Reklama

Fixní rovnátka

ivca (Čt, 10. 11. 2005 - 20:11)

Ahoj Jasmine,no právě

Jasmine (Čt, 10. 11. 2005 - 19:11)

Ivco, nebude ti nic nalhávat, je to blbé, já vím, a bude ještě hůř. Důležité je ale vědět, že se to tak po týdnu zlepší. Jídlo: jez co nejvíce různé namixované nebo polévky, chleba bez kůrky, atd. Na tvrdé si netroufej. Anebo ten šnycl taky namixuj.Zuby bolí, ale to se zlepší.Čištění: proč by se to mělo urvat? Klidně čisti, co to jde. Těmi mezizubními se dostaneš tam, kam to s normálním nejde. Gumičky: s těmi ti neporadím, já nic takového nemám, co bych si měla sama nandávat. S těmi, co mám, to čistění jde blbě, ale jde.Třmen: proč se ti prohýbá, to nevím. Ten můj je pěkně pevný a ani se nehne. Jázyk mě přestal bolet tak po 10 dnech od nasazení. Pomohl vosk, hlavně na noc. Pomohla taky šalvějová tinktura.Mluvení: až splaskne opuchlý jazyk, tak se to zlepší. Mluv pak co nejvíc všemi jazyky, co znáš...

ivca (Čt, 10. 11. 2005 - 18:11)

Ahoj všem stálým i nestálým,pokračuju v líčení své pouti k (ne)rovným zubům

Sonyk (Čt, 10. 11. 2005 - 16:11)

Děkuji Soňo za odepsání :) Jsem teda pod jménem Sonyk, aby se to nepletlo, je to fakt - nějak jsem to překoukla. Děkuji za povzbuzení a učitě se ráda podělím o zážitky až budou... mám strach. Tak ať se všem daří co nejlépe.

Soňa (Čt, 10. 11. 2005 - 10:11)

Ahoj Pájo, nějak nestíhám, tak odpovídám až teď. Ptal ses, jak jsem na tom s těmi mezerami po vytržených zubech. Tak podle mého názoru myslím, že docela dobře. Zbývají mi na některých místech úplně malinké, ale ty by měly zmizet až se začnou zuby zasouvat dozadu. Dokonce i na té straně, kde jsem byla přesvědčená, že mi tam zůstane díra jak vrata se to zatahuje. Ještě před měsícem to nebylo nic moc, ale doktorka mi začala zezadu posouvat pětky a šestky a tím by se případné mezery měly vyřešit. Do dnešního dne mi doktorka vlastně posunovala stěsnané zuby do volných mezer do rovinky k sobě, což se konečně podařilo a od příště budu mít nějaký konstrukční drát, který bude všechny zuby zaráz posouvat dozadu. Vrchní už ale nějakým způsobem posunula, protože můj předkus, kdy jsem si mezi horní a přední řezáky strčila prst, je minulostí. A tobě doktor stoličky neposouvá, když máš pořád problém s těmi zbytkovými mezírkami. Pořád je lepší mít mezeru případnou mezeru mezi sedmičkou a šestkou než blíž, což by mohlo být při úsměvu vidět.Soňo, určitě neváhej a jdi do toho. Jak se do rovnání nepustíš hned, stejně na to budeš pořád myslet, budeš z toho nervózní a za nějaký rok si rovnátka stejně dáš. A já pořád říkám, čím dřív, tím líp! Já bych o tom mohla hodně vyprávět. Tak šíleně dlouho jsem se rozhodovala a odmítala jsem připustit, že bych něco tak hrozného měla v puse a teď je mi 33 a jsem šťastná, že jsem všechny strachy a obavy překonala a sleduju veliké pokroky v rovnání. Dokonce už vidím i to světýlko v cíli, které se mi vždycky zdálo nedosažitelné. Takže ničeho se neboj a hurá na to! Já jsem taky měla panickou hrůzu ze zubaře a vše jsem překonala. Soni, prosímtě, nemohla by sis trošinku změnit přezdívku, ať si nás tu nepletou? Díky moc a držím ti pěsti.

Soňa (Čt, 10. 11. 2005 - 07:11)

A ještě se jen omlouvám za chyby, blbne mi na klávesnici pímenko "s". No a známí mi neeknou jinak než Veverko tak nevím...nevím... :)

Soňa (Čt, 10. 11. 2005 - 07:11)

Tak bych se ráda přidala do diskuze fixní rovnátka. Samozřejmě jsem nosila jako mladší undávací, ale žádný úspěh neměly. Mám dost protrhané zuby, mám malou pusu a velké zuby. Od 20let se odhodlávám a včera KONEČNĚ jsem se objednala k zubařce aby mi napsala doporučení na rovnátka. Mám trašně křivé zuby, tydím e za to... Jen nevím jak to zkousnu vypadat jako vetřelec. Partner mě pořád říká ať i je dám, že až budu starší tak toho budu litovat. Je mi skoro 27let a bojím se jak bude reagovat moje okolí. Mám panickou hrůzu ze zubařů tak nevím jak to vše poberu. Ale asi do toho půjdu. Držte mi pěstičky, proím.

Pája (St, 9. 11. 2005 - 22:11)

Ahoj Lenko,to jsem to tedy odhadl dobře, to "prolomení" těch tvých jedniček :-) To jsi to ale musela mít fakt hodně, když se ti to vrací i po takové době, a taky když jsi kvůli tomu musela obětovat dva jiné zuby, ne? Já měl nahoře velké stěsnání, vytrhli mi čtyřky a teď mám právě problémy s těmi zbytkovými mezírkami :-( dole mám taky trochu stěsnání, ale řeší se to tam jen broušením mezírek. A měla jsi ty mezírky nahoře už od počátku, tedy i v momentě, kdy ti rovnátka sundávali, nebo jsi měla všechny zuby hezky u sebe a udělalo se to až později? V podstatě můžu skoro jistě počítat s tím, že mi nějaké zbydou určitě, věděl jsem to už od první konzultace a s tím jsem do toho rovnání i šel (a nutno podotknout, že to ten doktor odhadl během chvilky, co se mi poprvé podíval do pusy, takže je to asi opravdový odborník

Soňa (St, 9. 11. 2005 - 15:11)

Ivčo,tak moje dcera má ten třmen dělaný od stejné doktorky jako já, takže taky od oka. Jsem přesvědčená, že když ho tobě udělají podle otisku, nebudeš s ním mít sebemenší problém.předtím jsem tě asi špatně pochopila, myslela jsem, že teď dostaneš jen ten třmen a kroužky na šestky a vše ostatní až v tom lednu, což se mi zdálo jako ztráta času. Ale když dostaneš za týden i parciály na čtverky, tak je to v pohodě. Do toho ledna se v puse hodně změní. Zezačátku je to pěkně vidět a bude se ti zdát, že to jde rychle. Myslím, že vůbec nemusíš mít strach, že se v tom lednu nebudeš moct soustředit na učení, protože to nejhorší dostaneš už teď, na vše si budeš pomaličku zvykat a v lednu už to bude brnkačka. Nejhorší, teda aspoň pro mě totiž byl ten třmen a kroužky na šestkách (protože z obou stran jsou na nich takové dost ostré výčnělky, za které se upevňuje ten drát a třmen) a tyto dvě věci mi dělaly největší problém. Zámečky a vodící drát není už nic hrozného. Věř mi!

Lenka (Út, 8. 11. 2005 - 21:11)

Ahoj Pájo,ty zuby mám prolomené tak nějak jak si nakreslil.Trhaly mi 2 zuby nahoře a 2 zuby dole, ještě jsem si nechala srovnat dolní řadu. Tam jsem měla jiný problém - zuby stěsnané tak, že jeden vylezl úplně mimo a bylo třeba ho dat zpět do řady. To se povedlo dobře, zub se začlenil zpět a zuby jsou rovné a zatím se nevrací, ani mezírky po vytržených zubech tam nejsou. Nahoře mi ty dírky ale zůstaly. Obě dvě horní trojky jsou tam tak trošičku "osamoceně", z obou stran mají dírky. Asi jsem tu fixaci měla nosit i po těch 4 letech pořád dále. Ale tenkrát v informační brožurce o rovnátkách psali, že ta fixace se nosí tak 2 roky, tak jsem si říkala, že ty 4 roky už by snad mohli stačit.. A jak si na tom ty s rovnátky, jak dlouho je nosíš? Máš ty keramická? Já uvažuji, že jestli si je dám, tak asi jedině ty keramická. Tak zatím. Lenka.

ivca (Út, 8. 11. 2005 - 21:11)

Jasmine,zrovna dneska sem na to myslel

Jasmine (Út, 8. 11. 2005 - 18:11)

Ivco,jen připomínám, zakup si zavčas ty dentální pomůcky. Nasazení kroužků na šestky a třmene znamená vyšší nároky na hygienu. Určitě budeš potřebovat ten jednosvazkový kartáček, dále doporučuji ty malinké mezizubní kartáčky. U nás vše prodávají v ordinaci, je to i v lékárnách. Pak je dobrá nějaká ústní voda a taky Elmex želé. Zubní nit je taky dobrá, jen s tím dělej opatrně, ať si ty kroužky nestrhneš.

Pája (Út, 8. 11. 2005 - 16:11)

Ahoj lidi,Ivčo, jsem rád, že jsi na tom s těmi dírami už líp :-) když už si tam můžeš bez problémů šáhnout i kartáčkem :-) nebo jazykem, je to takový pocit, jako když byl člověk dítě a sem tam vypadl nějaký ten mléčný zoubek, tak si člověk zvykal na ty nové a nové díry :-) Nevím, jak budeš snášet ten patrový třmen, ale určitě nejhorší mučidlo je ta destička, co se dává, když má někdo zuby vražené moc dozadu, což není náš případ... naštěstí :-) U tebe je větší šance, že ti ten drát moc vadit nebude, když ti ho doktorka udělá přesně podle otisku patra a ne až přímo v ordinaci "na koleně" :-) Nemyslím si, že bys měl nějak moc trpět, co se týče jídla, s tím třmenem tě budou teď bolet hlavně šestky, na kterých budou kroužky tím třmenem spojené. No a ty parciály, v podstatě to funguje jako ty tebou zmiňovaná lana :-) akorát že to jsou normální dráty, jenže na rozdíl od klasických rovnátek, která mají drát kolem celého zubního oblouku a zuby jen vedou, tyto dráty přímo táhnou. Jak už jsem psal, je na tom smyčka tvaru písmene omega, u tebe to bude nejspíš v místech, kde máš díry po pětkách. A funguje to tak, že jeden konec se prostrčí kanylou na kroužku na šestce a druhý konec se zastrčí do zámku na čtyřce, oba konce se zahnou (nahoru) a díky té smyčce se to celé udělátko napruží, aby to nutilo posunovat čtyřky k šestkám. Možná ti takto budou táhnout se čtyřkami i špičáky, ale jak už víš, já měl vytržené čtyřky a tak nevím jistě, jak se to dělá, když jsou vytržené pětky. Každopádně zámky na přední zuby určitě nedostaneš dřív, dokud nebudou ty čtyřky viditelně hnuté, až budeš mít tedy mezírky i mezi 3 a 4. Jak se budou ty čtyřky posunovat, tak ti doktorka na kontrole vždy jen utáhne ty parciály, vždycky ti je o kousek zkrátí a konce zas zahne, aby ty smyčky zase víc táhly. Budou tě vždy bolet jen ty příslušné zuby, předními budeš moct kousat normálně :-) U mě to takto trvalo 5 měsíců, takže s kompletními rovnátky můžeš počítat až tak na jaře :-) Ale je to jen můj odhad, třeba to u tebe bude jinak... A pokud jde o to "viklání" posunujících se zubů, tak to píšu v uvozovkách, protože tolik se zas zuby neviklají :-) uvědom si, že od návštěvy k návštěvě nikdy není posun zubů víc jak o 1mm, takže ani čelistní kost se neodbourá o nic víc, tedy ten výkyv zubů bude (je) jen v této toleranci. Chtěl jsem jen říct, že je to znát, že se prostě zuby víc hýbou, když s nimi zkusíš zahýbat prsty, ale na vypadnutí určitě nejsou :-) A krom toho, psal jsi přece, že ty kořeny těch vytržených pětek jsou dlouhé, tak se na ně podívej :-) proto taky šly tak špatně ven a uvědom si, že zrovna tak dlouhé jsou i kořeny ostatních zubů, a že tedy určitě drží dost :-) Jak už se tu mockrát psalo, s jídlem je to potíž jen několik dní po utažení, pak už to jde... teď zrovna žvýkám a včera jsem spořádal pytlík arašídů a no problém :-) Dokonce mám pocit, že ta doba nepoužitelnosti zubů se zkracuje, z počátku mě vždy bolely tak týden, ale po posledním (a docela razantním) utažení to byly pouhé dva dny... Myslím, že všechno vidíš zbytečně moc černě :-( ale to je asi normální, já se toho všeho před tím taky dost bál... Lenko, popsala jsi ty své peripetie moc krásně :-) myslím, že lidí, kteří jsou na tom podobně, je určitě víc, kteří to dlouho odkládají, protože rovnátka považují za nepřekonatelný handicap :-( Já to rovnání taky odkládal až do "pozdního" věku :-) je mi 27. To, co popisuješ, tedy ty "prolomené" horní jedničky, to měla jedna holka, s níž jsem chodil. Pokud to nakreslím pomocí lomítek, jako třeba otisk šesti předních zubů do jablka, tak to vypadalo asi takto: --/-- Souhlasí? Samozřejmě, že ty jedničky asi nebyly tak moc prolomené, ale jiná lomítka na té klávesnici jaksi nejsou :-) Mohu vědět, proč ti byly vytřeny celkem čtyři zuby, jak píšeš? Měla jsi něco podobného i dole? Docela mě znepokojily ty mezírky, jak píšeš, že zbyly i po rovnání :-(, myslel jsem, že při vytržení zubů z obou čelistí mezírky nezůstávají, ale to by tu mohlo zajímat spíš Soňu, mě dole zůstaly všechny zuby. A pokud jde o to, že se ty jedničky vrací zpět, tak to je asi bohužel pravda, byl jsem upozorněn na to, že nejvíce se vrací právě takováto pootočení, hlavně tedy předních zubů, a to i když mají dost místa, prý to způsobují vlákna, co drží kořen zubu v kosti, musí se jim v tom bránit ještě dlouho po skončení nošení rovnátek. Ale záleží prý taky na tom jak u koho. Já mám na takovýto problém taky zaděláno, měl jsem vpředu vytočenou jednu jedničku přes druhou, tak uvidíme... Ale zatím ještě rovnátka budu nějaký čas mít, takže ti nemůžu nic poradit. Snad jen to, že je potřeba tu dlahu nosit co nejčastěji to jde. Mějte se. Pája

ivca (Po, 7. 11. 2005 - 23:11)

Ahoj Pájo,také Tě zdravím!To s fatalitou nevratnosti vytržení zubů neřeš

Lenka (Po, 7. 11. 2005 - 21:11)

Ahojky, tak jsem se také rozhodla, že vám napíšu. Je mi už 30 leta problém s rovnýma zubama mě provází už od mala. Na základníškole jsem nosila vyndávací rovnátka. Měla jsem zuby nahořestěsnané tak, že ty přední dva se mi prolamovaly jakoby dovnitř.Tuším, že tak v 13-14 letech mi doktor řekl, že už rovnátka nositnemusím, že se mi to už dorovná. To teda nevím jak na to přišel,protože se mi samozřejmě nic nedorovnalo. Když mi bylo tak 17let, tak mi to začalo vadit a chtěla jsem s tím něco udělat, alenechtěla jsem nosit fixní rovnátka. Nedokázala jsem si tehdypředstavit, že bych s "tím" měla chodit..vždyť to je tak vidět ahlavně co by tomu řekli ostatní..každý by mi koukal do pusy. Takjsem začala jezdit po zubařích a věřila tomu, že mi někdo srovnázuby, aniž bych musela nosit ty hrozná rovnátka. Dokonce sivzpomínám, že jsem si jednu dobu chtěla nechat ty dva předníprohnuté zuby vytrhnout a dát nové. Doktor tenkrát jen nevěřícněkroutil hlavou, že se přeci křivé zuby řeší rovnátky a nevytrhnutím:)) Všichni mi nakonec řekli, že jediné řešení jsouprostě rovnátka a jestli chci mít rovné zuby, tak se jim prostěnevyhnu. To jsem pořád ale odmítala. A pak jsem jednou šla naběžnou kontrolu k zubnímu lékaři a ten mi řekl, proč si ty zubypořád nedám srovnat..a já zase začala tu "svoji"..že to budevidět, a jak všichni budou koukat. Nevím co se stalo, ale já setoho dne rozhodla, že si ty zuby nechám srovnat stůj co stůj.Hned druhý den jsem se objednala u ortodontisty. Následovalyotisky, vytrhnutí 4 zubů (nechala jsem si pořádně srovnat ještědolní řadu, když už tak už:) a po pár měsících už jsem je začalanosit. Nevím čeho jsem se tak obávala..naopak byla jsem na sebepyšná, že jsem se k tomu konečně dokopala. Nosila jsem je tak 2,5roku. Úplně perfektně rovné jsem je ale neměla, ty dva přední, okteré mi šlo nejvíc, ty byly rovné, ale zůstali mi po stranách trochu dírkypo vytržených zubech. Začala jsem nosit na noc cosi průhlednéhogumového na zafixování srovnaných zubů. Ze začátku každý den,postupem času jen o víkendu, pak každý druhý víkend..pak na párdní v měsíci, v celkové době pomalu 4 roky. Před pár měsíci jsemsi ale všimla, že se mi ty přední dva zase začaly prolamovatdovnitř. Nemám je samozřejmě tak křivé jako před rovnátky, alemám pocit, že se prostě trochu pohnuly. 1mm dírky po stranách po vytržených zubechmi zůstaly. Zase se každý den pozoruji, jestli se mi to zdá činezdá, a uvažuji, že asi znova nasadím rovnátka. Hodně mě toštve, takových let jsem s rovnátky strávila a nakonec je budunosit znova, pomalu v 31 letech. To je teda paráda:(((Můžete mi někdo prosím poradit co jste nosili vy na fixacisrovnaných zubů?? Nejspíš tam byla někde chyba nebo čím je člověkstarší tím déle to trvá než se zuby zafixují?? Fakt nevím..Mějte se pěkně a držím všem pěstě.Ahoj. Lenka.

ivca (Po, 7. 11. 2005 - 21:11)

Jasmine,nevim, zda se znepokojuju zbytecne nebo ne

Jaja (Po, 7. 11. 2005 - 18:11)

Ahoj, tak dneska mi nandali gumičky. Docela sem se obavala, ale je to v pohode! Akorát se bojím, že mi při jídle vypadnou.Stalo se vam už nekomu ze by vam gumicky vypadli nebo mé obavy jsou zbytecne? Děkuji

Pája (Po, 7. 11. 2005 - 12:11)

Ahoj, zdravím všechny stálice Ivčo, omlouvám se ti za to, že jsem ti tolik připomněl tu fatalitu a nevratnost vytržení zubů, mělo mi dojít, že jsi na toto vše citlivý... Jak se ti to hojí? Je to dnes akorát 14dní, tak už bys v té dásni moc velké díry mít neměl, i když úplně zahojené to ještě zdaleka být nemůže. Pokud jde o ten patrový třmen, tak buď rád, že ti ho paní doktorka udělá přesně podle otisků, je to určitě lepší, než jak to píše Soňa, že jí ho doktorka "naohýbala" od oka za pár minut... Mě ho můj pan doktor sice dělal taky jen tak od oka, ale snad dvacetkrát mi ho zkoušel, což trvalo snad půl hodiny pořád ho vyndaval a zas zandaval do těch kanyl na vnitřní straně kroužků na šestkách, aby ten drát pokud možno co nejtěsněji kopíroval tvar patra. Mě ten drát měl za úkol horní zubní oblouk zúžit, tedy přitáhnout obě horní šestky a vlastně i ostatní zuby blíž k sobě, takže když byl ten drát nový, byl od toho patra dál, což mi trochu vadilo při jídle a při mluvení Vždy tak jednou za 3-4 návštěvy mi ten třmen doktor vyndá a trochu přitáhne, takže jak se ty stoličky přibližují a celý oblouk se tím zužuje, tak se ten třmen pořád přibližuje k patru a teď už je jen těsně od něj a já ho už nijak nevnímám. Pokud jde o to, že budeš mít nejprve ty "pseudorovnátka" tak to je prý v podobných případech normální postup, co mi můj doktor řekl, a byl to ostatně i můj případ. Takže počítej s tím, co píše Jasmine, že ti nalepí zámky nejprve na čtyřky, a s šestkama ti je spojí takovými drátky se smyčkou ve tvaru řeckého písmene omega, říká se tomu "parciál". Takto ti nejprve posunou čtyřky k šestkám, možná ti budou najednou se čtyřkami táhnout dozadu i špičáky, ale to nevím, já nemám čtyřky a měl jsem díry jinde než je máš teď ty, a tak ten postup může být odlišný. Každopádně zámky na přední zuby ti dají, až se ti udělají mezery, kam bude možné ty přední zuby posunovat. Mě dolepovali zámky dopředu až po 5ti měsících (a ještě k tomu ne všechny), u tebe to bude možná ještě později, protože tobě musí posunout ještě o ty dva zuby navíc a to trvá déle, takže v tom tebou zmiňovaném zkouškovém v lednu mít zámky vpředu mít třeba ještě dávno nebudeš... Soňo, jak jsi na tom s těmi dírami po vytržených čtyřkách? Hlavně tedy nahoře, kde jsi psala, že jsi měla zuby skoro rovné. U mě je to dost honička, prý bych měl mít horní jedničky a taky špičáky drobet širší, tak tomu pomáháme broušením mezírek mezi spodními zuby. A táhnou ti ty přední zuby dozadu všechny najednou nebo postupně a dělají se ti mezi nimi střídavě mezírky? U mě se vždycky nějaké mezírka zatáhne a jinde se zas udělá... Jo, to viklání zubů je pravda, všechny jsou tím rovnáním "v pohybu", nejvíc to cítím na horních jedničkách, hlavně ta levá, co bývala pizizoubkem ta se docela hýbe, cítím to při jídle, při žvýkání a stačí na ní jen zatlačit jazykem, tak to tam tak různě "vrže" Když jsem byl asi před měsícem na prohlídce u normálního zubaře, tak mi zas rentgenoval všechny plombované šestky a pak taky kořeny horních a dolní předních zubů a říkal a taky mi i ukazoval na monitoru, že je tam kolem těch kořenů odbouraná kost, což je ale při rovnání normální. Kdyby to takto prý bylo i bez rovnátek, byla by situace hodně vážná, odpovídalo by to pokročilému stádiu paradontózy Ale v mém případě jsou dásně zdravé a zuby jsou svými vazy dobře upevněny, pouze ty alveoly (dutiny v čelisti odpovídající tvarem kořenům zubů) jsou trochu volnější Tak zatím ahoj. Pája

Jasmine (Po, 7. 11. 2005 - 10:11)

Ivco, myslím, že se zbytečně znepokojuješ. Rovnání bude probíhat už těmi parciálními tahy od šestek ke čtyřkám, je možné, že napřed bude sloužit ten patrový třmen k nějakému "poroztažení" šestek či co. Já osobně jsem sice dostala ten patrový drát zároveň s těmi parciálními tahy, ale je možné, že tvůj případ vyžaduje něco jiného. Na nasazení ostatních zámečků dojde až tehdy, až se vytvoří místo. Teď už není kam spěchat, nech to na nich.

ivca (Ne, 6. 11. 2005 - 09:11)

Ahoj Soňo,to nevím, zda je pečlivá, ale doufám, že jo a že ta

Reklama

Přidat komentář