Problematika nedostupnosti léků

Podle České lékárnické komory (ČLnK) v českých lékárnách je již minimálně od loňského léta nedostupných 37 léčiv, z toho 15 nenahraditelných léků. Chybí například antibiotická mast Framykoin, zdroj vitamínu D pro děti Vigantol nebo některé léky na depresi.

V Česku je obchodováno kolem 6000 léků.

V osmi z deseti případů za nedostupnost léku může výrobce.

Příčiny výpadku ve výrobě mohou být různé, od technických problémů, přesunu výroby do jiného závodu, problémy s dodávkami surovin až po finanční nevýhodnost. "Když si firma vyhodnotí, že pro ni není dostatečně obchodně zajímavé ho vyrábět, nemá žádný stát páku, jak ji k tomu donutit," uvedl v lednu náměstek ministra zdravotnictví Filipa Vrubela.

Pacientům s vážnými depresemi pomáhají léky s účinnou látkou bupropion. Dva nenahraditelné léky Wellbutrin a Elontril jsou kvůli omezení výrobní kapacity ve firmě  GlaxoSmithKline nedostupné.  Podle odhadů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je užívá asi 3000 pacientů. Lékařům je doporučováno, aby léky s látkou bupropion nepředepisovali a pokud je možné převedli pacienty na jinou léčbu. SÚKL oslovil Psychiatrickou společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, aby pro ně vypracoval doporučení. Zároveň v lednu ústav povolil dovoz 2500 balení Wellbutrinu ze Slovenska, začátkem února pak dalších 3000 balení Elontrilu z Nizozemska. SÚKL též zjišťuje, zda jsou v nějakých jiných zemích dostupné generické alternativy se stejnou účinnou látkou, například Buprophion Hexal.

V polovině ledna nahlásila firma Merck přerušení dodávek léku Vigantol ve formě kapek. Lék se používá pro malé děti jako zdroj vitamínu D. "Podle našich informací je tento lék na Slovensku dostupný v běžném, nikoli emergentním, režimu, zatímco u nás je nahlášen výpadek z výrobních důvodů až do května tohoto roku," uvedl prezident ČLnK Lubomír Chudoba. Podle něj bylo povoleno přivézt 20.000 balení léku ze zahraničí.

Podobná situace je podle komory s vakcínou Typhim proti břišnímu tyfu, která bude nedostupná do června letošního roku. Podle lékárníků je například v Rakousku dostupná i v malých lékárnách v pohraničí.

Do konce dubna má být nedostupná mast Framykoin. Lék na lékařský předpis se používá k léčbě kožních infekcí, poranění či popálenin. Do poloviny března chybí také oční varianta Opthalmo-Framykoin. Podle vyjádření SÚKL mohou mast nahrazovat dvě jiné. Vyrobit ji mohou také lékárníci.

Podle mluvčí komory Michaela Bažantové však lékárníci jsou za pomoc s výrobou v podstatě potrestáni. Zdravotní pojišťovny jim totiž přípravu náhradního léčivého přípravku odmítají proplatit.

Autor. MK Zdroj: ČTK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele petrr123
  petrr123 (anonym)

  já marně sháním ferrofolgama /železo/

  Bře 13, 2019
 • Obrázek uživatele verka
  verka (anonym)

  Mamon a zase mamon. Zdravotnické lobby nejen u dr., stejně u výrobců léků (těch chemických smrťáků), to samé v lékárně dr.MAX. Je dobře, že se něco vytratilo, čím míň chemie, tím líp. Jenomže ony se vytrácejí léky minimálně škodlivé a přitom byly skutečně účinné, jako apř. SUPERPYRIN, Framykoin, jaryšová voda...a žasnu, kolik NOVÝCH názvů těch sajrajtů pořád v TV reklamují zejména lékárny dr. MAX!!! Měla jsem předpis od kožní dr. na výbornou mast, přitom celkem "levnou" (213Kč 100g), no můžete hádat, jestli mi ji podle rozpisu udělali. Ani náhodou! Čekala jsem celý týden, nakonec jsem se dozvěděla, že jim v laboratoři řekli, že to nejde namíchat, že by se ty ingredience nespojjily!!! Tak jsem si pro to musela dojet 130km jinam, odkud ji mám původně, tam se divili,, Co JIM laboratoři dr.MAX v Brně NEJDE SMÍCHAT?? Než jsem si dovezla tuto míchanou mast, musela jsem si koupit honem calciovku - 3Omg cca 190Kč, abych si dala nohu trochu do pořádku. Totiž mi přijde levněji si míchanou mast zaplatit než jezdit 13Okm ke své kožní dr. - autem, protože jinak nemůžu, jsem invalida. TAKŽE ZA VŠÍM JSOU PRACHY A U DR. MAX automaticky. Jestli je tam ředitel Jirků spojen s pí.Jirků z KOnta (nyní) Bariéry, dříve Konta Charty (teď je pro jistotu asi lepší to "Bariéry", tak je mi všecko jasné. Stačí sledovat, ne poslouchat jejich KECY.

  Bře 13, 2019
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Hlavně že jsou lékárny plné "doplňků stravy" s nehoráznou cenou a s účinností podobající se placebu.

  Bře 15, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama