Reklama

Hlasivky - zpev

Lowe (Út, 3. 4. 2007 - 18:04)

Je tu možnost, že nechám své hlasivky v klidu po dobu než budu sám cítit, že je to v pořádku?

Anna (Út, 3. 4. 2007 - 11:04)

Hlasová rehabilitace je soubor foniatrických cvičení k nápravě hlasu. Zahrnuje dechová,fonační,hlasová a rezonanční cvičení k nácviku správné dechové a hlasové techniky. V rámci zdravotnického zařízení se u nás specializovaně provádí v Praze a v Brně.

Tomáš (Po, 2. 4. 2007 - 20:04)

Lowe, s hlasem si nezahrávej a chraň si ho. Viz předchozí nejen moje příspěvky. Přečti si pozorně kapitoly o hlasové kultuře.

Lowe (Po, 2. 4. 2007 - 16:04)

Co obnáší hlasová rehabilitace?

Anna (Po, 2. 4. 2007 - 12:04)

Hlasový klid a hlasovou rehabilitaci.

Lowe (Ne, 1. 4. 2007 - 00:04)

Mám takovej problém... Už asi tejden pokaždý když se jen chvilku rozespívávám tak se mi začnou zvětšovat asi mandle a začne to v krku trošku bolet no a zpívat s tim už nejde. Co s tim ? Mám si nechat odpočinout hlasivky?

Offmen (So, 24. 3. 2007 - 18:03)

Fajn......Hej diiiik moooocc.......!!!!!!Popřípadě se zase někdy ozvu......zatiim ČEEEST!!:-)

Tomáš (So, 24. 3. 2007 - 18:03)

Offmene, je faj že jsi nadšen pro věc, nicméně zajdi si do odborného knihkupectví, kup si potřebnou literaturu, nebo vyhledej na netu. Navštiv učitele hlasové výchovy pro další rady ten ti přesně řekne základy a vysvětlí techniky zpěvu. Bez toho se nehneš a zničíš si hlas.
Já doufám, že sis již potřebné opatřil. Nejdříve? Zkus cvičit 20 - 30 minut 5 dní 3 - 4x denně, pak dalších dnech 6, 7x a další dny si hlas. cviky přidávej.
POZOR!!!!!! V žádném případě se nepřepínej a nepřetěžuj hlasivky!!!!! Přistupuj k hlas. cvičením SVĚDOMITĚ A S CITEM. Nezapomeň, že silný hlas budeš mít po náležité průpravě. Měj na paměti, že hlasitý zpěv ničí hlasivky a budeš vyčerpaný. Viz můj předchozí přísp.
Přečti si předchozí příspěvky i od dalších lidí, i v nich najdeš některé rady.
Takže hudbě zdar a zpěvu zvlášť!!!

Offmen (Pá, 23. 3. 2007 - 21:03)

No šak ja chci trenovat poradne...Jen poradne nevim jak...Nebo jestli treba neni naky zpusob jak cvicit aby se ty hlasivky vycvicily co "nejdrive"......?

Tomáš (St, 21. 3. 2007 - 21:03)

ELIŠKO,
uvidíš co s tebou udělá puberta. Ale citlivým cvičením hlasu bys přechod do dospělosti měla zvládnout. Případně se nech vést vynikajícím učitelem hlasové výchovy. Rozhodně nic nedělej násilím, ve forte - to by pro hlas a hlasivky nebylo moudré.

OFFMENE,
proč si chceš zničit hlas nebo mít zánět halsivek? Tobě vadí že zpíváš? Zpívat chraplákem vyžaduje cvik a stejně pak zpívej hrubým hlasem jen každou pátou až osmou píseň. Nezapomeň, že nejdřív musíš mít vyvinuté a silné hlasivky, zvládnout kulaté vokály a v plné síle. Potom zpívat chraplavě je hračka.
Já si zpívám pro radost moje vlastní skladby a texty - od romantiky přes melodické písně až po tvrdý rock.

Offmen (Út, 20. 3. 2007 - 17:03)

Zdarec!!!
Máme s kámošama kapelu...Zpěváka nemáme,pořád někoho scháníme...Ale tak jak tak vim,že budu muset taky zpívat...Ale můj hlas neodpovídá mým představám...Chtěl bych co nejhrubější hlas...Ten sice trošku mám,ale když přitlačím,tak ho ztrácím...Chtěl bych se postupně vypracovat nebo alespoň přiblížit tak nějak na úroveň zpěváku jako např.ze Sepultury nebo z Devil Driver...Tak sem se chtěl zeptat,jestli existuje nějaký "recept",který by mi v tom mohl pomoct...Dííky Mooc...

Eliška (Pá, 16. 3. 2007 - 16:03)

Chtěla jsem se zeptat, jestli až budu starší(je mi 14), budu zpívat jinak... Jestli hůř, nebo líp, nebo jestli se to prostě změní? Prosím pomozte mi:-)

Eliška (Pá, 16. 3. 2007 - 16:03)

Chtěla jsem se zeptat, jestli až budu starší(je mi 14), budu zpívat jinak... Jestli hůř, nebo líp, nebo jestli se to prostě změní? Prosím pomozte mi:-)

Anna (Po, 12. 3. 2007 - 14:03)

Je pravda, že profesionalní kytarista bez hudebního sluchu z tebe asi nebude, na druhou stranu proč to s tou kytarou aspoň nezkusit? Sama učím zpěv a občas se objeví někdo totálně amuzikální, ale když Vás něco baví, děláte to hlavně
pro radost, ne?

Vojta (Ne, 11. 3. 2007 - 09:03)

chtěl jsem se zeptat.....pokud člověk nemá hudební sluch...dá se nějak cvičením rozvinout????moc jsem se chtěl naučit na kytaru ale všichni mi říkají že to namá cenu pokud nemám hudební sluch....já vlastně ani nevím co to hudební sluch přesně je....nevim jestli ho mám nebo ne....a dá se bez hudebního sluchu naučit na nějaký hudební nástroj???prosím poraďte

Gipsy (St, 7. 3. 2007 - 17:03)

..jo, ještě jsem zapomněl... Tohle je celkem důležité - víte, co dokáže hlasivku hodně dlouhodobě trápit? Trávení.. Když se vám vrací jídlo, krkáte atd., často se na hlasivky dostanou žaludeční tekutiny a ty tu hlasivku doslova rozleptají. Máte na několik dní postaráno, že si nezazpíváte. :)

Gipsy (St, 7. 3. 2007 - 17:03)

Mno... Problém se skákáním hlasivek už jsem měl mnohokrát. Co vaše hlasivky potřebují, to je vlastně dost těžké rozpoznat. Je to zcela individuální věc. Ale existují určitá pravidla, které jako hlasový profesionál musím dodržovat, jinak bych svých 90 minut koncertu prostě neodzpíval.

a) naučte se co nejvíce mlčet

Zní vám to hloupě? Nepodceňujte tuto radu.
Jsem velmi ukecaný človíček a to je kolikrát ten největší problém.

b) v den koncertu netelefonujte

Opět šílenost? Ani ne. Při telefonování máte tendenci zvyšovat hlas a to je pro hlasivku nejhorší. Stačí 10 minut telefonátu, sem tam se zasmát a večer máte po koncertě..

c) vyvarujte se černému čaji a celkově příliš horkým čajům

NIKDY nepijte vařící čaj. To je pro hlasivky přímo pohřeb..

d) vyvarujte se ledovému pití

To samé. Příliš studeného prostě tu hlasivku doslova vyřídí.

Pijte čaj vlažný, trochu horký...

e) žádné bublinky

To už je individuální. Ale mně to prostě nedělá dobře. Kola, fanta, sprite atd..
Nepít.

f) krk udržovat VŽDY v teple.

horko neuškodí, ale zima hlasivku prostě oslabí. Někdy je chrapot jen důsledkem nachlazení všeho kolem hlasivky. Zánět se rozšíří až na hlasivky a máme tu chraptění jak na páse..

g)TO SI PAMATUJTE DOKONALE, ŽÁDNÝ TONIC!!!!

Nevím, jak je to možné, ale tohle pití mě dokáže zlikvidovat hlasivky i na měsíc!!!
prostě to tu hlasivku úplně rozleptá...

h) prospěšný hlasivkám je mátový čaj

to je doslova lahůdka, protože zotavení hlasivek po nachlazení, zánětu atd. je dost rychlé, vřele doporučuji.

i) VINCENTKA - bez toho to nejde.

Obě variace, i v lahvi i v pastilkách.
Seženete v každé lékárně. Kombinace obou je
nejlepší. 3 x denně kloktat dvě decky, nepolykat. Kloktat zhruba 2 min.

Pastylek max 8 denně, je dobré mít vlastní rozvrh, ale pravidlem jest další pastylku za min. 1 hod.

-------

Dvě hodiny před vystoupením doporučuji nejíst. Při jídle hlasivka dostává celkem zabrat, takže je dobré tohle nepodceňovat.
V den koncertu nejíst nic extrémního, žádné ostré jídla (chilly je nepřípustné, to je smrt pro hlasivky na tři dny, no shit), žádné jídlo "tvrdého nebo suchého" formátu. Suchary v den koncertu jsou jak jehličky, stačí dva a máte po vejškách. :(

Další příspěvek dopíšu...

Klára (Čt, 15. 2. 2007 - 10:02)

Hezký den,
četla jsem příspěvky na této stránce. Pracuji na foniatrii jako hlasová pedagožka a terapeutka. Zabývám se problémy s hlasem a jejich nápravou, tzv. reeukací hlasu ve spolupráci s foniatrem. Většina Vámi popisovaných problémů plyne ze špatné hlasové techniky a nesprávného používání hlasu, což může mít za následek funkční poruchy hlasu až organické změny na hlasivkách. Více informací naleznete na www.zpev.net a www.comhealth.cz :-)

Návštěvník (So, 27. 1. 2007 - 21:01)

To mas u kazdeho jinak, nekdy zabere nekdy ne, zkus zpivat jen jednim hlasem, treba tim vyssim, a ten pilovat a pilovat a treba zesili.. nekdo ma to stesti, ze se to psravi, nekdo ne .-)

Kája (Čt, 25. 1. 2007 - 15:01)

Ahoj
Mám tzv. hlasový přechod a nevím co s tím, slyšela sem že to lze nějak překonat a on zmizí.Neporadil by mi někdo?

Reklama

Přidat komentář