Reklama

Fixní rovnátka

Andrea (Út, 9. 8. 2005 - 19:08)

Marky:jsi hodná,že jsi mi odepsala.Zuby jsem měla vždy krásné,ale vytrhli mi zub moudrosti a po letech se mi začal zub po zubu posouvat a pomalu vyklánět.Budou mi dávat rovnátka pouze na spodní čelist.Jak jsem k tomu dospěla ?Mám mezeru více než pul cm a ostatní zuby se posouvají a točí.Mám pocit,že mi všichni koukají do pusy a řeší zda mi chybí zub uprostřed.Lékař mi také řekl,že mám velký ubytek čelistní kosti a proto se zuby posouvají.Mám strach,ale doufám,že to zvládnu.Budu je mít asi rok a půl a potom nasazovací také rok a půl.Měj se krásně a držim palce, aby jsi neměla bolesti.Budu ráda,když zase napíšeš jak ti je.Ahojky.

marky (Po, 8. 8. 2005 - 19:08)

Mirka: Uvař si silný čaj z řepíku a vyplachuj si s ním ústa. Je protizánětlivý. Proti bolesti asi nic poradit nedokážu, jedině brufen. M.

marky (Po, 8. 8. 2005 - 19:08)

ahoj Andrei,doufám, že jsem tě trochu uklidnila :). Jinak zatím mě žádné odřeniny v puse netrápí, až tedy na ten konec drátku, který končí na trojce. Mám trojky dost vykloněné dopředu, takže mám neustále na jedné straně nalepen vosk a ten vše zahladí a nevím o tom. Po každém jídle si jdu čistit zuby, takže trochu zdržovačka, ale nechci nic podcenit. 22.9. mi paní doktorka dolepí zámečky na jedničky a dvojky, pak asi budu trpět o něco více... takhle i když se směju, není nic vidět. Občas zašišlám, ale minimálně. Tobě budou rovnat pouze spodek? A trhali ti nějaké zoubky? Mě je 26 a také jsem do toho šla. Znám pacientky přes 40 a zoubky se jim srovnali. Na věku asi nezáleží. Jak si k tomu dospěla, že si srovnáš zoubky? Měla si je křivé už za "mlada" nebo se ti začali křivit až teď? M.

Hana (Po, 8. 8. 2005 - 19:08)

ahojky Mirko, tak to tím pádem myslím, že levnější doktorka než ta tvoje neexistuje....to zatím vedeš:) Já jsem osobně za aktivaci neplatila nic, platila jsem pouze za materiál a léčba za 9měsíců, mě celkévě vyšla se vším všudy i s retenční deskou na zhruba 6500,- necelých, teď to přesně nevím, za dvě patra, takže jsem spokojená:) tak všem přeju šťastný rovnání bez problémů, zatím papa

Andrea (Po, 8. 8. 2005 - 18:08)

Marky:děkuji za informaci.Jdu v říjnu na gumičky a za tři dny jdu nasadit rovnátka.Je mi 33 let a mám z toho docela strach, jak budu mluvit atd.Budou mi nasazovat na všechny spodní zuby.Mám velké mezery.Budu ráda,když napíšeš jak ti je.Přeji všem krásné léto a mnoho pohody.

Mirka (Po, 8. 8. 2005 - 17:08)

Bylmi vytržen zub moudrosti,jelikož jsem ho měla oteklý a byl v něm zánět.Dostala jsem antibiotika.Existuje nějaká rada proti bolesti a pro rychlejší uzdravení?Děkuji

Mirka (Po, 8. 8. 2005 - 14:08)

Ahoj Hanko,ta cena 3710,- Kč za keramická a 3200,- Kč za kovová rovnátka (omlouvám se, ale v přechozím příspěvku jsem se přklepla) byla sice za jedno patro, ale byla to konečná cena se vším všudy (obloukový drát, keramické zámečky - mám opravdu keramiku a žádný plast, gumičky, ligatury, kroužky na stoličky, vosk). Když jsem se ptala svého praktického zubaře, kolik tak zhruba vychází jedno patro, řekl mi, že se cena pohybuje kolem 5 - 7000,- Kč + že se při každé návštěvě platí za aktivaci (výměna gumiček, silnější ligatury, atd...). Ale já jsem kromě jedné výměny obloukového drátu (60,- Kč) neplatila nikdy nic. A navíc, když jsem četla, jaké závratné sumy tady někteří platí, připadala mi ta moje cena za keramická rovnátka naprosto směšná. Ale určitě se najde i levnější zubařka, než ke které chodím já.

marky (Pá, 5. 8. 2005 - 21:08)

ahojky,mám rovnátka druhý den, celkem v poho. Až na jednu věc. Mám je dané na 6,5,3-pouze dole(čtyřky mám vytržené) a na té trojce, kde mi končí drátek, mě na jedné straně pěkně rozedírá pusu. Bez vosku to ani nejde vydržet. Myslíte, že mám otravovat svou ort. aby mi drátek víc, přihnula? Pokud to tedy vůbec jde... A ještě jedna otázka, pokud jíte cokoliv tekutého - jogurt, různé kaše, co vůbec nekoušete, čistíte si také hned po zoubky? Nebo stačí pořádně vypláchnout? Nechci nic podcenit, toho, že bych zanedbala hygienu se dost bojím. Spíše těch následků...Pro Andreu: gumičky jsou naprosto v pohodě, akorát se zuby stanou citlivějšími. Nasazení gumiček trvá cca 5 min. Mějte se,čauky M.

Hana (Pá, 5. 8. 2005 - 19:08)

no já bych se k tomu chtěla vyjádřit, to jako na jedno patro 2200? to není zase tak minimální cena, já sem mela obě patra za 4300kč, ale taky musíš připočíst ty další věci, oblouky, ligatury, gumičky a pod....proto tady lítají sumy kolem 10 000. jinak souhlasím s Jasmine, to je teda nějak malej příplatek za keramický, nemáš umělohmotný? ty sou prý levnější.No a za nalepení zámku se nikde neplatí, platí se jen pokud by ti dala novej zámek, ne pokud ti přilepí starej:) pokud ti teda pojišťovna hradí léčbu...materiál si samozřejmě hradí každý.jinak k těm zámkům. Já sem měla kovový a nemůžu si stěžovat, klidně bych nosila i ty keramický (ne plastový ani kombinovaný), ale někdo tady i psal, že se to občas zabarví, ale jde to vyčistit....No každopádně nevím proč, ale vždycky když vidím někoho s rovnátkama - vidím je zblízka, pracuju na brigádě v obchodě (jen aby mi tady někdo nenapsal, že bílý rovnátka nejsou vůbec vidět:), tak všichni mají kovový....čož mi taky přišlo divný, kdž tady každej vychvaluje keramický:)ale říkám, kdybych měla nosit rovnátka dýl ( já je měla jen 9měsíců), tak bych šla do bílých:)

Mirka (Pá, 5. 8. 2005 - 15:08)

Ahoj Jasmine,chodím k MUDr. Königové do Šternberka, což je malé městečko asi 20 km od Olomouce a je naprosto skvělá. Neplatím nic ani za výměnu gumiček, ani za aktivaci a dokonce ani za nalepení zámečku. Myslím si, že by si na tak malém městě ani nemohla dovolit nasadit takové ceny, jaké mají pražští zubaři. A podle mě záleží taky na tom, jaké má smlouvy s pojišťovnami a taky od koho bere materiál. Ale je pravda, že je hodně levná, protože kovová rovnátka mi nabízela za 2 200,- Kč.

Jasmine (Pá, 5. 8. 2005 - 14:08)

Mirko, asi máš stěstí na lidumilnou zubařku, když platíš za estetičtější keramická rovnátka o pouhých 500,- Kč víc než za kovová. Většina lidí tu psala, že keramická stojí tak 5 x víc....

Mirka (Pá, 5. 8. 2005 - 12:08)

Ahoj Danny,už několikrát se tady psalo, že keramická rovnátka se v žádném případě nezabarvují. Zabarvují se pouze průhledné gumičky, které drží zámeček připevněný k drátku. A pokud si člověk nechá dát bílé, neprůhledné gumičky nebo tenké drátky, nebarví se mu nic. Já sama mám keramická rovnátka už 5 měsíců a jsem s nimi naprosto spokojená. Za tu dobu se mi mé vystouplé špičáky krásně srovnaly, na kontroly chodím 1x za 4 - 6 týdnů a tady mi zubařka vždy vymění nové gumičky a rovnátka zaktivuje. Navíc keramická rovnátka nejdou v puse téměř vidět a jelikož pracuji s lidmi, jsem za to neskutečně vděčná. Co se týče ceny, tak jsem za ně dala 3710,- Kč, což bylo jen o 500,- Kč víc než za kovová rovnátka, která mi zubařka nabízela. Ale je jasné, že člověk, který má nebo měl kovová rovnátka, bude obhajovat a vychvalovat kovová rovnátka a ten, co má nebo měl keramická či plastová rovnátka, bude hájit zase ta svoje. Ale je pouze přesudek to, že keramická či plastová rovnátka jsou méněcenná a nesrovnají ti zuby tak, jako ta kovová. To vůbec není pravda a spousta lidí, kteří nosili keramická rovnátka ti to určitě potvrdí.

Danny (Pá, 5. 8. 2005 - 11:08)

Ahoj Lucko,pokud vím z doslechu a z názorů ortodontů,keramické se zabarvují a tudíž nejsou moc vhodné nebo dobré.Normální,respektive kovová rovnátka,jsou daleko lepší,neničí se a nebarví.Také líp rovnají,protože když bys měla rovnátka keramická nebo umělohmotná,tak bys pořád lítala na kontrolu a nechat si je spravit a tak by se léčba prodlužovala.Já nosila fixní kovová rovntáka 2 roky a 3/4 a během celé léčby jsem nemusela chodit na spravování.Pokud si pamatuju,tak jen jednou se mi zámeček uvolnil.Ahoj Danny

Lucka (Čt, 4. 8. 2005 - 19:08)

Ahoj!!! 7.února jdu na nandání stálých rovnátek. Jaký je rozdíl mezi keramickými a normálními? Jaký jsou lepší.... Vím jen, že za keramické se víc platí.... =))

ivi (Čt, 4. 8. 2005 - 15:08)

Ahoj, neznáte někdo ortodontistu, který by uměl posunovat zuby po jednom za pomoci implantátu za 7? Díky.

Michaela (Čt, 4. 8. 2005 - 14:08)

Ahojky Pájo.Doktoři mi taky říkali, že kolikrát ta malá vada (jako ta moje) je horší na srovnání, než nějaká veliká.S těmi mezerami máš určitě pravdu, To mé vybočení není tak velké, aby zaplnilo mezery po 2 vytržených zubech.Tak si musím vybrat jestli mít předkus nebo mezery mezi zuby nebo trochu křivé dvojky.Pomalu se začínam srovnávat s tím, že to asi necham tak jak to je. Stejnak mám panickou hrůzu z trhání.Minulý měsíc jsem měla jít na trhání osmiček (jen tak preventivně) a zrušila jsem to.Dokud mě nebolí tak tam nepůjdu. Spodní bych si ale měla nechat vytrhnout, protože během roku a půl jak lezly ven, tak mi pokřivily spodní přední zuby (trochu) a bojím se aby to nebylo víc.Dlouho mi trvalo, než jsem se vůbec rozhodla jít k ortodontistovi a taky se srovnat s tím, že bych měla rovnátka. (Pracuju jako učitelka AJ na základce). Tak uvidím, co i navrhne paní doktorka v Praze.Jinak díky za názor.Ahoj všem Michaela :-))

Pája (St, 3. 8. 2005 - 22:08)

Ahojky Michaelo a ostatní přítomní,jen jsem ti chtěl říct, že tvá vada je asi trochu oříšek, někdy je malá vada na rovnání horší než velká. Vzhledem k tomu, že jsem měl horní zuby hodně stěsnané, byly vystouplé špičáky a jedničky přes sebe, byly mi vytženy čtyřky, a můžu ti říct, že zatáhnout ty mezery po nich je i po srovnání toho stěsnání docela "honička", jedna mezera se vždy zatáhne na úkor jiné, která se tím zase zvětší :( už to tak jde několik měsíců a jen velmi pomalu se mezery pomalu zmenšují, doktor říkal, že bych prý měl mít trošku širší jedničky a špičáky, aby se mezery úplně zatáhly, proto mám ostatně už rovnátka i na spodních zubech a trošku zvedáme skus, aby se tomu hořejšku trochu pomohlo. Takže odhaduju, že ty případné mezery by v tvém případě asi zůstaly i po srovnání :( Chápu, že se ti nechce měnit vystouplé dvojky za předkus, ale mít tuto situaci v puse já, asi bych si raději nechal trochu vytlačit ty jedničky, než trhat zuby a mít velké mezery. Myslím, že 2-3mm není žádný předkus, to má kde kdo úplně normálně. Když tu psala onehdá Soňa, že si dřív mohla mezi horní a dolní jedničky strčit prst, tak to už byl opravdu předkus, ale toto by určitě nebyl tvůj případ. Samozřejmě záleží jen na tobě, jak se rozhodneš, ostatně ještě neznáš ani návrh léčby v té Praze, třeba ti tam řeknou taky, že raději vytlačit 1 než něco trhat, ale kdyby ti navrhli přece jen tu druhou možnost, jen ti chci ušetřit zklamání, kdyby ses třeba rozhodla si ty pětky nechat vytrhnout a měla pak ty mezery, je to už nevratný proces :( Mě jednou můj pan doktor řekl, že si každý laik myslí, že ortodontisti umí dělat zázraky, že vyrábí úsměvy z reklamy na Colgate, ale to opravdu nejde, strašně záleží na tom, s čím se dá u toho kterého konkrétního pacienta pracovat, a lze se tak k tomu ideálnímu stavu jen přiblížit, někdy blíže, někdy dále. Tak uvažuj a hlavně se ptej, jsou to tvoje zuby a jen ty si můžeš vybrat, co si s nimi necháš udělat. Měj se hezky ty i všichni ostatní. Pája

Michaela (St, 3. 8. 2005 - 13:08)

Ahojky Niki, chci si nechat dát fixní rovnátka (mám vybočené horní dvojky).Byla jsem u několika ortodontů v severočesém kraji a všichni mi řekli, že mi vytlačí jedničky vpřed.Tím, že mi ale vznikne malý předkus 2-3mm.To mě ale zastrašilo.To by bylo jako z bláta do louže, z křivých zubů do předkusu. Tak jsem se nasměrovala do Prahy k doktorce, kterou tu hodně doporučují a ta mi řekla, že je nesmysl tlačit 1 vpřed, když jsou naprosto na svém místě.Navrhuje vytržení nejspíše 5.Nemám zase tak velké zkřivení, tak nevim jestli by tam nevznikly příliš velké mezery.No uvidim.Jdu teprve na otisky.A jinak jsi s rovnáním spokojená.Ke komu jsi chodila?Michaela

marky (St, 3. 8. 2005 - 11:08)

ahoj lidičky,za hodinku vyrážím k mé doktorce a bude mi nasazovat gumičky, hned zítra jdu na lepení rovnátek. Jen doufám, že se mi udělají dostatečné mezery a nebudou mi muset brousit zuby, jako jsem tady už od někoho četla. podle mého názoru pro ten zub to není nic dobrého.Andrei, tobě můžu písnout odpoledne, budu mít čerstvý zážitek z gumičkama.... ahojky

Andrea (Út, 2. 8. 2005 - 19:08)

Ahoj všichni,v říjnu mi budou nasazovat rovnátka na spodní čelist.tři dny před nasazením mi dají nějaké gumičky mezi zuby a teprve potom nasadi rovnátka.Chci zeptat co to je a jestli to bude bolet.Držím Všem palce.Andrea

Reklama

Přidat komentář