Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Yvona (So, 24. 7. 2010 - 21:07)

Děvčata, všem vám děkuji za podporu.Bohužel, v okolí jediná dobrá rehabilitace (i s cvičením v bazéně)je ta, která bude fungovat až v září.Doporučení tam ale dostanu až měsíc po lázních.nyní jsou pro mě důležité ty lázně.Určitě by pomohou více. Než nyní rehabilitace 25 minut 3x za týden, z toho 15 hod. masáž zad, pak cviky, většinou ty co jsem se naučila cvičit po operaci.V lázních se mi aspoň budou věnovat více.

Alena (So, 24. 7. 2010 - 21:07)

Blanko dík za podporu.Taky...Yvono,
s těmi doktory je fakt někdy pech. Ale Ty máš podle mne smůlu hned od začátku na prapodivnou péči. Už v té nemocnici to bylo docela divné. Hlavně se nenech znechutit a stále bojuj tak, jak bojuješ doposud. Já Tě taky obdivuji, jak na sobě pracuješ a jsem přesvědčená, že to všechno zvládneš. Je to sice občas nekonečné, co si budeme povídat, no musíme to vydržet.

Yvona (So, 24. 7. 2010 - 21:07)

Aleno, mám v živé paměti,...Jé Ájo, já měka před operací taky problém, že mě byla zima. I v létě v jsem doma chodila v ponožkách a pantoflích z beránka.V zimě pod kalhoty tlusé punčocháče.Dnes tu operovanou odkytou, druhá zabalená do peřiny i v létě.Cha, cha

Yvona (So, 24. 7. 2010 - 21:07)

Zvono, do kdy ti platí ten...Majlo, já si ho nenechávala poukaz prodlužovat, řekli mi to ve Velichovkách, že to mám prodlouženy, ale do kdy už nevím.V pondělí tam zavolám. řeknu.asi do října myslím.

Alena (So, 24. 7. 2010 - 20:07)

zdravím všechny, napadla...Petro,
ono určitě stačí si ty nemocnice obvolat, já také nejdříve volala, ale pak jsme také jezdili, protože jsem chtěla vědět i jak to tam vypadá. Samozřejmě jsem současně bádala na internetu, viděla video z nemocnice v Hořovicích (tam byl Larry - také z Prahy), o té jsem hodně přemýšlela, protože je to kousek od chalupy a dělají to tam dobře, ale manžel musel být tu dobu, co jsem byla ve špitále, z pracovních důvodů v Praze, odkud je to do Boleslavi kousek, tak i to trochu rozhodlo.

Alena (So, 24. 7. 2010 - 20:07)

Ajo,
máš pravdu, v září...Ještě dodatek:
Když už jsem se objednávala "naostro" do boleslavské ortopedické ambulance, tak po mně nikdo nechtěl zprávu ani doporučení od mého ortopéda. Po vyšetření se pak díval doktor (tenkrát můj budoucí operatér) na rtg snímek a pravil: Tak to jsem si myslel, oba kyčle na sračku (omlouvám se, ale cituji). Hned mě poslal na první várku vyšetření (vyloučení zánětlivých ložisek - krev, moč, výtěry z krku a nosu, zubař, gynekologie a potvrzení, že očkování proti tetanu není starší než 5 let), pak teprve přišla na řadu standardní předoperační vyšetření měsíc před operací. Píšu to ale hlavně proto, že jsem vlastně toho svého původního ortopéda už od té doby neviděla, chodím stále jen ke svému operatérovi. To jsem ještě v žádné nemocnici nezažila, vždy jsem měla doporučení od lékaře, který mě na operaci (pár jich mám za sebou)poslal. Vy jste to měli na ortopedii také tak? Já jen řekla, že mi doporučuje obvodní ortopéd operaci, tak si hledám nemocnici, kde by mě co nejdřív vzali a tím to zhaslo.

Petra 30 (So, 24. 7. 2010 - 20:07)

zdravím všechny, napadla mě jedna věc - v souvislosti s tím, jak píše Alena, že si objížděla nemocnice - jak se to případně dělá? Stačí si ty nemocnice obvolata, nebo radši objíždět osobně? Já asi stejně budu volat...ještě nevím, jak to dopadlo, zatím mě nic nebolí, a začínám pomalu došlapovat, ale důležitý bude výsledek magnetické rezonance (až na zač. září), dám vám vědět, každopádně chci mít nějaký "záložní" plán, kdyby mě postavili před to, že se musí kyčel vyměnit - nechci čekat půl roku (nebo rok) na termín... tikají mě biologické hodiny, atd. :-).
YVONKO, z toho, co píšeš - přístup ortopeda je PŘÍŠERNÝ, v lázních bych nečekala, že to někdo bude řešit, to už sou lázně, tam se jen podívaj do papírů s čím tam seš, a jedou si podle svého...
na základě mých velmi bohatých zkušeností s doktory (na můj věk až moc)- doporučuji obcházet ortopedy tak dlouho, než to bude někdo řešit, také si zajistit dobrého fyzioterapeuta (příp. rehab. doktora), i za cenu, že by sis to měla platit.. záda nejdou tak dobře "vyměnit" jako kyčle :-).
Osobně kdybych spoléhala jen na péči svých momentálně ošetřujících lékařů, tak už mám obě kyčle umělé -a to je jen špička ledovce.
A záda jsou hodně vážná věc, a je to fakt šílený, že to takhle někdo nechá dojít daleko. Dobrý fyzioterapeut udělá opravdu hodně - vloni, když jsem začala dopadat na tu nohu - tak mi ji vždy tak krasně srovnal, zmizely mi na tyden bolesti zad, a lepe jsem chodila...cele jsem si to platila, ale neudělat to, těžko říct, kde jsem dnes.

Blanka (So, 24. 7. 2010 - 19:07)

Jano,
teda koukám čím vším sis prošla a jak na tom si. Smekám a držím palce at to vydrží co nejdýl. Snad i já někdy napíšu že jsem už bez bolesti, i když už nevím jaký to je žití.

Jana (So, 24. 7. 2010 - 19:07)

Jani, ty jsi byla také...To si pamatuješ dobře, byla jsem v Mostišti. U mě to bylo s termínem tak, že jsem 21.12.2009 byla ve Střešovicích na operaci s plotýnkama a hned v půlce ledna jsem doktorovi oznámila, že jdu i s kyčlí, protože jsem se bála,abych si zase nerozhasila záda. Domluvila jsem se s rehabilitační, že to do června rozcvičíme, tak jsme se zrovna domlouvali, že chci na operaci v červnu. Tak ani nevím, jakou mají čekací dobu. Jelikož mě ty plotýnky stříleli do pravé nohy a kyčel jsem měla taky pravou, do poslední chvíle jsem nevěděla, jestli mi ty záda udělali dobře. To vidím až teď, protože mě konečně už nebolí ani tříslo, ani koleno, ani lýtko, ani stehno, ani záda :-)) A do poslední chvíle jsem chodila bez berlí a ještě jsem to i celkem zvládala v noci. Myslím, že jsem z vašeho pohledu šla celkem brzo, podle mě všechny trpíte daleko víc.

Alena (So, 24. 7. 2010 - 19:07)

Aleno, mám v živé paměti,...Ajo,
máš pravdu, v září 2009 už jsem byla na diskuzi dost pravidelně, myslím. Nesměle jsem už začala se svými příspěvky v srpnu. Škoda, že jsem diskuzi neobjevila dřív, určitě by mě někdo "dokopal" k jinému lékaři a k razantnějšímu řešení svého zdravotního stavu. V tom červnu tenkrát jsem byla už půl roku po tom rentgenu, kde bylo zjištěno velké zhoršení a ortopéd mi tenkrát konečně navrhl operaci s tím, že mě pošle do nemocnice hned, abych si zajednala termín. Já si ale myslela, že by bylo lepší to začít zařizovat až po prázdninách, protože začala doba dovolených, tak to bude všude složitější, taky jsem měla z nemocnice hrůzu, tak jsem skutečně ty 2 měsíce ještě počkala. Ale i tak už jsme s manželem objížděli nemocnice (pěkné prázdninové výlety, pravda, ale chodit jsem stejně nikde nemohla, takže "výlety autem"). Měla jsem tenkrát vyhlédnuté 3 nemocnice, ale nakonec vyhrála ta Boleslav, kde jsem věděla, že to pak půjde rychle. Teď už jsem ráda, že to mám všechno za sebou, sice ještě stále o holích, ale bez bolestí a v noci se také vyspím, což je hodně důleté. Ale jak už jsem říkala, dnes bych vše řešila jinak. Jenže pozdě "bycha" honit.

Aja (So, 24. 7. 2010 - 18:07)

Aleno, mám v živé paměti, září 2009. Ty už jsi psala na "diskuzi", já jsem jen četla a ujišťovala jsem se, že mě nikdo na operaci nedostane. Ty jsi tenkrát popisovala, jak jsi v červnu řekla, lékaři, že ještě vydržíš přes prázdniny. A potom ti dali termín 30.11.
Prokousávala jsem se diskuzí a ty jsi mi šla příkladem. Já se definitivně rozhodla, v říjnu 2009 a v listopadu jsem se objednávala na operaci.
Bolesti se stupńovaly. Nesnesla jsem chlad na nohy. Pořád jsem nosila teplé ponožky, spala v tlustých teplákách, přikrytá dekou a ještě peřinou. To také nechápu. ´Dnes spím a chodím naboso, jen v letní noční košili a v teplých nocích odkrytá.
Já věřím, že se to u tebe bude neustále zlepšovat a to by v tom byl čert, aby to nebylo lepší! Já jsem šťastná, že spím celou noc.

Alena (So, 24. 7. 2010 - 17:07)

Já chodila o holích celé 2 roky před operací (vlastně až dosud) a poslední měsíce před operací byl už pro mne každý krok - i o holích utrpením. Už jsem více seděla než chodila, v noci jsem se nevyspala. A těch prášků! Ortopéd mě nechtěl pustit na operaci, pořád "léčil", poslal mě až když viděl zhoršení na rentgenu. V Praze bych čekala na operaci strašně dlouho, šla jsem tedy do té Mladé Boleslavi, kde mě vzali brzy. Dnes bych vše řešila jinak, šla bych k jinému lékaři, snad by mě poslal na operaci dřív. Už je to 2 roky a 7 měsíců, co pořádně nechodím, takže musím počítat s tím, že odložit hole natrvalo nebude jednoduché. Ale snažím se a teď, když už není to příšerné vedro, zase poctivě cvičím a jezdím na rotopedu.

Blanka (So, 24. 7. 2010 - 17:07)

Helčo, FH jsem používala...Aja,
já být Tebou tak to neodkládám, já to odkládala,pořád se to dalo vydržet a teď už je to hrůza každej den. A je to jen horší a horší. Bez prášku ani rana a tělo si práškama zničíme jen jednou, tak když Ti to tak nabízí tak toho využij.

Aja (So, 24. 7. 2010 - 16:07)

Jani, ty jsi byla také operovaná v Mostišti? Jak dlouho jsi čekala? Já jsem čekala jen 3 měsíce.

Jana (So, 24. 7. 2010 - 16:07)

Helčo, FH jsem používala...Ájo, já bych tu druhou neodkládala, teď to ještě můžeš vydržet, ale za cenu polykání prášků. Až se rozhodneš, že už, tak zase budeš čekat na termín. Já bych do toho šla co nejdřív.

Aja (So, 24. 7. 2010 - 16:07)

Helčo, FH jsem používala před operací snad měsíc. Já už jsem poslední tři měsíce moc ven nechodila a abych nějak fungovala brala jsem analgetika.
Když jsem přijela po operaci domů, nic jsem neužívala, jen ten Warfarin. Asi proto, že jsem dlouho spávala na zádech, tak druhá kyčel se sklidnila. Když jsem ale začala spát na neoperovaném boku, tak to začlo bolet.
Dnes se plně spoléhám na operovanou nohu.
Po třech měsících na kontrole mě lékař řekl, že když to nebudu moct vydržet, mám se objednat a přijet domluvit operaci. Mě zarazila slova: "až to nebudete moct vydržet"
Když to porovnávám, tak teď se to dá vydržet. V noci spím, ze sedu normálně vstanu. Bolest je, ale dá se vydržet.
V lázních mě radili abych operaci dlouho neodkládala. Půjdu se ještě ukázat své ortopedce, uvidím co mě řekne. Jsem hodně omezená v pohybu. Nemůžu cvičit na rotopedu, když déle jdu, bolí to. Bylo mě dobře akorát v bazénu. Měla bych chodit s oběma FH, ale to jsem zase jak bez rukou. A trpí záda.

Helča (So, 24. 7. 2010 - 15:07)

Ájo, a ty jsi chodila před operací zcela bez FH? Já jsem chodila bez nich, ale taky se bojím, až mně je dovolí odhodit, že mně to bez nich nepůjde, jak píšeš ty. Stejně to měla i Alena, taky kvůli druhé neoperované noze nemohla bez holí chodit. Tobě zatím termín na tu druhou kyčel nenabízeli?

Aja (So, 24. 7. 2010 - 15:07)

Majlo, budu chodit od září na Rašínovu. Je tam rehabilitační a relaxační tělocvik v bazénu. Mám to kousek od konečné trolejbusu na Brandlové ul. V lázních se mě cvičení v bazénu líbilo. Já jsem trochu lenoch na cvičení. Vím, že je to důležité.Myslela jsem si, že budu chodit plavat. Mě to nejde. V lázních jsem chtěla plavat a ono mě to nešlo. Udělám nejvíc 15 temp. Styl "na psa". Já se směju, ale mě to fakt nejde. Naposledy jsem plavala na přehradě v roce asi 1982.

majla (So, 24. 7. 2010 - 14:07)

ÁJO, ahoj, moc zdravím, jak si dopadla s tou rehabilitací, zkoušela si tam volat?

Aja (So, 24. 7. 2010 - 13:07)

Nadko, žádost o lázně dá obvodní lékař. Když mě propouštěli 23. února po operaci z nemocnice, řekli mi abych si hned o lázně zažádala. Obvodní se to moc nezdálo, ale žádost pro VZP mě vypsala. Byl začátek března, už jsem měla telefonicky zamluvený termín v Hodoníně. Teprve potom jsem přinesla na pojišťovnu žádost. I tak jsem nastupovala do lázní až 4 měsíce po operaci.
Helčo, ty jsi se ptala jak mě lázně pomohly. Já jsem neměla a dosud nemám žádné problémy s operovanou kyčlí. V lázních se trochu rozbouřila má neoperovaná kyčel. Nemám noční a klidové bolesti, ale bez fr. hole nemůžu jít. Cítím každý krok. Podle snímku z loňského listopadu, byly obě moje kyčle stejně poškozené. Pravá bolela víc. Po operaci pravé, se levá kyčel trochu zklidnila. Teď mám pocit, že po lázních je to trochu lepší. Jak říkám, bez fr. hole chodit nemůžu.

Reklama

Přidat komentář