Reklama

konizace děložního čípku

Lenka (Pá, 28. 11. 2003 - 16:11)

... to jsem jeste ja, Lenka, nazvala bych se Lenkou 2 a chci vam vsem podekovat za krasne prispevky a za mile povidani. Moc jste me uklidnily, nebot jsem na to vsechno tady sama ( tedy jen se svym pritelem ) a muj problem mi zjistili az tady v Israeli, ale znate chlapi : -)) ). O urcitych vecech si my zenske proste popovidame nejlepe. Takze jeste jednou diky.

Lenka (Pá, 28. 11. 2003 - 16:11)

No, je to pry nutne. Lecim se na jedne z nejlepsich klinik v Israeli, kde je medicina na spickove urovni a biopsy + kolposkopy jsem jiz podstoupila. Bylo mi ale vysvetleno, ze konizace neni vubec nic vazneho a je to dnes velice standartni postup. Musim rici, ze se na to i tesim, nebot sex je jiz dost spatny a mam stale bolesti i pri sezeni.

Olga (Pá, 28. 11. 2003 - 14:11)

Lenko, opravdu je to nutné při tak lehkém stupni? A rovnou konizace? Nestačí LEEP? A co takhle napřed biopsie? Kdybych plánovala miminko, nenechala bych se při takových výsledcích - omlouvám se za ten výraz - mrzačit konizací.

Lenka (Pá, 21. 11. 2003 - 15:11)

Ahoj vsechny. Za tyden jdu na konizaci delozniho cipku. Je to nutne a mam jen lehky stupne I a II. Po Novem roce se chceme s pritelem zacit pokouset o miminko. Doufam, ze vse bude v poradku a miminko donosim, jen by me zajimalo, jestli se nektere z vas podarilo donosit maleho potomka : -)) i po konizaci. Dekuji , Lenka.

Lenka (Čt, 20. 11. 2003 - 14:11)

Ahojky Majo,diky za odpoved:) Verim, ze vsechno dobre dopadne, jsem rada, ze na to moje gynekolozka prisla tak brzo. Zakrok me ceka doma v Brne na soukrome klinice Helios. Mozna si neco priplatim, ale vim, ze pece bude na sto procent:) Preji pekny den.

Mája (St, 19. 11. 2003 - 16:11)

Ahojky Leni, tak jsem koukla, že ti děvčata něco o té konizaci napsala. Já jsem se tam taky trochu rozepsala, ale můži ti říct, že v každé nemocnici tento zákrok dělají trochu jinak a s jinak dlouhou hospitalizací. Ale to ti řeknou v nemocnici - neboj se jich zeptat. Já jsem byla operovaná v Jablonci nad Nisou a nastoupila jsem v pátek ráno, v poledne mě operovali a v neděli ráno po ranní vizitě mě pustili domů. Všichni byli moc milí, takže bylo vše v pohodě. Jinak - hodně lidí se divilo, ale nebylo žádné holení, žádný klystýr, žádné čípky. Prostě tak jak jsem přišla, tak to udělali. Akorát jsem od rána nesměla nic jíst. Takhle to je v Jablon?i, ale vím, že jinde to třeba dělají ambulantně a jinde zase nechávají déle v nemocnici. Ono to je asi lepší tam chvilku zůstat, aby měl člověk jistotu, že se to hezky hojí a kdyby se náhodou něco nelíbilo, tak ať se to vyřeší hned a nenjsou z toho zbytečný nervy. Jinak co se týče o tom těhotenství, tak to roziko potratu je o něco vyšší, ale myslím, že se to dá uhlídat - prostě být opatrnější. A osobně si myslím, že lepší je v sobě nic nedobrého, co by mohlo dělat problémy nemít, než se celé těhotenství klepat, že by tam dole mohlo něco zlého bujet.Fakt děvčata, rozhodnutí je na Vás, ale pokud do toho půjdete, tak se nebojte. Jooo, jinak jsem měla doporučení na zákrok nezávisle na sobě od dvou lékařek, takže to nebyl jen výmysl jednoho doktora.

Zuza (St, 19. 11. 2003 - 14:11)

Ahoj Leni.Jak koukam do kalendare tak uz mas biopsii za sebou a uz asi vis,jak dopadla.Samozrejme ti preju,aby byl vysledek co nejlepsi.No a pokud te opravdu ceka konizace tak ti muzu dat par informaci.Muj prispevek uz tady je,ale muzu neco zopaknout a uklidnit te:-))Konizace ani pobytu v nemocnici se vubec neboj (ja jsem mela nejvetsi nervy z toho,jaky bude vysledek z histologie).Je mi 23 a na konizaci jsem byla letos v zari.Pokud vim,je vice zpusobu jak se konizace provadi.Me ji delali klasicky skalpelem v celkovy narkoze.Nastup jsem mela 2 dny pred operaci (to je ale asi v kazde nemocnici ruzne).Takze dva dny jsem sbirala informace a tesila se,az to budu mit za sebou.Vecer,den pred konizaci jsem dostala cipek (nekdo me strasil,ze budu mit klystyr:-))RAno probehla kontrola jak jsem oholena a popr.oholeni osetrovatelkou.No a pak uz jsem jenom cekala az zavolaj ze salu a prijedou si pro me.Tesne pred tim jsem dostala "naladovku",ktera te uz pomalu "otupi" a jela jsem.Na sale jsem dostala krasnou cepicku,vyskrabala se na op.stul,pan sanitar me upravil:-)),napichli mi zilu,usmala jsem se na anesteziolozku,kdyz mi davala masku no a pak jsem se probudila na "dospavaku",kdyz uz bylo po vsem(zakrok trva asi 15 min.)Po probuzeni me bolel podbrisek jako pri zacatku menstruace (no,asi o malinkato vic,ale bylo to v pohode).Pak me odvezli na pokoj,pichli injekci proti bolestem a spala jsem.Asi tak dva dny jsem slabe krvacela,ale bolesti uz vubec nebyli.V nasi nemocnici se propousti 5.pooperacni den,takze jsem se tam potom jenom nudila a prijimala navstevy:-))Takze konizace jako zakrok opravdu neni nic strasneho.Po propusteni jsem mela jeste 14 dni neschopenku.Nesmis se namahat,sportovat,tahat nic tezkyho... no proste se setrit a odpocivat.Za 14 dni jsem byla u sveho gynekologa vyndat steh.To palilo jako cert:-) Histologie dopadla tak,ze jsem mela tezkou dysplazii CIN III,coz jsou tezke zmeny a vse bylo konizaci odstraneno(teda doufam).Ted v prosinci me ceka prvni cytologie,tak jsem zvedava.Co se tehotenstvi tyka tak prvni snazeni muze byt az pul roku po konizaci a opravdu je potom rizikove.Hlavne pry v druhe polovine tehotenstvi hrozi riziko potratu.Mam ten pocit,ze je to zpusobeno tim,ze po konizaci je del.cipek kratsi a behem tehotenstvi se jeste zkracuje a otevira se del.hrdlo-to ale nevim urcite,takze se omlouvam,jestli jsem to napsala spatne).To se kdyztak potom provadi cerklaz (to je steh na cipku nebo na del.hrdle-ted nevim),aby nedoslo k potratu.V nemocnici se mnou byla na pokoji pani v 20tydnu.teh.Konizaci mela uz par let za sebou a delali ji prave tu cerklaz.Doktor v nemocnici mi rikal,ze pokud mam v planu deti,tak bych s tim asi nemela moc otalet.Muj gynekolog se tomu spis smal,kdyz jsem mu to rikala.Takze nevim.Mozna bych to chtela pristi rok zkusit:-))Uf,nejak jsem se rozepsala tak to uz ukoncim.Moc ti drzim palecky at ti vsechno dobre dopadne a kdyz budes potrebovat jeste neco vedet tak napis.Ahoj

Žížala (So, 15. 11. 2003 - 00:11)

nevím přesně, jak to "normálně" chodí, protože já mám to "štěstí", že tu pracuju jako sestřička. Takže když se mojí obvodní gynekoložce už asi podruhý moc nelíbila moje cytologie, poslala mě s tou třetí do Motola za Dr. Slavíkem.To je tu kápo přes cytolky.Jinak bych určitě vám všem, kteří nevíte, čemu máte věřit a kteří se obáváte jít na "možná zbytečný" zákrok, poradila, abyste se objednali sem do Motola na onkogynekologickou a kolposkopickou ambulanci - telefon je : 22443 8565 nebo 8568. Myslím si, že zdejší lékaři jsou fakt kapacity, kteří tomu dost rozumí. Ať už se objednáte ke komukoliv zde...Držím vám palce a hlavně nic nezanedbejte, jde o vaše zdraví a bohužel příznaky toho, že vám opravdu "něco" je (z této oblasti těla), přicházejí většinou až když už je pozdě....Za telefonát vám nikdo hlavu neutrhne a jezděj sem ženský (i starý babči) z celý republiky.

Olga (Pá, 14. 11. 2003 - 11:11)

pokud tě tvůj lékař pošle na nějaký zákrok a ty nemáš tak docela důvěru v jeho rozhodnutí, máš ze zákona právo požádat o vyšetření a potvrzení nebo vyvrácení diagnózy dalším lékařem. Pojišťovna to samozřejmě plně hradí a nikdo ti nebude dělat problémy. Pokud by se tomu tvůj gynekolog bránil, je nejvyšší čas se zamyslet nad tím, není-li lepší řešení ho vyměnit, protože to nesvědčí o jeho odbornosti, ale spíš o jeho ješitnosti. Mimochodem, výsledky cytologie závisí i na tom, z kterého místa byl stěr odebrán! Moc ti držím palce a přeju hodně štěstí.

jindra (Čt, 13. 11. 2003 - 17:11)

Milá Radko,odpovídám na tvůj dotaz,který zní: i přesto, že je cytologie v pořádku, může být nějaký problém?Mám známého, který léta pracoval jako cytolog a ten mi loni při mých problémech se špatnou cytologiísdělil, že cytologie NENÍ až tak úplně stoprocentní vyšetření, tzn. pokud je špatná, nemusí to vždy něco znamenat a naopak že znal dost případů, kdy cytologie neodhalila žádné změny a přitom tam nález byl.Proto věř svému gynekologovi, určitě není hloupý.

LENKA (Čt, 13. 11. 2003 - 15:11)

Ahojky, je mi 22. Pristi pondeli me ceka biopsie cipku ktera zjisti jak rozsahly bude nasledny chirurgicky zakrok - konizace. Z biopsie ani tak strach nemam,jeste ten den me pusti domu, ale konizace me desi, spis ten pobyt v nemocnici. Uz bych to chtela mit za sebou. Slysela jsem ruzne hlasy, ze po konizaci je rizikove tehotenstvi a vetsi moznost potratu. Kdo to ma uz za sebou a muze me uklidnit?:)

Radka (Čt, 13. 11. 2003 - 14:11)

Predem se omlouvam za chyby, ktere v tech cizich slovech zarucene udelam, ale snad to nevadi. Konizace me pravdepodobne ceka za cca 2 mesice, ale myslim, ze je dulezite, kdyz tu reknu, ze muj gynekolog mozny problem objevil ciste vysetrenim (myslim v ordinaci). Poslal me nejprve na cytologii, ktera dopadla naprosto v pohode (nekolikrat)! Presto se mu to nezdalo a udelal abrazi. Toto vysetreni se dost casto dela prave az pote, kdy je nejaky problem zjisten na zaklade vysledku cytologie. Videla jsem jen vysledek abraze ve svych zaznamech: CIN I-II, coz je nejaky 1. az 2. stupen. Toto vysetreni jsem podstoupila dvakrat, pokazde se stejnym vysledkem. Po prvnim vysledku mi doktor rekl, ze to musime hlidat, ale zakroku se dost branil a rikal tomu "ty krvavy metody" (podotykam, ze mu je asi 70 nebo tak nejak, takze je to mozna ten "nazor starsi generace", jak uz nekdo psal v prispevcich). Pak me poslal na HP viry (?), pricemz jsou dve skupiny techto viru, jedna je v pohode, i kdyz nalez je pozitivni, ta druha skupina je vice mene ta rozhodujici. Obe skupiny jsem mela negativni, takze mi doktor rekl, ze se zakrokem pockame, nicmene chtel zkratit dobu mezi jednotlivymi vysetrenimi. Take mi rekl, ze kdybych mela dve deti, tak by nevahal a na ten zakrok me poslal.Nedavno jsem s nim mluvila znovu a ptal se me, zda jsem o te konizaci uz premyslela (to je otazka ???!!!). Domluvili jsme se na terminu dalsi abraze a rekl mi, ze pokud bude vysledek stejny, posle me na konizaci. Podotykam, ze prvni vysetreni bylo v cervnu, od te doby byly vysledky porad stejne, takze nevim, proc se jeho nazor (podle me behem tak kratke doby) zmenil - ja osobne si myslim, ze je porad bezpecnejsi v sobe nic takovyho nemit nez "neco hlidat". Tesne pred timhle vsim jsem se od sve kamaradky dozvedela, ze konizaci podstoupila, takze jsem priblizne vedela, co to znamena (nastesti, muj gynekolog totiz zastava nazor, ze vysokoskolaci vedi vsechno, tudiz mi neni potreba nic moc vysvetlovat, staci kdyz mi rekne, kdy mam zase prijit - trochu z mych spatnych zkusenosti s placenymi (!) lekari, sama se divim...). Mozna uz to trochu natahuji, kazdopadne mym cilem bylo rict, ze i kdyz je cytologie v poradku, muze se objevit problem. Mate s tim prosim nekdo podobnou zkusenost? Porad vaham, zda to nemuze byt jen omyl (myslim, ta abraze, kdyz cytologie je v pohode). Uvazovala jsem o tom, ze bych zasla i k jinemu gynekologovi, nez podstoupim nejaky zakrok, ale zrejme by to znamenalo nejake problemy s registraci u doktoru apod., navic na prohlidky ted chodim temer po dvou mesicich, takze me pry nemohou stejne testy delat tak casto. Podle gynekologa me kamaradky je navic kazdy v laboratorich kontrolovan nejakou dalsi osobou, takze bych pry mela byt v klidu, i kdyz pracuji jen s jednim gynekologem. Diky za kazdou zkusenost.

Olga (Čt, 13. 11. 2003 - 11:11)

Zdravím Vás všechny. Přes ta milá slova útěchy, já do toho nejdu. Moje doktorka mi řekla, že čtyři roky mi výsledky cytologie kolísají od 1 do 3. Že cytolog se nevyjádřil, ale ona mě radši pošle na LEEP, ev. konisaci. Pro jistotu. Jenomže já si chci pro jistotu nechat všechny orgány tak, jak jsou. Nehodlám podstoupit něco jako moje kamarádka, které "pro jistotu" ve třiceti letech vzali dělohu, aby se zjistilo, že byla úplně v pořádku. Objednávám se k jinému lékaři, který problémy léčí, neodstraňuje "pro jistotu". Chápu lékaře - zastánce chirurgického přístupu. Pokud se to uřízne, není třeba se o to víc starat. Ale v tomhle já nejedu. Všem v podobné situaci přeju hodně moc štěstí, ať se rozhodnou jakkoliv.

Lenka Traxmandl (St, 12. 11. 2003 - 20:11)

Dobrý den, jsem 14 dní po konizaci. Je to poměrně bezbolestný zákrok a po 3 dnech jsem byla doma. Trošku jsem krvácela, ale jinak všechno v pořádku. Nebojte se. Jsou horší věci. Byla jsem operovaná v Brně.

Mája (St, 12. 11. 2003 - 14:11)

Milé dámy, před měsícem jsem byla na konizaci a protože vím, jaké to je čekat na něco takového a být nervozní a obávat se, tak jsem si řekla, že taky přispěji svou trochou do mlýna. Na konizaci mě poslala moje gynekoložka, neb jsem jí zdělila, že bych v horizontu nějakých dvou let ráda otěhotněla. Měla jsem nějaký nález na čípku - viditelný kolposkopem. No a jak to bylo: bylo mi doporučeno přestat brát antikoncepci. Nástup do nemocnice jsem měla brzo ráno. Ambulance, pokoj, převlíct, jedna injekce na snížení slinění kvůli narkóze. Na operační sál jsem si došla sama za doprovodu asistenta, na lůžko si taky vylezla sama. Co tam bylo, jsem neviděla, neb nosím brýle a ty mi samozřejmě nenechali. Pak infůze, tři nádechy do přístroje a vzbudila jsem se až na pokoji. Břicho mě bolelo jako při menstruaci (trochu silněji), hlavně, že to je za mnou. Setřičce jsem si řekla o injekci a pak jsem chvíli spala. Operace skončila v půl jedné a v pět jsem přijímala návštěvy na pokoji. Domů jsem šla až za dva dny. Doktor mi doporučil maximálně odpočívat, nenamáhat se, nic nezvedat - no jakobyste byly v jiném stavu. Mimoto, že jsem špinila - a smrdí to, jsem byla jsen unavenější. Doktor mě chtěl nechat doma 4 neděle, ale jela jsem na dovolenou, tak mě pustil. Nesměla jsem však do vody, ani do vány, nesměla se koupat, jen sprcha, nijak se namáhat fyzicky, takže žádné dobíhání tramvají apod. No a teď po poslední kontrole už můžu vše - i sex :-). Našli mi tam prý nějakou displazii, ale jinak je to dobré - další kontrola po 3 měsících a pokud budou stěry 2x za sebou negativní, tak je to ukončená záležitost. Vím, že to není u každého takhle, ale holky a dámy - nebojte se toho. Se spolupacientkou jsem se shodly, že nejhorší na tom všem je ten strach před tím. Pak už se to dá všechno celkem v pohodě přečkat. A ta úleva, když je to za vámi!!!Joj, jinak ještě upozorňuji pro nadšenkyně pohybu - fakt je třeba odpočívat, neb, kdyby se proces hojení nějak přerušil, je riziko, že by se to muselo opakovat a to snad nikdo nechce. :-)Takže pokud tohle máte nějaká před sebou, tak se toho nebojte.

Žížala (Út, 4. 11. 2003 - 18:11)

Pro Petru: asi už to nebude aktuální, ale 13. den po konizaci můžeš začít krvácet z toho, že se ti začne odlupovat strup na děl.hrdle po té konizaci. Nic to není, mělo by to přestat, pokud se ti to nezdá, jeď tam, kde ti konizaci dělali.Já jsem po laserové konizaci (LOOP) v Motole před rokem, taky špatná cytologie, následovala středně špatná biopsie, na co bych tedy čekala.... až to bude prekanceróza? Je pravda, že ta možnost může přijít třeba až za 10 let nebo nikdy... nebo taky za 2 roky.... Laserem mi odstranili 1cm krychlový zprostřed hrdla.Chodím na kontroly po půl roce.Problémy nebývají s otěhotněním, ale s donošením, resp. je zvýšené riziko předčasného porodu či potratu...Držím Vám palce!Jana

Michaela (Út, 4. 11. 2003 - 12:11)

Ahojky!Je mi 24 let a jsem rok po konizaci děložního čípku.Protože jsem měla už podruhé špatnou cytologii,lékař neváhal a hned mě poslal do nemocnice na exisi, která mi potvrdila těžkou dysplazii 3. stupně.V tomto stupni už je konizaze nutná,protože by to do budoucna mohlo být horší a mohly by se časem vytvořit rakovinové buňky./Proto to za žádnou cenu nepodceňujte a choďte na pravidelné preventivní ptohlídky/.Když mě po 3 dnech po konizaci propouštěli z nemocnice,lékař mi naordinoval klid na lůžku a nezapomněl mě upozornit také na to,že nějakou dobu nebudu mít menstruaci.Po třech dnech jsem měla bolesti a začala jsem silně krvácet.Jela jsem tedy na pohotovost,kde mi řekli, že je to nejspíš menstruace,protože tomu předcházely menstruační bolesti.Na místě mi také zdělili výsledky z hystologie.Lékař mi řekl,že výsledky nejsou dobré a že by mi doporučil do roka otěhotnět.Domů jsem jela s pláčem a všechno jsem viděla černě.Hned následující den jsem navštívila svého gynekologa,abych s ním tuto věc prokonzultovala.Ujistil mě,že za tím není nutné abych otěhotněla.Nyní chodím každé 3 měsíce na kontroly.Doufám jen,že to bude i nadále v pořádku a že zatím nemusím plánovat rodinu.Pokud se vás někdy něco podobného stane,nedejte na řeči jiných doktorů a radši všechno konzultujte se svým gynekologem.Ten vás zná nejlépe a ví o vašich zdrav. problémech daleko více.Všem,které konizaci musí podstoupit,přeju hodně štěstí a držím pěsti!

Petra (Po, 27. 10. 2003 - 19:10)

Ahoj,chtela bych poprosit o radu,jsem13 den po konizaci a po zákroku jsem neměla žádné potíže jen jsem trochu špinila,ale je to 3 dny a výtok neni silný,ale krev je jasnější a lékař říkal,že má být jen růžový mám strach,že něco neni v pořádku může mi někdo poradit děkuji

lenka (Pá, 24. 10. 2003 - 19:10)

V dubnu jsem také prodělala konizaci čípku,jenže až později jsem se dozvěděla,že se tam zkoumal rozsah napadení aby bylo možné určit jakým způsobem bude vedena další operace a léčba.Pokud jdete včas není se čeho bát,já jsem měla větší krvácení a fakt jsem proležela tři týdny i sezení mi způsobovalo problémy.O následné menstruaci ani nemluvím,musela jsem jezdit na injekce a brát prášky proti krvácení,bylo to hrozné a strašně vyčerpávající. V květnu mi odebrali dělohu a vaječníky ,přišla jsem jen tak tak nádor byl prý zapouzdřen,tak jsem měla asi štěstí.Takže se konizace nebojte a jděte včas,já to oddalovala asi osm let a podívejte jak jsem dopadla.Holky co se mnou ležely a šli včas,po konizaci nějaké velké problémy neměli a brzy byly OK.

Helena (So, 4. 10. 2003 - 14:10)

Ahoj, chci se taky podělit o zkušenost. Před 3 týdny jsem podstoupila biopsii čípku. Cytologie mi poprvé před půl rokem vyšla špatná, chodila jsem pravidelně na stěry, ale protože se to mému gynekologovi nezdálo, provedl tento zákrok. Ujistil mě, že v mém případě se bude nejspíš jednat o 1. st. dysplazie. Samotnou operaci provedl v lokálním umrtvení. Nikoho nechci strašit, ale do té doby jsem skoro nevěděla, kde mám čípek. Dvě umrtvovací injekce do čípku byly velmi nepříjemné, ostatní jsem už necítila. Jen mně překvapilo, že mi doktor vyřízl tkáň 1x0,5 cm, čekala jsem, že se jedná o milimetry. Dalších 14 dnů jsem špinila, jinak jsem necítila vůbec nic. Včera jsem byla na kontrole a doktora velmi překvapily výsledky, které došly. Mám těžkou dyslazii 3.stupně, dokonce se v odstraněné tkáni našel i malý tumor. Je mi 25, jsem rok a půl po porodu, nekouřím, nikdy jsem neměla žádné problémy a teď se dozvím, že se konizace udělala za 5 min. 12. Postižená tkáň byla prý odstraněna, zasažena byla jen vnější sliznice. Za 3 týdny jdu na další stěry. Možná je jistější v případě nějakých nesrovnalostí na konizaci jít, kdyby s tím můj doktor váhal, možná už bych se bývala léčila nějakým drsnějším způsobem, tyhle věci jdou opravdu velice rychle. Držím všem palce !

Reklama

Přidat komentář