Reklama

Podpora během pylové sezóny

Pro mnoho lidí je jaro časem, na který se těší: teploty stoupají, déle je světlo, trávy, rostliny a stromy začínají růst a kvést. Nicméně právě tyto kvetoucí plodiny mohou způsobit mnoho obtíží, a to díky pylům, které z nich vycházejí.

Co je pyl?

Pyl je práškovitá látka, která se nachází v rostlinách. Pyl slouží k opylování rostlin. Existují dva druhy pylů: lehké, prachové pyly a těžké, lepkavé pyliny. Lehké pyly jsou přenášeny větrem a dostanou se do velké vzdálenosti. Velká část pylů nikdy nedosáhne jiných rostlin a z tohoto důvodu rostliny produkují extra množství lehkých pylů. Těžké pyly jsou přenášeny hmyzem.

Alergie na pyl

Během jara a léta se ve vzduchu vyskytují různé druhy (lehkých) pylů. Tyto pocházejí z travin, rostlin a stromů, které právě kvetou. Pyl vstupuje do našeho těla přes sliznice a dýchací cesty. Když se do těla dostanou pyly určitého druhu stromu, rostliny nebo trávy, na které jste alergičtí, může to vést k různým obtížím, které někdy mohou trvat týdny. Obtíže mohou být znatelné již od dětství, ale může se také stát, že se objeví až v pozdějším věku. Pokud máte pochybnosti o tom, jestli jste alergičtí na pyl, můžete se obrátit na svého praktického lékaře k provedení alergologického testu. Také si můžete prohlédnout pylový kalendář, abyste zjistili, kdy kvetou určité stromy, rostliny a trávy.

Reklama

Jaké obtíže mohou pyly způsobit?

Obtíže způsobené pyly se podobají těm z nachlazení a mohou zahrnovat kýchání, ucpaný nos až po červené oči, které svědí a/nebo slzí. Také se mohou objevit obtíže jako bolest hlavy a špatný spánek. Symptomů si všimnete především v teplých dnech, kdy je mírný vítr a trávy, stromy nebo rostliny, na které jste alergičtí, právě kvetou. Závažnost obtíží se zvýší, když je ve vzduchu více pylů.

Suplementy během pylové sezóny

Pro lidi, kteří trpí alergií na pyl, má firma Mattisson několik produktů, které mohou pomoci při senné rýmě. 

Šišák pochází z čeledi hluchavkovitých. Tato rostlina roste zejména v Číně, Koreji a Mongolsku. Kromě byliny obsahují kapsle vitamín C, který podporuje imunitní systém. Kapsle dále obsahují komplex vitaminů Lalmin® B200, který zahrnuje vitamíny B2, B3 a B8, jenž pomáhají normální funkci sliznic a vitamíny B1, B2 a B12, které podporují úroveň energie. Kurkuma, bioperin, selen a betaglukany podporují imunitní systém.

Pyl je jemný prášek, který vytváří a uvolňuje samčí část květu. Včely sbírají pyl a přidávají k němu med nebo nektar, čímž vytvářejí zrnka. Někdy můžete vidět tato zrnka přilepená na jejich nožičkách. Tato zrnka se nazývají včelí pyl a včely je přenášejí do včelího úlu. V úlu slouží jako potrava pro královnu a jako ochrana úlu před bakteriemi a plísněmi. Včelí pyl je bohatý na látku zvanou kvercetin, což je přírodní flavonoid, který v našem těle funguje jako inhibitor histaminu. Přebytek histaminu může vést k různým obtížím jako je rýma, svědění a pálení očí.

Další tipy při obtížích způsobených pylem

  • Držte okna a dveře zavřené v teplých/větrných dnech. Větrejte dům nejlépe ráno, v noci nebo po dešti: v těchto dobách jsou nejnižší koncentrace pylu.
  • Noste sluneční brýle, které chrání oči před pylem.
  • Vyhněte se venkovním aktivitám, když je koncentrace pylů, na které jste alergičtí, vysoká.
  • Nemněte si oči, ale použijte umyvadlo, abyste si udrželi oči čisté.
  • V době pylové sezóny nesušte prádlo venku.
  • Držte dům čistý a pravidelně vysávejte. Udržujte také čistotu vašich domácích mazlíčků!
  • Před spaním se osprchujte, abyste se zbavili pylů. Častěji si též myjte vlasy.
  • K propláchnutí nosní sliznice můžete použít roztok slané vody a konvičku Rhino Horn.

MK - Zdroj: Mattisson

Reklama

Komentáře

Reklama