Reklama

Ulcerozní kolitida

Iva (St, 26. 2. 2003 - 11:02)

Ahoj Marto, ohledně jídla je to asi hodně individuální, záleží také jakým stadiem nemoci člověk právě prochází. Když jsem onemocněla já, lékař mi řekl, že se můžu stravovat normálně, bez omezení, až když zjistím, že mi nějaká potravina vadí, tak ji vyloučit. Já jsem zjistila, že mi nedělají dobře smažená jídla - hranolky, sm. sýr a pod., tak jsem to úplně vypustila. Ale jinak jím naprosto všechno a problémy mi to nedělá. Pokud se mi objeví bolesti břicha nebo i krvavý průjem, tak raději jím řidší stravu (pudinky, kaše..), pak se to srovná. Někomu ale vadí i obyčejný rohlík. Je to u kažého asi opravdu jiné a musíš vypozorovat co ti nedělá dobře a naopak. Držím palce, měj se krásně a ozvi se. Iva

Marta (Čt, 20. 2. 2003 - 19:02)

Ahoj Ivo, pred 2 tydny jsem se dozvedela, ze mam UK. Neni mi zatim moc dobre...zajimalo by me jen jedno, vsichni tu pisete, ze se stravujete porad stejne. To je co? Ja mam ted dietu, ale to jen proto, ze se mi dela po ostatnim jidel spatne. Doktor mi presne nerekl, co smim a co ne. Mohla bys mi, prosim, napsat, poradit? Dekuju moc a mej se hezky, Marta

Iva (So, 8. 2. 2003 - 19:02)

Ahoj Mirku, díky za podporu :-). S tou rektoskopií máš pravdu, já byla poprvé na rekto i koloskopii u lékaře na obvodě a ten byl fakt příšerný necita. Pak jsem si našla jiného lékaře a ten je super. I když pro mě je vyšetření vždycky strašný stres, asi jde opravdu o zvyk.Chci se zeptat - má někdo opačné potíže než je průjem? Já mám poslední dobou právě tenhle problém a není to taky nic příjemného.Stravuji se ale pořád stejne. Zatím ahoj a taky přeju spostu zdravíčka :-)) Iva

Lea (So, 25. 1. 2003 - 18:01)

Ahoj lidičky,jsem tu dnes poprvé.Je mi 26 let a UC mám 1 rok.Přečetla jsem všechny vaše příspěvky,ve kterých jsem se dozvěděla jaké problémy máte vy, a že i ty mé jsou velmi podobné.Jsem 5 měsíců v aktivní fázi nemoce a stále hledám správnou výživu a léky, které by mi zastavily krvácení. Za ten rok jsem zhubla necelých 10 kilo a prodělávám 3 akutní fázi.Snažím se jíst "zdravě",ale pořád to není ono. Máte někdo zkušenosti s cvičením nebo se sporty při akutní fázi?Nechci sedět doma,mám ráda pohyb. Jinak se cítim celkem dobře, i když krvácím tak mě průjmy nesužují.Mám za sebou 4 koloskopie( s uspáním to vůbec nebolí,ale také si nic nepamatuji,tak si vemte sebou partnera).Jedu na Asacol 2-2-2, Prednison 5mg, nálevy:Asacol a Entocort. Za 3 týdny mám kontrolu.Jsem zvědavá, na co budu jezdit pak :-). Tak se mějte pohodově. Zdraví Vás Lea.

MIREK (Pá, 17. 1. 2003 - 20:01)

Když jsem měl UK v akutním stavu, tak jsem měl úplně stejné pocity. Také mě bolel i žaludek. Ale hlavní příznaky byly velmi časté (opravdu velmi!!!) průjmy s krví a hlenem, zhubnul jsem o 20 kg a slabý jsem byl tak, že jsem i vleže pociťoval jak vlastní tělo může unavovat. Raktoskopie není problém, ani to nebolí a není to ani nepříjemné. Snad jen to vystrčení pozadí na cizí osobu, ale u této nemoci jsou návštěvy u lékaře tak pravidelné a nezvratné, že se Ti lékař stane přítelem. Hodně zdraví ze srdce přeje MIREK. Čau, čau!

Iva (Čt, 9. 1. 2003 - 08:01)

Zdravím, tak za měsíc jdu na rektoskopii,nemám z toho moc dobrý pocit. Poslední dva týdny mám(oproti dřívějšku) docela velké bolesti břicha. Bolí mě i v oblasti žaludku, což se mi dřív nikdy nestalo. Kolikrát ani nemůžu chodit, jaký mám křeče, hrůza.. Nevím jestli ty bolesti žaludku mají spojitost s UK. A co vy, doufám, že je vše dobré :-)Mějte se, Iva.

Návštěvník (Po, 30. 12. 2002 - 09:12)

Ahoj, pokusim se odpovedet mamince,ktera nevi,zda ma jeji syn UK nebo Crohna. Nekdy je tezke tyto 2 nemoci rozeznat. Obe najednou mit nemuze. Ulcerozni kolitida postihuje pouze tluste strevo a Crohnova choroba cele travici ustroji, avsak nemusi ho postihnout vzdz cele. To znamena, ze Crohnova nemoc muze byt i pouze na jedne casti traviciho ustroji. Takze v pripade, kdy Crohn postihne jen tluste strevo je tezke poznat, o kterou z nemoci jde. Mam ten samy pripad. Doktor se priklani spise k UK, doktorka, ktera ho zastopuje spise ke Crohnovi. Mejte se fajn.M.

Návštěvník (Po, 23. 12. 2002 - 14:12)

Přeji všem krásné a pohodové vánoční svátky a mnoho zdraví, štěstí,lásky (a bezproblémových dnů) v novém roce.Iva

Návštěvník (Pá, 20. 12. 2002 - 22:12)

Syn má skoro tři roky ulcerozní kolitidu a v poslední lékařské zprávě při propuštění z nemocnice si nejsme jsity, co tam píší - proto se ptám. Může být naráz, zároveň Ulcerozníé koltitda a Crohnova nemoc? Synovi nic neřekli.Dále Vám chci napsat, jak moc jsem překvapena, kolik mladých lidí těmito nemocemi trpí.Měla jsem kolegyni a její jednovaječné dvojče je zřejmě člověk, který má v České republice nejdéle Ulcerozní koltiidu. Má ji už 40 let, slovy čtyřicet let!!! Žije sama, děti nemá, operaci ještě nemusela podstoupit. Ataku nemoci měla několikrát škaredou, měla velké potíže v práci. Hlídá si, co jí - kupodivu jí nevadí jablka, denně jich sní kilo, snad i více. Maso moc nejí. Střevo ji někdy občas, někdy stále, moc velkou fyzickou aktivitu vyvíjet nemůže. Ztloustla, tak začala cvičit a vadí jí předklony!!! ASi je to fakt u každého jinak. navíc za malda měla velice akutní problémy na venkově, kde tehdy žila, ale v Praze jí poptíže vždy polevily, takže na doporučení lékaře se přestěhovala do Prahy - tehdy tam dostala práci i byt, na který i v dnešní době sama dokáže vydělat a ještě jí zbyde na živobytí.Prosím, jestli znáte odpověď, mohou být najednou obě nemoci, tj. Ulcerozní kolitida a Crohnova nemoc? Děkuji.

Návštěvník (Pá, 6. 12. 2002 - 11:12)

Ahoj,vsechny vas zdravim.Uk mi zjistili letos v cervnu.Mela jsem asi pul roku bolesti bricha,prujmy,ale jinak v pohode.Beru Salofalk,ted uz mam snizenou davku 2x2 denne.Jak tady ctu vase prispevky,tak mam teda klid.Od zacatku lecby mi veskere problemy ustaly a jsem v pohode.Jim vsechno a ziju normalne jako predtim.Akorat muj problem je,ze bych taky rada otehotnela,je mi 28,a i kdyz uz jedno dite mam,tak chci druhe.Samozrejme moje doktorka mi to zakazala,ale byla jsem ted u gynekologa a ten to konzultoval jeste s genetikem a nevidel problem.Ze i ta lecba tabletkama nema vliv na dite.Hlavne aby nemoc byla v klidove fazi.Tak nevim,asi to zkusim,vzdyt jsem se i ve vasich clancich docetla,ze uspesne otehotnely a porodily.Jinak vam vsem drzim palce at vas problemy moc nenici!!!Ahoj Pavla

Návštěvník (Čt, 5. 12. 2002 - 13:12)

Ahoj Ivo,taky bych chtela miminko.Zatim ale stale beru prednison.Dalsi snizeni prasku planuje muj doktor tak na leden.Zatim mi je fajn a doufam ze to bude takhle pokracovat.Pry prednison nemuzu brat,kdyz bych chtela otehotnet.Jinak vsem preji krasne svatky,plno radostnych dni bez bolesti a tech nasich problemu.Ahoj Mirka

Návštěvník (Po, 2. 12. 2002 - 13:12)

Ahoj Stáňo a všichni ostatní. Dlouho jsem tu od nikoho neobjevila žádný příspěvek, tak doufám, že je to tím, že jste v pohodě a nemáte potřebu povídat si tady na těchto stránkách. U mě je vše naprosto fajn, v únoru jdu na rektoskopii, pak se uvidí co s léky apod. Strašně moc bych chtěla miminko, plánujeme to tak do roka, tak doufám, že vše bude probíhat ok. Mějte se krásně a budu ráda, když se někdo ozve. Pa, Iva.

Návštěvník (Pá, 15. 11. 2002 - 16:11)

Aaaa, zda as ze som trochu nepochopil tlacitka odpoved...uz chapem...:o)

Návštěvník (Pá, 15. 11. 2002 - 16:11)

Zdravim,zatial som nemal stastie natrafit na nieco co by naozaj dobre fungovalo (UC 1,5r., cely cas PN, 4-5hospitalizacii). Preto by som Vas prosil o Vase skusenosti,resp. postupy pri lieceni.Vdaka

Návštěvník (Pá, 15. 11. 2002 - 15:11)

Zdravim, UC 1,5roka (cely cas ale PN, 4-5 hospitalizacii). Kedze pri mojom priebehu je realna aj moznost resekcie hrubeho creva,chcel by som sa spytat na Vase skusenosti po tejto operacii (obmedzenia dietne, resp.obmedzenia v beznom zivote).Dopocul som som sa,ze su 2 mozne vysledky tejto operacie-klasicky vyvod, alebo nasitie tenkeho creva na konecnik. Obe maju vraj svoje nevyhody, ale osobne sa desim tohto zakroku.Prosim Vas viete poskytnut nejake info na tuto temu, ozvite sa.Dik

Návštěvník (Pá, 25. 10. 2002 - 09:10)

Cau lidi,včera jsem byla na kontrole.Již druhý měsíc zápasím s akutní fází. Dostala jsem Pentasu 2-2-2,ale moc to nezabírá. Nemuhu se pořádně najíst,protože mám okamžitě průjem.Doktor mi včera řekl,že mám autoiminní onemocnění a můj organismus si vytváří protilátky proti vlastnímu střevu.Jsem laik,ale myslím si,že musí být něco co by tuto reakci ,,rušilo". Nemáte prosím někdo nějakou informaci o tom jak toto řešit? Měřím 174 cm a mám 55kg a nemůžu se najíst. Tak si umíte přdstavit jak asi vypadám. Díky všem ,kteří se mi ozvou. Ahoj Stáňa

Návštěvník (Pá, 25. 10. 2002 - 08:10)

Ahoj Barco,nikdy jsem neslysela o tom,ze by byli muzi s touto nemoci neplodni a abych pravdu rekla,ani tomu neverim. Ivco,brala jsem dlouho Asacol:3-3-3,nyni 2-2-2 a na vahu to zadny vliv nemelo ani nema. Spis pry vahu ovlivnuje prednison. Ale na kazdeho to pusobi jinak.Zatim ahoj Mirka

Návštěvník (Čt, 24. 10. 2002 - 09:10)

Ahoj, jak jsem se tu už zmínila beru cca čtvrt roku Asacol, 1-0-1. Posledních pár let mám pořád stejnou váhu. Za poslední cca měsíc je to o 4 kg víc. Stravuju se pořád stejně. Může mít Asacol vliv na zvýšení váhy, i když jsou to jen dvě pilulky denně?Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost.Díky.

Návštěvník (Út, 22. 10. 2002 - 15:10)

Ahoj Mirko, díky za povzbuzující slova ! :-) Takže ty nevíš o tom, že by byli muži trpící touto nemocí neplodní ? Kdosi mi to říkal, ale já jsem o tom nikde v souvisloti s touto nemocí nečetla a proto jsem se ptala tady, jestli o tom někdo náhodou něco neslyšel. Kdybych jasně věděla, že to není pravda, byla bych hned klidnější :-) díky B.

Návštěvník (Út, 22. 10. 2002 - 13:10)

Ahoj holky, takze je nas vic, co shani informace o otehotneni pri UK. Pred tydnem mi snizili prasky. Beru mene o 3 asacoly a 1/2 prednisonu forte. Ze snizeni prasku mam vzdycky trosku strach, nekdy mi to nesedne, ale nyni to zvladam v pohode. Momentalne beru asacol 3*2,rano prednison forte a vecer salofalk klyzma. Asi za tyden mi mozna snizi prednison znovu. Doufam,ze i pak to me telo zvladne. Casem bych to chtela zvladnout uplne bez prasku, ale o tom, ze se to povede moc presvedcena nejsem. Ale i kvuli miminku by to bylo dobry! Asi to vypada tak, ze se musime ted snazit prasky snizit na minimum, kdyz se to nepovede uplne je vysadit.Barco a Ty se drz! Vim, ze to nemas lehky a doufam, ze i vam se to povede a jednou budete mit krasne a zdrave miminko. Tak ahoj a vsem fandi Mirka

Reklama

Přidat komentář