Reklama

Fixní rovnátka

Soňa (Ne, 6. 11. 2005 - 07:11)

Ivco,tvá paní doktorka je opravdu pečlivá a je vidět, že každý má úplně jiné metody.Moje doktorka vyrábí třmeny úplně od oka a má ho za 3 minuty hotový. Ohne drát, přiměří v puse, poupraví a už ho nasazuje na patro. Je fakt, že mi děsně vadil, protože se mi zdálo, že na jedné straně ho mám od patra odsunutý víc než je zdrávo. S těmi otisky to budeš mít naprosto přesně, takže je velká pravděpodobnost, že ti vůbec vadit nebude.Třeba moje dcera o něm neví vůbec, nikdy jí nedělal sebemenší problémy, nevadí jí ani při jídle ani při mluvení. Akorát mě u tvojí doktorky překvapuje, že ti nasadí rovnátka až po 3 měsících. Takové prostoje bych teda nevydržela. I když bylo těžké zvykat si na tolik věcí v puse najednou, přesto bych neměnila a dala si zase všechno naráz ať se něco děje hned a já mám rovnátka co nejdřív dole. Za tu dobu už jsi mohl mít ty čtverky posunuté. Ale asi to tak má být, doktorka určitě ví co dělá a aspoň si budeš na vše zvykat postupně.Ivo,mezičelistní tahy jsou takové gumičky, které se zaháknou na jednom patře za kroužek na šestce a na spodním za háček, co máš na trojce. Gumičky se myslím sundávají na čištění zubů a na jídlo a pak si je zase navlečeš. Vyviklané zuby jsou při rovnání naprosto mormální. Je to logické, když ti cestují z místa na místo v kosti. Ale až budou tam, kde mají, ustálí se, kost doroste a zuby budou pevné jako dřív, neboj. Je to jen přechodný stav.Jajo,nasazení gumiček mezi šestky trvá chviličku. Je to fakt raz dva. Za 5 minut už budeš venku z ordinace. Nasazení rovnátek je zdlouhavější. Na jedno patro počítej +-45 minut.

ivca (So, 5. 11. 2005 - 00:11)

Ahoj všem,tak vám chci popsat čtvrteční návštěvu u MUDr. Mullerové jaxem sliboval.Pominu to, že sem tam byl na 11 hodin objednaný a šel na řadu skoro až ve 12:-) a du rovnou k věci.Posadila mne na křeslo, zkoukla, zda mám vytržené správné zuby

Jaja (Pá, 4. 11. 2005 - 16:11)

Ahoj, nevíte někdo jak dlouho přibližně trvá nasazení těch gumiček a následně pak nasazení fixních rovnátek? Díky

Iva (Pá, 4. 11. 2005 - 12:11)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s mezičelistními tahy? Měly by to být nějaké gumičky, které stahují zuby horní a spodní k sobě. A také - po měsíčním nošení rovnátek mi spodní přední zuby "povylezly", řekla bych že skoro o 1mm. Prý je to normální a nemám si toho všímat. Bojím se, aby se mi pak zuby nevyviklaly. Je to možné?

bara (Pá, 4. 11. 2005 - 12:11)

ahoj uz se mi to zase krati na rovnatka sem si zvykla trvalot o asi 5dni mam ty keramicke zamecky a spousta lidi do ted nevi ze ej vubec mam sou meene napadne z dalky nejsou videt ale trapi me ta patrova desticka sundali mi ji abych si zvykla nejdriv na rovnatka a ppotom na desticku za 14 tam mam ject ale vubec se mi nechce vim jake to bylo peklo pusu sem mela strasne preplnenou moc veci v ni bylo desticka mi tlacila predni zuby do predu a ty draty ktere drzeli desticku se mi strasne odirali o jazyk:(za desticku se mi dostavalo jidlo po 2 dnech sem prestala uplne mluvit pusa mi otekla a nerekla sem ani slovo mama normalne ....nevite nekdo jestli to jde i bez desticky jestli se to srovna mate s tim nekdo zkusenosti?

ivca (St, 2. 11. 2005 - 21:11)

Ahoj Jasmineja to tak ani neberu

David (St, 2. 11. 2005 - 14:11)

Nevite nekdo jak vypada patrova desticka?Nemate nejaky obrazek at vim co me ceka??? Dik

Jasmine (Po, 31. 10. 2005 - 09:10)

Ivčo, nebylo mým úmyslem odbýt tě nějakou frází. Jen mi šlo o to, že v podstatě existují dvě extrémní cesty, jak se k věcem postavíš, a to buď brrr, hrůza, všechno špatně a já to všechno odnesu, v podstatě to pasivně přijímáš a totálně rezignuješ na nějakou snahu z toho zlého vytěžit aspoň něco dobrého. No a druhá cesta je ta veselejší, když vidím, že mám problém, tak se ho snažím nějak vyřešit a apoň něco pro zlepšení udělat. A mám lepší pocit minimálně z toho, že jsem to nevzdala a nenechala se semlít. Jasně, že je to občas něco mezi, ale je důležité se zase vzchopit a nevidět vše dopředu černě. Teď je to před tebou postaveno jako obrovitý slon a ty ho máš ulovit a sníst, tak je pochopitelné, že z toho máš obavy, no ale když uvážíš, že už kousek toho slona vlastně máš upečený a v pohodě jsi ho sněd (ty vytržené zuby, aby bylo jasno), tak ty další kousky přece taky půjdou a ani se nenaděješ a půlka toho mamuta bude spucovaná, a ty budeš posílený a sebejistější. A pak se ho dorazíš kousek po kousku a vydáš třeba na antilopy...Být tebou bych se pro začátek aspoň snažila mluvit více s tou lékařkou, ona je ten, kdo tě může nejvíc uklidnit nebo vystrašit. Tady je názorů spousta, vidíš, že občas je problém shodnout se na tom, která ta destička nebo drát je vlastně která. Takže opravdu fundované rady tu nedostaneš. No a když se budeš ptát a vyjevíš své ostatní obavy, aspoň bude doktorka vidět, jaké s tím máš trápení a doufám, že tě dokáže nějakými přesně mířenými slovy povzbudit. Howg, domluvila jsem :-)

David (Ne, 30. 10. 2005 - 12:10)

BareDekuji za vysvetleni Tak to me docela stve ze mi ji musi dat preci jen mi je 23 a mluvit potrebuju :o( Snad to nejek prekousnu Dik a taky to s tou destickou prezi Ahoj

ivca (Ne, 30. 10. 2005 - 00:10)

Ahoj Romano,to ja vim, ze sem traged

Romana (So, 29. 10. 2005 - 15:10)

Ahoj Ivco! Ty si teda dobrej traged :-))) Nemyslim to spatne, jen mas bohuzel tu smulu, ze uz dopredu vymyslis ty nejhorsi scenare, ktere by mohly nastat. S tim jidlem a vytrzenyma stolickama - no ono to trva fakt asi tak dva az tri tydny, kdy je dasen po vytrzene stolicce natolik tvrda, ze ji nejake jidlo nerozhodi (vim ze to je asi blby priklad,ale dost starych lidi, kdyz nemaji vsechny zuby,tak rozmnelnuji potravu dasnemi).No proste ja mam jeste porad taky dost velkou diru po vytrzene stolicce ale v jidle me to vazne neomezuje. Snim dokonce topinku v hospode,akorat si to musim krajet, bojim se to kousat prednimi zuby abych si neulamala zamecky.Akorat pak musim zmizet na zachod a vycistit zuby.No a kdyz na me nekdo blbe cumi,tak se na nej poradne zazubim, aby ten muj aparatek videl a oni pak hned zklapnou. Fakt si nemyslim,ze by te cekalo nejak moc omezeni. Jo a zvykacky - no problem. Opravdu,snad den po utazeni to nejde ale pak uz vesele - jsem zvykackomil,tak jsem si bez nich taky neumela zivot predstavit - a jde to. I karamelky jim, ale opatrne, samozrejme. No a maso? Akorat to nakrajis, jinak bez omezeni.Fakt je,ze ja jsem nijak extra nepremyslela, jake to bude az... A ani ted to nijak zvlast nevnimam,proste to beru jak to je. Kdyz me moc boli hlava (bolest zubu z rovnatek bych vydrzela, neni to jako kdyz boli zkazeny zub) ale kdyz mi tresti hlava, tak si ten prasek proste vezmu a mam klid. No vim ze se to blbe rika, ale proste na to zkus nemyslet. Jo a to ze by te znemoznil jeden drat pres patro - tomu preci sam neveris. Ja uz mam teda pres patro treti drat a to proto, ze - poprve mi ho dali kdyz mi nasazovali rovnatka.Mela jsem ho asi tak pul centimetru od patra, tak to bylo docela neprijemne,taky mi to dost dralo jazyk,ale zvykla jsem si - asi po 14 dnech.Pak mi museli kvuli vysetreni na magneticke resonanci sundat vsechno kovove (puvodne mi tvrdili,ze kdyz je to z nemagnetickeho kovu,tak na vysetreni muzu,ale pristroj to proste nezpracoval).Pak mi dali druhy drat, ten byl o neco lepe k patru,ale zase jsem mela trochu ostre konce co se zasazuji do krouzku zevnitr zubu.No a ted uz mam treti, to proto ze mi pod krouzkem vznikl docela solidni kaz-dodneska nevim,jak se to mohlo stat,kdyz pro krouzek by se nemela dostat zadna potrava,no, museli mi krouzek sundat-tim i patrovy drat (je to ta podkova,co ma tvoje sestra)a kdyz mi po spraveni zubu dali znovu krouzek a drat, tak tento drat mi krasne sedi na patro,takze nemam problem s mluvenim ani jidlem.Ale pry si mam davat pozor, ze ten drat umi do patra zarustat. Tak ho obcas nehtem zkusim podebrat, jestli to nahodou uz nezacnina. Zatim vsechno v pohode. Navic uz konecne vidim,jak se mi spicak zasouva do mezery po vytrzene ctverce. No proste, chce to do toho jit a zas tak moc o tom nepremyslet. Rozhodne to neni nejhorsi vec ktera by te mela v zivote potkat. Ale nic se meboj psat nam svoje bolistky, my ty tvoje chmury budeme vytrvale rozhanet!!!

Soňa (Pá, 28. 10. 2005 - 19:10)

Ahoj Míšo, taky tě moc zdravím. Teď nemám moc času sem tak často psát jako dřív, ale diskuzi si pročítám, takže jsem v obraze a myslím na vás. S tím jídlem je to tak, že můžu kousat pouze stoličkami (od šestek po osmičky), takže taky si dávám müsli a to každý den. Jen mi dělá problém cokoliv okousnout předními zuby. Jsou prostě naprosto nepoužitelné, hrozně citlivé, slabé a trochu rozviklané, jako by vůbec nebyly moje, tak proto všechno musím krájet.I úplně měkké věci jako třeba chleba (samozřejmě bez kůrky) nebo banán spíš ulamuju než ukusuju. Už mě to docela štve a nechápu to. Minulý týden nasazovali rovnátka na horní patro a patrový třmen mé dceři a kromě toho, že ji 3 bny bolely přední zuby, tak byla v naprosté pohodě, nepoužila ani jednou vosk a už pátý den normálně ohlodávala předními zuby vařenou kukuřici jako křeček. Třmen jí nevadí ani při mluvení ani jí nic nerozdírá. Tady je právě vidět, jak rozdílně to lidé snáší. To já jsem kolikrát měla vosk nalepený na sedmi místech v puse naráz. Teď už mě ale odírání pusy naštěstí netrápí,ale užila jsem si svoje. Ale jak říkám, člověk prostě vydrží hodně. Tiše jsem trpěla, lepila vosk a čekala až to přejde. neustálé stěžování rodině a známým nemělo smysl, protože to vůbec nechápou a určitě jsem jim tím lezla na nervy. Takže nezbývá nic jiného než sebrat všechny síly a prostě to překonat. To je rada i pro Ivču.Myslím, že jsem za tu dobu udělala veliké pokroky a zuby vypadají už docela rovně. Z děr po vytržených zubech zbyly pouze milimetrové nenápadné škvírky, takže to vypadá, že se mi to krátí. Rozhodně nevěřím, že budu rovnátka nosit 2 roky jak mi předpovídali, ale jen něco přes rok. Doufejme. Chvilkama mám sice pocit, že se mi v puse nic nového neděje a rovnání jde pomalu, jsem totiž hrozně netrpělivá a už se nemůžu dočkat konce. Ale je to asi jen můj pocit, protože na kontroly a neustálé utahování chodím každé 2-3 týdny, což je super oproti jiným, co tu psali, že chodí jednou za 6 týdnů. To pak musí být nekonečné. Davide, nevím jestli ti řeknu úplně přesně, co je retenční destička, protože každý ortodontista používá jinou terminologii, ale myslím, že by to mohly být vyndávací rovnátka na udržení srovnaných zubů, co se dávají po ukončení léčby fixním aparátkem. Nevím v které fázi rovnání se nacházíš zrovna ty, ale to jediné mě napadlo. Potom existuje ještě retenční dlaha neboli retainer, která se používá na to samé, ale je vyrobená z průhledného plasu, takže je nenápadná. Pak jsou taky ještě i různé jiné destičky, například nákusná, která se dává při hlubokém skusu, ale to asi nebude tvůj případ.

bara (Pá, 28. 10. 2005 - 18:10)

ahojik davide me dala doktorka desticku je to patrova desticka (retencni desticka)je na patre ....ja mam rovnatka cca 10dni patrovou dsticku mi dali hned kdyz mi nasadily rovnátka nemohla sem mluvit sislala za destikcu se mi dostavalo jidlo tlacila mi prendi zuby do predu byla sem zoufala nejdriv sem neumela rikat jen pismenka s c nekdy t ale po trech dnesch sem mluvit nemohla vubec tak mi desticku sundali a za mesic mi ji zkusi dat znova -:(vubec ji nechci ale co se da delat bez desticky je to 100xlepsi

ivca (Čt, 27. 10. 2005 - 22:10)

Ze všeho nejdříve mi dovolte všechny pozdravit. Jmenovitě ty, kteří se tu o mne tak

David (Čt, 27. 10. 2005 - 21:10)

Muze mi nekdo prosim odpovedet??Doktorka mluvila ze mi da nejakou desticku Uz nevim presny nazev ale znelo to jako retencni desticka Na co to je a k cemu slouzi??Prosim a dekuju

Misa (St, 26. 10. 2005 - 16:10)

Ivco,ja plne chapu co prozivas,kvuli rovnatkum jsem skoncila na psychiatrii, ale nerada se opakuju,uz jsem to tu psala... Je to nezvratny krok, ale porad jde "jen"o zuby, snaz se to brat alespon trochu optimisticky, delas neco pro sebe, pro sve zdravi i krasu a to proste neco stoji. Trmen nebo oblouk, je to jedno a to samé, Sona uz to popsala za me (mimochodem ji moc zdravim:) ), dava se u predkusu a taky, aby se nevybocily stolicky ci co:) Ja osobne obdivuju lidi,co si na nej zvyknou, ale desit Te nechci, nekdy se skutecne za par mesicu sunda a to utece jak voda... Ale sam vidis i na prispevcich, jak je to individualni, Soňka i doted musi krajet jidlo a ja se prave nacpala oriskama a musli:) Ovsem ona zase vydrzela s trmenem a ja ho potupne dala dolu, takze kazdy proste reaguje jinak. Ze se bojis, chapu, ja se bala taky a vsechny informace jsem doslova hltala, jenze pak je clovek akorat "zblbly" a boji se tim vic. Nejlepsi je ptat se sve doktorky, klidne dokola a jako "idiot" na kazdou samozrejmost. Diry po zoubcich se zatahnout brzo, uvidis, ja uz ani nevnimam, ze mi tam v te puse neco chybi. Drz se!

Soňa (St, 26. 10. 2005 - 12:10)

Ahoj Ivčo, taky ti moc gratuluju k úspěšnému zahájení léčby. Věřím, že je to teď pro tebe těžké období a jsi ze všeho dost rozhozený, začátky jsou těžké, ale Jasmine má pravdu. Bylo by dobré se v této době co nejvíc zaměstnávat nejrůznějšími činnostmi, abys neměl moc času na zbytečné přemýšlení, co tě všechno ještě čeká, jaké to bude atd., protože by ses z toho taky mohl zbláznit. Na druhé straně tě ale dost chápu, já jsem na tom byla podobně. Než jsem se vůbec do rovnání rozhoupala mi trvalo 12 let, při trhání čtyř zubů jsem byla pološílená strachy a dnes, po 9 měsících nošení rovnátek musím přiznat, že jsem si na ně ještě úplně nezvykla, neustále na ně nadávám a vadí mi. Zažila jsem si s nimi ze začátku krušné chvíle, několik měsíců mě neustále někde dřely a rozdíraly pusu, zuby mi na sobě vůbec neseděly a dodnes si vše krájím na kousky, protože předními zuby nic neukousnu. Já jsem ale extrém, většina lidí odsud po 14 dnech ani nevěděla, že má něco v puse, takže se pořád neděs předem a problémy řeš až nastanou. Může se klidně stát, že budeš v naprosté pohodě. Jo a patrový třmen je opravdu ten drátěný oblouk na patro a dává se většině lidem, co mají předkus nebo stěstnání. Mě ho dali rovnou při nasazování rovnátek. Byl to děs, najednou jsem toho měla v puse tolik......hodně jsem trpěla, ale člověk prostě vydrží a překoná všechno. Musím ale říct, že pro mě ten třmen byl asi nejhorší částí celých rovnátek, rozřezával mi jazyk a špatně se mi s ním mluvilo i jedlo. Uprosila jsem paní doktorku, aby mi ho po půl roce sundala. Byla jsem tak hrozně šťastná, že jsem to musela i oslavit. Od té doby, co třmen nemám, tak rovnátka snáším mnohem lépe.Musíš se dívat hodně dopředu, i když ta vidina rovných zubů je zatím v nedohlednu, ale uteče to jako voda, uvidíš. Mě se nechce ani věřit, že už mám 9 měsíců za sebou. Tak hodně sil, pevných nervů a trpělivosti :-)

Jasmine (St, 26. 10. 2005 - 09:10)

Ivčo, každý svého štěstí strůjcem. Já bych nedopustila, aby mi takováhle věc dočista otrávila život.Najdi si nějakou činnost, ať nemáš čas na blbou náladu. Třeba zkus nějaký nový sport, rozhodně to bude zdravější než výroba nějakého uskučeného blogu (nic ve zlém).

ivca (Út, 25. 10. 2005 - 22:10)

No víš, Jasmine, se mnou jeto v tomhle těžké. Já si uvědomuju, proč to všechno dělám

Martina (Út, 25. 10. 2005 - 19:10)

Dnes jsem byla s dcerou na kontrole se snímacími rovnátky a lékařka nám oznámila,že nejlepší bude nasadit fixní aparát.Začínaly jsme před 4lety,a napravovaly pouze zkřížený skus,dnes je prý na tom ještě hůř,protože ji moc vyrostla dolní čelist,a má zákus.Měla by mít aparátek pouze na horní čelist,a zmínila se o částce 6000Kč.V 18 letech by měla podstoupit chirurgický zákrok na zmenšení spodní čelisti.Nemá někdo podobnou zkušenost?Díky Martina

Reklama

Přidat komentář