Reklama

operace páteřní ploténky

Koperník (Po, 10. 5. 2004 - 15:05)

Ahoj zdravím všechny plotýnkáře a hlavně Tomáše tak jsem po 3 měsíčním marodění a žádném výhledu na další pozitivní léčbu nastoupil do práce. A musím zaklepat zatím to ujde asi opravdu jediné co mi mohlo je cvičení.chce to opravdu cvičit a cvičit a možná že pomohl i ten cvik od Doc. Koláře.takže uvidím jak se to bude vyvíjet dál snad to vydží.je sice pravda že jsou dny mi to po ránu dává navědomí že už nikdy nebudu 100% fit ale jsou dny kdy nevím že nějaké ploténky mám.Takže když psychicky prekonáte ty bolestivé stavy tak už to chce jen vytrvat a cvičit a hlídat si pohyby zvedání těžkých věcí a tak takže hodně síly všem ahoj

Aja (Út, 18. 5. 2021 - 20:05)

Jdu na to 26.5.doufam ze to pomůže.po lednovem covidu mu vzala plotenka 12/7/13krat mm.ted jsem po 10kapačkach...neurolozka mi nechala 2mesice jen ležet.mam novou p.dr.ta mi zacala lečit.bojim se jestli mi to pomůže.srale jinak beru leky

Aja (Út, 18. 5. 2021 - 20:05)

Jdu na to 26.5.doufam ze to pomůže.po lednovem covidu mu vzala plotenka 12/7/13krat mm.ted jsem po 10kapačkach...neurolozka mi nechala 2mesice jen ležet.mam novou p.dr.ta mi zacala lečit.bojim se jestli mi to pomůže.srale jinak beru leky

Olda (Út, 23. 3. 2004 - 13:03)

Čau všichni,poprvé jsem psal na tento server asi někdy v srpnu minulého roku, kdy jsem byl 2,5 měsíce po operaci ploténky L5/S1 ( ulomený výhřez - 7 cm od obratle v páteřním kanále). Od té doby jsem vyzkoušel opravdu mnoho přístupů léčby a z mého hlediska si troufám potvrdit, že léčba tohoto problému je tak individuální, že se nedá doporučit žádný konkrétní postup. Přec cviky které jsem si odnesl po operaci z nemocnice, po cviky, které jsem dostal následně na rehabilitaci až po posilovnu jsem toho vyzkoušel opravdu dost. Jak už jsem jednou potvrdil operace (byl jsem operován v Liberci)mě opravdu pomohla. Bohužel část problémů se vrátila , a tak se snažím bojovat v posilovně ( dle instrukcí fyzioterapeuta) 2x týdně a potom každý den večer doma cvičením . Jednou jsem na hoře ( jako kdyby žádná ploténka ani neexistovala) a někdy mně to popadne (stání -max.4 min, tuhnutí lítek,pálení lítkových svalů).Pak je to především o psychice. Jediný co je jistý, je že svaly kolem páteře se musí zpevnit, aby zafixovaly jak páteř, tak celý ústrojí kolem páteře. Takže všem co mají současně trable držím palce ať se z toho co nejdříve vysekaj.

Koperník (Út, 16. 3. 2004 - 15:03)

ahoj Tome díky za odpověd a za nový popis cviku mě už bolest pomalu přechází a stále to není ono.Byl sem v Chrudimi u doktora Cucmana říkal že mi může pomoct ale je to léčba na 6 měsíců a zaplatit cash což by tak nevadilo kdyby clovek věděl že to pomůže Petra píše odkaz na jeho web ale tam se člověk moc nedozví tak ted o něm hledám nějaké další informace.Takže máte-li někdo zkušenosti u doktora Cucmana tak se hlaste. tak se taky drž a cvikům zdar Koperník

Jana (Po, 8. 3. 2004 - 23:03)

Zdravím všechny plotýnkáře,i já chci sdělit ostatním své zkušenosti. Je mi 52 let a po cca půl roční konzervativní léčbě bolestí v oblasti bederní páteře s vystřelováním bolestí do pravé nohy (léky, infuse, rehabilitace) potvrdilo vyšetření CT a MR výhřez plotýnky v oblasti L5-S1 s tlakem na nervový kořen. Velké bolesti se střídaly s obdobím klidnějším. Rozhodovala jsem, zda se nechat operovat nebo ne. Nakonec jsem se v lednu 2004 rozhodla pro operaci. Okamžitá úleva hned po operaci mě uklidnila, teď pilně cvičím a snažím se dodržovat doporučení lékařů. Zatím vše OK a cítím se dobře.

T.H. (Čt, 4. 3. 2004 - 20:03)

Zdravím. Takže doc. Kolář mi řekl, že nález tam je, ale že si myslí, že ho nebude třeba operovat. Nejhorší už mám totiž za sebou. Bylo to v oblasti L4/L5(bederní část), která je už pod míchou, kde pokračuje už jen tzv. koňský ocas (jednotlivé nervy do nohou) a protože je tam dost místa, tak se pohnuly tak, aby ta ploténka co nejmíň dráždila(ale pořád se ještě dotýká). K tomu cviku, nejlíp si zajdi za nějakým fyzioterapeutem, každý by ho měl znát. Protože on je dost náročný na techniku. Nejde o to dosáhnout maxima, ale jde o to aby vnitřní svaly (ty šikmý břišní nebo jaký tam jsou) mobilizovaly dřív, než přímý sval břišní. Těžko se to vysvětluje. Teď jsem se ho učil jinak. Lehnout na záda, podložit hlavu (nezaklánět ji a nezvedat),nohy na židli-stejně jako předtím-(břicho musí být úplně uvolněné), nadechovat do spodního hrudníku a při výdechu úplně uvolnit břicho, po dokončení výdechu tlačit bederní část k podložce (podsazení pánve)a přitom stahovat dolní část hrudníku a lehce(třeba jen pocitově-prý se svaly zatínají i když to třeba necítíme)tlačit kostrč vhůru. Uvolnit břicho a zase znova. Soustřeď se na ty svaly. Dej si pod záda ze strany(ale neležíš na nich úplně-fakt se to blbě vysvětluje) molitanový míčky(nebo třeba ponožky) a tlač do nich. Jestli to zabere? To fakt nevím, ale doufám, prý je to "běh na dlouhou trať". Ale pociťuju lehký zlepšení. Doc. Kolář říkal, že by to MOHLO pomoct, ale 100% to bohužel nikdy nebude, co se dá dělat. Ale určitě si vyžádej konzultaci u fyzioterapeuta. Kdybys měl jakýkoliv otázky, klidně se ptej, třeba i na blbosti. Lepší se zeptat blbě než vůbec :). Cvikům zdar. Tomáš

Dana (St, 3. 3. 2004 - 11:03)

Omlouvám se za chybu v adrese předchozího příspěvku. Správně : WWW.vojta.sk !!!

Dana (St, 3. 3. 2004 - 11:03)

Znovu se hlásím do debaty kolem plotének. Psala jsem již 10.1.2004.chtěla bych sdělit své další zkušenosti. Jsem po operaci výhřezu pl. (XI/O3). Více jak měsíc, třikrát v týdnu dojíždím do Olomouce do reh. centra cvičit cviky Vojtovy metody. Je to reflexní cvičení, které aktivuje zesláblé nebo již nefungující svalstvo kolem páteře. Musím říci, že po několika cvičeních cítím efekt, mám vypěstované držení těla, kdy po většinu dne aktivně zpevňuju svalový korzet, ani to již nevnímám, sedím vzpřímeně chodím vzpřímeně a mám subjektivní pocit, že jsem o kousek povyrostla, jako by mě něco povytahovalo nahoru. Na cvičení se mnou docházi občas i manžel, který se učí aktivovat ty nejdůležitější body a cvičíme každý večer doma, Kromě toho cvičím cviky, kteé jsem se naučila ještě v nemocnici.Uvědomuji si , že i když se cítím relativně dobře, nemám žádná omezení ani bolesti až na drobné vyjímky (trochu jsem prochladla a tři dny jsem cítila mírnou bolest v kříži) musím už být stále opatrná i když mám pocit že bych mohla dělat vše. Nevím, jestli Vojtova metoda pomůže každému,mě ale pomohla hodně. Tady jsou nějaké adresy: www.rl-corpus.cz, www.vojta.cz. Přeji všem hodně štěstí v léčbě. Dana

Helča (St, 3. 3. 2004 - 09:03)

Díky Péťo za informaci, ale přesto,nemohla by jsi se malinko rozepsat, jaký byl Tvůj problém, jaký byl postup léčby atd.Trápí mě problém ploténky, mám bolesti a je mi z toho nějak všelijak.Vidím vše černě.Díky Helča.

Koperník (Út, 2. 3. 2004 - 15:03)

ahoj Tome díky za tvůj příspěvek jestli tohle budeš číst tak prosím napiš co vše ti doc. Kolář říkal a poradil.Tobě ten cvik pomáhá? máš pravdu je to záhul na břicho ale lepší pocit mám bez pomoci židle. takže ještě jednou dík za radu a snad to pomůže ahoj

T.H. (Út, 24. 2. 2004 - 19:02)

Dobrý den, taky teď trpím výhřezem ploténky. Chtěl bych poradit ostatním, co nechtějí na operaci. Ta mi taky hrozila. Po prohlédnutí doc. Kolářem jsem se dověděl, že operace nemusí vždy pomoci (recidiva). Jediná pomoc (která ale taky nemusí zabrat - bohužel u ploténky už je to tak, že neexistuje 100% léčba) je posilování paravertebrálního svalstva cviky tak, že se zpevní svalový korzet kolem páteře a rosolivité jádro ploténky už tak nebude mít moc možností "vytékat" ven. Bohužel je na to prý jen jeden spolehlivý cvik: lehněte na záda a zvedněte nohy tak, aby byly pokrčené do pravého úhle. Paty spíš k sobě a kolena roztáhněte trochu víc než jsou kyčle. Je důležité, aby mezi stehny a břichem byl pravý úhel. Potom se vždy nadechtněte do spodní části hrudníku a s výdechem tlačte bederní část páteře do země a pocitově v mysli vytahujte kolena směrem vzhůru (nikoliv ale k sobě jako směrem k hlavě). Ze začátku můžete nohy položit na židli, protože je to záhul na břicho. Každý den minimálně 2x. Netvrdím, že to zabere, ale přece takhle nebudem do smrti chodit po doktorech, ne? Vím, co to je za bolest, když se člověk nemůže ani hnout. Doufám, že vám tahle rada aspoň trochu pomůže. tomáš, 23 let.

Petra (St, 11. 2. 2004 - 20:02)

Chtěla bych poradit všem, kteří mají potíže s výhřezem ploténky a hledají jiné řešení než je operace. Alternativní léčbu s vynikajícími výsledky poskytuje zdravotnické zařízení v Chrudimi.Bližší informace na www.cucman.cz .

Miki (Po, 9. 2. 2004 - 19:02)

Dobry den vsem,jsem dalsi pacient z vyhrezem p. plotenky. Pred dvema lety jsem spadl z kone, ale nemel jsem pote zadne potize, tak jsem si nimyslel, ze bych se mel nekde ukazat. Zada me vzdy boleli, a tak obcasne zablokovani v bederni patere (pri koupani svych psu ve vani)jsem taky nijak tragicky nevnimal. Az jednou pred rokem a pul po dlouhe ceste autobusem do Jugoslavie to zacalo. nemohl jsem se postavid se sedu, anebo pouze s velkou bolesti, ktera vystrelovala do leve nohy az k lytku, takze nohu jsem musel zvednou v kolene, abych tu bolest nejak vydrzel, no ale neprestalo to... Sezeni bylo nemozne, lezeni a obraceni v posteli take pouze s placem, a zavazovani tkanicek no, nic moc. Po mesici mi to ale preslo, takze jsem jel na dalsi cestu... A znovu se to stalo, ale uz to bylo horsi a uz to neprestalo bolet. takze ted jiz vice nez rok den co den ziji v bolestech. I kdyz svou praci ridim z domu, nanestesti je to sedava prace, zakze bez prasku to nejde, a s praskami zas nejde prace... Byl jsem u vice doktoru, dostaval jsem infuze, rehabilitace, elektrolecbu, cviceni, prasky ale nic nepomaha. nejhorsi je, ze kazdy doktor rika neco jineho a pak k tomu jeste to vypada tak, ze nikdo s tim nechce delat nic. Jedine mi poradili, ze mam zmenit svoji zivotozpravu... A misto velkych chlupatych psu mam chovat miniaturni plemena... Vysledek jedneho popisu CT - Ct ukazuje v prve rade uzky paterni kanal, drobne cirkularni protruze L4/5 a L5/S1. Vyhrez plotenky neni. RTG - odlomeni predni horni hrany L5.Dalsi popis stejneho CT- L4/L5: dorzalni semicirkulárni protruze disku medialne a paramedialne, vysoka kolem 5 mm. L5/S1: obdobny obraz dorzalni, semicirkularni protruze disku, vysky kolem 4 mm, lehka imprese duralniho vaku v obou segmentech. Rtg: patrne oddeleni predni horni strany obratle L5, zrejme vyhrezem Disku, plotenka neni snizena...takze co doktor, to jiny vysledek... Jenomze ted uz mi i brni noha, pokud sedim dele nez pul hodiny, Pokud sedim ve vane, tak levou nohu uz ani nenarovnam a mam problemi i v int. zivote... Poradi mi nekdo, jak presvedcit doktory - nebo kde nemusim presvedcovat, staci, ze se me vysetri, stanovy opravdu diagnozu a pomuze? Ja nemohu ani kychat, to boli jak cert a nekdy se stane, ze z bolesti si pustim do... Prosim, dejte mi nejakou uzitecnou radu. Moc x dekuji!

Koperník (Po, 9. 2. 2004 - 16:02)

Ahoj Martine zdravím i tvou kamaradku s výhřezem mám stejnou diagnozu uz 5 týdnů chodím na RHB a cvičím z počátku nic moc ale pomalu se to zlepšuje bolest nohy již není tak nesnesitelná no a záda bolí stále 3týdny na kapačkách a nic spíš horší.takže je to asi opravdu jak říkal primář na neurologii běh na dlouhou trat.a prý bez operace 99% návrat obtíží. Takže já zatím cvičím,protože operace se taky bojím. ale začíná mi docházet po 2 měsících trpělivost.Je to taky asi hodně o psychice a o chuti se uzdravit.Tak přeji kamarádce pevné nervy,vůli a trpělivost. ahoj

Martin (Ne, 8. 2. 2004 - 09:02)

Ahoj všem,potřeboval bych radu ani ne tak pro sebe, jako pro dobrou kamarádku. Tento týden jí byla sdělena diagnóza: L5-S1 masivní výhřez ploténky paramed. A doleva-komprimuje durální vak, disokuje kořen S1 vlevo a způsobuje edem. radik. Sy S1 vlevo diskogenní. Je jí 22 a na operaci se jí opravdu moc nechce. Poradil by někdo nějaké cviky (pokud v tomto případě ještě mají nějaký význam)? Předem děkuji a přeji všem minimum potíží se zdravím.

dasa (St, 4. 2. 2004 - 13:02)

Já mám 45 let a už po 3 operacích ploténky pro opakované výhřezy v roce 1975,1977,2001 a mám zase znovu bolesti.Včera mi na CT opět potvrdily nový výhřez.Byla jsem vždy operovaná v Brně Bohunicích.Klasická operace s přístupem zezadu.Doktor mi říkal, že je možné dávat titanové ploténky.Toto provídí pouze v Ostravě a někde v Praze. Operace se prý dělá břichem laparoskopicky. Kde operovali Tebe? Ja jsem vždy musela po operaci ležet,teprve 7.den jsem se mohla posadit a 8.den začínat chodit.Je vidět,že mají různé metody.Do Bohunic už nikdy nechci jít!!Napiš mi prosím,kde jsi byla Ty a jestli jsi neslyšela o titanových ploténkách. Jsem již zoufalá. Děkuji Dáša

Dana (So, 10. 1. 2004 - 13:01)

Zdravím všechny plotýnkáře,i já přicházím se svými zkušenostmi do diskuze. Je mi 46 let, v červenci m.r. mne vzbudila ze spaní prudká bolest v zádech, diag. výhřez plotýnky, injekce, léky, akupunktura - stav se trochu zlepšil, ale pak začla váznout hybnost levé nohy - zánik nervu, ploténka přitlačovala nervový kořen ke kosti. Doporučena operace. Ještě jsem zkusila infuze - to mi dost pomohlo, hybnost se zlepšila, nicméně po odborných konzultacích, vzhledem k další perspektivě vývoje, kdy by se problém vrátil a komplikovanější, jsem zvolila operaci. Jsem 7 týdnů po operaci, po operaci se již druhý den vstává, po týdnu domů, při dodržování omezené pohyblivosti (nezohýbat se, nesedat) jsem zvládalaběžné domácí aktivity. Stav se stále zlepšuje, cvičím, jezdím autem, sedala jsem na klekačceteď´už sedím normálně v pohodě. Nevím, těch 21 dní nesedat mi přijde málo, já jsem to ještě nevydržela, až tak po měsíci a ne dlouho. Čekají mě lázně. Pak dám ještě vědět.P.S. Včera jsem uklízela sníh před domem a že ho bylo.

LUCIE (Po, 8. 12. 2003 - 01:12)

AHOJ Dario, mas pravdu, po operaci plotenky se zpravidla nesmi 21 dni sedet ani chodit po schodech, ale zalezi take na rozsahu vyhrezu a stabilite patere, po mikroskopicke operaci se da sedet defakto hned druhy den.Po operacich byvaji lide v nemocnici 7 dni a pak se prekladaji na spadovou neurologii k rehabilitaci.Lazne kazdopadne nepodcenovat, naucej te tam vselijake rehabilitacni techniky.Jak dlouho celkova neschopnost trva to ti nepovim, u kazdeho je to jine, ale vetsina lidi se vrati do normalniho zivota, dokonce i ke sportu.Pa

Ivan (St, 22. 10. 2003 - 10:10)

Zdravim vsechny, a chci jen upozornit na moznost "opravy" plotenky tzv (snad to napisi spravne) epiduralnim obstrikem, ktery se provadi ambulantne a mne osobne pomohl a jiz vlastne dva roky jsem bez potizi. Pred dvema lety mi vyhrozovali operaci, ale nechtelo se mi do ni,(viz minule prispevky). Myslim, ze kdyz se zeptata sveho neurologa mohl by Vam o tom povedet. Mne to delali ve fakultni nemocnicvi na Kralovsky Vinohradech. S pozdravem Ivan

Reklama

Přidat komentář