Reklama

konizace děložního čípku

Zuza (Pá, 12. 3. 2004 - 12:03)

Ahoj Market.Ze zakroku vubec nemej strach.Az budes mit "po tom" tak zjistis,ze si se bala uplne zbytecne.A jestli chce dopodrobna,tak dopodrobna:-)Samozrejmne nejsou vsechny nemocnice stejne,tak se muze neco lisit.Ja jsem do nemocnice nastoupila dva dny pred zakrokem.Nastoupila jsem rano v 7hod.Na prijmu probehlo papirovani,prevlekla jsem se do kosile a potom me odvedli na oddeleni.Pridelili mi postel,prohledl me doktor a ulozili me do postele.Sama jsem se divila,proc mam nastup uz dva dny predem a bylo mi vysvetleno,ze nektere pacientky nemaji kompletni predoperacni vysetreni.Me samozrejme taky neco chybelo,tak mi jeste brali krev.Dva dny jsem tam tedy jen tak lezela,rano a vecer mereni teploty.Den pred operaci nam vrchni sestra vysvetlila,co a jak bude probihat(holeni,injekce,po zakroku).Vecer rozhovor s lekarem,ktery me operoval a rozhovor s anesteziologem.Vecere uz byla pouze dietni,dostala jsem nejaky cipek(na vyprazdneni:-)).Rano v operacni den:zadna snidane,a myslim,ze se nesmi ani pit(to uz si nejsem jista) pak probihalo holeni(ja jsem se radeji oholila predem sama),prevlekla jsem se do "andelicka" a pak uz jsem jenom cekala az si pro me prijedou.Asi 10-15minut pred odvozem mi pichli "oblbovacku" a uz jsem se tesila na narkozu:-)Ja se na ni fakt tesila,protoze jsem pred konizaci byla 2x na PC hrdla pod narkozou a byla to parada:-)Po te oblbovacce se citis unavena a jako opila.Pak prijel zrizenec a odvezl me na operacni sal.Tam mi nasadili krasnou cepicku,jeste sama jsem si vylezla na operacni stul,privazali mi nohy,napichly zilu,na prst mi pricvakly nejaky kolicek,pak me pozdravila pani doktorka anesteziolozka,dala mi na pusu masku a uz jsem chrnela.Probudila jsem se na "dospavaku"(tak tomu teda aspon rikali).Uz jsem citila,ze me boli bricho jako pri menstruaci.Prijel pro me zase zrizenec a odvezl me zpet na oddeleni.Tady mi pichli injekci proti bolesti,porad merili tlak a snazila jsem se spat.Bohuzel jsem nevedela jak si mam poradne lehnout,tak jsem se porad pretacela z boku na bok a to se nelibilo zaludku,takze mi bylo trosku nevolno.Jinak mi po narkoze vubec spatne nebylo,akorat jsem mela desnou zizen.Napit se smis,az kdyz ti to sestra dovoli!Vstat na zachod jsem smela az na vecer v doprovodu sestry.Celou dobu jsem mela menstr.vlozku kvuli krvaceni.Injekci proti bolesti jsem si nechala pichnout jeste vecer pred usnutim,ale to uz bylo spis "pro jistotu".Opravdu je to jen bolest jako pri menstruaci(teda jestli pri menstruaci nelezes bolesti po zdi:-)).V nemocnici jsem zustala potom jeste pet dni.Krvaceni ustalo hned druhy den.Kazdy den jsem dostavala cipky(do zadecku) proti infekci(?) a jenom jsem lezela,a lezela...... Doma jsem potom zustala jeste 2 tydny a setrila se.Nesmis nosit nic tezkeho,moc nesedet,proste jenom polehavat.Po prvnim tydnu jsem sla na vyndani stehu(konizaci mi delali klasicky skalpelem)ke svemu gynekologovi.Vubec jsem nekrvacela,jenom trosku spinila.Po 14ti dnech od zakroku jsem si byla vyzvednout vysledky z histologie,se kterymi jsem pak sla ke svemu gynekologovi.To je asi tak vsechno.Sama jsem pred konizaci mela hrozny strach co me ceka,hledala jsem informace kde se dalo,tak jsem ted rada,kdyz me "zkusenoti" nekomu pomohou zmirnit strach.Moc ti Market drzim palecky,nemej z niceho strach (z narkozy uz vubec ne) a at ti to vsechno dobre dopadne.Ja uz jsem ted pul roku po konizaci a zacinam uvazovat o mimcu.ahoj

Markéta (Pá, 12. 3. 2004 - 10:03)

Ahojky holky, tak mě to taky čeká, mám hrozný strah, ale určitě po přečtení vašich příspěvků menší. Nastupuju 23.3. do Motola, můžete mi některá napsat co nejpodrobněji jak to všechno probíhá? Radši hned od přijetí, protože jsem nikdy v nemocnici neležela a mám z toho hrůzu, hlavně z narkózy. Všem, kdo mi odepíše předem moc a moc děkuju.

Silvien (Pá, 12. 3. 2004 - 09:03)

Ke Gynexu - sama jsem ho brala, neuškodil, ale ani nepomohl...Je důležité dodržovat dávkování a pauzy, nejlepší je najít "odborníka". Teď zkusím preparát z čínské medicíny, nemáte prosím někdo zkušenost s jejich "zázračnými léky"?!? Děkuji všem za příspěvky, ke svému zděšení mám cytologii po 7 měsících hned na 3. stupňi a příští týden v úterý se chystám na odběr tkáně (biopsii), pak se bude řešit případný zákrok. Pokusím se taktéž zjistit co nejvíce informací od gynekoložky, ale díky tomuto webu jsem jich spoustu načerpala (díky těm, co se podělily o své zážitky - vřelý dík za čas).Prosím, sdělte mi ještě vaše zkušenosti s biopsií (jestli je to bolestivé, jak dlouho to trvá, výsledek je za 14 dní?, tento odběr se již neopakuje - nelze změnit výsledek časem?).Taktéž prosím ty, kteří byli na konizaci v Brně, zda by mi nemohly poslat doporučení.Silvien

Simona (Pá, 12. 3. 2004 - 09:03)

Ahoj Leni,moc Ti děkuju za příspěvek, trošku jsem se uklidnila, přestože stále čekám, jak dopadne ta cytolka a pak se uvidí :-) Bohužel jsem ale opět začala silně krvácet (žádný styk prostě nic nebylo), jenže dokud nebudou známy výsledky z cytolky, tak se s tím nic dělat nebude :-( Fakt ale je, že už začínám být dosti unavená, od 18.2. krvácím téměř neustále (až na asi týden po injekci, kterou jsem proti tomu dostala). A nejhorší na tom všem je právě ta nejistota: ultrazvuk nic neukázal, vyšetření v ordinaci také ne, z dělohy to prý také není... ach jooo :-(((S.

slunečnice (Čt, 11. 3. 2004 - 19:03)

Docela ve mě zatrnulo,mohla jsi si ublížit.Jsem ráda,že to takhle dopadlo a jseš v pohodě.Netahej také nic těžkeho a pokud ucítíš tlak v břiše odpočívej,já vím,jak je člověku líp, v posteli se mu moc být nechce ,viď.Na druhou stranu práce nám neuteče,tak co by jsme se trochu nerozmazlily.

LeNkA (Čt, 11. 3. 2004 - 19:03)

milá slunečnice,to s tím milováním to byla jen taková zkouška, jelikož jsem se po fyzické stránce cítila o.k.a myslela jsem si, že už je to dobré. Ale opak byl pravdou a abych ti pravdu řekla, tak se to milováním ani nazývat nedalo. Když do mě partner poprvé vniknul(když to teda takhle napíšu), tak jsme oba věděli, že to nepůjde, takže to opravdu byla jen taková zkouška-samozdřejmě jsme v tom dál nepokračovali já se držím dál rad doktora. Zkrátka jsem si říkala, že už to bude dobrý. Nejsem samozdřejmě žádný hazardér se zdravím :-))Měj se pěkně a neboj, dokud neuplyne 6 týdnů a více, nebudu to už pokoušet!S pozdravem Lenka

slunečnice... (Čt, 11. 3. 2004 - 16:03)

Agáto má kamarádka ho měla a prý nic moc,no na každého to působí jinak.Napíšu jí kde ho sehnala a obratem sem sdělím.Zaujala jsi správný postoj,nekaž si zbytečně čas do O.. strachem a v obavách,/hezky to napsala Lenka,je to jako vytažení třísky ...atd./,prožij ho příjemně a v klidu--správně, buď srdnatý bojovník. Ahojky

slunečnice... (Čt, 11. 3. 2004 - 15:03)

No teda LeNko--jsem velmi překvapená s tím sexem po 4 týdnech--- to Ti dovolil doktor?Víš ,jak jsem houby věděla před výkonem,tak jsem se po operaci s ostatními ženami snažila nabrat co nejvíce rozumů od lékařů a své "operatérky"/která je údajně jedna z nejlepších v naší republice na onemocnění čípku/.A v první řadě jsme byly upozorněny,že máme spíše ležet,co nejméně sedět/alespoň pro zacátek,protože hrozí možnost krvácení,jelikož se čípek seřízne,představuji si to asi jako když se seřízne tlusté od libového a tudíž proto jsme na první den dostaly tamponáž,protože prý stehy tam nejdou udělat a ta tamponáž má napomoci,aby se udělal brzy strup,pod kterým naroste nová kůže -laicky řečeno.Po 6 nedělích!!! na to byl dán důraz,až pokud lékař dovolí je možno mít sex a uplně dohojeno to je prý tak do 3 měsíců,proto je vhodné si nechat udělat konizaci v chladnějších měsících,aby naše "číča" byla v pořádku do léta kvůli koupání.Také na určitou dobu není vhodná koupel,jen sprchování.Je fakt,že výkony jsou různé,záleží na cytolce a zasaženi,jak hluboko musí operatér jít,/připouštím i stehy,nejsem lékař / někdo je zhojený dříve a jiný později ,ale musím Ti Leni napsat,že s tím sexem jsi odvaz, předpokládám,že byl alespoň s ochranou !!! Pokud se špiní je přece jasné,že proces léčení není ukončen ! Kdysi dávno mě po vypalování praskly dvě žilky na čípku a nechtěj vidět pak to krvácení,kam se hrabe silná menstruace.Není divu,že se ti milování nelíbilo,ono i po 6 nedělích to nemusí být u někoho žádná sláva.Jedné známé její lékař doporučil sex s pánskou ochranou po dobu 3 měsíců prý pro jistotu před možnou infekcí a taky když šla potom do bazenu, tak si brala tampon ,to slyšela od své kamarádky.Doufám,že jsem nepostrašila ty co teprve jdou na výkon.Nebojte se zeptat v nemocnici,když je klid, vám i sestřičky řeknou spoustu informací .Naše parta se ptala všudemožně a na pokoji/bylo nas 9/jsme pak vše dávaly dohromady a "trápily "lékaře.Ale je fakt,že jsme je poslouchaly a všem /i těm před námi/ vše dobře dopadlo bez komplikací.Vím to ,protože si telefonujeme. Ještě jedna připomínka,může se špinit i po 6 týdnech tak se neděste.A termín krvácení je,když silně zakrvácíte minimálně dvě vložky,to pro ty které budou maloučko krvácet a ve zprávě budou mít napsáno -nekrvácí.

Agáta (Čt, 11. 3. 2004 - 15:03)

Ještě jsem se chtěla zeptat,máte někdo zkušenosti s přípravkem GYNEX? Já jsem si ho objednala,ale nedošel mi.Také jsem někde na stránkách četla,že se dá sehnat i v lékárně,ale tam jsem pohořela.Nikde takové léčivo neznají.Víte někdo více?Ocením vlastní zkušenost.ahojky

Agáta (Čt, 11. 3. 2004 - 14:03)

Ahoj všem.Slunečnici děkuji za odpověď.Vím,že tyto problémy,které popisujeme jsou dosti rozšířené a nedá se nikdy určit příčina.Je víc než smutné,že to postihuje hlavně mladší ženy a děvčata,která ještě nerodila.Ale myslím si,že jsme od přírody bojovnější a odvážnější než naše polovičky a všechno zvládneme.Přeji všem,které se chystají na zákrok,aby jim dopadl dobře a bez problémů.Jsem už také hrdina.Jdu do boje.

LeNkA (St, 10. 3. 2004 - 21:03)

milá Simčo,tak jsem zase tady a pokusím se ti odpovědět na tvé dotazy. K té cytologii ti nic moc nepovím, protože já sama nevím jaký stupeň jsem měla, ale můj gynekolog mi řekl, že bude lepší vzhledem k mému špinění a krvácení po styku provést konizaci, čímž mi tu sliznici, která je narušená a která to pravděpodobně způsobuje jakoby "ořeže" a mělo by to pomoct. Už před 2 lety jsem prodělala laparoskopii, protože jsem měla dost rozšířené srůsty(přechozený zanět), takže na konizaci jsem nastupovala tak trochu "obrněnější" a zkušenější, takže jsem se ani moc nebála.Do nemocnice jsem nastoupila den před, udělali mi nějaké vyšetření, bohužel taky klystýr a druhý den ráno mě píchli tzv.oblbovačku, odvezli na sál a bylo to. Probudila jsem se s bolestmi podobnými silnější menstruaci. Ty jsem zaspala a ráno to bylo už naprosto v poho. Nesmíš jen chodit, protože máš stehy a taky mi můj gynekolog vysvětloval, že okolo toho čípku je plno cév, které mohou začít krvácet. Za 5 dní mě pustili, ještě pořád se musim dost šetřit (ještě totiž neuplynulo těch 6 týdnů), ale cítím se skvěle, špinění každým dnem ustupuje a já věřím, že ta konizace byla opravdu k něčemu. Výsledky z histologie mám o.k., za 3 měsíce musim znovu na cytologii, tak doufám, že nebudou žádné komplikace.Co se týče sexu, tak těch 6 týdnů po bys měla opravdu vynechat. My jsme to zkusili už po 4 a neni fakt o co stát, ještě je to dost citlivé a trochu to bolí, takže zážitek nic moc :-))) Ptala jsi se jak dlouho před konizací jsem zaznamenala problémy, tak to bylo zhruba tak 1/2-rok.Je mi 22, děti ještě nemám a ted ani neplánujeme.Simčo, snad jsem ti odpověděla na vše, co jsi se ptala. Jen ti chci říct:opravdu se vůbec neboj a zbytečně se nestresuj, tím ničemu nepomůžeš. Já vim, mluví se mi to, ale věř, že já prožívala to samé co ty a nervy za to nestály. Vždycky si představ co malých dětí každý den podstupuje hrozných zákroků a proti nim je nějaká konizace něco jako vytáhnutí třísky :-)Doufám, že ti vše dopadne o.k., každopádně mi dej vědět co a jak a kdyby jsi měla ještě nějaké otázky, tak se bez váhání ozvi.Držím palečky, Lenka

Jana (St, 10. 3. 2004 - 20:03)

Na konci března 2003 jsem byla na konizaci kličkou + CP hrdla. Při CIN III-III. Týden jsem byla v nemocnici a pak ještě nejméně měsíc doma. Výsledky z rozboru byly dobré ( jen mírné ložiska dysplazie - CIN I).V červnu minulého roku jsem otěhotněla a po fyziologickém těhotenství a normálním porodu jsem 28.února porodila zdravého chlapce. Takže snad jsem trochu uklidnila ty, které mají stejné obavy jako jsem měla před operací a po ní i já.

slunečnice... (St, 10. 3. 2004 - 15:03)

Agáto,myslím,že tomu tak není,vím minimálně o 12 ženách včetně mě,co nikdy antikoncepci nebraly a přesto jsme musely absolvovat konizaci a některé i histerektomii,I když jsem tuto úvahu už zaslechla,nepřikládala bych jí veliký význam--myslím,že by jí lékaři nedoporučovali.I Ty se neboj,fakt to nic není,samozřejmě nepříjemné pocity být mohou a když budeš mít bolesti/naše konizační parta je neměla/tak Ti dají včeličku.Nejhorší u mě ze všeho byl strach poslední dvě noci,doma a v nemocnici před operací,nyní vím,že jsem se mohla cítit úplně v pohodě a zbytečně se netrápit,škoda,že tehdy doma nebyl internet,vůbec jsem neměla ponětí do čeho jdu a co mi budou dělat.Alespoň pro mě je vytržení zubu ,nebo rození dětí daleko horší.Věřím,že vše dopadne dobře Tobě i ostatním,které to čeká a že po čase sem napíšete vzkaz pro nové "čekatelky" ----nebojte se , dopadlo to výborně a mám se OK.

slunečnice... (St, 10. 3. 2004 - 15:03)

SIMONO A MILENO,nemějte strach,odpovědi na Vaše otázky jsou v příspěvcích ,jen to chce čas a trpělivost ,než se tím prokousáte.Zjistíte,že pomalu každá třetí žena absolvuje tento zákrok a nic to není. /to já se spíše víc bojím zubaře/.Sexovat se nesmí 6 neděl jak po mimču.Kdyby něco napište.

Agáta (St, 10. 3. 2004 - 15:03)

Ahoj všem. Také mě čeká konizace,ale po přečtení všech vašich příspěvků jsem zase trošku v klidu .Měla jsem dvakrát po sobě cyt.III a už jsem objednaná na zákrok.Chci se jen zeptat jesli má někdo zkušenosti s tímto problébem vzhledem k antikoncepci. Beru již 8let Dianu a myslím si ,že přispěla značou měrou k mým problémům.Také vážně uvažuji o úplném vysazení ant.,přesto,že děti již mám a další neplánuji.Moc Vás všechny zdravím a děkuji za vaše příspěvky,které mi moc pomohli.

slunečnice... (St, 10. 3. 2004 - 14:03)

Katy jsem ráda,že jsi po o ...,u mě to probíhalo podobně,taky mam horší srážlivost /mam O poz./ krve.Problem muže nastat při menzesu,kdy mužeš více krvácet-já jezdila na injekce a brala Pambu.Museli Ti víc seříznout čípek a to je horší ,než klasicá konizace,proto dávej na sebe pozor,nemá se moc dlouho sedět a nezvedat nic těžkého.Držím Ti palce a napiš jak Ti dopadla histologie.

Simona (St, 10. 3. 2004 - 10:03)

Ahoj Leni,co by mě ohledně toho zajímalo asi nejvíc je, jestli po tom zákroku nejsou problémy s otěhotněním a jak je to po té operaci se sexováním :-) Já ještě miminko nemám, ale moc bych chtěla aspoň jedno a to tak v horizontu tří let... Za další by mě zajímalo, jak moc špatná musí být ta cytologie, aby Ti lékař doporučil tento zákrok, zda Tě na něj pošlou hled po první špatné cytologii, nebo se čeká a dělají se další vyšetření... Nevím o tom zhola nic, do dnešní doby jsem ani pomalu nevěděla, že nějaký děložní čípek mám, prostě jsem na gyndu chodila vždy jednou za rok a výsledky byly pokaždé v pořádku. Problémy se špiněním (někdy) týden před menstruací mám až od toho loňského léta. Teď naposledy se mi navíc menstruace protáhla, takže jsem byla i na ultrazvuku (tam se nic nenašlo) a tak jsem dostala jen injekci. Jenže týden po injekci došlo ke styku a krvácení se opět objevilo. Tak jsem k mojí doktorce zase běžela a ta mi řekla, že ta injekce působí zhruba 5 dní a potom dojde opět k poklesu oněch hormonů, čili je možné, že se mi po styku objevila znovu krev. Samozřejmě mi ale provedla stěry a teď tedy čekám na výsledky, to čekání je nesnesitelné, po psychické stránce se cítím hrozně. Sex jsem si taky zakázala do těch výsledků, no prostě hrůza. Doktorka mi taky loni v létě, když jsem si na ono "špinění" začala stěžovat řekla, že to vypadá na pokles gestagenu (já ani nevím co je to za hormon), ale žádnou hormonální léčbu mi nenaordinovala, že prý to budeme ještě "sledovat". Mám strach, aby se něco nezanedbalo... Strašně se modlím, aby vše dobře dopadlo. Ještě by mě Leni zajímalo, kolik Ti je a jak dloho si ty problémy, které popisuješ měla před tou konizací.Za všechny informace moc děkuju.S.P.S. Jinak antikoncepi neberu žádnou už skoro dva roky, před tím jsem dva a třičtvrtě roku brala Diane 35 a žádné problémy jsem neměla. Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, pravděpodobně nejsi gynekolog, takže mi asi na všechny mé otázky neodpovíš, ale budu se těšit na každou Tvou zkušenost :-)

LeNkA (St, 10. 3. 2004 - 08:03)

milá Simčo,já mám asi měsíc po konizaci a předcházela ji špatná cytologie, krvácení mimo cyklus a také po styku. Tím tě, ale nechci strašit-tvé problémy mohou mít příčinu úplně někde jinde. Kdyby tě, ale přeci jen měla čekat konizace, není mít z čeho strach. Jestli chceš, mohu ti napsat jak to probíhalo a jaká je léčba. Bohužel ted musím běžet, takže pokud by tě zajímalo víc, ráda ti sdělím své zkušenosti.hodně štěstí všem, Lenka

Katy (Út, 9. 3. 2004 - 14:03)

Ahoj všichni.Tak konizaci mám již za sebou. Částečně dobré, protože výsledky teprve budu vědět za pár dní. V nemocnici jsem byla 5 nocí. Všichni tam byli bezvadní, sestry ochotné a milé. Lékaři též fajn, vše co mne čeká mi dopodrobna vysvětlili, fakt je že jsem se hodně vyptávala a dost jsem věděla, tak byli vztřícní. Operace trvala asi 3/4hodiny a z nárkozy jsem se probrala za 6hodin. Odoperovali mi asi 1/2 - 3/4 děl.čípku kde byl karcinom 3mm velký. Před tím jsem byla na vyšetření magnet. rezonancí, kde se to potvrdilo. Po probrání z narkózy mi nebylo nejplépe, pocit na zvracení a hodně nízký tlak, opravdu už mi bylo i lépe. Bolest v podbřišku byla nepříjemná, taková tupá a řezavá. Po injekci to bylo již dobré. Vstát jsem mohla až dlouho večer, nic moc, motala se mi hlava, ale to kvůli tlaku. Krvácení jen lehce, spíše takové špinění. Následující dny jsem nesměla moc dlouho chodit a ani stát, jen ležet. Vydržet to byl pro mne trest, ale když to jinak nejde, tak se doktoři musí poslouchat. Pustili mne dom čtvrtý den po operaci, až na ten tlak dobrý. Ještě jsem zůstala týden doma. První dny docela v pohodě, někdy mírna bolest. 11 den po operaci jsem začla trochu krvácet, mám špatnou srážlivost krve, tak mi dali léky a bude to snad v pohodě. Co dál to se teprve uvidí dle výsledků z onkologie. Všechny co vás něco podobného čeká, nemějte strach. S úsměvem, dobrou myslí a pozitivním myšlení, se nechá vše zvládnout lépe.Katy

Mullerová Milen (Út, 9. 3. 2004 - 10:03)

Moc Vás prosím jestli máte nějaké informace pošlete mi je. Také mě to čeká již 23.3.2004.Moc děkuji s pozdravem Milena

Reklama

Přidat komentář