Reklama

Vzpomínky na totáč :-))

Pavel Obalil (Ne, 26. 6. 2005 - 21:06)

Pro Michaelu: Tak tohle je zajímavý. U nás se to nedělilo, takže i my kluci cvičili normálně "Poupata"! Stáli jsme všichni v jedný hale, jedný tělocvičně. Kluci červený trenky, holky modrý, všichni cvičky "Jarmily" a na parketách namalovaný značky. V rohu gramec, takovej ten školní, co měl reprák nahoře ve víku, a vyhrávalo to "Krásný úděl máme dnes". Muselo se nějak rukama nahoru, dolů a do stran a pak jsme se ještě nějak točili dokola. Takže jsme Poupata cvičili všichni. A venku taky. Já dostával za úkol natáhnout kabel a kamarád zapichoval značky. Když si dnes jako elektrikář vzpomenu na ty dvojinky na mokrý trávě a ty děti okolo, dělá se mi z toho mdlo. Ještě že to někoho nezabilo. Ty značky byly bílý, dole to mělo takovej bodec a zapichovalo se to do písku.Jo a kazety EMGETON-HiFi TÓN? Ještě mám nějaký doma. U nás v Plzni se celkem dobře chytali Němci, naši měli na střeše velkou anténu na VKV a poslouchali jsme úplně čistě Antenne Bayern. A na TV Hoher Bogen. Na to stačilo síto na panelák. Já jsem si z toho nahrával. Tak se dalo slyšet plno písniček, co se u nás nevysílaly. Ale moje první kazeta byla MAXELL-UD1-90. Dodnes ji mám doma. Stála 105 korun a byla z Prahy. Na Silvestra v roce 1986 jsem na ni nahrával z německý televize nějakej hudební pořad, snad se to jmenovalo Peter´s pop Show. Tam bylo plno tehdejších západních hitů. Když jsem to pustil na Jesenici, kam jsme jezdili kempovat, plno lidí se divilo, kde jsem sehnal takovou muziku-každej to chtěl slyšet. Bylo to z německý televize. A nikdy jsem to nesmazal a mám to doma ještě teď.'

Andy (Ne, 26. 6. 2005 - 20:06)

Andreo, puvodne jsem si myslela, ze tady politiku tahat nebudem, ta tu nema co delat, ale kdyz uz jsem zacla, tak bych chtela vyjadrit jen urcite roztrpceni nad tim, cos napsala, nebot si myslim, ze nevse je tak jak pises, resp. bylo tak jak pises- Tak treba si nemyslim, ze tehdy bylo bezpecno, dyt clovek se musel drzet, aby neplacl nekde nejakou koninu, aby ho pak neprisla STB vyzvednout nad ranem a zacit vyslychat, protoze zkurvenych donašečů bylo dost a dost-dále studium bylo umozneno, ale piš si, že děcka z "problémovách rodin" měla dveře zavřené a taky těch míst bylo málo, tedka se přijíma 2x 3x víc studentů nez tehdy a muzes si fakt vybrat. Proste at dám na misku vah vsechny " vyhody" ktere komunismus přinášel, tak nikdy to nemůže vyvážit to, že tedka dýchám svobodne.S byty a prací je to ovšem tedka průser, co si budem povídat. Jsem z Ostravy, tak vim o cem mluvim.'

Aleš (Ne, 26. 6. 2005 - 20:06)

A vzpomínáte (hlavně v místech s obrovskou nezaměstnaností), jak každá druhá fabrika za to, že jste se upsali na 10 let práce v jejich podniku vám dala k dispozici byt v paneláku a novomanželskou půjčku? Dnes to zní jako SCI-FI.'

katka (Ne, 26. 6. 2005 - 19:06)

Andreo, proboha - jak zadarmo?! Nikdy nic neni zadarmo.

Mravní hlídka (Ne, 26. 6. 2005 - 18:06)

:-)) Hejtmy, disident ad. Jen se musím smát, jak jste hloupí. Tohle forum neni o politice, ale o sentimentalních vzpominkach prave na ty horické trubičky, nebo magnetofony Tesla. Ty svoje kydy o bolševické hrůzovládě si nechte na diskuzní server p.Cibulky. Ostatně, takoví jako vy > to je největší ksind: za totáče jste kolaborovali s režimem, radostně chodili k volbám a do průvodu na 1.máje ,ale teď, jak vám nic nehrozí, by jste chtěli být "bojovníky proti bolševismu" a hrajete si na salonní antikomunisty. Vážně, jste k smíchu.A vy ostatní co tady přispíváte svými vzpomínkami, nenechte se znechutit. A Andy děkuji za dobré téma. Hezký den/večer všem!'

Andrea (Ne, 26. 6. 2005 - 18:06)

Jenže za totáče,milí zlatí,měli všichni práci,děti mohly studovat a rodiče je na škole udrželi,školy byly zadarmo a zdravotnictí taky.Dneska stačí,aby se jeden rozvedl a je pod mostem,event.ho zapálí řidič tramvaje.Každý bydlel a nebyli žádní žebráci,jako dneska,aby se jeden bál vystrčit nos z bytu,že ho někdo okrade o peníze,případně rovnou podřízne ve svém bytě.Tohle je džungle,těžko se v tom obyčejnému člověku žije.Vláda na h...o,hrabou jen pod sebe a ty zákony,co vymýšlejí,na to by nepřišel ani ten největší trotl.'

Andy (Ne, 26. 6. 2005 - 14:06)

Hejtmy: tys to prostě nepochopil...'

Andy (Ne, 26. 6. 2005 - 14:06)

Jindřich: I za totáče existovaly základní školy s rozšířenou výukou cizích jazyků-pro nadané děti,přijímačky jsem udělala a byla přijata-a piš si že nikdo nikdy v naší rodině nebyl v KSČ.A taky mam pocit, že existovaly a existují i nyní Státní jazykové školy, kde se daly studovat cizí jazyky večerně. Taky na gymnáziích byly dva cizí jazyky, tak nevím na co ses tady pokoušel narážet. Můj otec,už nežije, vystudoval dálkově Fakultu žurnalistiky UK,ovládal slovem i písmem 5 jazyků,ale jelikož nikdy nepřisluhoval režimu, tak dělal v podniku jen poskoka papalášům za nuzný plat.Do Vídně jsem se podívala na jaře 1990, takže až po sametové...A zajisté že vím, jak se jmenuje nyní Gottwaldov.'

Michaela (Ne, 26. 6. 2005 - 13:06)

Pavel: "Poupata" snad cvičily jenom holky!Jinak moje vzpomínky na to období:Céčka (+Géčka, Eska, Óčka atd.)skákat gumu (to zase jde do módy)síťovaný trikafotky a trička se Sandokanemmagneťák Tesla Přelouč a emgetonkyDarinka Rolincová, Pavel Horňák, Michal David, Kroky, P. Nagy a Kristýnka, Kotvald + HložekRozmarýnek -TV pořad pro děti?ertík Bertík a Štěpánka HaničincováTelevizní vysílání pro školy, na které jsme se dívaly při vyučování.'

Hejtmy (Ne, 26. 6. 2005 - 10:06)

ty vole vzpomínat na jogurty hořický trubičky a tak... co k tomu dodat? Zkuste třeba Kubu, snad vám tam bude líp... co takhle při výběru jogurtu přemýšlet sám za sebe a nenechat se napálit krásnými obaly? I dnes se dělají vynikající jogurty... např Jihočesky ve skle...vepřový je taky kvalitní, jenže nesmíte vybírat to nejlevnější a stejné je to i s elektronikou.... opravdu vám nerozumím....'

Jindřich (Ne, 26. 6. 2005 - 09:06)

Andy, když jsi mohla studovat jazyky a jezdit na výlet do Vídně, tak kádrový profil Tvých rodičů nebyl asi špatný.Možná to bylo tím, že Ty a jak čtu předchozí příspěvky, zřejmě i Pavel, jste byli vzorní pionýři.Učit se jiný jazyk než ruštinu, alespoň v mé době, nebylo, kvůli kádrovému profilu rodičů možné.Jsem ročník 68 a pocházím z Gottwaldova. Víš, jak se mé rodné město nyní jmenuje??'

Pavel Obalil (Ne, 26. 6. 2005 - 07:06)

Tak tím SSSR nám vyhrožovali taky. Dokonce nám říkali, že se v Moskvě půjdeme podívat na Lenina! Z těhle plánů naštěstí sešlo. Taky jsme si měli dopisovat s ruskými dětmi. Že nám dají v zalepených obálkách jména a adresy, a koho si vytáhneme s tím si budeme psát. Když se losovalo, byl jsem zrovna nemocnej a pak se na to nějak zapomnělo.'

Lentila (Ne, 26. 6. 2005 - 07:06)

ZLATEJ TOTÁČ!!!!JAK BYCH TO VRÁTILA!!!'

Andy (Ne, 26. 6. 2005 - 01:06)

Taky jsme delali prijimacky na jazykovku,tady v OVA se otviraly jen 3 tridy, takze celkem nával a taky jsem se tam dostala tak tak,pac jsem nemela dobry kadrovy profil:-)nebo resp. mi rodice.Muj prvni vylet na zapad byla Viden a to jsme fakt čuměli,už při příjezdu nás přivítal na silnici nasprejovany napis : Tschechische raus !no a tam jsme nakoupili "pravou " brazilskou kávu-takovy ten zlatavy pytel, bylo jí kilo a chutnala jak cikorka, nebo co to ti vojaci v zakopech popíjejí:-) a tak podobně.K nam za totáče jezdívali do Ostravy Poláci těmi svými pidi fiatky a skupovali jídlo, u nich byla solodní bída, tedka tam jezdíme na jídlo my-celou dobu na občanku-příhraniční styk do 20 km od hranic.V byvalem vychodnim Berline jsem nikdy nebyla, skoda. jen v zapadnim a tam to bylo super-tehdy kurz Kčs-Marka 10:1.No jeste ze jsme jako studenti ruštiny nemuseli do SSSR, to bych asi nerozdýchala :-))'

Pavel Obalil (Ne, 26. 6. 2005 - 00:06)

Andy, když jsem šel na tu jazykovku, museli jsme dělat zkoušky. To už si pamatuju hodně neúplně-pak se nás ptali jakej jazyk bychom se chtěli učit. Já jim řekl, že bych se chtěl učit JAPONSKY. Nevzali mě, jen jako náhradníka. Jenže pak jim někdo odpadl a já tam ze dne na den nastoupil. Ve třetí třídě. Učili jsme se rusky, další jazyk prý až od pátý třídy. Buď němčina nebo dokonce angličtina. Němčina vyhrála. To nerozhodoval nikdo z nás, ale vedení školy. V pátý třídě jsme se začali učit německy. O nějakým Berlíně ani slovo. Tam jsem byl v sedmičce, v roce 1987. Prostě nám řekli, že pojedem na tři dny do Berlína a další týden se jelo. No, ale stálo to zato. Bydleli jsme poblíž Alexanderplatz v nějakým internátu. Líbil se mi ten obchoďák na "Alexu", myslím že se jmenoval Centrum. Byl o dost větší než náš Prior. Kupoval jsem tam různý blbosti, třeba ty levný dráty nebo visací zámek na heslo, co se u nás nedal koupit a moc se mi líbil. Tam jsem si taky udělal tu ostudu s tím nákupem. Když jsme se vraceli, jelo se kus podél Berlínský zdi, vím že tam někde byly v tý zdi průjezdy, závory a stáli tam policajti-možná to byl Checkpoint Charlie!Rodáci? To jsem neviděl. Jen jsem slyšel, že to byla pěkná stupa. Slyšel jsem že ten film už neexistuje, že se ztratil z archivu. Jen vím že nějací Rodáci byli, ale nikdy jsem to neviděl. Co jsem tehdy viděl kompletně, to byli Chlapci a chlapi. Naši možná chtěli abych viděl něco o vojně, kam budu muset, a mě se to líbilo a koukal se až do konce. U nás to byla strašná "móda". Ty díly jsme probírali s klukama o přestávkách. Jeden kluk od nás, jmenoval se Venca, ale my mu říkali Vendulka-a po tomhle seriálu jsme mu začali říkat KYSLÍK. A tím Kyslíkem už zůstal. Když jsme cvičili na hřišti řvali jsme-vydrž,Kyslík! Uměl jsem pořád všechny díly vyjmenovat a když dávali později Básníky, říkal jsem, že v nich hraje HANKA VOSECKÁ (Eva Vejmělková). Taky jsem si pamatoval, že "když se rodí víc holek než kluků, tak nebude válka". Že to někdy ještě uvidím tomu jsem vůbec nevěřil. Předloni to opakovali na Primě-po 15 letech! Nahrával jsem všechny díly a pak jsme z toho udělali DVD. Takže na něco jsem se koukal a na něco ne.A cvičení-u nás se na hudbu skoro necvičilo. Tedy když nepočítám POUPATA-spartakiáda 1985. Mně cvičení nešlo, tak mě na spartakiádu vyřadili hned v prvním kole. Zato slibovali, že ti nejlepší pojedou na Strahov! Já jsem dělal "kabeláře". Musel jsem posbírat všechny prodlužovačky po třídách, co byly od promítaček a meotarů, pospojovat a natáhnout od školníka na hřiště. Pak "soudružka" přinesla gramec, my nadupali na značky, ona pustila "Poupata" a už se cvičilo. Na Strahov se nikdo z nás nedostal, zato mám doma dodnes přívěsek na klíče "ČS 1985".'

Andy (So, 25. 6. 2005 - 23:06)

Pavel : Jo a jeste k tomu tvemu vyletu do Berlína: tak todle byla návnada, abysme jako sli delat od 5. třídy NJ, ze nejen výlet do Berlína, ale take tydenni vymenna akce se spřátelenou základkou v Drážďanech-a houbelec-pořád se to odkládalo a pak už byla revoluce, a do obou částí Berlína jsem se podívala až v létě r.1990-jeli jsme jeste přes hranicni pasmo, ale tam uz nas nikdo nekontroloval a ja si vzpominam, ze jsem brečela...Tak to jste na tom byli v Plzni teda líp!A co jako Plzeňák říkáš na demagogický seriál Rodáci ? .-))'

Andy (So, 25. 6. 2005 - 23:06)

Ich bin Peter, du bist Paulich bin fleissig,du bist fauleins,zwei,drei, du bist frei !Ty, čéče tu tvou si nepamatuju,že my měli každej jinou učebnici...Co se hudby týče, nám naše obtloustlá tělocvikářka zakázala cvičit na anglicky zpívané písně, dneska mi to přijde absurdní:-)U babičky na hané bylo takové šíleně staré rádio,v té dřevěné krabici,vepředu plátěná membrána a napsané snad každé velké město v Evropě-prostě nádhera-a na tomto rádiu jsem o prázdninách po nocích poslouchala Noční proud, tam hráli celkem normální fláky. A pak snad jeste na radiu Hvezda davali dycky v nedeli nebo kdy porad X predstavuje Y a hrali dycky celou desku jednoho interpreta. Takhle jsem si nahrála Jasona Donovana :-)Jo a jeste při pátku " S mikrofonem za kopanou" :-))'

Pavel Obalil (So, 25. 6. 2005 - 21:06)

A k tomu Olympicu, naši měli Želvu doma na LP, zato nám nehrál gramofon. To se jmenovalo Piáno, byly v tom ještě elektronky a jedna chyběla, snad ECL82 a nešla koupit. Tak jsem Želvu slyšel až nědy v roce 1990, kdy si koupili novou věž. Zato ve škole, v jídelně jsme měli dráťák a dost často se hrála Jasná zpráva. Pořád jsme nevěděli jak vypadá vyvanulý sprej.....'

Pavel Obalil (So, 25. 6. 2005 - 20:06)

Pro Andy: Tak se mi přece jen vybavila jedna básnička z němčiny. Bylo to asi takhle:Eins-zwei-drei-vier-funf-sechs-siebenMeine Mutti kocht heut´ Ruben.Meine Mutti kocht heut´ Speck,eins-zwei-drei-und du bist weg!Wa-wi-wu-we, wo ist Uwe je taky hezký, ale pořád si to nemůžu vybavit.'

eva (So, 25. 6. 2005 - 20:06)

Tenkrát se taky nesměly hrát v rádiu písničky emigrantů-já jako fanynka Olympicu těžce nesla,že nebyly ke slyšení skladby od Chrastiny,např.z desky Želva,apod.Takže ty vzácnosti koupené na burzách,pěkně ohrané a poškrábané,pak doma omývala destilovanou vodou-dneska se tomu směju.'

Reklama

Přidat komentář