Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Petra 30 (So, 29. 5. 2010 - 22:05)

no, to je právě paradox, že já nikdy nebrala žádné vysoké dávky kortikoidů, jen jednou v lednu 2005 - asi měsíc.. a pak to šlo rychle dolu. A klouby mě začaly zlobit na začátku roku 2009 - což si myslím, že nemělo přímou souvislost. Ted jsem stále na velmi nízkých dávkách kortikoidů (4 mg denně, a teď dokonce obden - daří se). jsem štíhlá, dodržuji zdravý životní styl... no, jediné, co mě napadá je, že jsem trochu workoholik :-)a taky to klíště, a ostatní bakterie.
Jo, mononukleozu jsem měla taky - tak to vlastně začalo, k tomu se přidal zlatý stafylokok (dlouho nerozpoznaný), a další bakterie a pak se rozjela celá imunita. Já myslím, že je to celkem jasná souvislost - hodně lidí s lupusem (ale i RA), co znam - tak prodělalo nějakou takovou infekci.. jen to není kauzálně prokázané "vědecky" - a to stejně nikdy nepůjde prokázat těmito cestami. ale to už je mimo tuto diskuzi..

Helena (52) (So, 29. 5. 2010 - 22:05)

Yvonno,
k ponožkám se normálně ohnu, koupelnu vytírám vkleče na kolenou. Jediný, co se bojím, jsou dřepy, tak vstávám opatrně. Psa máme velkou kníračku (ale ještě štěně), packy otírám normálně. Teď jsem v práci připravila nádobí a prostřela na ráno 15 snídaní s jdu si sednout k TV.

Petra 30 (So, 29. 5. 2010 - 22:05)

Naďko, díky za info k pojištovně, budu sondovat a vyjednávat, jsem případně rozhodnutá v krajním případě jít i jinam.. ale ještě nebudu předbíhat.
Vladmíre: díky moc za info, budu si dávat pozor na druhou nohu, tam nekroza také už začíná, ale zatím po té noze můžu chodit, nebolí mě.
Přijala jsem už velká opatření, skoro nikam už nechodím, všude autem...doma cvičím v leže a v sedě, abych měla pohyb... práci mám přesměrovanou domů, zatím to nějak jde.
Petra

Yvona (So, 29. 5. 2010 - 21:05)

Yvona: o ZTP žádáte na...Vladimíre- ZTP vzdám asi.mě ho vzali asi před rokem.myslela jsem si,že po dobu pooperaci by mě ho mohli zase dát.čeká mě ještě 1 kyčel na operaci, chci vydržet co nejdýl.aby mě nechtěli vzít i částečný inv. důchod.

Vladimír (So, 29. 5. 2010 - 18:05)

Yvona: o ZTP žádáte na magistrátu. Formulář se dá stáhnout z internetu, zaplatíte poplatek asi 50 korun a pak mají třricet dní na vyřízení (v reálu 3-5 měsíců). Sami kontaktují obvodního lékaře a ten vás vyzve k doložení všech lékařských náleztů, pokud je nemá. Po TEP s tím ale moc nepočítejte. Je třeba mít postižené dva klouby a operace se bere jako vyléčení. Mně to naposled dali do konce tohoto roku jen proto, že se druhá operace čekala později a mám k tomu ještě to autoimunitní onemocnění. Je to ale jiné v každém městě a za zkoušku nic nedáte.

Vladimír (So, 29. 5. 2010 - 18:05)

Nevíte někdo, jestli při...Na sanitku určitě nárok máte. V Brně u sv.Anny tak na kontrolu po šesti týdnech od operace vozili hodně lidí. Osobně bych jel raději autem jako spolujezdec.

Vladimír (So, 29. 5. 2010 - 18:05)

Petra 30: udělat jinak nebylo co. Neví se jak a proč tyto nemoci vzniknou. Někdy se to dává do spojitosti s prodělanou mononuklozou, ale nebylo to prokázáno. U mě začaly problémy se zhoršenými jaterními testy (bilirubin), pak operace žlučníku pro kameny, potom se zjistilo, že jsem někdy před pěti lety prodělal mononukleozu a nevědělo se o ni, pak jsem se ji zbavil, ale na imunologii mi řekli, že mám najednou v krvi autoprotilátky, jen se neví co se z toho vyvrbí a odeslali mě na revmatologii. Pak byl nějaký rok klid, až v zimě jsem měl velké revmatické bolesti. Po injekci Diprophosu to přešlo, a začalo to další rok v zimě, kdy mi revmatoložka předepsala prednison 10mg denně a měsíc byl celkem klid. Naplno to vypuklo ny vánoce, kdy jsem měl během půl hodiny horečku přes 41 a skončil v nemocnici. Pak v druhé a stále se nedařilo zjistit co mije. Každý den jsem měl večer čtyřicítky a ve dne dobrý. Po všech testech a skoro dvou měsících v nemocnici mi zjistili diagnozu a zabraly až tři velké pulsy Medrolu po 1000mg s následným prednisonem 70mg a snižováním. Když to po propuštění četla má revmatoložka, říkala, že se tam museli zbláznit a bude zázrak, když se to nepodepíše na kloubech. Podepsalo. Asi stačí opravdu krátkodobé užívání velkých dávek. Rozhodně ale musíte počítat ze zhoršením (u mě dost razantním) stavu druhého kloubu po první operaci. Ale zase to bylo dobré k tomu, že jsem se dostal na druhou operaci dřív.

Yvona (So, 29. 5. 2010 - 12:05)

Heleno 52- už jsem to zjistila, takže chodíš do práce od 3 měsíce.Talže k pejskovi se normálně ohneš?Já chodím s naší boloňačkou taky ven,ale s berlema, bez vodítka, poněvadž mám strach se ohnout ještě..Naštěstí Kimi docela poslouchá.Rovněž je problém umýt ji nožičky po procházce.To teď nedělám.

Yvona (So, 29. 5. 2010 - 12:05)

Tak jsem se naštvala a vyluxovala jsem sama.Teda, skoro dopo mě to trvalo.Pomocí židle, berlí a podavače.

Yvona (So, 29. 5. 2010 - 10:05)

Yvono. Posudková říkala,...Jardo, tak si dojdi za tím ortopédem znovu ať ti přímo napíše , že ten druhý kloub je též špatný.Vysvětli mu to.Tak si zařiď tu operaci.

Yvona (So, 29. 5. 2010 - 10:05)

Dnes jsem byla na kontrole po...Heleno 52- blahopřeji, že ti kontrola dopadla tak dobře.Omlouvám se, nejsem si jista.Ty již chodíš do práce? Normálně se ohýbáš třeba k ponožce, vytírání podlahy atd?

Yvona (So, 29. 5. 2010 - 10:05)

Nevíte někdo, jestli při...Helčo, nevím jak jinde, ale v Turnově si paní po TEP zajišťovala sanitku na kontrolu po 6 týdnech.Já z Turnova jela sanitkou po 3 týdnech , ale byla to hrozná jizda, jel jak šílenec, na lůžku jsem lítala ze strany na stranu noha bolela.Pak jsem to zkusila autem v pololeže a lepší.

Yvona (So, 29. 5. 2010 - 09:05)

Yvono,
obdivuji Tě, jak...Aleno, držím dělenou stravu.různí autoři dělené stravy se v některých potravinách lišej,jím co je mi chutnější, např. nejím sojové maso a soj.mléko.Jde to pomalu,ale už to je docela vidět,že hubnu.Já si to nedovedu představit jako u tebe, že na posledně operovanou nemužeš zatěžovat tak dlouho stát.Já jí taky šetřím tu nohu,v kuchyni převážně sedím na židli.Taky se bojím až budu smět chodit bez berlí, že budu mít strach jí používat.Včera a dnes jsem měla krizi, manžel je na zahradě celý den, doma mě připadá, že je hrozný nepořádek na který nestačím vyluxovat, vytřít podlahu atd., mužský to neviděj.Prostě, že to trvá již dlouho, že jsem nesamostatná,nikdy jsem moc neuměla říkat si o pomoc a teď mě to vadí.

majla (So, 29. 5. 2010 - 09:05)

HELĆA, v Jevíčku jsou u varné konvice i hrníčky, jen pokud chcete půlritrák na čaj, tak to si vemte, Jinak na pokoj dostanete každý den konvici čaje a máte svoji skleničku,
Z Jevíčka vám normálně vypíší sanitku. Na rehabce jsem mluvila s paní, která jela na kontrolu z Brna do Prahy a také normálně sanitku dostala.
Helči, jinak na vás budu myslet a ozvětě se nám i z Jevíčka, je tam internet na chodbě. Jen jsem se pousmála, že jdete na stůl na MEDARDA, sna d se nám pranostika vyhne, nedovedu si představit, že by to mělo být ještě horší.

Jarda (So, 29. 5. 2010 - 00:05)

Jardo, opravdu to chce... Yvono. Posudková říkala, že jim to vše zase dost upravili a že mám vážné postižení dvou a více velkých kloubů. To by bylo v pohodě, ale mám tam napsáno, že vážnější je levý a tím pádem ten pravý není už vážný........................... Navíc mi bylo řečeno, že podle nových směrnic, je naše zdravotnictví na takové úrovni, že pacient s problémem má dost času si za rok dát své postižení dohromady. Vyšetření, zařízení, operace, regenerace, druhá operace i regenerace po druhé operaci se dá stihnout za jeden rok. Když se to nestihne, nedostanete nic a budete se léčit doma, ale bez nároku na nemocenskou.

Alena (Pá, 28. 5. 2010 - 22:05)

Dnes jsem byla na kontrole po...Heleno,
gratuluji, je to fajn, jak to zvládáte. Jste pro nás všechny tady velkou nadějí, že bude v budoucnu i nám zase dobře.

Helena (52) (Pá, 28. 5. 2010 - 22:05)

Dnes jsem byla na kontrole po 1/2 roce (resp. po 7 měsících). Vše je v pořádku, další kontrola za dalších 1/2 roku i s rentgeny. Primář-operatér mě pochválil jak chodím, jizvy dobré, hlavně, že nic nebolí. Do lázní nejedu kvůli práci, chci v létě 3 týdny na loď k moři. Tak držím taky palce všem ostatním.

Alena (Pá, 28. 5. 2010 - 22:05)

Majlo, opravdu se mně to...Helčo,
podobné pocity jsem měla při předoperačních vyšetřeních také. Před první operací byla zrovna chřipková epidemie a jen obvoďačka a plicař mě vzali přednostně. Před druhou byla "nachcípaná" přímo internistka a vyšetřovala mě za průběžného pokašlávání a frkání (bez roušky), což mě dost vyděsilo.
Jinak Vám držím palce, vím, že teď prožíváte hodně nepříjemný čas.

Helča (Pá, 28. 5. 2010 - 22:05)

Nevíte někdo, jestli při první kontrole je nárok na sanitku? Budu to mít z domova 2 hodiny cesty, a jak píšete, je to cestování krátce po operaci náročné, tak nevím, jestli bych to autem zvládla, i když jako spolujezdec. Majlo, z Jevíčka sanitku domů napíší?

Helča (Pá, 28. 5. 2010 - 22:05)

Majlo, měla jste s sebou v Jevíčku na pokoji vlastní skleničku nebo hrnek, nebo i na pokoji dostanete erární?

Reklama

Přidat komentář