Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Alena (Út, 6. 7. 2010 - 20:07)

Děkuji za reakci, s kyčlí...Jano,
vítáme mezi sebou novou tepkařku!!
Já už mám za sebou 2 TEP kyčle, jednu před půl rokem a druhou před 2,5 měsíci. Také jsme rehabilitovali už v nemocnici, pak jsem cvičila doma sama. Pokud jde o lázně, tak říkal můj operatér, že prý nejvhodnější doba pro nástup do lázní, aby splnily svůj účel, je 3 měsíce po operaci. Ale je to jen jeden z názorů, každý doktor může doporučit něco jiného, záleží také na stavu pacienta. Mohu se zeptat, kde Tě operovali? Mne v Mladé Boleslavi.
Tak ať Ti to dobře šlape...

Jana (Út, 6. 7. 2010 - 20:07)

Jano, já jsem měla operaci...Mám necementovanou a letos mi bude 48. Doktoří říkali, že jsem mladá, ale nebylo co řešit, když to bolí a nikam jsem nedošla, co to je za život. Jsem smířená s tím, že na ní půjdu ještě jednou. I když mě může někde porazit auto a bude :-((
Byla jsem s pravou kyčlí a mám pravou nohu taky slabší, ale myslím si, že jsem jí už měla slabší před kyčlí, protože ty plotýnky mi taky střílely bolest do pravé nohy, tak jsem na ní téměř rok moc nemohla. Myslím, že se to cvičením dá ovlivnit. Trochu mě děsí, že Tě to ještě pořád bolí (snad nevadí tykání)a to jsi teda byla 19 dnů na rehabilitaci. Já jí zrušila, protože si myslím, že to zvládnu doma sama. U nás na rehabilitaci prý stejně s pacienty cvičí jednou denně po půl hodině a to bych se zbláznila, kvůli tomu ležet v nemocnici. Až se mi zacelí jizva, tak začnu jezdit do bazénu (máme se slanou vodou) tak to zase bude lepší. Lázně jsem tam podala hned ale taky bych chtěla jet až po těch 3 měsících, ono jim to prý nejde tak rychle. Ale asi tam zavolám a zkusím se s nimi domluvit. Jak to máš se spaním? Já nemůžu vydržet ležet na zádech a tak spím tak 2 hodiny, pak se jdu projít na záchod, chvilku sedím a pak si jdu zase lehnout. Za jak dlouho se dá spát na boku? To si musím svázat nohy, aby mi ta bolavá nespadla?

Yvona (Út, 6. 7. 2010 - 19:07)

Děkuji za reakci, s kyčlí...Jano, já jsem měla operaci 9.4.,tedy to mám skoro měsíce od operace.Prdelní sval cítím po delším sezení ještě nyní. Já byla na ortopedii 11 dnů, 19 dnů rehabilitace, 14 dnů jsem mívala zvýšenou teplotu taky.Pomáhalo mi chladit ránu chladivýma polštářkama.Do lázní mi ortoped dovolil až po 3 měsících od operace.V jiných nemocnicích mohli do lázní třeba již od 7. dne po operaci.Zatím bez berlí chodím jen doma,ale malýma krůčkama a špatně.Zítra jdu konečně na rehabilitaci.Lázně mám obj.čekám na vyřízení.Nemám vystouplí bok,ale menší půlku operované nohy než druhou a větší sval stehna o trochu.Stále mám napuchlé lýtko a nárt oper. nohy.Jano kolik ti je let a máš cementovou nebo necementovou kyčel a jamku.

Jana (Út, 6. 7. 2010 - 19:07)

Děkuji za reakci, s kyčlí jsem měla problémy cca 5 let a k tomu asi 15 let ze zádama. V prosinci jsem byla na operaci s plotýnkou a hned jsem rozhodla, že musím jít co nejrychleji s kyčlí, abych si zase nerozházela záda. To se mi celkem podařilo, domluvila jsem se s fyzioterapeutkou (kamarádka), že bych tělo mohla za těch 6 měsíců připravit. Z nemocnice mě pustili 11 den po operaci - po vytažení stehů. Už tam jsme rehabilitovali a celkem mi to šlo. Stále mě bolí "prdelní sval" a taky když to trochu přeženu s cvičením, tak mi hned vylítne teplota. Cvičím sama, podala jsem si žádost o lázně. Myslím, že tam pojedu asi až se zbavím berlí, uvidím co na to pojišťovna. Taky jste byli nebo jedete do lázní? Za jak dlouho od operace jste to stihli? Pořád se koukám do zdrcadla, sdá se mi, že mám vystouplý bok, snad se to srovná až budu chodit na 100 % po obou :-))

Yvona (Út, 6. 7. 2010 - 18:07)

Jsem přesně 3 týdny po...Jano,ptejte se ,chlubte se jak na tom jste.jsme krátce po operaci,řekneme vám, jak to bylo s námi.Jinak tři týdny od operace kyčle je Helča.Mě tady na diskuzi moc pomohli radami jsem jim za to vděčná.

Jana (Út, 6. 7. 2010 - 17:07)

Jsem přesně 3 týdny po operaci, je někdo z Vás taky tak dlouho? Ráda bych konzultovala moje pokroky :-))

Yvona (Út, 6. 7. 2010 - 16:07)

dobrý den mohu se optat tedy...P.Anno Doležalová,ptáte se kolik stojí operace.Já byla v Turnově. přímo za operaci neplatila jsem nic.Jen za pobyt (60,- Kč za den), pak za léky a pomůcky. Jestli budete chtít rozepíšu vám to.

anna doležalová (Út, 6. 7. 2010 - 15:07)

Katko,ať se Tvůj...dobrý den mohu se optat tedy kolik že taková operace stojí?

Yvona (Ne, 4. 7. 2010 - 21:07)

Majlo,vnoučka sice hlídám, většinou však mám na pomoc manžela,na zahradě ještě moji mamku.Na zahradu a před dům na hřišťátko už jen s jednou berlí,aby se mě mohl vnouček držet za ruku.jsem zvědavá,co mi na to řekne operatér,mám dojem, že chodím na křivo.S pejskem chodím tedy s berlemi a pejsek je bez vodítka, ale naštěstí docela poslouchá.

majla (Ne, 4. 7. 2010 - 20:07)

YVona
jo ven chodím bez berlí, to bych se psem nezvládla ještě mít francky.
A nástavec je zpět pěkně na WC, to bylo předčasné. Je fakt že každý špatný krok cítím, tu zimu si ani nedovedu představit, ale snad to nebude horší než s bolavou nohou. Prostě si musíme dávat pozor.
Zvonko, ty seš ale stejně dobrá, že zvládáš hlídat vnoučka, já mám co dělat se psem a to je malý a hodný a nemusím dávat tak pozor-jen to venčení 3x denně je únavné.

Yvona (Ne, 4. 7. 2010 - 20:07)

ALENA
10.7. to budou 4...Majlo tak jsem měla pravdu s délkou od operace.A to už chodíš i v tom lese bez francek?Já po bytě,ale žádná sláva,chytám se zdí atd.Majlo dej pozor s tím nerovným terenem.A teď si představ v zimě, klouzání po ledu a sněhu to nebude jednoduchý.budu snad v zimě chodit s holema.

Yvona (Ne, 4. 7. 2010 - 20:07)

Hlásím další pokrok,...Majlo,jsi dobrá s ostříháním těch nechtů.Jenže ty jsi na tom díky perfektní rehabilitace z nás nejlépe.Mě zatím záchod nízký dělá problém.Už i to,že bych neměla nástavec na záchodě v práci,(kdybych teď šla do práce) by mi dělalo problém.

Yvona (Ne, 4. 7. 2010 - 19:07)

Majlo,
jak máš vlastně...Aleno, já bych řekla že Majla je o měsíc dýl po operaci než já,tedy tak 4 měsíce.

majla (Ne, 4. 7. 2010 - 19:07)

ALENA
10.7. to budou 4 měsíce.
Dnes mi zatrnulo, hlídám dceři psa-jeli na dovolenou, dnes jsem si při venčení nevšimla díry na cestě v lese a spadla jsem, projela mnou šílená bolest, ale spíš jsem si v operované noze natáhla tříslo-to mám stále zatuhlé.
Ale první moment jsem už viděla všechny nejhorší možnosti.
Jak chodím na to indiv. cvičení, tak jsem se ptala, kdy budem cvičit tu chůzi a nechala mě se projít a prý je to dobrý. Sice jsem říkala že při únavě a k večeru začínám pajdat-mám si prý vzít francky ať si odpočinu. Tak nevím.

Alena (Ne, 4. 7. 2010 - 19:07)

Hlásím další pokrok,...Majlo,
jak máš vlastně dlouho od operace, abych nemusela listovat zpátky? Mně ty nehty poprvé moc nešly, teď by to snad mohlo být lepší, ale zatím to ještě nezkouším.

majla (Ne, 4. 7. 2010 - 15:07)

Hlásím další pokrok, včera jsem si ostříhala nehty na nohách. Sice jsem se ještě tak divně kroutila,ale šlo to. Zkusila jsem si i sundat WC prkénko, no moc pohodlné to nebyli. Zapoměla jsem ho tam pak dát zpět a když jsem pak šla znovu a automaticky dosedala-málem jsem proletěla zadní stěnou jak jsem dopadala na nízko a ztratila balanc.
Tak i srandu člověk na Wc zažije-nástavec je zpět ať me ještě jisti

Yvona (So, 3. 7. 2010 - 08:07)

Já o měřícím zařízení nevím u operatéra,teď jak pojedu 13.7.na kontrolu, chci nohu přeměřit.Ale při sedu jasně vidím , že koleno operované nohy je delší než druhé.Aleno jak jsi zvládla převoz autem?Přeji ti pěkný pobyt doma.

Alena (Pá, 2. 7. 2010 - 19:07)

Mně po operaci řekli, že...Helčo,
mně také po první operaci řekli, že mám operovanou nohu delší (o 1,5 cm), prý se to zřejmě při chůzi vyrovná (dřík se zatlačí do kosti), však jsem také mohla hned operovanou nohu zatěžovat na 60 % tělesné váhy a po 6 ti týdnech odložit hole. Protože se tak nestalo, tak mi při druhé operaci (po 5 ti měsících) délku končetin vyrovnali a já pak nesměla prvních 7 týdnů vůbec na operovanou nohu došlápnout, abych si ji nezkrátila. Teprve teď (už jsem necelých 11 týdnů po operaci) zatěžuji na 60 %, časem budu přidávat. O holích ale budu minimálně 3 měsíce. Na operačním sále měli měřící zařízení, můj operatér ho má v ordinaci také, takže to při kontrolách, na kterých jsem zatím byla přeměřoval. No je to otrava pořád o těch holích, ale hlavně, že nic nebolí.
Teď už jsi určitě doma na prodlouženém víkendu, tak si to pěkně užij
Jaká byla cesta?

Yvona (Pá, 2. 7. 2010 - 11:07)

Taky jsem slyšela, že je...Helčo, vidíš, další dobrý nápad.Já teď už zkoušet nebudu až při příští noze.Do 6 neěl jsem to musela také šetřit tu nohu.Pak již došlapovat na plno.

Helča (Pá, 2. 7. 2010 - 10:07)

Mně po operaci řekli, že mně o 2 cm nohu prodloužili, ať si dám do druhé boty podpatěnku. Ale věděla jsem, že jsem ji měla před operací kratší, tak jsem si nechala obě nohy tady na rehabilitaci přeměřit, a podle měření je mám obě stejně dlouhé. Tak to zatím řešit nebudu. Při chůzi to zatím nepoznám, protože mně dovolili našlapovat jenom na jednu třetinu váhy.

Reklama

Přidat komentář