třes a stuhnutí celého těla.

Bára (Pá, 21. 11. 2003 - 23:11)

No asi je to Lado složitější.Pak se v tom vyznej když tě bolí na prsou jako při infarktu tak snad spanikaří každý,pokud nemáš ověřeno,že to infarkt není.Dále musíš vycházet s informací,že jsem pod stálým tlakem /zaměstnání pod./ takže mám přepracování, deprese a pod. a z toho pramení ty bolesti??? trochu divné,že.Tak se proto ptám,jestli někdo má takového zkušenosti s bolestí v depresi.Jinak si myslím,že jsem celkem normální,nepotřebuji léčení, psychiatra, psychologa atd.Pokud mi někdo objasní z čeho pramení ty bolesti.Není nablízku nějaké lékař??? když jsme na www.doktorka?? děkuji./popř.z čeho jiného by mohly být - t.zn.páteř a pod??Díky.

lada (Pá, 21. 11. 2003 - 22:11)

Souhlasím s Bárou. Když jsem pročítala panickou poruchu, napadlo mě, že spousta těch lidí tam má objektivní zdravotní problémy-třeba nevolnosti od žaludku, bušení srdce, pocení atd a myslí si, že mají panic.poruchu. Ale přece ta panika je zachvátí až po uvedených zdravotních obtížích-ty mohou mít nějakou příčinu a oni z toho samozřejmě začnou panikařit.Připadá mi nesmyslné, že by tolik lidí mělo pp bez příčiny.Podle mě je tady nějaká organická příčina, ta vyvolá zdravotní potíže a následně paniku. Všechno házet jenom na panickou poruchu mi připadá zjednodušené a okoukané z amerických článků.

Bára (Pá, 21. 11. 2003 - 22:11)

Bylo mi právě řečeno,že může vše být od psych./deprese apod/ že i deprese může bolet!!Mám dost náročné zaměstnání,ve stresu jsem soustavně,občas tam musím loupnout i lexaurin,ale tyhle bolesti se dostavily nečekaně a zákeřně.

Bára (Pá, 21. 11. 2003 - 22:11)

Díky za odpověď.Ale když myslíš,že je to panická porucha tak je to možné, ale ta panika vznikne až po tom,kdy mám příznaka /velice silné bolesti na prsou a levé ruky/,tak od čeho jsou bolesti??Vznikly náhle.Infarkt prakticky vyloučen.Je to skoro každý den.Pak nemám panikařit???ahoj.

pája (Pá, 21. 11. 2003 - 21:11)

Pajka by nejradši všechny šoupla hned na panickou poruchu.

Pajka (Pá, 21. 11. 2003 - 21:11)

Báro, vypadá to spíš na panickou poruchu...

Bára (Pá, 21. 11. 2003 - 21:11)

Ahoj všichni.Má někdo zkušenosti s depresí a mít k tomu bolesti?Například tlak /silná bolest/ na prsou, levé ruky a pod.?? Když samozřejmě vyloučíme infarkt???Dost by mě to zajímalo.S něčím podobným se nyní potýkám. Ještě dodatek: když mě začne na prsou tlačit a bolet ruka,tak spanikařím a začne mi být strašná zima a neunesou mi /skoro/ nohy.Může to být deprese?? díky za odpověď. hoj.

Darina (Pá, 21. 11. 2003 - 19:11)

Do kolečka do kola se po chodbě na psychiatrii chodí možná 1.dny,to než vás přiřadí na patřičné oddělení,kde už budete mít program na celý den naplánovaný a to proto,aby nebyl čas myslet na trápení!Kdykoliv můžete mluvit s doktorem,jsou tam psychologové,terapeuti a ti jsou tam od toho,aby vám pomohli.Né,nechci to vůbec vychvalovat,není to nic příjemného se tam octnout.Já sama jsem tam ten první den prožila "requiem pro panenku",ale začátky jsou vždycky nejhorší a bohužel si musím přiznat,že mi tam fakt pomohli!Ono když už nezbývá člověku nic jiného,je mu fakt zle,tak je mu to nakonec i jedno,kde je...

Daniela (Pá, 21. 11. 2003 - 10:11)

Ahojte.Ano je to Apaurin, myslim ze tak to hovorila moja doktorka. Ja som myslela na pohotovost na centralny prijem do nemocnice aby si isla. Nie na polikliniku, a do nemocnice ta nedaju lezat pokial odmietnes a vidis ze to ikam nevedie, ja som lezala na psychine 3 tyzdne ale ako 14 rocna, vtedy bol este komunizmus, a neverili mi ze mi je zle, ze mam zachvaty, nasim nadavali ze su zli rodicia a nestaraju sa o mna, pritom moji tatkovci su ukazkovi, mili, dobri a strasne starostlivi, nie kazdy rodic by vydrzal so mnou co oni. Klaniam sa im. Myslela som na teba IVA cely vecer aj teraz doobeda, ozvi sa ci si v poriadku.

Tana (Pá, 21. 11. 2003 - 09:11)

Ahoj Ivo, tu injekci mi sice nabidla, ale ja ji neprijmula. Bylo mi zle, ale kdyz jsem byla u ni, tak se mi samozrejme trosku ulevilo, ze s ni muzu mluvit a tu injekci jsem odmitla. Nejak jsem na chvilku chytla odvahu, ze pockam az antidepresiva casem zaberou. Bylo mi sice pak doma hure, ale nejak jsem se uprela na myslenku, ze za 14 dni to zabere a bude mi lip. Brala jsem Prothiaden, ale kupodivu ani ne tyden a zacalo se to zlepsovat. Prasky jsem zase polehounku zacala vysazovat a do tech 14-ti dnu jsem zase byla bez prasku. Nevim, jak je to mozne, asi vlastni psychologie. Nutno dodat, ze psychiatra jsem navstivila asi az po 2 mesicich, protoze jsem si porad myslela, ze to zvladnu sama, ale ono se to porad zhorsovalo. A je fakt, ze kdyz jsem byla doma, obtezovala jsem 2 dobre kamosky. Snazily se za mnou kazdy druhy den chodit domu. To nebyl problem, jelikoz jsem byla doma sama, nasi byli na dovolene. Chteli se sice vratit, ale rikala jsem, ze nechci, aby si kazili kvuli me leto. Strucne shrnuto. Deprese trvala zhruba 3 mesice. Ivo, jak dlouho uz to trva u Tebe? Mozna jsi to uz psala, ale nejak jsem to nechytla.

IVA (Čt, 20. 11. 2003 - 18:11)

Nevím jak přežiju dnešní noc.Je mi dost mizerně.A hlavně se bojím.Bojím se,že to nezvládnu,že nastane nějaký zkrat a já si něco udělám.Kéž by ty léky, co mi dnes psychiatr předepsal trochu zabraly na to spaní.Jinak se snad zblázním.Chtěla jsem se zeptat: máte někdo zkušenosti s lékama Buronil a Remeron?Pomohli vám? A za jakou dobu začali působit? Děkuju za odpověď.

lada (Čt, 20. 11. 2003 - 16:11)

Ta injekce se možná jmenuje Apaurin.

IVA (Čt, 20. 11. 2003 - 15:11)

Dani,a to mám jít na normální pohotovost? Vždyť tam jsou normální doktoři a né psychiatři.Nevím co bych jim měla říct a bojím se,že by mě odvezli na psychiatrii.

Daniela (Čt, 20. 11. 2003 - 15:11)

Neviem ti povedat ako presne sa volali tie inekcie, viem ze som brala magnezium do zili, a do svalu pichali nieco na A, ale fakt neviem co. Nesmies si dopredu povedat, ze ti to nezabralo v nemocnici, tak ti to nezaberie ani teraz. Chod vecer na pohotovost, my tu v BA mame nemocnicu s polikinikou, tam je CP-centralny prijem a vzdy som im povedala, komu chodim akej psychiatricke a ze mi je zle. Vzdy zavolali z hora doktora a ten mi nieco pichol, vzdy som bola strasne ospala z toho a zaspala som na d?ho, aj 12-14 hodin ale strasne dobre mi to padlo, zobudila som sa zrazu mi bolo dobre. neuveritelny pocit, po takom dlhom trapeni. vsetko bolo pre mna lahke, ruzove a jednoduche, bola som stastna. Urob to, chod tam vecer a nepytaj sa co ti pichnu, len nech ti je lepsie povedz, a ono to ma take placebo efekt, efekt ocakavania ako rivotril kvapky, vzdy mi je po nich lepsie, aj ked je to mozno len zafarbena a ochutena voda, ale ten efekt ocakvania je tak silny, ze vzdy mi bolo lepsie. Raz ked som bola tehotna, bolo mi hrozne, nebrala som lieky, bola som v prvom trimestri, a uz sa to nedalo vydrzat, bola u kamaratky na dedine, a mala osm vizie ze ma cela dedina ide zabit, alebo ze ja zabijem celu dedinu,vtedy ma ona viezla k doktorke, chudera bola zomna hotova, doktorka povedala tak dost a nieco mi pichla. A ja po tych dlhych dvoch mesiacoch kedy som si vravela len ze chcem nie umriet ale proste "nebyt" zmiznut zo sveta, neexistovat, mi zrazu zostalo dobre. Isla som sama do restauracie, objednala som si kavu a colu a jedlo, a bola som tam sama a cakala tu kamosku a bolo to neuveritelne ale mne bolo dobre, dalo sa tam vydrzat, uzasny pocit.

IVA (Čt, 20. 11. 2003 - 15:11)

Jo Leni,nevím jestli jsem Ti to už psala,ale já na psychoterapii chodím už přes dva roky.Moje psycholožka je moc fajn.Hodně věcí jsem si díky ní uvědomila,hlavně co se týče toho mýho zneužívání. Ale jak s ní řešit moje deprese, to opravdu nevím.Včera jsem to zase nezvládla a pořezala jsem se.Napsala jsem to do rubriky-sebepoškozování.LENI A VŠICHNI OSTATNI jste fakt moc fajn.Moc vám všem děkuju za povzbuzování!!!

IVA (Čt, 20. 11. 2003 - 15:11)

Ahoj Danielo a Taňo,muj psychiatr se o injekcích vůbec nezmínil a ani mě to nenapadlo.Jestli se můžu zeptat,jaký injekce vám dávali? Mě injekce dávali jen na psychiatrii.A na jak dlouho vám ta injekce zabrala?

Tana (Čt, 20. 11. 2003 - 14:11)

Musis to Ivo vydrzet!!! Drzim Ti moc palecky. Jen k tem injekcim. Tenkrat mi taky doktorka dala antidepresiva a rikala, jestli je mi tak zle, ze mi muze dat injekci, abych se citila lepe.

Reklama

Přidat komentář