Reklama

Krev pro transfuze rychle ztrácí klíčový oxid dusnatý

Darovaná krev ztrácí brzy po odebrání důležitou látku, a tedy i schopnost přenášet kyslík do tkání. Vyplývá to ze dvou studií vědců Dukeovy univerzity v Durhamu v Severní Karolíně, podle nichž to vysvětluje, proč má řada pacientů po krevní transfuzi potíže.

V odebrané krvi se během několika minut začne v červených krvinkách rozkládat kysličník dusnatý, který hraje důležitou úlohu při přenášení kyslíku do tkání. Dochází k tomu téměř ihned poté, co červené krvinky opustí tělo, takže většina krve přechovávané v krevních bankách je zhoršené kvality, řekl šéf lékařského týmu Jonathan Stamler. 


Studii jeho týmu dnes zveřejnila revue Proceedings of the National Academy of Sciences. Obsahem oxidu dusnatého v krvi se zabýval i další tým ze stejné univerzity, který zjistil, že znatelný úbytek tohoto kysličníku je patrný již tři hodiny po odebrání krve


"Není-li tam kysličník dusnatý, nemůžete dostat kyslík do tkání," řekl v rozhovoru Stamler, podle něhož je ale možné problém řešit. Když oxid do krve doplníte, zdá se, že uchovávaná krev získá zpět své schopnosti, dodal. 


"Lékaři se v posledních pěti až osmi letech snažili zjistit, proč krev není tak kvalitní, jak bychom doufali," prohlásil. Podle něj jedna studie za druhou ukazovala, že pacienti po transfuzi mají častěji infarkty, selhání srdce, mrtvice a někdy i umírají. "Není to nic nového. je to dlouhý boj," zdůraznil. 


I když vědci vědí, že krev v krevních bankách není stejná jako krev v těle, přesně nerozuměli tomu, v čem je rozdíl. "Myslím, že máme dobré vysvětlení, a myslím, že máme řešení," řekl Stamler. 


Jeho tým měřil obsah kysličníku dusnatého u skladované krve a testoval teorii také u psů. Když dostali transfuzi, oslabilo to proudění okysličené krve. Když však vědci do krve oxid doplnili, vše se vrátilo k normálu. 


"Kysličník dusnatý roztahuje krevní vlásečnice a umožňuje červeným krvinkám dodávat tkáním kyslík," vysvětlil Stamler. Stejně tak podle něj bez tohoto oxidu ztrácejí červené krvinky pružnost. 


Podle Stamlera by se nyní měly provést klinické studie u lidí, aby se přesně zjistilo, komu by se krev z krevních bank měla dávat. Stejně tak by měli vědci začít zkoumat, jak bezpečně přidávat kysličník dusnatý zpět do skladované krve.


Stejného názoru je Timothy McMahon, šéf druhého týmu, který se jevu věnoval. "Byli jsme překvapeni, jak rychle se krev mění. Jasné příznaky úbytku oxidu dusnatého jsme zaznamenali během prvních tří hodin," uvedl McMahon. 


Podle Národního úřadu zdraví dostává krevní transfuzi každý rok asi pět milionů Američanů.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Milan (St, 18. 10. 2017 - 16:10)
Vztah oxidu dusnatého k erekci opsali na blogu VIMAX zde -- /bez oxidu poŕádně nestojí/ -- https://www.vimax.cz/oxid-dusnaty/
Kateřina Misec… (Po, 3. 6. 2019 - 05:06)
Mají právo si nechat prekontrovat krev lidé kteri travsfuzi dostali?a dá se kyslík nějak dodat pokud by ho bylo málo? Kdyby byla méně kvalitní Jak by to mělo dopad na plod v těle matky.?
Default User Image
Jana (Út, 21. 11. 2023 - 07:11)

Máte prosím holky některá zkušenost s darováním krevní plazmy? Jak se po odběru cítíte a je to náročné? 

Default User Image
Jitka (St, 22. 11. 2023 - 09:11)

Pokud dodržíte co je potřba před tím i potom, tak se to dá zvládnout v klidu. Asi taky možná záleží kde přesně na odběr pak jete. Já chodím pravidelně darovat do caraplasma.cz a nikdy jsem se nesítila nějak blbě. Mají i na stránkách doporučení co by měl člověk jíst a pít před tím a celkově jaký by měl mít režim, aby to zvládnul v pohodě. 

Reklama