Reklama

Fixní rovnátka

sindy (Út, 20. 9. 2005 - 06:09)

Čauky Pájo a všichni ostatní :-) Tak to bylo opravdu dostačující!!! Musím podotknout, že Tvůj příspěvek mi hodně dal. Je pravda, že jsem si tuto celou diskuzi nepřečetla, protože jsem na netu jen v práci, a tak není moc času... ale vidím to tak, že si to postupně všechno dočtu, protože to, tuším, bude stát za to! Vidím to tak, že do toho nejspíš opravdu půjdu a budu myslet jen to, že časem se mi ta "oběť" určitě nějakým způsobem vrátí, ať už ještě více krásnějším úsměvem, ale také hlavně zdravím!!! Tak, teď už stačí se jen objednat a "hurá" do toho!!!

Pája (Po, 19. 9. 2005 - 22:09)

ahoj Sindy,sice jsi tu zdravila a prosila o rady holky, ale odpovím ti já, příslušník opačného pohlaví :-) snad ti to nebude vadit :-) Moc dobře chápu to tvé dilema, jestli do toho rovnání jít nebo ne, byl jsem na tom podobně... tedy neměl jsem problémy s klouby, takže si neumím představit, co asi prožíváš, já měl "jen" křivé horní přední zuby. Měl jsem to tak asi od 15ti let, vyrostly mi pozdě trojky a celý ten předek se pokřivil, zuby se stěsnaly a vylezly přes sebe, vypadalo to sice blbě :-( ale časem jsem si na to zvykl, a vůbec mě nenapadlo, že se s tím dá ještě něco dělat... Mojí tehdejší doktorce to bylo ostatně fuk... Až když se mi před časem začaly zuby stále víc a víc vykřivovat ven, donutilo mě to s tím něco dělat. Takže to bylo jednak kvůli estetice, to připouštím, ale víc asi kvůli zdraví. A pokud jde o to trhání, tak můžeš být v klidu, není žádná velká zvláštnost, že se musí někdy obětovat i čtyři zuby, a to klidně i zdravé... Jen si přečti tuhle diskusi o nějaký ten měsíc zpět... U mě bylo kvůli rovnání potřeba vytrhnout obě horní čtyřky, a podotýkám, že byly taky úplně zdravé, jelikož mám skoro všechny zuby zdravé. Navíc to bylo ještě víc vpředu, než ty tebou zmiňované pětky, takže ty díry pak byly tím pádem i víc vidět... Tohle všechno se mi honilo hlavou stejně jako asi teď tobě, a rozhodoval jsem se k tomu několik měsíců, než jsem do toho skočil. Jednak mi to můj pak doktor na ortodoncii všechno vysvětlil, zodpověděl moje otázky, takže jsem dost přesně věděl (a stále vím :-)) co a proč je nutné udělat, ale hodně k tomu přispěla i tato diskuse, člověk tu má možnost srovnání s ostatními, podobně "postiženými" lidičkami a nebojí se tak některých věcí tak, jak by se jich bál, kdyby to neměl s kým prokonzultovat :-) Když jsem tu na několika popisovaných případech stěsnání či předkusů viděl, že trhání zubů (i zdravých) je celkem běžné, pochopil jsem, že to bude jistě i můj případ. Do té doby to byla pro mě naprosto nepředstavitelná věc, kór když jsem do té doby u zubaře žádné "násilí" nezažil. Ale zvládl jsem to :-) A můžu tě i naprosto uklidnit, že tvůj "vysoký" věk 23 let je naprosto v pohodě, mě je 27, rovnátka mám zatím asi rok a půl, a když si tu trochu počteš, zjistíš že to není problém ani u padesátiletých... Buď ráda, že ti ty rovnátka doporučili, já o to musel svou doktorku prosit... Jestli je tvůj předkus velký nebo malý, a je-li či není potřeba trhat zuby, v tom musíš důvěřovat odborníkům. Ale pokud se ti přes to zdá, že nemáš až zas takovou vadu, aby se muselo trhat, zajdi si na konzultaci ještě k jinému odborníkovi, předpokládám tedy, že už jsi asi někde byla, když už víš, co by tě mělo čekat. Jinak si myslím, že jsou zbytečné i tvé obavy o to, jak budou reagovat lidi kolem tebe... Já se toho taky moc bál, jak mě budou brát a okukovat, ale kupodivu, nestalo se prakticky nic zvláštního, většině lidí je to asi fuk a jen párkrát se mi zatím stalo, že se někdo zeptal, jaké to je a jak dlouho to ještě budu mít, ale nic víc... Přitom to je normálně vidět, nijak to neschovávám, spíš to ještě víc ukazuju :-) stydím se za to mnohem míň, než před tím za ty křivé zuby :-( A kdybys i přes to byla někomu pro smích, může to být jedině nějaký idiot... A pokud jde o toho přítele, tak si nemyslím, že by to mělo být překážkou, já tehdy zároveň s rovnáním začínal i se svou přítelkyní, a žádný problém v tom nebyl, nijak jí to nevadilo a dosud nevadí, spíš se hlavně ze začátku divila, co jsem pro to ochotný udělat a vytrpět, opakovaně se mě ptala, které zuby že to půjdou ven a říkala, že jsou krásné a zdravé a že je škoda je trhat a nejde to věnovat je třeba jí, když ona má zuby sice hezky rovné, ale celkem dost spravované... Samozřejmě jsme se obávali jak nám s tím půjde líbání a tak, ale jde to úplně normálně, ničemu to nevadí, a to přitom cítím, že se ona při líbání toho mého "lešení" svým jazykem dotýká, ale žádný ostych nebo odpor necítí... Takže i ty můžeš být klidná, možná i právě kvůli tomu můžeš najít toho, kdo o tebe bude skutečně stát... když to vezmu na sebe, určitě by mi na holce nevadilo, že má rovnátka, cenil bych si toho, že je ochotná se svým křivým úsměvem taky něco udělat... Když se tak člověk rozhlédne kolem, spousta lidí by to taky potřebovala, ale je jim to jedno nebo jsou to větší srabi než my :-) jsou pěkně oblečení, mají třeba pěkný účes a tak, ale když promluví nebo se zasmějí, je to už horší... A pokud tě v tom nepodporují tví rodiče, to se nedá nic dělat, mají ostatně pravdu - je to jen a jen na tobě, jsou to tvoje zuby a tvoje klouby a jen ty sama si musíš rozhodnout, co si s nimi necháš udělat. Tak doufám, že jsem ti snad trochu pomohl a "nakopnul" tě :-) Ahoj Pája

sindy (Po, 19. 9. 2005 - 09:09)

Čauky holky...já právě prožívám obrovské dilema, a to proto, že se mám rozhodnout, jestli chci mít rovnátka nebo ne. A proč? Není to ani tak kvůli estetičnosti jak ze zdravotních důvodů. Mám uvolněné klouby (sanice), a to jen proto, že mám předkus!!! Před půl rokem jsem trpěla šílenou bolestí!!! A to téměř 3 týdny v kuse, od rána až do večera. Ta bolest byla tak nesnesitelná, že jsem nemohla téměř nic dělat!!! Po vyšetření se přišlo na to, že to má za následek ten předkus, který je pro ty klouby šílenou zátěží, ať už koušu tvrdší věci nebo mluvím. Doporučili mi rovnátka. Jenže mě je 23 let a mám z toho docela strach!!! Nemám extra křivé zuby, ani ten předkus není až tak strašný - i když to se může zdát jenom mne. Ale problém je v tom, že by mi museli vytrhnout tak 2 - 4 zuby, a to pětky (jak dole, tak i nahoře), aby tam bylo pro to narovnání prý místo. Jenže já jsem z toho naprosto zděšená!!! Víc jak rovnátek se bojím toho, že to půjde vidět. Ráda se směji a mít místo zubů díry - z toho jsem docela na prášky. Je to vůbec normální, aby museli trhat tolik zubů a zdravých??? Pořád nad tou celou věcí tápu... nevím... Měla bych to podstoupit už kvůli té zdravotní stránce, ale... bojím se. Co myslíte??? Nejsem už na to stará??? A mít 2 roky rovnátka... nebudu lidem pro smích? Mimo jiné jsem bez přítele a docela se bojím toho, že s rovnátkama se nikomu nebudu líbit. Potřebovala bych nějakou podporu. Doma ji však nemám... rodičům je to "jedno" - prý se mám sama rozhodnout, jenže já potřebuji nakopnout!!! Poradíte mi? Please...

Jasmine (Po, 19. 9. 2005 - 09:09)

Ještě pro Zdenu: O tom, že jsou rovnátka hlavně zpočátku nepříjemná, se tady píše víc než dost. Kdyby sis zalistovala zpět, tak se podobných příběhů dočteš pěknou řádku. A taky by ses dočetla hodně dobrých rad, jak si se spoustou věcí poradit a co vůbec očekávat.

HANA (Ne, 18. 9. 2005 - 19:09)

pro zdenku: ahojky já jsem chtěla jen napsat pár vět k tvému příspěvku. já jsem měla rovnátka (fixní, na obouch patrech, kovová) 9měsíců, už je mám dole, to co tady popisuješ je vzhlede, k tomu, že máš rovnátka 14dnů pochopitelné. lidi se ti dívají na zuby, jasně, hůř se ti kouše, ano, to je pravda, ze začátku dřou pusu, ale zdaleka to není taková hrůza já jsem za 10dní nevěděla, že je mám, lidi mi spíše projevovali kladné reakce a divili byste se kolik lidí mi je i závidělo, že chtějí také , ale nemají odvahu a tak. v restauracich jsem normálně bez problémů jedla a nijak to nenarušilo můj život, samozřejmě jsem se těšila na sundání a počítala každý měsíc, ale vážně se na to dá zvyknout! teď je mám skoro dva měsíce dole a nikdy nebudu litovat, že jsem si je nechala dát, mám krásný rovný zuby o kterých se mi jen dříve snilo!!!!a zdaleka jsem nevědela před nasazením rovnátek to co se píše tady. prostě vhozená do vody, ale vážně nelituju a to je mi už 22let! Jasně, každý si to musí rozmyslet, ale pokud lituješ toho, že sis je nechala dát, tak k tomu máš svůj důvod a málo důvodů pro, ale to je subjektivní. přeju šťastný rovnání a vážně nelituj, budeš potom ráda, že jsi do toho šla!!!!!!!!!první dny a týdny jsou nejhorší, co se týklá zvykání!ještě se tady někdo ptal, proč nedostal průhledný gumky a místo toho dostal drátek: no ono je to jak kdy, záleží na fázi léčby, ty kovový ligaturky(drátek) totiž ty zuby(zámky) sváže pevněji, je to větší tlak než ty gumky. tak až ti doktorka srovná to, kde se musí použít pevnější tah, tak potom třeba dostaneš gumky. např já jsem během 9 měsíců dostala jen 2x gumky, jinak jsem měla pořád drátky:)

Aja (Ne, 18. 9. 2005 - 11:09)

Chtela jsem se zeptat, proc myslite, ze mi vubec nikdo nerekl o nejakych pruhlednych gumickach a dali mi rovnou dratky? Moje zamecky pri mluveni nejdou skoro videt, ale ty draty teda jo... Mam ale pocit, ze dratky musi lip tahat, ne??

Zdenka (So, 17. 9. 2005 - 22:09)

Vzhledem k tomu, ze tady skoro nikdo nepise, ze noseni fixnich rovnatek ma i sve nevyhody, nemuzu si pomoct a musim je napsat. Mam rovnatka 14 dni a za tu dobu jsem uz nekolikrat litovala, ze jsem si je dala. Hacky na nekterych zamcich mi neuveritelne rozediraji kuzi pod rty, bolesti se nemuzu ani usmat, vyplachovani ust je pro me utrpeni, krouzky vzadu jsou tak velke, ze nemuzu poradne kousat, jidlo pouze drtim a nikoli poradne rozkousavam, a nasazovani taky nebylo zrovna prijemne. Navic ten pocit, ze se vam kazdy cizi clovek, se kterym promluvite, diva na zuby a premysli, co to tam mate..plus zustavani kousku jidla kolem zamecku (=treba 2 roky se v klidu nenajite v restauraci a podobne!) atd atd. Nepisu to, abych nekoho odradila, sama jsem tohle vsechno vedela a presto jsem si je nechala udelat, ale jen si myslim, ze je fer napsat, ze to neni ZAS TAK prijemne a ze je to vec, ktera se nesunda za dva dny a kazdy by si mel takovy krok peclive rozmyslet!

Radek (Pá, 16. 9. 2005 - 19:09)

caute k tem fixnim rovnatkum muzu rict jedine sou mega super!! ja je nosil v 11 do 13 pak sem dostal na drzeni zubu gumovou vlozku kera se nosila celejden a nakonec vyndavaci rovnatka ale ty posledni dve sem moc nenosil takze mi jinak z dokonale srovannych zubu zbila 5mm velka mezera mezi prednima 1. a ted je mi 19 a du znova a uz to dotahnu do konce :))) !!!!!!!!!!! uz se tesimmmmmm!!!!!!!

Misule (St, 14. 9. 2005 - 13:09)

Ahoj Chtela jsem se zeptat, jestli je mozne a popripade kde koupit ty kleste jak se pouzivaji pro pacienty aby meli otevrenou pusu a odhrnute tvare Dekuji PS:jaky je presny nazev??

David (Po, 12. 9. 2005 - 21:09)

Prosim muze mi nekdo poradit ktera doktorka dela umela fixni rovnatka (zamecky ne z kovu ani keramicke) jsou pry levne Dekuji za odpoved

Lucka (Ne, 11. 9. 2005 - 19:09)

ahoj.....je mi 15,rovnatka nosim asi tyden a neni to tak strasny jak sem si predstavovala,akorat to cisteni zubu...po kazdym jidle...da se jist cokoliv,krome karamelu...ale bez toho se obejdete...:)predtim sem si myslela,ze to bude neco strasneho,ze si na ne nikdo nezvykne, a ze se vsem budu hnusit...musite si rikat-AZ MI JE SUNDAJI BUDU MIT KRASNE,ZDRAVE A HLAVNE ROVNE ZUBY....!VSICHNI si na to zvyknou a ani jim to nebude pripadat,ze je mata nejaky ty rovnatka....a pokud se vam bude nekdo posmivat,tak jsou dost ubozí a zavidi Vam,ze az je pak sundate budete mit rovne zuby....!tak drzim pesticky vsem kdo je ma...:)P.S.-jo a holky....liba se stim uplne normalne...))))

Soňa (Pá, 9. 9. 2005 - 11:09)

Terezo, myslím, že na tvé problémy jsou rovnátka naprosto nejvhodnějším řešením. V tvém případě je to skoro už nutnost, tím, že máš tak hluboký skus hrozně namáháš při kousání klouby a panty a už se to projevuje i tím, že si ti to tam "zasekne" a nemůžeš otevřít pusu. A to může být čím dál horší. Neváhej a rovnátka si nechej dát co nejrychleji, stoprocentně ti pomůžou!

Soňa (Pá, 9. 9. 2005 - 11:09)

Míšo,stejný problém se žloutnutím gumiček jsem měla taky. Můžu tě ujistit, že tvá snaha je něčím vyčistit je naprosto marná. Prostě to nejde. Doktorka by ti je měla při každé kontrole vyměnit, ale po týdnu budou stejně zase nažloutlé a do další kontroly s nimi budeš muset vydržet. Mě to teda štvalo hrozně, protože to vypadalo, jako bych měla žluté zuby celé. A tak mi doktorka nabídla jinou alternativu a to, že místo průhledných gumiček mi dala tenoulinké drátky a u těch jsem už zůstala. Zdá se mi to mnohem lepší, nic se nezabarvuje, zdálky nejsou vůbec vidět a mám pokoj.

David (Čt, 8. 9. 2005 - 19:09)

Jeste jsem se chtel zeptat jestli je mozne prejit od jedne doktorky ktera by mi dala fixni rovnatka k jine Dekuju za odpoved

Misa (Čt, 8. 9. 2005 - 19:09)

Dobry den, mam tyden keramicka rovnatka a jsem s nimi spokojena, akorat jiz po tak kratke dobe mi dost zezloutly gumicky, snazim se cistit pastou a belicim pudrem a to i po kave a caji, ale zluty nadech stale trva:( Nevite nekdo, jak gumicky vycistit?

Tereza (Čt, 8. 9. 2005 - 15:09)

Je mi 16 let a mam problémy s celisti, obcas jako by se mi klouby zasekly a nemuzu otevrit pusu a taky kdyz ji otevru na maximum slysim takove jakoby loupnutí. Nevypadava mi tedy uplne (teda jste nikdy mi ji nemuseli nahazovat). Pry mam hluboky zkus a bradu pri mluveni i pri jidle vystrkuju dopredu. Tim padem dochazi k tomu ze me celistni klouby jsou pry vice namahané a nesedi tak jak maji. Muj ortodontista mi doporucil rovnatka a chysta se mi zmenit naprosto cely zkus. Proto zadam o radu, bojim se, ze mi rovnatka nepomuzou, kdyz mam takovy problem. Rada bych znala i nejake jine alternativy, jak by se treba muj problem dal resit a ktere by třeba nebyly tak radikalni.. Předem dekuju za odpovedi :-)

Andrea (St, 7. 9. 2005 - 20:09)

Davide, nejsem sice z Pardubického kraje ale znám výbornou doktorku v Náchodě kam za ní jezdí pacienti z dalekého okolí mezi nimi i já. Je to MUDr. Eva Šrámková a telefon na ní je kdybys měl zájem a nic bližšího nenašel 491420038. Ale pro tebe to přeci jen asi bude trochu z ruky. Hodně štěstí a šťastnou volbu !

Kristýna (St, 7. 9. 2005 - 19:09)

Má kouření nějaký zásadní vliv na žloutnutí fixních rovátek?Nebo se žloutnutí týká jen gumiček?A pokud mám barevné, nemám se čeho bát. Děkuji za odpověď

David (St, 7. 9. 2005 - 18:09)

Dobry den chtel jsem se zeptat jestli nekdo nevi o nejake dobre doktorce v Pardubickem kraji ktera dava umele zamecky?Kamoska je ma chodi do Kyjova k doktorce a dala za ne pouze 1500,-Kc.Je mi 23 a chtel bych si nechat srovnat horni zuby. Dekuji za odpoved

Denča (Út, 6. 9. 2005 - 19:09)

J8 vím taky mi to moje zubařka vysvětlila ale i přesto je nechci stačí mi na těch vrchních a časem si dám i na spodní nebo až po léčbě tech vrchních zubuale jinak jsem spokojena de to vidět že ty zuby nemám tak hrozné.určo se někdo zváw kouká na big brother a jak je tam ten jeden namakanej a taky má podobný předkus jak jsem měla já ale ne tak hrozný já měla menší je to tím že jsem o hodně maldší ale taky bych mu to doporučila

Reklama

Přidat komentář