Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Helča (St, 2. 6. 2010 - 21:06)

Larry, jste dobrej, co už tak krátce po operaci zvládáte! Píšete, že jste z Brna, kde jste byl na operaci?

Bětka (St, 2. 6. 2010 - 17:06)

Ivono, propíchla jsem jazyk na "botasce" dvěmi dírkami, provlékla jsem kus nějaké tkaničky a zavázala na očko, vždy jsem do něj zasunula druhý -zahnutý konec lžíce na boty a jazyk, který se mi nějak zasunul do boty, jsem tak pohodlně, bez předklánění vytáhla.
Botasky jsem nerozvazovala dlouhé měsíce, z počátku je noha nateklá, takže pomocí lžíce-napřed vzadu, pak vytáhnout jyzyk vpředu :-) a později jsem si jen tkaničku trochu přitáhla.
Sice se to očko trochu motá navíc u tkaniček, ale to je jen dočasné!!!!

Larry (St, 2. 6. 2010 - 16:06)

Larry , sory, nevím co je...Yvono,
ano, mažu vepřovým sádlem jak doporučováno.
Na floating mě přivedla jedna kolegyně a našel jsem to např. na www.cekore.cz, napsali mi, že je to vhodné právě pro TEPkaře...

Yvona (St, 2. 6. 2010 - 16:06)

Po měsíční pauze opět...Larry , sory, nevím co je floating.Jinak jsem si přečetla jaké děláš pokroky. Já jsem skoro 2 měsíce od operace, Neklekám si, ponožky nandávám ještě pomocí ručníku.Předkláním se jen pomocí holubičky zatím.Po kuchyni chodím občas s 1 berlí.Jizvu mažeš vepřovým sádlem?

Larry (St, 2. 6. 2010 - 15:06)

Po měsíční pauze opět zdravím všechny TEPkaře. Včera uplynulo 5 týdnů od výměny mé levé kyčle, od 21.5.jsem v domácí péči a pilně cvičím, většinou na lůžku a jinak 2x denně vycházkami do okolí (i když ted je to bída, tady v Brně je teď hnusně a prší..)
Kloub je dobře rozhýbaný, občas si dovolím s velkou opatrností některý zakázaný pohyb, např. když si nandavám ponožku, tak nohu skrčím hodně pod sebe a ponožku jakžtakž nasunu. Mám radost, že se už mohu převalit i na břicho, v pohodě si klekám na zem, včera jsem si poprvé sedl do auta za volant a jel na nákup, vše v pohodě, díky dece coby podsedáku, noha poslouchala a nic nebolelo.
Na první kontrolu jedu 17.6., teď už vidím, že to zvládnu coby řidič.
Zatím mě trápí snad jedině to, že okolí jizvy je stále hodně tuhé a trochu vyboulené, přestože ji masíruji 3x denně.
Příští týden mám chuť jít na "floating" a ptám se, zda to někdo z vás už vyzkoušel.

Helena (52) (St, 2. 6. 2010 - 14:06)

HELČO,
nehty u nohou si stříhám vsedě na gauči. Boty zavazuju ve stoje v předklonu hlavou dolů, ponožky nazouvám taky takto. Připadá mi to normální a přirozené, neřeším to, už jsem 7 měsíců od druhé TEP. Myslím si, jako Svatka, že se to musí hlídat 3 měsíce, pak si tělo řekne samo co a jak dělat.

Yvona (Út, 1. 6. 2010 - 19:06)

Helčo, neboj, já jsem se na...Bětko prosím, jak je ten fígl s tim jazykem u botasek.Nemohu to najít.Abych nemusela zavazovat, nosím balerinky,protože nevím jak bych si botasky oblékla.díky předem za odpověď.

Bětka (Út, 1. 6. 2010 - 17:06)

Ajo, klukům je tři a čtvrt roku, podle plánu by měli být ve školce, ovšem díky rýmám, kašlům, zánětům spojivek atd....je tu máme moc často...občas tu máme i další tři vnučky...neumím si vůbec představit, jak bych mohla "být užitečná" bez TEPky!Pro mne je to nejúžasnější vynález !:-)

Bětka (Út, 1. 6. 2010 - 17:06)

Helčo, neboj, já jsem se na operaci těšila, že bude pak lépe!A bylo.Držím palce!

ten fígl s jazykem u boty vymyslel manžel, musím ho potěšit, že se nápad ujal...

Martino, já schvalování ID vůbec nerozumím.
Když se někdy dost namohu, např.taháním hodně už vypasených 16-ti a 18-ti kilových vnoučátek:-) do postýlek, z postýlek, na okno, z okna..tak cítím také koleno, ale nemyslím, že by to byla artróza, jako v případě mé levé kyčle...prostě únava materíálu...
Nestačilo by právě operované noze s TEP ulehčit tím, že bys nacvičila správný stereotyp chůze?Tak tomu říkají lékaři.
Naschvál, zeptej se svého ortopéda, jestli máš správné držení těla, ať si prohlédne tvoji chůzi třeba jak jdeš delší úsek po chodbě...
Já jsem měla štěstí, že po půl roce, když jsem šla do lázní Bohdaneč, hned druhý den po mne vyjela primářka, že mne viděla, jak sice chodím rychle, ale naprosto špatně Měla jsem chodit pomalu a při každém kroku MYSLET na držení těla---to vysvětlila rehab.sestra

Kolikrát jsem se přistihla, jak si říkám, ZPOMAL, SROVNEJ SE!
Pak mne přestala pobolívat i záda, ramena a určitě je důležité, jak člověk si rozvrhne nošení těch svých pár kil...
Zdraví B.

Aja (Út, 1. 6. 2010 - 17:06)

Bětko, potěšila jste! Co...Ala byl překlep, tady jsem Aja

Ala (Út, 1. 6. 2010 - 17:06)

Bětko, potěšila jste! Co dvojčátka vnoučátka? Ten čas tak letí, nepůjdou už letos do školy?
Helčo, když máte nástup v pondělí, operace asi proběhne v úterý. Věřte, že všichni tady z diskuze na vás budeme myslet, držet pěstičky a těšit se až se nám ozvete. Moc vám přeji co nejméně bolesti, aby vše dobře dopadlo.
Zdravím Helenu, Yvonu, Vladimíra, Mailu, Alenu a všechny ostatní tady na diskuzi.

Bětko, (Út, 1. 6. 2010 - 16:06)

Zdravím vás po dlouhé...také mám vždycky radost, když se tu objevíte, jste takové sluníčko této diskuze. Je to prima, že se dobže cítíte, pro nás je to navíc hodně pobzbudivé. Přeji i nadále hodně zdraví a stálý optimismus a brzy zase nakoukněte.

Martina (Út, 1. 6. 2010 - 11:06)

koukam tady že všichni TEPkaři to zvladate dobře a já taky. mam 10měsicu po vyměně kloubu kyčelniho,ale zlobi koleno.Takže já pajdam kvuli kolenu. Ale nevim co bude dal,před vyměnou jsem pobirala čid 4 roky,pracovala jsem na častečny uvazek-po PN se tam nevratim,nebot koleno zlobi hodně a bojim se že bych si operovanou nohu tim padem hodně zatěžovala.Jenže mam obavy zdali mne neodeberou čid když mne skončila PN a v červnu jdu ke komisi,každý mne straši ,že po vyměně ho nyni od noveho roku nepžiznavaji,jak jste na tom vy??

Helča (Út, 1. 6. 2010 - 11:06)

Bětko, díky za všechny Vaše informace. Já nastupuji v pondělí - pomoc, pomoc, bojím, bojím! Byla jste tady asi největším zdrojem informací pro všechny, i já jsem asi využila nejvíce Vašich poznatků při přípravě do nemocnice, takže mám podle Vašeho vzoru rozpárané spoďárky, stužkami provléknuté jazyky u botasek, apod.

Yvona (Út, 1. 6. 2010 - 08:06)

Zdravím vás po dlouhé...Bětko, moc děkujeme za slova povzbuzení.Jsme rádi, že jste se nám ozvala.

Bětka (Po, 31. 5. 2010 - 21:05)

Zdravím vás po dlouhé době.Jsem majitelka TEPky už dva a půl roku a jak vidíte, zapomínám na ni tak, že jsem sem už přestala i chodit.
To je pro vás povzbuzující :-)
Jen reaguji na Helču.Neboj, skutečně si budeš sama zavazovat boty, skutečně si sama budeš stříhat nehty na nohou, a jednou budeš mít pocit, že nejzdravější v tvém těle je ta umělá kyčel:-)
Jistě, že jako u všech nemocí jsou jedinci, kteří mají komplikace, ale obecně by mělo platit, že časem si neuvědomíš, že máš TEP.
Přes všechno "znormalizování" si podvědomě uvědomuji, že se vyhýbám pohybům, které by mohly vést k vykloubení, takže bych se nepokoušela o turecký sed.
Je zde plno lidí s různými zkušenostmi co se týče lázní.Moje zkušenost je velmi dobrá s nástupem do lázní půl roku po bezproblémové operaci a pooperační době.
Držím palce!

Yvona (Po, 31. 5. 2010 - 21:05)

Yvono,
já už se na té...Aleno, dnes jsem zjístila, že já taky se ohnu s holubičkou nazem. Ten můžův kolega (po obou TEP kyčle)nedělá holubičku, normálně se ohýbá,dřepy dělá, v zimě lyžuje v Alpách.Normálně jinak pracuje jako skladník. Nabízeli mu plný inval. důchod.Nevzal to.

Yvona (Po, 31. 5. 2010 - 21:05)

Tak první den v práci po 3...Ellinko, jsi pro nás vzorem, jak vše zvládáš.Je to normální, že jsi se cítila dnes unavena,to by byl každý,když tak dlouho nebyl v práci.zítra už to bude lepší.

Yvona (Po, 31. 5. 2010 - 20:05)

Yvono-Dr.mě to zatím...Evo, jde o to, kdy jdeš na operaci.Mě lázně pomohli tak na 3 měsíce.Někomu po lázních bylo ještě hůř.Rozbouřilo se to.asi bych,pokud bude operace až příští rok, lázně absolvovala.Pokud letos ne,spíš nějakou rehabilitaci.

Svatka (Po, 31. 5. 2010 - 17:05)

Tak první den v práci po 3...Ellinko, smekám před Vámi.Já jsem 3 měsíce po druhé TEP jela do lázní, sice v dobré kondici a bez holí, ale po procedurách jsem byla ráda, že můžu polehávat a odpočívat.Jsem v důchodu,ale po třech měsících bych si do práce netroufla, i když jsem pracovala jako účetní.

Reklama

Přidat komentář