Reklama

sladkosti

fakir (Čt, 6. 11. 2003 - 07:11)

Děkuji vám za odpovědi.Můj jídelníček je myslím docela v pohodě,těstoviny,ryže,luštěniny,zeleniny,tuzemské ovoce,naklíčená semena.Jenže jednou za den musím jít a koupit aspoň tatranku.Asi to mám v sobě už od mala.Naštěstí jsem hodně v pohybu,takže netrpím ještě depkou kvůli břichu.Ani v případě sladkostí se nedá mluvit o depce,jen mne to trošku zlobí.Mám pocit,že je to problém hlavy.Není to hlad,ale velká chuť,která mne uchopí a dovede až do obchodu a řekne tohle si koupíš.No aspoň už nekupuju takové hory sladkostí,jako dřív.Jinak jsem docela v pohodě.Humor je nejlepší lék na splín.A jak mi napsala kamarádka,,Slunce svítí i za mraky".Mějte krásný sluníčkový den.'

sluníčko (St, 5. 11. 2003 - 12:11)

myslím, že v tom to není. gi souvisí převážně s pocitem hladu a ne s chutí na sladké, jak ovšem sama hanka píše. já osobně jím potraviny s nízkým gi a chuť na sladké mám neustále. třeba to má určitou spojitost i s psychikou. mně když je smutno, nebo mám nějaký problém, tak té čokolády zdlábnu daleko víc, než normálně :)ale hlavně to bude tím, že někdo je holt na maso a někdo na čokoládu.'

Hanka (St, 5. 11. 2003 - 11:11)

Ahoj Tomáši, taky mám podobný problém :o(Chce to jíst víc bílkovin (cca 1g denně na 1 kg tvé váhy) a jídla s nižším glykemickým indexem (viz níž). Víc Ti asi neporadím...Nejvyšší glykemický index mají škrobovité potraviny, jako jsou těstoviny, rýže, chléb a pečivo,vše, co obsahuje cukr a med, pivo,brambory,cornflakesy,mouka,meloun,kukuřice,bílá rýže.Tady je index 110-50.Do střední skupiny 49-30 patří celozrnný chléb a těstoviny, tmavá rýže, přírodní šťávy z ovoce, fazole.A pak je ta nejnižší skupina, do které patří syrová zelenina, mléčné výrobky, ovoce, luštěniny, soja.Lze se stravovat tak, že se budete těm potravinám s vysokým GI zdaleka vyhýbat, těch středních budete jíst trošku a nejvíce si budete dopřávat těch nízkoglykemických.Pokud sníte potravinu s vysokým GI, dáte si na snídani například sladký rohlík a k tomu sladkou kávu,kakao nebo sladký čaj, slinivka okamžitě vyloučí inzulín, aby zlikvidovala tu záplavu cukru a do 1/2 hodiny po snídani máte veliký hlad, inzulín uloží ty zlikvidované cukry do tukových buněk - zjednodušeně řečeno.A protože máte hlad, dáte si müsli tyčinku a k tomu banán. Slinivka reaguje další produkcí inzulínu, za 20 minut máte zase hlad a další uložené tuky. A tak se to opakuje.Nejen, že dráždíte stále slinivku k činnosti, ale ubližujete i postavě a máte stále hlad, jste nervózní, protože máte stále hyperglykemii.Když ale posnídáte třeba vločky s vysokým GI 85 a k tomu si dáte bílý jogurt s GI 35 a ještě si tam nakrájíte třeba meruňky s GI 20, sníží se celková hodnota celého jídla. Slinivka vyloučí sice inzulín, ale jen tolik, kolik nutně potřebuje, jídlo se spálí a neukládá se tuk. Navíc, po takovém jídle vydržíte další 3-4 hodiny bez jídla.Pokud posvačíte a dáte si hroznové víno s GI 40 a k tomu kousek sýru s GI 20, zase máte vyváženější jídlo.V podstatě se to podobá Zónové dietě, kde každé jídlo musí mít vyvážené množství bílkovin, sacharidů a tuků.Ideální je jíst ty glykemicky vyvážené, tedy celozrnné pečivo a k tomu nízkotučné mléčné výrobky a zeleninu, libová masa, střídmě ovoce(hlavně banány) a nebo to správně sestavovat.Měj se. Hanka'

fakir (St, 5. 11. 2003 - 07:11)

Ahojky lidičkové.Jmenuji se Tomáš je mi 38 a mám problém s konzumováním sladkostí.Sice jsem dost důrazně omezil pojídání čokolád a různých oplatků,ale mým přáním je,se těchto pochutin úplně zbavit.Jenže jak?To nevím.Poradí mi někdo?Myslím,že problém je v hlavě,ne ve stravování.I když i to je možné.Přeji všem sluníčkový den.T.'

Reklama

Přidat komentář