Reklama

Jak se osvobodit od nesmělosti

Vstoupíte do místnosti, kde právě probíhá večírek, téměř nikoho, nebo vůbec nikoho tam neznáte, a prožíváte bolestný pocit - jste nesmělí. Nepokoušejte se to měnit. Zůstaňte plaší a ostýchaví. Chováte-li se přitom důstojně, bezbranně a upřímně, je to okouzlující.

Když se nad tím zamyslíte, přijdete na to, že nesmělost je vlastně iracionální strach, že vás odmítnou nebo poníží lidé, které vlastně ani neznáte.

Strach se obecně dostavuje tehdy, když je vaše ledvinová čchi chladná a slabá. Pocit nesmělosti konkrétně vzniká ve chvíli, kdy se vaše jaterní čchi přehřívá a vypařuje (jaterní) krev, která kontroluje sílu a projev vaší osobnosti. To nastává v okamžiku, kdy ledviny v důsledku kontrakce chladnou - buď vlivem nemoci, stresujícího životního stylu, chladu, vlhka, předmenstruačního syndromu, slabé chronické úzkosti nebo strachu, předávkování "rekreačními" drogami, kávou nebo alkoholem, případně proto, že se spojí všechno, co zde bylo uvedeno (tedy s výjimkou předmenstruačního syndromu, jste-li muž).

Je tomu tak proto, že ledviny, vztahující se k vodnímu elementu, odpovídají za udržování jater (dřevo) na dostatečně nízké teplotě, aby se nevznítila od srdečního ohně a nevypařila se krev, kterou přechovávají a čistí. (Nezapomínejte, že se pohybujeme v rámci orientální lékařské filozofie, nikoli západní, a že se tedy jedná o velmi poetický způsob popisu fungování energií.)

Nejjistější způsob ochlazení jater spočívá ve vypití nejméně pěti šálků silného čaje připraveného ze sušených květů chryzantémy (seženete je v každém čínském supermarketu nebo u čínského bylinkáře, ale raději používejte přímo sušené květy, nikoli porcované čaje, neboť do nich se přidává spousta cukru). Nejrychleji zvýšíte hladinu krve v játrech, když si každý den před obědem dáte červenou řepu, zejména pak ve dnech, kdy vás čekají nějaké společenské povinnosti.

Reklama

Pro zahřátí ledvinové čchi snězte denně malý kousek zázvoru nebo vypijte šálek silného zázvorového čaje, především během chladné zimy. Třikrát denně si palci stiskněte bod hned nad vnitřním kotníkem, nacházející se mezi hlezenní kostí a Achillovou šlachou, až ucítíte ostrou bolest. Tím se stimuluje aktivní bod na ledvinovém meridiánu a ledviny se povzbudí k přijímání většího množství čchi z vody coby svého elementu nebo z vlhkosti vzduchu. Bod tiskněte asi jednu minutu a potom rychle a po dobu jedné až dvou minut silně třete dlaněmi místa, kde máte ledviny (každou rukou na jedné straně), a to pohybem nahoru a dolů v délce asi sedmi centimetrů oběma směry. Budete-li takto postupovat každý den, stane se přirozené zvýšení sebedůvěry a snížení nesmělosti otázkou několika týdnů.

Účinky lze umocnit a vylepšit uplatněním kombinace autosu-gesce, vizualizace a společenské strategie. A tak až budete chroupat červenou řepu, můžete si říct třeba:
"Právě teď jsem se rozhodl, že se mezi lidmi, obzvlášť těmi, které jsem nikdy předtím nepoznal, budu považovat za vysoce zábavného a příjemného společníka."
Nebo prostě a jednoduše:
" Ve společnosti jiných lidí jsem velice příjemný, ať už jsem se s nimi předtím setkal nebo ne."

Při popíjení chryzantémového čaje si můžete v duchu představovat, že máte v hrudi silný magnet, který k vám přitahuje lidi, aniž byste museli vyvíjet jakoukoli energii. Nebo si představte, že jste na nějaké společenské akci obklopení lidmi, kteří prostě chtějí stát blízko vás, poslouchat, co říkáte, a kdoví, možná se vás i jen tak dotknout, kdyby se jim naskytla příležitost. Jinak řečeno, vytvořte si v duchu obraz, jak lehce, sebejistě a plynule rozmlouváte se zajímavými neznámými lidmi, a po čase zjistíte, že právě tohle se děje i ve skutečnosti (Nezapomeňte: Jak na věci pohlížíte, takové jsou ).

A pokud chcete, vyzkoušejte si následující lehce zvládnutelnou a účinnou strategii složenou ze čtyř kroků. Je speciálně určená pro společenská setkání, na nichž se předpokládá, že se účastníci volně pohybují a nenucené spolu konverzují:

Při vstupu do sálu či do místnosti se každému, kolem něhož jdete nebo kdo je vám představen, podívejte do očí, a je-li to vhodné, příjemně se usmějte. Zjistíte-li, že stojíte trapně sami a nevíte, kam s očima, porozhlédněte se kolem a najděte si nejpo-hodlnější "vyhlídkové" místo, nejlépe přímo tam, kde je nejrušněji. Po jisté době začnete přitahovat lidi, kteří začnou být unaveni ze stání či tance (zejména pak ty, s nimiž jste předtím navázali oční kontakt) -když už kvůli ničemu jinému, tak v naději, že jakmile odejdete na záchod, ukořistí vaše místo. Ve skutečnosti budou nevědomky reagovat na vstřícné vibrace vašeho energetického pole vytvořeného pravidelnou vizualizací magnetu ve vaší hrudi.

Jakmile k sobě někoho přitáhnete, můžete se cítit povinováni zahájit nebo udržovat konverzaci. Pokud zrovna nebudete vědět, jak začít, snažte se, raději než plácat úplné bláboly, udržovat oční kontakt a klást jednoduché otázky týkající se základních věcí, například ve kterém znamení se váš společník narodil, kolik je mu let, kde vyrůstal, co v té době dělali jeho rodiče, co dělá, jaké má v životě přání (má-li vůbec nejaké) a co jej na světě nejvíc fascinuje. Přikonverzaci se snažte nalézt jakékoli jeho očividně dobré vlastnosti a nepromarněte šanci k jejich ocenění. Je jasné, že úspěšní budete jen, bude-li váš zájem opravdu upřímný. V opačném případě vyzní celé vaše vystupování zoufale a falešně. V zásadě platí, že lidi se budou zajímat o vás, jestliže vy se budete zajímat o ně.

Pamatujte si, že většina lidí se při společenských událostech cítí nesměle, zejména pokud vůbec nikoho neznají. Proto se také v tak hojné míře konzumuje alkohol (a kokain), které zde plní funkci "společenského lubrikantu". Vaše nesmělost vůbec neznamená, že s vámi není něco v pořádku. Lidé se vás bojí, stejně jako vy jich, jakkoli se zdají být "in", v pohodě a nad věcí. Pokud si tohle uvědomíte, dokážete se jim podívat pod masku a pochopíte jejich (ale i svoje) rozpoložení, které to má na svědomí.

A nakonec malá říkanka. Opakujte:
"Má nesmělost je mi fakt nadobro fuk, i tak můžu být skvělá holka (nebo kluk)."

Zdroj: Bosonohý lékař - Osvobození mysli, nakladatelství Metafora

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Ne, 10. 12. 2006 - 22:12)
Hezký večer,
přidávám také radu ze své knihy -
tato kapitola by také mohla přispět k tomu, abyste přestali být nesmělí a stali se sami sebou:
Meditace u zrcadla
Autohypnóza a tratak
Radek23 (St, 3. 10. 2007 - 00:10)
Ahoj,já jsem hodně nesmělý,tak doufám,že mi nějaké ty rady tady pomůžou.Dík
Schaedelbauer"seznam.cz
ajaj (St, 3. 10. 2007 - 02:10)
Vyhlašuji soutěž :
Kdo vydrží 20 minut nemrknout je král!
Reklama