Reklama

Ulcerozní kolitida

Návštěvník (Út, 24. 9. 2002 - 21:09)

Ahoj Barčo,delší čas jsem tu nebyla a dnes jsem si přečetla tvůj poslední příspěvek.Můj manžel touto nemocí trpí už 13 let a poslední léta má ty samé potíže,jako tvůj přítel.Dokonce se mu i stalo to,že to prostě nedoběhl.Tady u nás mu to doktor nechtěl ani věřit,tak jsme si vyjednali vyšetření v Praze a tam zjistili,že má ještě tzv."dráždivý tračník",to je přechod mezi tenkým a tlustým střevem a dostal na to ČID.Je to pro něj opravdu moc těžké někam jet,něco si naplánovat,protože nikdy neví,jak mu bude.Má někdy velké bolesti ve střevě,někdy křeče v břiše ,dostává křeče do rukou,někdy ho končetiny brní,prostě celá škála potíží.A to nemluvím o vzplanutí choroby,kdy z něj doslova crčí krev s hnisem a nemůže skoro nic jíst,bývá to na jaře a teď na podzim.Je velmi důležitý klid,pohoda a žádný stres,to je stoprocentní spouštěč.Samosebou mívá od bolestí i deprese,na které mu nic nezabírá,protože ani nemůže jíst ve velkém antidepresiva,protože je na spoustu léků alergický.Má ve mně oporu,protože vím,jak mu bývá a také vím,že je to kvalitní člověk.

Návštěvník (Út, 24. 9. 2002 - 20:09)

Dášo, UC mám 6. rok a krevní skupinu B. Stravovací systém je dobré zvolit podle vlastní dispozice, protože bohužel při UC časem dochází k potravinovým alergiím. V akutní fázi jsem proto několik let dodržovala bezlepkovou dietu. Vypracovala jsem si vlastní citlivost na potraviny a už jenom pohledem tuším, jak se budu po požití jídla cítit. Asi neexistuje univerzální návod. Oblíbila jsem si ajurvédské vaření.

Návštěvník (St, 18. 9. 2002 - 12:09)

Ahoj Barčo, mě tedy prášky nezabírají! Jsem dost chudokrevná a kvůli tomu pořád unavená. Ale je to vše o přístupu k životu. Já nechci ve svém věku sedět u televize a litovat se, i když sebemenší "výlet" (třeba na nákup) je pro mě velmi dobrodružný. U nás je z té nemoci víc vystrašený můj přítel a onu větu, že si to nikdo neumí představit, používá téměř výhradně on.Mám výhodu, že v práci celý den sedím u počítače pár kroků od WC, takže pracuji i v období největší krize. Neumím si představit jiné zaměstnání.

Návštěvník (St, 18. 9. 2002 - 11:09)

Ahoj Mirko, na Prednison vzpomínám velmi nerada. Měla jsem neuvěřitelně nateklé nohy a obličej, trpěla jsem nespavostí. Na druhou stranu mi zmizely veškeré ekzémy a akné a měla jsem pořád dobrou náladu. Celý týden v nemocnici na kapačkách jsem se jen usmívala :-). Je pravda, že Prednison zabírá na akutní problémy, ale z dlouhodobého hlediska je k ničemu. Já už ani k lékaři nechodím, i když mám stále potíže, protože se bojím, že by mě chtěl "léčit" Prednisonem. O otěhotnění zatím neuvažuji (je mi 21 let) a ani si nedovedu představit, že bych byla úspěšná, jelikož už pár měsíců nemám menstruaci. (Ušetřené peníze za hygienické potřeby dávám do prasátka a posléze použiji na Wobenzym :-)))Jen tak mimochodem: hned dva lékaři mi naznačili souvislost mezi hormonální antikoncepcí a ulcerozní kolitidou.

Návštěvník (St, 18. 9. 2002 - 11:09)

Ahoj Mirko a všichni ostatni, skoro každý den tady kontroluji, jestli se neobjevil nějaký nový přízpěvěk :-) Ja sama sice touto nemoci netrpím,ale moc a moc se mě týká, protože jí trpí můj přítel. Moc se vždycky divím, jak tady píšete, že jste plni síly a že např. prášky pomohly atd. Já stále řeším to, že si můj přítel stěžuje na únavu a nechce nikam chodit a nic moc podnikat a tak pořád sedíme doma a když už, tak nějakou aktivivtu musím vymyslet já a on se možná přidá. Zrovna včera jsme měli další rozmluvu na toto téma. Vytkl mi, že si to neumím vůbec představit, jaké to je a že je mu to líto, ale radši nikam nebude chodit než, aby se mu stala nějaká nehoda na veřejnosti. Já ho chápu, ale chci vymyslet něco, abych mu pomohla (a zároveň pomohla sobě :-). Já prostě nemůžu každý den přijít z práce v šest nebo sedm hodin, sednout si k televizi a čučet. Sama se snažím něco dělat, dvakrát týdně chodím cvičit, ale já chci jeho vytáhnout od televize a nějakých blbých myšlenek. Pořád to tady povídám dokola, asi už toho nechám :-) Mějte se.

Návštěvník (St, 18. 9. 2002 - 09:09)

Zdravim vsechny lidicky!Po delsi dobe jsem se podivala na tyto stranky a potesilo me par novych prispevku.Asi pred mesicem se mi zase zhorsil muj zdravotni stav,doktor si me chtel nechat v nemocnici.Uz jsem tam parkrat lezela a jen mi davali prasky.Ty ale muzu brat a nebyt v nemocnici!Tak jsem se snim dohodla,nechal me chodit i do prace, ale prasky dost podstatne zvysil.Nyni beru dvoje antibiotika-ciprinol(1-0-1),entizol(1-1-1),Asacol(3-3-3),Prednison Forte(1-1-0),Salofalk(1-0-1).Nastesti mi prasky vzdycky pomohly a citim se zdrava jako rybicka.Jsem zase plna sily a chute vsechno stihnout.Jsem rada za kazde snizeni prasku,hlavne prednisonu.Kazdy den se divam do zrzadla,jestli mi nenatekla ta mesickovita hlava.Stalo se to nekomu?Projevili se u Vas vedlejsi ucinky prednisonu?Taky jsem se chtela zeptat,jestli nema nekdo zkusenosti s otehotnenim pri Ulcerozni kolitida.Je mi 26 a zatim diky tomu prednisonu otehotnet nemuzu.Budu vdecna za kazdou radu a postreh.Taky me napadlo,ze by jsme se treba mohli nekdy sejit a popovidat.Zatim je to jen takovy napad,ale myslim,ze ne zase tak spatny.Treba by to nekomu z nas pomohlo.Jestli by se nekdo pripojil-abych na sraz nesla sama:)-neco by jsme mohli vymyslet.Kdyby nekdo chtel,klidne mi brnknete.0603/913624.Zatim ahoj a dny bez bolesti a potizi vsem preje Mirka

Návštěvník (St, 11. 9. 2002 - 14:09)

Já jsem letos v srpnu při 6 krvavých stolicích za den vylezla na Kriváň. Problémy začínají ve vyšších polohách, kdy mizí stromy a keře a zbývá už jen ta kosodřevina. Není se kam schovat :-))).

Návštěvník (St, 11. 9. 2002 - 12:09)

Ahoj Petro, my jsme aktimel nezkoušeli, protože jsme k tomu měli nedůveru, ale pokud to někomu pomohlo tak bychom to vyzkoušet mohli :-) Byla jsem nucena koupit opět nutridrink, protože se mi zdálo, že je přítel hodně pohublý. Jeho lékařka ho vážila a řekla, že je "v normě" (i když je kost a kůže) a nemá cenu mu nutridrink předepisovat - nevím, co by jí to udělalo, ale to je jedno. Docela to leze do peněz, ale je to osvědčená věc. Přítel si stěžuje na únavu, ale vypozorovala jsem, že spíš když se mu to hodí :-) Mimochodem také jsme byli toto léto na dovolené v Rakousku (jezdíme na snowboardu a tak jsme byli na ledovci) a také v Itálii v Dolomitech :-) Když se mu chce tak moc unaven není, ale když ho chci vytáhnout večer po práci na procházku tak "je unaven" :-)) Každopádně má oslabenou imunitu a tak ho např. teď napadl pásový opar :-( Je to jedno s druhým. Pořád něco. Ale musí se to zvládnout. Jsou horší a zákeřnější choroby a problémy. Přeju další a další roky klidu a zdraví !

Návštěvník (Út, 10. 9. 2002 - 14:09)

Ahoj Barčo, můj manžel (30 let) má UK již třetí rok a naštěstí poslední rok a půl je v klidovém stavu. Nechci dělat žádnou komerční propagaci, ale Actimel opravdu pomohl, každé ráno jedna lahvička (modrá s vlákninou, bílá mu nedělala dobře). Co se jídla týká tak za tu dobu se to dost vytříbilo, spíš jí to na co má chuť. Co jsme vyloučili tak to jsou luštěniny, kupovaná koření, masox a další "pytlíkoviny". Co se týká únavy tak ta byla zapříčiněna nedostatkem železa. Výsledkem byla nespavost, svalový neklid - nekontrolovatelné škubání končetin. Pan doktor nasadil B12 a železo. Dnes manžel kromě actimelu užívá preparát BION 3. Máme za sebou období kdy jsme kupovali všelijaké zaručené preparáty na tlusté střevo(samozřejmě drahé), ale ty bohužel nepomohly.Docela chápu, že máš starosti. Co se týká výletů, kina, návštěv tak jsme na tom byli úplně stejně. Právě jsme se vrátili z dovolené v Dolomitách, bylo nádherně a 30-ti km tůra za den je důkazem, že se s UK dá žít i když stále ve střehu. Přeji všem hodně síly a optimismu. Jestli by jsi se chtěla na něco zeptat tak zavolej: 0606/376343.

Návštěvník (Pá, 6. 9. 2002 - 14:09)

Nevím, jestli je to zapříčiněno nemocí, ale u mě je to bohužel dost podobné. Na sex nemám v poslední době vůbec chuť ani energii, pokud se s přítelem o něco pokusíme, bývá to pro mě dost bolestivé. Navíc mám podobné problémy jako psala Jarka o něco výš. Tedy bolesti kloubů a hlavně zad, nejhorší je to v noci :-(. Tímto prosím o trpělivost s námi lazary :-).

Návštěvník (Pá, 6. 9. 2002 - 11:09)

Není to s ním zase ja strašné :-) a já se ho snažím trošku přivést na jiné myšlenky i když přiznávám, že občas ani já nevím, co dál. No ale chtěla bych se zeptat na takovou osobnější otázku .... jak jste na tom se sexuální aktivitou ? Mé zkušenosti jsou totiž takové, že se příteli spíše nechce a jeho sexuální aktivita za posledního půl roku je na bodu mrazu... Chtěla bych zjistit, jestli je to příčina nemoci nebo je problém někde jinde. Díky

Návštěvník (Po, 26. 8. 2002 - 11:08)

Ahoj Barčo, to máš tedy doma pěkného morouse :-)) Na světě jsou daleko horší choroby, tahle se dá s trochou optimismu zvládnout.Já mám ulcerozní kolitidu cca rok a čtvrt (je mi 21 let) a momentálně jsem na tom již několik týdnů zhruba jako Tvůj přítel. Stále akutní stadium, spousta krve, k lékaři už ani nechodím, protože je to k ničemu. Beru Salofalk 3x2, což je taky k ničemu. S přítelem raději podnikáme výlety někam do přírody než mezi lidi, neustále musím mít po ruce zásobu papírových kapesníků, příp. i náhradní oblečení, protože se mi taky stává, že "se to nikam nestihne". Postupně jsem dospěla k názoru, že tahle nemoc nesouvisí se stravou. Myslím, že zdravá výživa nikomu neublíží, ale je nejlepší jíst hlavně to, co mi chutná a po čem je mi dobře. Vyzkoušela jsem již reflexní terapii, homeopatii i bylinky bez viditelných úspěchů (na kineziologii se teprve chystám :-), proto můj jediný recept zní: žádný stres a pozitivní myšlení. Taky je důležité, že jsou na světě lidé jako Ty nebo můj přítel, se kterými se s těžkostmi vypořádává daleko lépe. Vydrž(te)!

Návštěvník (Po, 19. 8. 2002 - 12:08)

Ahoj Mirko, díky za reakci. Přesně to, co píšeš znám. Někam jdeme a oba jsme pořád ve střehu :-) Někdy je to opravdu nepříjemné (jedeme Prahou a najednou to přijde, takže hledáme keřík, již několikrát se stalo, že se to nikam nestihlo :-(( - kdo to nezažije ten asi nepochopí, co je to za problém. Můj přítel má UK cca 3 roky, ale navzdory lékařským ujištěním, že je vše v pořádku, se cítí v poslední době pořád špatně. Problémy má pořád stejné a přijde mi, že má stále akutní fázi nemoci. Nevím si rady s vařením, ať vařím cokoliv, stav nemoci se nelepší. Náladu má pořád mrzutou, nadává a já si to vztahuju na sebe. Už vyzkoušel i kineziologii, ale nevěří tomu a tak se nedostavují žádné výsledky. Nevím si rady. Někdy je to fakt těžké, ale to Ty jistě znáš také. Myslím, že musí chtít hlavně on a to si asi neuvědomuje. Přeju Ti, aby jsi to zvládala v pohodě a snad se to jednou podaří i "nám" :-)

Návštěvník (Čt, 15. 8. 2002 - 21:08)

nemoc jsem 5 let lečila homeopatiky,úspešne,ale každý rok se vrátila na podzim a jaro.5.rok homeo nezabralo,schudla jsem 7 kg.odborný lékar homeo odmítl,nasadil anibiotika a pentasa a hormonální lék.zdá se že léčba učinkuje,ale co vliv techto léku, kdy se mohu vrátit k homeom jak pribrat jsem vegetarián,poradím nekteré dobré jídla k této nemoci,čaje a štavý.

Návštěvník (Po, 12. 8. 2002 - 14:08)

Ahoj všem, mám UK už 7 let, je mi 28 let. Všechny příspěvky jsem si přečetla, ale zatím jsem nenarazila na podobné příznaky jaké mám já. Střevo mám totiž docela v klidu, ale zato mám bolesti kloubů. Bez prášků (prednison) mě do 14 dnů znovu "chytly" křížokyčelní klouby, kolena, kotníky atd.- nemůžu chodit. Teď zkouším Wobenzym, zatím to ujde, ale finančně nás to rujnuje - 1800,- za měs. Měl by s tím někdo zkušenosti? Chtěla bych otěhotnět a prednison brát nechci.Předem díky

Návštěvník (Pá, 9. 8. 2002 - 10:08)

Ahoj Barco,je od Tebe moc hezke,ze se o sveho pritele tak staras, varis mu dietni jidla a vubec mas zajem.Me je 26 let.Tuto nemoc mam uz 2 roky.Ze zacatku jsem na tom byla dost spatne.Ted se mi stav trochu zlepsil.Ale stejne je to jednou horsi a jednou lepsi.Snazim se byt silna a tolik si to nepripustit, ale nekdy na to proste nemam silu. Stejne jako Tvuj pritel obcas upadnu do beznadeje. Vetsinou se ale vybrecim, a znovu startuju do zivota. Nastesti mam kolem sebe moc fajn lidi, kteri mi moc pomahaji. To je moc dulezite a ja vim, ze Tvuj pritel vi, co v Tobe ma. Neni totiz opravdu lehke, ze ve 26 letech jsou obdobi, kdy Te Tvoje telo neposloucha. Nekdy mam problem dojit jenom neco koupit do mesta. Mam zmapovane snad vsechny WC a krovi v nasem meste. A taky nekdy dost premyslim, jestli vubec nekam vyrazim. Nejdriv ze vseho me zajima socialni zarizeni:) Mam rada spravne lidi, sport, vodu, prirodu...To me vzdy doda energii, abych se nevzdavala a neodrikala si to, co me bavi. Vzdycky se to da zvladnout, treba i s rulkou toaletniho papiru pri ruce. Hodne stesti Tobe i priteli posila Mirka

Návštěvník (Ne, 14. 7. 2002 - 19:07)

Ahoj všem. Je mi 16 a UC mám už 2 roky. Jaxem z příspěvků vyčet dieta je individuální, škoda :(. Co je to ta resekce střeva a jaká jsou potom omezení? Taky bych chtěl vědět něco o čípcích, protože je neužívám. Jsou jen na průjem nebo mají vliv i na UC?Petra: kolonoskpoii jsem podstoupil teprve 2x, vždy po roce a doufám, že to tak zůstane. Tak se mějte a ať nemáte problémy.

Návštěvník (Po, 24. 6. 2002 - 12:06)

Ahoj všichni. Jsem ráda, že jsem narazila na tuto diskuzi. Sice nevim, jestli mi někdo bude moci poradit, ale zkusim to. Muj pritel ma jiz tři roky Ulcerozni kolitidu. Vsude se pise o tom, ze aktivni stavy teto nemoci lze omezit spravnou skladbou potravin, vyloučení alkoholu atd. atd. Dohlížím na to, aby jedl jidla zdrava a při této nemoci neskodna. V uplynulych 2 letech se aktivni stav nemoci vracel jen obcas. V posledni 6 mesicich je nemoc stale aktivni. Po vysetreni mu bylo sdeleno, ze je vse v poradku a dokonce mu bylo sníženo množství léků. Přítel si ale stále stěžuje na únavu, nikam nechce jezdit, kdyby se mu náhodou přitížilo nebo by prostě jen potřeboval na wc a o sexuální aktivitě ani nemluvě :-( Máte prosím někdo stejné zkušenosti s touto nemocí ? Chtěla bych mu nějak pomoct a stále nevím, jak. Nejhorší je, že ztrácí naději, že to někdy bude dobré a nechce dělat žádné plány atd...:-( Děkuji a všem přeju hodně zdraví !!

Návštěvník (Po, 10. 6. 2002 - 14:06)

Ahoj vsichni! Dneska jsem tu poprve, prestoze nemoci trpim jiz od listopadu 2001. Zacalo to kdyz jsem zacala studovat v Americe a byla jsem v dost velkem stresu. V nemocnici, ktera patri k jedne z nejlepsich ve statech mi udelali v unoru colonoscopy a nasli nepatrny nalez. Ihned mi nasadili Canasa cipky a jiz druhy den jsem byla bez krvaceni. To vydrzelo skoro 4 mesice kdy jsem zacala mit krece a opet krvacet. Minuly tyden jsem mela dalsi colonoscopy a nalez se rozsiril do 50 cm. Duvod proc pisi je ten, ze jsem prekvapena z lecby kterou doporucuji v Cechach. Ja od minuleho tydne beru Asacol 4-4-4 a vecer Cortifoam s tim, ze za dalsi 4 tydny se naplanuje dalsi colonoscopy. Jedine co mi zakazali je zelenina, koreni a pecena jidla. Mel jste nekdo podobnou lecbu? Jak casto mate colonoscopy? Vadi Vam zelenina, alkohol? Budu vdecna za Vase rady. Petra, 28.

Návštěvník (Po, 3. 6. 2002 - 23:06)

Ahoj Mirku,díky za povzbuzení, přesně o to se snažím. Pomáhá mi o tom mluvit a ventilovat vše ven, jak jen to jde. Stres, strach a potlačované emoce jsou rozhodně "spouštěčem". Zkouším čínskou medicínu a diety. Vypustila jsem veškeré mléčné výrobky a pšenici, jím až přehnaně zdravě. Nevím, jestli to nějak pomůže, zatím je to krátká doba, ale aspoň to snad posílí imunitu. Rozhodně nemám ale problémy s poporodní nadváhou...:-)Jaké máte kdo zkušenosti s jídlem a dietami? Zdravím všechny, Gábina

Reklama

Přidat komentář