Reklama

Vzpomínky na totáč :-))

JK. (Pá, 24. 6. 2005 - 07:06)

Jo, vepřové maso to bývalo výborné, dnes jsou to jen nějaké namleté kůže a kdoví co. Taky si pamatuji tavený sýr Vítěz v takové plexisklové krabičce kde byli dva čtverečky, ten býval výborný. Náš táta zase poslouchal svobodnou evropu a pamatuji jak to hrozně pískalo a chrčelo od rušiček a máma mu to pořád ztlumovala, protože vedle nás bydlel jeden zasloužilý příslušník, který si na nás každý rok stěžoval, že v květnu nevyvěšujem ruské vlaječky. Ty ale táta nikdy nevyvěsil, protože nás v Plzni samozřejmě neosvobodili Rusové, ale Američani. Jinak si ale myslím, že obyčejní pracující lidé se co se materiálních hodnot k běžnému životu snad měli lépe. Naši si třeba z běžných dělnických platů postavili pěknou chatu, dnes by si za své platy mohli postavit tak stan před panelákem.'

Mravní hlídka (Pá, 24. 6. 2005 - 04:06)

Ahoj všichni! Mám-li začít "kulinářsky", já rád vzpomínám na HOŘICKÉ TRUBIČKY, tenkrát chutnali uplně jinak. Nebo na turecký med v takových těch špalíkách: větší stál 0,40kčs, byl takový tvrdý,ten malý, měkčí kozistence, stál 20 haléřů. Také vzpomínám na konzervy Vepřové maso ve vlastní šťávě, které byly opravdu z vepřového masa, stejně jako Lunchmeat, nebo oblíbené špekáčky. Dnes to je samá sojová mouka a drůbeží separát, fuj. Také jste poslouchali na středních vlnách (MW) RADIO LUXEMBOURG ? Ta stanice byla skvělá, dobrá muzika, měli také silný vysílač na 1539 khz, takže jsem ho poslouchal i u nás v Ostravě. Bohužel, Radio Luxembourg už dneska nevysílá, i když po roce 1990 jsem ho poslouchal ve stereo kvalitě přes satelit Astra (když jsem si koupil SAT-receiver). Další má oblíbená stanice byla SR1-Europawelle Saar,z německého Saarbrückenu, vysílala na frekvenci 1422 khz, ale nebyla tak známá jako "Laxík".Ti, kdož jsou z Ostravska a dalších míst u polských hranic si možná vzpomínají na vysílaní polské televize: vždy v sobotu dávali Studio 2,kdy dávali western, sci-fi seriál "Space Cosmos 1999", seriál "Svatý",v noci nějaký horor a kolem let 1985-1989 i nějaká ta erotika z produkce francouzské M6. V době, kdy ČST byla nudná,pro nás, co nemohli chytat západoněmeckou či rakouskou TV, byla TELEWIZJA POLSKA oknem na Západ. Jo,jo, také jsem někdy sentimentální, když vzpomínám na "staré, dobré časy"... :-)) '

Andy (Pá, 24. 6. 2005 - 00:06)

No co se jidla tyče, tak mam v pameti takove ty cokolady, ktere mely na zadni strane oblecek na vystrihnuti na panenku, ktera byla na predni strane, a ty cokolady byly desne dobre, jedna byla takova ani bílá, ani mléčná,snad sojova, ale ta byla!! Pak zmrzlinka Terno, jahodova s oříšky nahoře a švestkový čtvrtlitr kefírovaného mléka,dávali nám to ve škole na svačinky, nebo ty čtvrtlitrová vemena :-)Jinak pro dnesni mladez taky jiz jen velmi tezce predstavitelny Branny den se silonovymi sacky na rukou a nohou, satek na ústech a pochod zamořenym uzemim, nase ZS se nachazela v centru Ostravy, o to vetsi trapas :-)Jednou, bylo to v 6.tride jsme za odmenu mohli použít opravdove plynove masky, tak to bylo terno :-))Na boj s imperialisty jsme byli pripraveni 100%-ně !'

eva (Čt, 23. 6. 2005 - 23:06)

A co takhle najít něco,co bývalo opravdu lepší a dneska není?Pamatuju jogurty v /nehezkém/kelímku,stály 1,30 Kčs,hrudkovité konzistence-byly dělané klasickým způsobem ale především dobré s chutí opravdového jogurtu.Taky si vybavuji chutnější pečivo a zákusky.Oblečení byla sice katastrofa,ale zato ta radost,když člověk něco zajímavého sehnal,že?Elektronika byla sice drahá a musela se shánět,ale výrobky vydržely dýl,než do prvního porouchání.'

Pavel Obalil (Čt, 23. 6. 2005 - 22:06)

Tak s tím rádiem, to je úplná pravda. Já měl ruský rádio "Maximka" a tu oranžovou gumu jsem tam měl taky. 9V baterie se prostě nedaly koupit, tak jsem dával dvě plochý do série a přivazoval je gumičkou na sklenice....Jinak si taky pamatuju vstávání ráno na vlak do školy, když mi k tomu rozhlas po drátě vyhrával "Kupředu, levá!". Rozhlas po drátě byl fakt MOC dobrej!'

Andy (Čt, 23. 6. 2005 - 22:06)

Ahoj, myslím se, že krom toho špatného, co nám život v komunismu připravil jsou i věci, které bysme neměli zapomínat, které jsou zvláštním způsobem půvabné a člověk se při vzpomínce na ně usmívá...Tak třeba my jsme měli u babičky radio stahnute oranžovou zavařovací gumou, protože byly k dostání pouze ty velké monočlánky, a ty šlo uchytit pouze výše popsaným způsobem .bylo toho mnohem víc, co si pamatuju, takových těch perliček, ale dám prostor ostatním...Tak pojdte vzpomínat na jídlo, ktere nebylo, obleceni, co se nedalo nosit, na příkazy a nařízení, které nešlo plnit a tak...'

Reklama

Přidat komentář