Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Helča (St, 11. 8. 2010 - 10:08)

Blanko, to by tě neodsunuli o několik měsíců, to by jsi takhle mohla čekat až do přechodu:). To by tě někam vecpali, jak psala Petra. Mně hned když jsem se objednávala říkala sestra, že bych si na sál vzala když tak tampon, ale to si vůbec neumím představit, zvlášť když je člověk po operaci úplně mimo a nemožný.

Helča (St, 11. 8. 2010 - 10:08)

Petro, gratuluju k úspěšné zvládnuté operaci. Je zajímavé, že zpravidla každý tu druhou zvládne lépe, než tu první, i když i tady se najde vyjímka (Vladimír). Asi je to tím, že člověk po té první operaci poctivě cvičí, kdežto před ní mu to bolest zpravidla příliš neumožňovala. Já jsem po operaci 2 měsíce, dneska mě bodá vzadu ve stehně, přímo si nahmátnu místo, odkud to vystřeluje, jestli je to nějaký svalový úpon, nebo co, jsem z toho vždycky vyděšená, myslela jsem, že už po téhle době nic takového nebudu pociťovat, snad to není nic vážnějšího.

Blanka (St, 11. 8. 2010 - 10:08)

Alena, u nás je taky plno hub,každý chodí s košíkama a já jen smutně nahlížím. Taky bych ráda šla do lesa, ale kyčel a strach z klíšťat,že zase něco chytnu je silnější.

Blanka (St, 11. 8. 2010 - 10:08)

BLANKO,
pokud máš...Petro 30 ahoj, tak nejhorší už máš snad za sebou a snad už bude líp a líp.

Vůbec nemůžu spávat a ještě po tom co si mi napsala,že mě nevezmou. To je jak noční můra, pořád mám nějaké komplikace. V pátek jdu za ním a musím se ho na více věcí poptat. Představa že budu čekát další měsíce je hrozná. Už jsem se smířila s tím zářím. Ach jo.

Alena (Út, 10. 8. 2010 - 22:08)

zdravím všechny, jsem...Petro,
tak Tě vítáme zase zpátky, jsi statečná holka. Že může stejná operace proběhnout u jednoho člověka podruhé zcela odlišně, jsem sama zažila u TEP kyčlí. Naštěstí to bylo podruhé také mnohem jednodušší.
Tak se hlavně opatruj a ať se cítíš stále lépe a lépe.

Já mám na chalupě od víkendu vnučku, bude u nás 14 dní, tak je mi fajn a zatím vše zvládám. Po domě kachním bez holí, když jdeme někam ven, tak si je beru. Jo a houby tu u nás rostou! Už máme za sebou smaženici k večeři a deset pytlíčků v mrazáku...

Petra 30 (Út, 10. 8. 2010 - 13:08)

BLANKO,
pokud máš menstruaci, tak tě na operaci nevezmou - i já kvůli tomu odkládala operaci. Lékama bych to rozhodně neoddalovala, jednak riziko trombozy z leku na oddaleni krat riziko trombozy po operaci. Normálně bych jim co nejdřív zavolala a řekla jim, jak se věci mají, to už tě někam nacpou :-).
Jinak držím moc palce, bude zase líp.

Petra 30 (Út, 10. 8. 2010 - 12:08)

jinak operace druhé nohy - se nedá VŮBEC SROVNAT S TOU první. Noha mi vůbec neochabla, musím nosit botu na té noze, na kterou můžu šlapat, jinak bych si klidně šlápla na tu čerstvě operovanou, která je naprosto v pohodě (před operací jsem hodně cvičila) - a bylo to znát.
Jinak jsem měla možnost mluvit s několika dalšími ortopedy o nekróze kyčlí - a co ortoped, to jiný názor, někteří říkají 6 týdnů bez došlapu, jiní 3 měsíce, primář dokonce půl roku (!), tak si vyberte :-).
Pořád se ale bojím o tu pravou nohu, jestli to zvládne,zvlášť když to porovnávám s tou levou, která je naprosto v pohodě - a přitom stejný zákrok. Dozvím se to až v prosinci, kdy se bude dělat kontrolní rezonance.ale nevzdávám to, teď už ne. Sice by to asi bylo jednodušší říct, že chci endoprotézu,ale ted už to nevzdám,investovala jsem do toho hodně energie, času, peněz...
užívejte si lázně !!! to vám závidím!!
až na tu spolubydlící :-). zrovna to taky řeším, uvažuju letos o Slovensku, Trenčianske Teplice, ještě si musím zjistit, jak je to aktuálně s doplatky..a kde vzít tři týdny volna.

Petra 30 (Út, 10. 8. 2010 - 12:08)

Yvono,
také už mě...zdravím všechny, jsem zpátky, a děkuji moc za podporu, úplně mě to dojalo :-), Yvonko napsala jsem Ti mail, takže už budem v kontaktu.
No, zážítky z nemocnice - různé a hrůzné :-), ani nevím,zda to sem psát, abych nikoho zbytečně neděsila. A jinak je to skvělé pracoviště, skvělí doktoři... jen jsem tam zkrátka byla v době rekonstrukce, takže na operačním sále to vypadalo spíš jako u tatky v dílně :-), byly slyšet sbíječky (nejvíc poslední den, kdy jsem zaplaťpánbůh odcházela),a horko..,pak pořád zlomeniny krčku,takže se neustále stěhovali pacienti i s postelema,normálně by to byla dobrá komedie,naštěstí jsem neměla bolesti,ale ležela tam se mnou paní po operaci kolene,hodně ji to bolelo, a ta si teda musela užit.Ale říkám, doktoři špičkoví, a je to zkrátka ten letní provoz :-),kdy se vše opravuje.

Alena (So, 7. 8. 2010 - 23:08)

Aleno jak jsi dnes dopadla na...Yvono,
Ty máš tedy kliku na ty babičky, kterým se nechce v noci spát. Kontrola mi dopadla dobře. Mám to začít zkoušet bez holí (o jedné mi chodit zakázal), posilovat cvičením a jízdou na rotopedu stehenní svaly. Prý je mám ochablé, ztrácím tak stabilitu a proto se kolébám jako kachna. Na další kontrolu jdu v listopadu, s sebou snímky RTG obou kyčlí. Ten nácvik chůze podle Tvé rehabilitační, jak jsi to tu nedávno popisovala, mi taky schválil, takže díky za návod.
Měj se co nejlépe v těch lázních, ozývej se, co tam s Tebou dělají a pozdravuj Janu.

Yvona (So, 7. 8. 2010 - 21:08)

TAK MÁM TERMÍN !!!!!!!!!!...Tak Blanko ti blahopřeju k termínu operace.Neboj bude líp.To máš dobrý termín.Rozchodíš se před zimou.

Yvona (So, 7. 8. 2010 - 21:08)

Aleno jak jsi dnes dopadla na kontrole u ortopéda?

Yvona (So, 7. 8. 2010 - 16:08)

Ahoj Tepkaři, zdraví vás lázeňská. Jsem na skok v HK z lázní.Jsem tam s Janou.Ještě že tam je se mnou ikdyž není na stejném pokoji, užíváme si lázeňského života společně. Já jsem na pokoji s 86 l. babčou.Dnes v 3 hodiny si pouštěla radio.A mě se chtělo spát.Jinak procedůr mám hodně.Zjistili mě že kachním, že mám něco s nějakým svalem, nevím jakým. Včera jsem byla na reflexní masáži.Mačkal mi nějaké body na zádech a já se rovnala.Jinak abych odvykla berlím, musím chodit s berlemi otočenými. Včera jsem byla na výletě na zámku v Náchodě (v noci), zvládla jsem to v pohodě s 1 berlí.
Jinak Majla má mail.

Helča (So, 7. 8. 2010 - 16:08)

Blanko, při koupi rotopedu se hlavně zaměř na to, aby se ti na něj dobře nalézalo. Nevím, jestli máš druhou nohu také špatnou, ale pamatuj na to, že ji musíš přednat přes střed rotopedu na druhou stranu, aniž bys u toho příliš zatížila operovanou nohu, tak vybírej, aby nebyl příliš vysoký mezi sedadlem a řidítkama, aby se ti snadno nastupovalo.

Helena (52) (So, 7. 8. 2010 - 07:08)

Pardon - nebyl to Hudy Sport, ale Hervis v Praze.

Helena (52) (So, 7. 8. 2010 - 07:08)

Aleno,
tak jsme na tom asi stejně. Já mám při 165 cm 80 kg, dost se hýbu, prý jsem asi hyperaktivní, jak říká můj synáček. Prostě ve věku 53 roků je to asi začarovaný.
Ad "krabičky": četla jsem na různých fórech, že je to jednak drahý a jednak je tam jo-jo efekt.

Blanko,
já mám už asi 5 roků rotoped Kettler. Původní cena 12 000 Kč, já ho koupila v akci v Hudy Sportu za 5 000 Kč. Má magnetickou brzdu, jede hrozně tiše, takže večer při TV nikoho neruším. Taky se tam sledují ujeté km, čas, kcal, tep apod. Jsem s ním moc spokojená. Zatím to u nás neslouží jako věšák na prádlo, jak potom píše většina uživatelů.

Alena (So, 7. 8. 2010 - 01:08)

Aleno,
jestli se můžu...Heleno,
já vážím t.č. 85 kg a měřím 170 cm. Mám co dělat, abych si to vůbec udržela. Před druhou operací jsem zhubla, ale v závěru zase přibrala, tak jsem to trochu srazila, ale pod těch 85 kg mi to nejde. Dokonce i v nemocnici, kde každý po operaci zhubne, jsem přibrala 2 kg. Přemýšlím už i o nějakém výživovém poradci, Jana mě zaujala krabičkovou dietou dělanou na míru, no ještě uvidím, až se začnu pořádně pohybovat,jestli to nějak pomůže.

Blanko,
já také kachnila již před operací, kvůli bolestem jsem cvičit nemohla. Až po první operaci tu operovanou nohu, to šlo dobře a dnes mě poslouchá. Ta druhá si snad také dá říct. Pokud jde o rotoped, tak mám ten nejobyčejnější, koupený snad v Tescu, jestli si dobře pamatuji (cca 2.5OO,- kč). Stačí přepínání zátěže a aby se na něj hlavně dobře dalo bez potíží nastoupit. Manžel má z dřívějška, kdy trénoval kvůli páteři, takový všelijak vymakaný, kde si může všelicos nastavit a pak sledovat, ale pro mne je to na houby, protože např. "vlez" je tak vysoký, že jsem nebyla schopna se po operaci na to dostat a když mě tam náhodou nějak nandali, tak řidítka byla daleko a ani při zvýšení sedla nebylo možné šlapat bez porušení stanoveného úhlu, takže bych si akorát tak vykloubila nové kyčle.

Je pozdě, asi už všichni spíte. Já byla dneska tak utahaná, že jsem si v podvečer lehla s knížkou a vytuhla až přes půlnoc. Teprve teď si jdu znovu lehnout a přeji všem dobrou noc - tedy spíše zbytek noci...

Blanka (Pá, 6. 8. 2010 - 20:08)

Mám opět dotaz, máte zkušenosti s rotopedama, jakém typu nebo značce se mám dívat a co by to mělo mít. Je pro nás nějaký výjímečný? Na co se mám zaměřit.

Helena (52) (Pá, 6. 8. 2010 - 18:08)

Aleno,
jestli se můžu zeptat: kolik vážíš ? Zmiňuješ se o vyšší váze. Každý kilo dolů je dobrý, ale já cvičím, sportuju a nic.

Blanka (Pá, 6. 8. 2010 - 17:08)

Tak jsem byla dnes na...Aleno,
tak hlavně,že je jinak vše v pořádku. Já jsem před operací a už taky kachním. To se srovná uvidíš. Svalstvo je potvorstvo, mám taky strach,že mě nebude noha se zádama poslouchat kvůli svalům. Snažím se cvičit,ale kolikrát jsem tak bolavá,že to nejde. Mě už ortopedi předcvičovali,hlavně když jsem byla děcko. A v únoru když mi ukazoval jak mi budou měnit kyčli tak i něčí rtg.popsal,aby mi to vysvětlil tak abych to pochopila. Nevím kam ho dám,ale asi taky budu muset pořídit rotoped. Na kole nehrozí, jsou tu samé kopce.

Alena (Pá, 6. 8. 2010 - 15:08)

Tak jsem byla dnes na kontrole po 3,5 měsících od operace. Všechno dobré, jen ta váha. Mám to už zkoušet bez holí, při únavě si je zase vzít, ale obě, opět mi zakázal chodit o jedné. Říkala jsem, že už to zkouším, ale hrozně se kolébám (musela jsem mo to ukázat), tak mi ukazoval cviky na posílení stehenních svalů (hlavně u té posledně operované, ta první už prý je pevná) a nejen, že je se mnou cvičil, ale cviky ve stoje sám předváděl. Tak to jsem ještě u ortopéda nezažila, aby předcvičoval. Ve stoje se mám zpočátku něčeho přidržovat, stát na jedné noze a druhou pokrčenou v koleni zdvihat, vleže mám unožovat na boku a také na zádech s nohou mírně zvednutou nad podložku. Sice tyto cviky už dávno dělám (tedy ty vleže), ale mám se prý na ně více zaměřit a také mám více jezdit na rotopedu (nebo na kole), kde se také dobře zpevňují svaly a klouby nejsou zatěžovány vahou vlastního těla. Prý mi kvůli ochablému svalstvu chybí stabilita. Tak musím přidat. Na příští kontrolu jdu v listopadu (i s RTG obou kyčlí), to bude rok od první operace a 8 měsíců od druhé a doktor si myslí, že už by na mně nemělo být při chůzi poznat, že jsem po TEP kyčlí. No tak to jsem tedy sama zvědavá, protože teď momentálně mi přijde, že se toho kachnění jen tak nezbavím. No budu se snažit, mám na to 3 měsíce.
Všem přeji hezký den...

Reklama

Přidat komentář