Reklama

Fixní rovnátka

ivca (Út, 15. 11. 2005 - 21:11)

Ahoj Jasmine,jaxe mas?Ziju

ivca (Út, 15. 11. 2005 - 21:11)

to Iva:Ja dostal trmen minuly ctvrtek...nekolik prispevku zpet si muzes precist, jak to u mne vypadalo...

Jasmine (Út, 15. 11. 2005 - 18:11)

Ivco, žiješ ještě? :-) Moc bych ti přála, aby už to bylo lepší!

Soňa (Út, 15. 11. 2005 - 15:11)

Čau Pájo, tak s tou dcerou máš pravdu, opravdu měla té pětky venku jen kousek a už šla ven. Kořen nebyl nijak extra velký a zdál se mi jakoby zalomený, nebyl vůbec do špičky, jak jsem to měla já. Musím se smát, jak si tady měříme zuby :-) Mě se to tím pravítkem blbě dělá, ty boční zuby nezměřím, ale 9 mm, jako ty tvoje moje pětky a čtverky určitě nemají. To máš teda opravdu veliká zubiska :-) Měřila jsem ty moje vytržené čtverky a ty vrchní měly kořen jen 15mm, celý zub 24 a spodní byly stejné jako ty tvoje, 17mm kořen,26mm celý. Je zvláštní, že ty spodní, větší šly vytrhnout mnohem lépe a u těch vrchních jsem docela trpěla. Doktorka mi lomcovala celou hlavou a sestra mi ji držela, bylo to děsné.Ahoj Sonyku, už se tu o těch pojišťovnách jednou psalo a mám pocit, že dospělým přispívá pouze jedna jediná, ale na název si bohužel nevzpomenu. Něco se mi mate, že vojenská, ale vůbec si nejsem jistá. Jinak všechny pojišťovny přispívají na materiál dětem do 18-ti let 500-1500 Kč. Všechny pojišťovny taky proplácí práci doktorovi i u dospělých pacientů a my dospěláci hradíme jen materiál. Takže pořizovací cenu rovnátek (tu si musíš ale opravdu zjistit u své doktorky, protože ceny se strašně moc liší) a potom třeba výměnu nějakého drátu, odlepený a ztracený zámeček a tak. Ale to už jsou pak jen zanedbatelné částky. Nejhorší je ta pořizovací cena rovnátek. Pokud si dáš kovová, nebude to zas až taková hrůza, keramická jsou dražší.

Iva (Út, 15. 11. 2005 - 14:11)

Ahoj, četla jsem tu o třmenu, který se dává mezi šestky. Mám dostat ty gumičky, ale o třmenu nic neříkali. Nevíte, jestli se dává pokaždé,nebo jenom někomu? Díky.

Sonyk (Út, 15. 11. 2005 - 13:11)

Tak to pardon, že jsem se tu zeptala, podrobnosti se dozvím snad na tom vyšetření, teď jsem se byla jen objednat u sestřičky. Chci je tak i tak. Proto jsem se ptala jak to mají ostatní abych pak případně mohla srovnávat. Kdyby byl někdo od té ochoty tady k tomu něo napsat tak mi napiště, díky

Jasmine (Út, 15. 11. 2005 - 12:11)

Já už nevím... Proč ses proboha nezeptala té lékařky, kolik, kdy a za co se platí?

Sonyk (Út, 15. 11. 2005 - 11:11)

Zubařka mi řekla, ať si příště přinesu 110Kč na vyšetření a potom už 2000Kč kdyby se dávaly rovnátka. Nevím zda je to jen jednorázově nebo se platí pokaždé až mi budou utahovat ty zámečky. Opravdu nevím jak to chodí, nic mi k tomu neřekla. A ani nemám nikoho známýho kdo by rovnátka měl koho bych se poptala, proto se tu ptám, protože tu máte všichni určitě spoustu zkušenotí. Děkuji moc předem

Jasmine (Út, 15. 11. 2005 - 09:11)

Nevím o jakou nehoráznou sumu se má jednat. Obecně je to asi tak, že pojišťovna platí práci lékaře a pacient materiál. Některé pojišťóvny přispívají do určitého věku i na materiál, ale i tak se jedná o částku spíše v řádu stokorun, nepletu-li se.

Sonyk (Út, 15. 11. 2005 - 07:11)

Chtěla bych vás poprosit o radu. Byla jsem u zubařky kvůli těm rovnátkům, jsem objednaná na prosinec, ale řekli mi, že moje pojišťovna 222 (Česká národní) nic nehradí a že by mě to vyšlo opravdu draho. Je mi 27let, asi i to má vliv a dětí je to jinak. Nemohl byste mi někdo, prosím, poradit která pojišťovna opravdu v tomhle vyjde vstříc??? V zaměstnání nejsem moc dlouho a na to abych platila nehoráznou sumu zatím nemám i když chápu, že i tak to nebude nejlevnější. Děkuji vám všem za případné rady.

Pája (So, 12. 11. 2005 - 22:11)

Ahoj Soňo, děkuju za podrobný popis tvé situace a za "obrázek" :-) asi tak nějak jsem měl já ty horní zuby, akorát tam byla navíc ještě ta "pizizubí" jednička, a dvojky byly vražené trochu vzadu, no radši to taky nakreslím :-) /_/-_ je to samozřejmě přehnané, ale princip platí. Taky dík za to měření zubů :-) to mě ani nenapadlo :-) Ale popravdě řečeno, trochu jsem kecal s tou šířkou mých zubů, tak jsi mě inspirovala taky k měření :-) a vzal jsem si na to "šupléru" :-) aby to bylo úplně přesně :-) No tak teda ty moje horní jedničky zabírají dohromady 18mm místa, takže každá má 9mm, ne tedy ten 1cm, to jsem jen odhadl :-) ale i tak jsou trošku širší než ty tvoje. Ale třeba moje ségra má tyhle zuby fakt velké, určitě víc než 1cm, jsou v tom jejím úsměvu hodně znatelné. No, pak dvojky mám 6,5mm, špičáky a pětky mají 7,5mm a i ta jedna z vytržených 4, co ji mám schovanou v šuplíku :-) tak ta má taky 7,5mm. No, dole mají jedničky 5,5mm, jako u tebe, dvojky mají 6mm, špičáky 7mm, a pak je tu ten kámen úrazu, ty dolní 4 a 5, ty mají všechny po 9mm (!) odtud se právě odvíjí ten můj problém s mezírkami :-( Mimochodem jsem si tu zalistoval zpět, a tam jsi akorát tak před rokem psala, že ta tvá dcerka má ještě mléčné pětky, a teď jsi psala, že jí vytrhli tu jednu trvalou, to jí teda ty pětky akorát teď sotva vylezly a s tou jednou hned šups ven, ne? To snad ještě nemohla mít ani moc velký kořen, ne? Jak máš vlastně na těch tvých vytržených čtverkách dlouhé kořeny? Taky ti šly špatně ven, že? Já to měřil od místa, kde končí sklovina a ten delší kořen (jsou na ní dva) má 17mm, celý ten zub má pak 26mm. Mimochodem dík za to přání, abychom to s panem doktorem k mé spokojenosti vyřešili :-) no děláme pro to, co můžem :-) on vymýšlí strategii (taky před ním smekám), utahuje dráty, brousí zuby

Soňa (So, 12. 11. 2005 - 16:11)

Ivčo, jak už jsem říkala, mezizubní kartáček je naprostou nutností. Používá se, jak už název napovídá na čištění mezi zuby. Strká se do škvírky mezi zuby tam, jak začíná dáseň. Mě tam teda jídlo zalízá dost a hlavně je to nutné kolem těch kroužků.Na čištění kolem zámečků a na místech, která nejdou normálně vyčistit kartáčkem, protože tam zavazí drát a třeba ty tvoje gumičky poučívám velikánský mezizubní kartáček. Je opravdu velký i dlouhý, vypadá jako miniaturní štětka na umývání lahví a má v průměru 4mm. Nabízí ho firma ORHIT. A tím si vlastně všechna špatně dosažitelná místa dočistím.Jak jsi psal, že ti tečou sliny, hned jsem si vzpomněla na sebe. Měla jsem úplně to samé a bylo to strašné. Sliny se hromadily jak o závod, nešly ani vyplivnout, blbě se mi v puse díky třmenu sbíraly a polykaly, takže to byl děs. Ale neboj, tohle taky přejde. Sice si ani neuvědomuju, kdy tohle odeznělo u mě, ale je to prostě dávno pryč.Pájo,nevím, jestli se mi podaří odpovědět na všechny tvé otázky, ale pokusím se. Ty spodní špičáky byly prostě úplně vyvrácené, pokusím se ti to taky přiblížit pomocí klávesnice : /---- Ty svislé čárky jsou vlastně špičáky a vodorovné řezáky, které byly ještě ke všemu malinko přes sebe. Říkala jsem sice, že se mi zdá, že mám dole asi málo místa na to zaklapování, ale nejsem si tím jistá, protože nevím, kolik místa je na to potřeba. To se nechám překvapit. Jen se mi zdá, že už jsou zuby pěkně v rovině a nějaké milimetrové dírečky už mi ani nevadí a zdají se mi fakt malé. Proč mi čtverky nevytrhli už v dětství, fakt netuším. Vím jen, že jsem nosila strašně dlouho vytahovací rovnátka a mléčné zuby mi postupně vytrhali na ortodoncii a jak rostly, tak je postupně srovnávali. Vůbec si už nepamatuju, jaký byl konečný výsledek, ale jsem přesvědčená, že největší změny nastaly, když mi začaly růst osmičky a postupem času se to pořád víc a víc zhoršovalo až to bylo neúnosné. Na té vrchní rovné straně jsem stále přesvědčená o tom, že se trhat nemuselo a možná by stačilo jen zuby obrousit,tam si myslím, že nějaké zbytky zůstanou. Ale teď, když mi tahají dopředu ty pětky a šestky, tak se ta díra hodně rychle zatahuje, ale teď jsem si všimla, že se mi zase trochu zvětšila i škvíra mezi 2 a 3, takže uvidím, jak to dopadne.Skus mám teď dobrý, když skousnu, tak se spodními řezáky dotknu asi v půlce zadní strany vrchních, takže jsou už krásně u sebe. Chce to ale určitě ještě obě patra trochu zasunout víc. Vrchní řezáky mám docela velké (vzala jsem si na ně pravítko, abych ti to sdělila přesně :-))), měří asi 8 mm, špičáky asi taky tak a spodní jedničky měří 5,5 mm. Ten tvůj 1cm se mi zdá trochu moc.No a co se týká dcery, tak jí trhali jen jeden zub, protože měla špatnou jen jednu stranu. Měla hodně předsunutý špičák. Druhá strana je úplně rovná, ale na 1. kontrole jsme zjistili, že má úplně posunuté středy asi o 2 mm k té špatné straně. Takže jsme se měli rozhodnout, jestli trhat i na druhé straně, což by prý ale nedoporučovala, protože by jí na 100% zůstaly veliké zbytkové mezery. Tak jsme to zamítli a necháme středy středama. Když jsme si toho nikdy nikdo nevšimli, tak to asi není zase taková vada na kráse a necháme to být.Vidím, že ty máš před sebou ještě dlouhou cestu než to všechno zkombinujete a vyřešíte. Tak přeju ať to zase tak dlouho netrvá a dořešíte to s doktorem ke tvé spokojenosti.

Pája (Pá, 11. 11. 2005 - 23:11)

Ahoj lidi. Lenko, já tak nějak tuším, že jsi ty dva přední zuby asi neměla zas tolik prolomené, ale mě spíš diví to, že kvůli tomu bylo zapotřebí trhat, víš? Přece ti tam zbyly mezírky, ne? A ta cena těch keramických rovnátek je asi dobrá, ve srovnání s některými hausnumery, co tu už lidi psali dřív. Já osobně mám tedy vše v kovu a zatím mě to rovnání vyšlo na něco kolem 3.500Kč. Soňo, já si nemyslím, že jsem neřešitelný případ :-) podle mě se dá vyřešit cokoli :-) a to neplatí jen o křivých zubech, ale o všem &;61514; akorát že prostě to moje rovnání je drobet komplikované

ivca (Pá, 11. 11. 2005 - 23:11)

Ahoj všem,tak nejprve uvedu na pravou míru to, co vlastně mám teďka všechno v puse:-) Takže

Soňa (Pá, 11. 11. 2005 - 11:11)

Jasmine,teď jsem Ivčův příspěvek četla pozorněji a už jsem to pochopila. Máš pravdu, má na čtverkách pouze zámky. Tak to jo, omlouvám se za zmatky.Pájo, ještě ses ptal na ty mé obnažené krčky. Tak ty zůstávají zatím nezměněné a jsou u některých zubů obnažené fakt dost, u některých méně, ale dost mě to štve. Byla jsem u paradentologa, prý se o paradontózu nejedná, ale po srovnání mě čeká nepříjemný zákrok a to plastika dásní. Mám z toho hrůzu, ale asi se tomu nevyhnu. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Jasmine (Pá, 11. 11. 2005 - 10:11)

Tedy já jsem to pochopila tak, že Ivca má kroužky na šestkách, zámečky na čtyřkách a mezi nimi smyčku z drátu, normálně jako většina ostatních. Navíc má gumičky, které si má denně vyměňovat. Tak to dali zpočátku i mně, jen ty gumičky byly vlastně jakési gumové řetízky a sama bych to nedokázala vyměnit ani náhodou.Ivco, já používám mezizubní kartáčky tepe. jsou myslím dražší než orhit, ale vydrží o malinko víc. Prodává se taky mix velikostí, což se hodí pro různé velikosti mezer, nebo třeba okolo zámečků, kroužků atd. Prostě se musíš snažit vypucovat úplně vše, jinak se tam usadí zbytky, nebo udělá povlak.Ortodontický kartáček (ten s tím výřezem) je taky dobrý, ale jen na to hrubé čištění. Pro mě je moc tvrdý, měla jsem pocit, že si s tím ničím krčky. Raději mám normální měkký kartáček Curaprox. Ten jednosvazkový je taky nepostradatelný, jak jinak vyčistit třeba uchycení třmene z vnitřní strany šestek?Kdy měnit gumičky ti neporadím. Udělej to ráno nebo večer, já bych spíše večer, kdy je na hygienu víc šasu. Pak to ale možná víc táhne, což není na spaní dobré. No prostě si to vyzkoušej a zařiď se podle sebe.Florsalmin prodávají v lékárně, návod je na krabičce, nebo ti snad lékárnice poradí, když se zeptáš. Tedy pokud ti bude rozumět :-)))

Soňa (Pá, 11. 11. 2005 - 09:11)

Ahoj Pájo,teda ty to máš s těmi zuby komplikované, vypadá to jako neřešitelný případ. Ale snad tomu bezchybnému srovnání dopomůže to zbroušení spodních zubů. Ty už máš rovnátka hodně přes rok, že jo? Nevíš, jak ti to bude ještě dlouho trvat, než se ti to srovná?No, moje spodní patro je naprosto "výstavní". Moje špičáky, které jsem měla položené úplně kolmo k ostatním zubům a ještě vybočené z řady jsou nyní úplně v rovině a mám tam jen malinkaté mezírky, že mám dokonce pocit, že až mi začnou zuby zaklápět, že to ani nebude stačit a bude potřeba ještě víc místa. Proto už se na to doktorka připravuje a začíná mi pětky tahat co nejvíc k šestkám narozdíl od vrchního patra, kde zas pětky táhne na druhou stranu, dopředu. No je v tom pěkný maglajs, co? Když tak nad tím přemýšlím, vymýšlet tyto postupy a kombinace a u každého pacienta jiné je teda pořádný kumšt. Ortodonti mají můj velikánský obdiv, jsou to machři :-)

Soňa (Pá, 11. 11. 2005 - 08:11)

Ahoj Ivčo, úplně hledím, co že ti to tvá doktorka do pusy dala. Je fakt vidět, že každý doktor má úplně odlišné metody. Nikdy by mě nenapadlo, že se dávají kroužky i na čtverky. Musí to být docela dost vidět, ne? Mě posouvá doktorka zuby tak, že mi za zámky dvou zubů, které se mají k sobě přiblížit navleče gumičku, kterou utáhne a zaváže na suk nebo gumičku, co má na sobě takové maličké kruhové otvory, které na zámky navleče a tím se dá stahovat i několik zubů k sobě nebo jak píše Pája, za zámky navleče tenoučký drátek, co vypadá jako ležatá osmička. Takových osmiček mám v puse požehnaně. Mám jimi pospojované už snad všechny zuby, aby se zafixovaly a dál neposouvaly. Mé dceři taky trhali jednu pětku a čtverku jí posouvají tak, že jí na ni nalepila doktorka malý zámeček i s vnitřní strany a spojila napevno gumičkou se šestkami z obou stran. Takže je vidět, že těch způsobů je fakt hodně a záleží jen na doktorovi, s kterým má nejlepší zkušenosti. Čištění se neboj, zatím, když nemáš ještě zámky, tak se ti nemůže nic urvat, takže čisti opravdu důkladně a beze strachu, je to moc důležité. A mezizubní kartáček je naprostou nutností!!! Právě na čištění mezi zuby, kde máš ty kroužky. Usazuje se tam jídlo a mohlo by to začít zapáchat. Bacha na to! Já kupuju mezizubní kartáčky na internetu od jedné české firmy. Zdá se mi, že jsou nejlevnější na trhu. Jejich adresa je www.orhit.cz . Mají velký výběr velikostí a když nakoupíš nad 300,-, tak neplatíš poštovné. Já mám teda spotřebu mezizubních kartáčků obrovskou. Jeden mi vydrží tak 3 dny než ho úplně odrovnám. Používám ho i 3x denně.Zaráží mě, že se ti ten třmen prohýbá. Já jsem ho měla z tak pevného drátu, že se ani nehnul, tak nevím. Ta šalvějová tinktura má název Florsalmin, naředí se vodou podle návodu a vyplachuje se s ním pusa.

Lenka (Čt, 10. 11. 2005 - 21:11)

Čauky Pájo,tak hrozně jsem to zase prolomené neměla, aspoň tedy myslím, ale každopádně to vypadalo nehezky:))Ty dva zuby nahoře mi musel vytrhnout, bylo tam potřeba trochu místečka. Ale určitě už nepůjdu k tomu doktorovi, u kterého jsem byla předtím, už mám vyhlídnutého jiného. Dívala jsem se internetu na jeho ceník a ty keramická rovnátka by mě vyšla na 7.000 Kč (jedna čelist). To mi nepřijde až tak drahé, ba naopak:)) Tak zatím se měj krásně. L.

Pája (Čt, 10. 11. 2005 - 21:11)

Ahoj lidi, tak koukám, Ivčo, že jsem se trošku spletl, jelikož ti doktorka asi nedala ty parciály se smyčkama, ale dostal jsi na to táhnutí čtyřek k šestkám gumičky. Někdy se to tak asi dělá, postupů, jak ty zuby někam posunout je holt asi víc, ale toto já neznám, takže ti neporadím. Jinak ale ten třmen jídlem nijak nepoškodíš, určitě nepraskne, to se nemusíš nijak obávat :-) To, že zuby bolí, to je normální, začni si na to zvykat, jak píše Jasmíne, bude hůř

Reklama

Přidat komentář