Poporodní trauma aneb dosavadní ženské tabu

Máte za sebou porod. Vaše dítě je najednou středem veškeré pozornosti. Vaší, rodinné i blízkého okolí. Řešíte kojení, hormony, svoje tělo, domácnost a těšíte se na konec šestinedělí, kdy očekáváte, že se vesmír uklidní. Váš partner čeká taky, ale pravý opak. Očekává konec dní bez sexu nebo jeho omezených forem a prahne po vášni se vším všady?

Jenže ... ono to nemusí vyjít. Může vás to třeba dost bolet. Ale vy se snažíte dál nebo odkládáte, ale bojíte se další bolesti. Ale zároveň i zklamání vašeho partnera. A tak se dál snažíte vyjít vstříc, ale vaše potěšení absolutně chybí...  

První pomoc je následující zpráva: nejste sama, nejste tím nijak výjimečná a dá se to vyřešit! Žen s tzv. poporodním traumatem je mnoho. Statistické údaje chybí, neb dosud není zvykem se k těmto problémům hlásit a řešit je, přestože nezřídka ve vyhrocené formě vedou k ukončení sexuálního života páru a následnému rozpadu rodiny.

MUDr. David Tomášek (atestovaný plastický chirurg, DaTOM-Centrum estetické a plastické chirurgie) uvádí, že i po relativně bezproblémovém porodu mají některé ženy problémy s hojením. A to jak záměrně porušených tkání nástřihem hráze, tak celkového zhojení dělohy a porodních cest s tendencí ke zvýšenému zjizvení. Porucha hojení je důsledkem slabé imunity organismu. V tomto případě, jak doporučuje nejen svým pacientkám, je na místě lék systémové enzymoterapie Wobenzym, který zkvalitňuje cirkulaci lymfy a krve, tedy rychlejší přísun protilátek a tedy lepší hojení.

Pokud však má žena za sebou komplikovaný porod s výrazným nástřihem hráze nebo roztržením tkání až ke konečníku, poraněním močové trubice apod., což je přirozený průvodní jev při boji o život dítěte a jí samotné v okamžiku porodu, velké bolestivé jizvy vedoucí často až do pochvy vyžadují chirurgickou rekonstrukci. Jak zdůrazňuje MUDr. Tomášek, jedná se pak o multidisciplinární operaci za přítomnosti urogynekologa, která zahrnuje jak funkční tak estetickou chirurgii. I po tomto typu operace je samozřejmě na místě podpora hojení v podobě proteolytických enzymů, které aktivují přirozené obranné mechanismy organismu, omezují vznik otoků a urychlují jejich vstřebávání, zkracují dobu hojení a zmírňují bolest. Dávkování léku doporučuje MUDr. Tomášek po 7 tabletách Wobenzymu ráno a večer.

Nejdůležitější je ale nebát se poporodní následky začít řešit a nerezignovat na sebe jako na plnohodnotnou ženu, která tím, že dala život nový, nezahodí ten svůj.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama