Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Jana (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

Zdravím vás všechny.Majlo...Ájo, já na rehabilitaci nebyla nikde. Měla jsem jí domluvenou u nás ve městě, ale dozvěděla jsem se, že se tam 3 týdny cvičí půl hodiny denně a jinak nic. Tak jsem se na to vyprdla. Cvičím si doma, minulý týden jsem byla za kamarádkou která je fyzioterapeutka a ta mi ukázala další cviky. Domlouvali jsme se, že se zase uvidíme za 14 dnů. Myslím, že mi to docela jde, zítra jsem 6 týdnů po operaci. Až odhodím berle, uvidím jak budu kachnit já :-)) A nejhorší na tom je, že si žádné lázně nemůžeš zamluvit dopředu, já to zkoušela a všude mi říkali, ať si zavolám až tam budou mít papír od pojišťovny. No a potom bylo pozdě, všude mají plno. Teď čekám na zavolání do Velichovek, prý nástup do 2-3 dnů, ale stejně tak čeká Yvona a ta už čeká měsíc. Takže nevím kdy půjdu.

Alena (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

Zdravím vás všechny.Majlo...Ajo,
k té rezervaci lázní: Jedna paní, co byla se mnou v nemocnici, tam zůstala ještě 14 dní na rehabilitaci a pak ji sanitka odvážela z nemocnice rovnou do lázní. Nevím, zda je to ideální tak brzy po operaci, ale to je vedlejší, píšu to proto, že už ta paní musela mít lázně rezervované dost dlouho dopředu.

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

Zdravím vás všechny.Majlo...Ájo,víš mě záda nyní nebolej,je to zajímavé.Před operací mě boleli dost v kříži.Jen od rehab,sestry a podivnýho ortopéda z polikliniky jsem slyšela, že mám nakřivo záda.jinak jakse učím se znovuchodit,ozývá se i ta neoperovaná noha.Tak nevím.

Alena (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

Já dnes byla na...Yvono,
za necelých 14 dnů jdu na kontrolu a když mi operatér dovolí už bez holí, tak začnu nacvičovat chůzi podle Tvé rehabilitační. Moc díky, protože přesně takový návod mi chyběl. I já chodím s nohama od sebe, krátké kroky, prostě kachna. Když jsem si to teď chvíli zkusila podle toho, co jsi napsala, také mi to moc nejde. Jednak musím myslet na každý krok i pohyb,cítím i různé bolestivé tlaky ve stehně té posledně operované nohy a za druhé mám pořád snahu šetřit tu nohu. Ale neboj, bude to chtít asi trochu času, určitě to zvládneš a já snad někdy taky.

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 16:07)

Tak jsem před chvílí nesla manželovi kafé a přitom šla dle rehabilitační ,t.zn.pravá do předu noha vytočit pravý bok,atd.manžel se začal chechtat, že vypadám jak užovka, řízlá japonkou v kimonu a kačenou.

Aja (Po, 26. 7. 2010 - 15:07)

Zdravím vás všechny.Majlo my jsme měli na chodbách nádoby se studenou a vařící vodou. Kávu jsem si měla rozpostnou,tak mě to stačilo.
Na jodovky a vířivku jsem chodila v županu a na ostro. Do bazénu plavky, župan a zpátky zase jen v županu naostro. V šatně bylo vedro, nechtělo se mě tak soukat do prádla. Všechny procedury byly v ve stejné budově, jako ubytování.
Yvono, lázně mi hodně pomohly na bolesti zad.Parafín, masáže a plynové injekce. Přijela jsem do lázní s boletivými, zatuhlými zády. Celá pokřivená. Jsem tři týdny doma a záda jsou v klidu.
Jano, byla jsi někde na rehabilitaci?
V nemocnici mě řekli, abych si doma svičila podle svých možností a toho co jsem se naučila. Myslím, že rozcvičená jsem dobře. Mám jen velké omezení s neoperovanou nohou.
Kladli důraz jen na to, abych jela co nejdříve do lázní. Abych si je zajistila hned jak přijedu domů. Nevěděla jsem, že je to všechno tak komplikované a že jak obvodní, tak pojišťovna se tváří, jak kdyby člověk chtěl nevím co?
Příště si termín v lázních zamluvím hned jak budu odjíždět na operaci.

Rezervace se dá vždycky zrušit.

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 15:07)

volám 2x týdně,pořád nevím termín.dnes jsem to nestihla, ztra volám.

majla (Po, 26. 7. 2010 - 15:07)

Yvonko a volala si do těch lázní-stále ještě nevíš termín?

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 14:07)

Kafe na pokoji jsem si...Sory :Masarykově

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 14:07)

Já dnes byla na rehabilitaci,stěžovala jsem si, že včera jsem prošla zahradu s vnukem za ruku (šla jsem mu ukázat slepice a kozu)a následně 1/2 vesnice bez holí(vesnice malá),ale chodím jak kachna.Učila mě chodit.Musím dělat větší kroky,vytáčet se bokem kterým jdu a druhou nohu protáhnout.Jo a musím kroky dělat jakoby nohu před nohu, kráčela jsem od sebe nohy.No je to hrůza, nejde mi to a je to dost námaha.Naučit se správně chodit po 57 letech není jen tak.Jdu se psem tak to jdu zkoušet ven.

Yvona (Po, 26. 7. 2010 - 13:07)

Kafe na pokoji jsem si vařila,měla jsem ponorák,ale dnes bych si vzala malou konvičku a hrníček.Jinak ty v Masarikově domě, maj procedury v budově, chodili NĚKTERÉ rovnou na bahno a masáž v županu a pantoflích, na elektro a cvičo OBLEČENÉ,aby se nemuseli převlékat.

majla (Po, 26. 7. 2010 - 13:07)

Yvono, dá se uvařit si na pokoji kafe, Je potřeba si vzít konvici a hrnek? A poraď mi jestli je nutný župan na nějaké přecházení od bazénu?

Edita (Po, 26. 7. 2010 - 12:07)

Edito, lituji vaší...Edito, před skoro 65 lety jsem jako mimino měla taky luxaci, také byla v sádře, skoro do roku.Dnes zjišťuji, co všechno jsem měla nebo neměla dělat, aby nedošlo k tomu, že budu muset jít na endoprotézu. Dnes už je určitě péče lepší, ale je dobře mít v dalším životě na paměti, že není vyhráno, že je potřeba o kyčle pečovat /pohyb bez zátěže, strava atd./. Přeji, ať je malá v pořádku.

Yvona (Ne, 25. 7. 2010 - 22:07)

Moje mála dcera 11 měsícu...Edito, lituji vaší malou.Mám vnoučka (naštěstí zdraví),moc živý, nedokážu si představit, že by musel být 6 týdnů v sádře.Nyní jsou jiné metody léčby luxace kyčle.Prodělala jsem to též.Měla jsem Hanouuskův aparát,dlahu,růstové hormony, musela jsem asi 1/2 roku v 5 letech ležet se závažím atd.Věda jde do předu, neboj, před 57 lety jsme byli jen "zkušební králíci",nyní již vědí jak na to.

Yvona (Ne, 25. 7. 2010 - 21:07)

YVONO, to se ti nedivím, že...Majlo máš pravdu,moje rehabilitace oproti tvojí rehabilitaci je dá se říct nanic.Jinak jak se ptáš ohledně ručníků, není potřeba.Na pokoji se dostávali jeden větší (osuška) a jeden menší.Měnili mám dojem jednou za týden, ale na požádání i víckrát.Já to mám jednodušší,nemusím toho tolik brát.Když tak si dojedu pro to domů.Hlavně si vem vybranou drogérii, ve Velichovkách toho moc nekoupíš, musela bys pro to do Jaroměře.

Edita (Ne, 25. 7. 2010 - 20:07)

Moje mála dcera 11 měsícu ma luksaci levé kyčle boužel pani doktorka nás neléčila dobře spíše to nepoznala ale nakonec jsem se dostali tam kam meli. Tet je po krátke trakci je v sádře uš skoro šest neděl. Príští týden jdem konečně na sundání moc se těšíme a doufáme že bude vše v pořádku . A že začne brzo běhat protože je moc pohyblivá a snaživá.Prosím napište kdo jste měl podobný problém s ditětem .

majla (Ne, 25. 7. 2010 - 18:07)

já mám teď jiný problém, při berlích jsem si namohla tenis. loket po obstřiku to bylo měsíc v klidu a teď uý to přez týden bolí a stupňuje se to, zítra musím na kontr.
Nemáte s tím někdo zkušenost?

majla (Ne, 25. 7. 2010 - 18:07)

Jo někdo se tu ptal na řízení auta, já začala jezdit po 6-ti týdnech.Napřed mi doktor řekl po 3 měsících, ale pak mi to dovolil kvůli rehabilitaci, jinak bych musela objet sídliště a přestupovat. Měla jsem na sedadle takové 10cm sedáky z Jysku -na zahr nábytek. Jezdila jsem si tak ještě nakupovat,protože jsem sama. Ale delší trasy by asi nebyly pohodlné-mám krátké nohy.

majla (Ne, 25. 7. 2010 - 18:07)

YVONO, to se ti nedivím, že nestojíš o takovou rehabilitaci, fakt škoda, že nemůžeš mít to co jsem měla já. Tam se u cvičení napřed každému půlhodinu věnovala fyzioterapeutka, probrala co je potřeby posilovat,jak protahovat a uvolňovat, pak byly společná cvičení zvlášť pro kyčle jide zas kolena a jiné součástky těla a tam nás bylo tak 4-5 cvičili jsme, opravovala nás, zvlášť upozornila co se nesmí dělat s TEPKOU-chodili tam i neoperované kyčle. Ta moje známá měla porušený nerv tak měla navíc elektrogymnastiku, kde jí stimulovali ten sval,který se nezapojoval. V tělocvičně byli rotopedy a posil. stroje a k tomu jsme nměli ten bazén s výřivkou a tam jsme si cvičili naučené cviky. Samozřejmě tam byly i masáže a klasická el. Taková rehabilitace má určitě smysl po operaci než se dostaneš do lázni. Já to navíc měla 5 minut autem. Ale sama bych také váhala jestli někam cestovat jen kvůli tomu že mi na 5 min. zapnou nějaký přístroj a ukážou mi cviky, které znám. Škoda, že takových zařízení není víc a nemůžou to využívat všichni po operacích
YVONKO, ještě dotaz, dávají v lázních ručníky nebo si je vzít s sebou, už začínám vidět ten plný kufr hader

Petra 30 (Ne, 25. 7. 2010 - 08:07)

Aleno, díky, já to případně risknu :) a budu to domlouvat telefonicky, jinou možnost ostatně nemám.
Tam, kam chodím, jsou skvělí, ale objednací doby mají půl roku... a když jsem se snažila s ortopedem teď domluvit, že bychom "pro jistotu" dali termín teď, abychom se pak případně nezdržovali, tak na to moc neslyšel.. vůbec to naše zdravotnictví je stále nastaveno na to, aby to vyhovovalo hlavně lékařům, a nikoliv pacientům, ale to je jiná kapitola.
Jo, a už mám ověřené, že volno by na totální endprotézy měli i v této velké nemocnici, ale zřejmě jim pojišťovna proplatí jen určitý počet operací za měsíc - proto ty dlouhé čekací doby. A obávám se, že bude spíš hůř.
YVONKO, moc ti držím palce, snad budeš mít štěstí v lázních a dáš si záda do kupy.

Reklama

Přidat komentář