Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Ellinka (Po, 31. 5. 2010 - 16:05)

Tak první den v práci po 3 měsících lenošení doma už mám za sebou a jsem ráda. Bylo to fajn, ale ještě jsem se tak nějak "neaklimatizovala", protože teď doma mám pocit, že jsem děsně unavená.Nic mě nebolí, ale cítím se, jako kdybych vylezla na Mont Everest :o) a přitom jsem byla jen několik hodin v práci :o) Jak psala Svatka, už 2x jsem se přistihla, že kžížím nohy, nebo mám nohu přes nohu, ale dokud necítím nějakou bolest nebo tlak, tak mi to nějak nevadí.Jasně, že se hlídám, ale asi ne moc, protože včera jsem blbla s kamarádky malou holčičkou a lezly jsme solu po čtyřech a pak jsem docela dlouho seděla na takový tý nízký židličce, když jsme byli na vystoupení na Akademii.Myslela jsem, že se mi bude blbě vstávat (byla fakt asi tak jen 20 cm nad zemí),ale v pohodě jsem vstala a nikde nic netlačilo.

Svatka (Po, 31. 5. 2010 - 15:05)

Pěkný den. Děvčata vůbec se nebojte, že se nebudete moci ohýbat v jiném úhlu než 90 stupňů. Chce to vydržet tři měsíce a pak vše přijde samo. Člověk se přestane tolik hlídat,lékař říká, že po třech měsících by měla být TEP vrostlá a vykloubení nehrozí. Samozřejmě vyjímka potvruje pravidlo, ale to je tak ve všem, to bychom měli všichni po životě, nemohli bychom nic dělat.Já se kolikrát přistihnu, že mám hozenou nohu přes nohu,což není opravdu moc dobré, ale pokud se člověk cítí dobře, tak vše dělá již automaticky.Hlavně vždy jen do bolesti, i cvičení, chůze, jízda na kole, dlouhá cesta autem apod.

eva (Po, 31. 5. 2010 - 13:05)

Ahoj,už nějakou dobu si...Yvono-Dr.mě to zatím neoddaluje,spíš jsem to byla já,po tom co mě řekl,že je to otázka let,jsem byla přesvědčená ,že skutečně ještě pár let vydržím,hlavně proto,že manžel je bez práce a dcera studuje,jsem chtěla vydržet v práci co nejdéle,ale jedna věc je chtít a druhá to zvládnout.Je mě 43 let,a po pravdě mám taky strach,protože po synovi po porodu jsem měla trombozu,je to sice už 20 let,ale komplikace to asi bude.Dostala jsem radu,že mám vzít lázně,které mě doktor doporučil a začít si vyřizovat operaci,ale není to blbost jít do lázní před operací?

Alena (Po, 31. 5. 2010 - 12:05)

Helčo, že si nezašněruju...Yvono,
já už se na té prvně operované noze např. při holubičce také sehnu až k zemi. Ten úhel a další rizikové pohyby a polohy snad platí jen první 3 měsíce po operaci. I pak musí být člověk opatrný a se vším začít jen pozvolna, jak mu řekne lékař. Takové instrukce mám jak z nemocnice od rehabilitačního, tak i od operatéra.

Yvona (Po, 31. 5. 2010 - 12:05)

Heleno, Vy si normálně...Helčo, že si nezašněruju boty a hlídání 90 stupňu do konce života mě taky děsí.Už teď moje rodina je alergická, že pořád hlídám 90 st.Manžel tvrdí, že kolega po TEP obou kyčlí,asi rok se ohýbá rukama k zemi lépe než on.

Yvona (Po, 31. 5. 2010 - 11:05)

S tím bincem také bojuju,...Aleno,dobrý nápad s tou lopatkou a koštětem, kouknu po nich taky.

Helča (Po, 31. 5. 2010 - 11:05)

Majlo, v nemocnici bych měla být 14 dní, potom Jevíčko. Tak jestli všechno půjde podle tohoto scénáře, a jestli budu schopná, tak se vám z Jevíčka určitě ozvu. Díky za všechny rady, až budu balit, tak si možná ještě vzpomenu a budu Vás otravovat, co si s sebou vzít a co ne.

Helča (Po, 31. 5. 2010 - 11:05)

Yvono, jste šikovná, jak jste se naučila sama bez rad rehabilitačních na rotopedu, a vůbec všechno - cestovat autobusem, apod.

Helča (Po, 31. 5. 2010 - 11:05)

Heleno, Vy si normálně pokrčíte nohy, ostříháte nehty, navléknete ponožky, zašněrujete boty? Prostě se ohýbáte jako se zdravým kloubem? Mě pořád děsí představa, že už si sama nebudu moct nikdy zašněrovat boty, když všude čtu, že po TEP jenom 90 stupňů, jenom 90 stupňů. Vždyť to by si člověk opravdu nedokázal ani chodidla utřít, když se vykoupe?

majla (Po, 31. 5. 2010 - 09:05)

S tím bincem také bojuju, ale nemůžu nikoho pověřit, takže už trpím provozní slepotou a dělám, že nevidím

Yvona (Po, 31. 5. 2010 - 08:05)

Ahoj,už nějakou dobu si...Evo kolik ti je let? Dr. ti to odaluje vzhledem k věku?

Helena (52) (Ne, 30. 5. 2010 - 22:05)

Heleno 52- díky za vzkaz,...Yvon,
psice je (resp. bude) velký knírač pepř a sůl. Jsou jí 4,5 měsíce, má přírůstky 2 kg za 14 dní. Ale abych z toho neudělala fórum o psech, to je jinde.
Zdravím.

Alena (Ne, 30. 5. 2010 - 22:05)

Heleno 52- díky za vzkaz,...Yvono,
já už se více jak 2 roky nemohu ohýbat, tak jsem si pořídila na smetení smetí smetáček a lopatičku s dlouhými rukojeťmi a používám je i teď, když si chci v kuchyni kolem sebe - zatím ještě vsedě ze židle zamést. A podlahy jsem vytírala mopem, abych se nemusela ohýbat či klečet, protože pak bych už nevstala. Takové ty kouty, kam jsem se mopem nedostala, čas od času dočistil manžel. Dnes vyluxoval celý byt a umyl podlahy, ale také si myslí, že to stačí jen jednou za čas, chlapi jsou asi všichni stejní. Každopádně jsem ho ale pochválila, protože sama bych to zatím nezvládla. Pokud jde o pořádek v bytě, na který jsem byla zvyklá, tak už jsem dávno slevila ze svých nároků, až mi bude zase dobře, tak si to tu dám zase do pořádku.

eva (Ne, 30. 5. 2010 - 20:05)

Ahoj,už nějakou dobu si tady čtu vaše zkušenosti s operací.V lednu mě ortoped řekl,že mám 3-tí stupeň poškození a že jsem výhledově kandidát na TEP.Před 14 dny jsem to už v práci nevydržela a začala jsem marodit,jelikož jsem byla 8 hodin na nohou a zvedala cívky 9-15 kg,jsem se domů z práce spíše doplazila než došla.Teď nevím kam jít,nemáte někdo zkušenosti s ortopedy Kyjov nebo Uherské Hradiště?

Yvona (Ne, 30. 5. 2010 - 20:05)

Yvonno,
vkleče jsem...Heleno 52- díky za vzkaz, tak ještě 1 měsíc,než mi to vytírání půjde.Teda to už máš velkýho psa.To mu není asi ani rok , né?Ta naše má 2,7 kg.

Yvona (Ne, 30. 5. 2010 - 20:05)

Tak jsem si přečetla jak...Naďko,noha mě trošku splaskla. Koleno se mi rozchodilo , jak od ůterý jezdím večer na 10 min. na rotopedu.Nebolí už.S tím úklidem, potřebuji vytřít byt.Manžel slíbil.Nějak se k tomu nedostal a nebo nechce.Já kuchyň vytřu, pokud se tomu dá tak říct.Sedím na pojizdné židli a koštětem vytírám. No spíše to nahrnu do kouta.Pak to večer m. kouty doklidí.Ale celý byt (jsou tam koberečky)to nezvládnu,klekat se ještě bojím.

Helena (52) (Ne, 30. 5. 2010 - 19:05)

Yvonno,
vkleče jsem vytírala koupelnu od doby, kdy jsem zcela odložila FH (3 měs. po operaci). Zvedala jsem se opatrně opřením o kbelík z kleku. Psa už nenosím, má 18 kg a 45 cm v kohoutku, pořád roste.

Nadka (Ne, 30. 5. 2010 - 14:05)

Tak jsem si přečetla jak taky šílíte z toho bince doma.U nás je toto samé.Oni to na zemi chlapi nevidí a nebo nechtějí.Já si vždycky vše v dané místnosti připravím na hromádky a potom zavolám syna a řeknu kam co rznést po bytě.Já taky nesmím ještě našlapovat jen nohu pokládat.A do rukou nic nevezmu.Vytírat si nekleknu na to koleno.
Yvono,tobě už ta napuchlá noha opadla?
Byla jsem domluvena se svojí pedikérkou,že mi mi přijde domů(tak mám krásné nehtíky),tak jsem šla na bosa a vytáhla krátké kalhoty.Udělalo mi radost,že jsem se do nich vešla po 2 měsících nicnedělání.

Yvona (Ne, 30. 5. 2010 - 09:05)

Yvonno,
k ponožkám se...Heleno 52 - tak to díky za informace. Tu podlahu prosím vytíráš v kleče asi od kdy?(já operaci 9.4.)Kimi je malá 27 cm,musela bych se hodně ohnout a dokázat přenést ji (mám berle ještě)z chodby do koupelny, kde ji myjeme ve vaně.takže zatím mám smůlu.to nezvládám.

Yvona (Ne, 30. 5. 2010 - 09:05)

Naďko, díky za info k...Petro 30- napadlo mě, než přejdeš k jiné pojišťovně , dojdi si na tu tvou pojišťovnu, určitě budou mít seznam, kde provádějí operace kyčle.a pak to zlusit obtelefonovat.Slyšela jsem, že po přechodu k jiné pojišťovně nechtějí hned povolit větší operace, a příjem se provádí po čtvrtletích.Takže změnou bys nic možná neuspěchala .

Reklama

Přidat komentář